Binnenland. Het bericht, dat door de Engelsche regeering eene commissie wordt ingesteld om de grieven der uit hunne hoeven verdreven pachters te onderzoeken, wekt in Ierland slechts een betrekkelijke geest drift. De door de Parnellisten op ge zette pachters denken, dat het der Re- geering slechts te doen is om tijd te winnen. Het werk der commissie, zeg gen zij, zal slechts langzaam vorderen. Er zijn thans 6000 pachters zonder land, en voordat het Parlement het rapport der commissie kan behandelen, zullen er misschien 9000 zijn. De pachtersver- eeniging verlangt daarom, dat minister Morley alvast 250,000 p st. zal aanwij zen om hen voor honger en koude te bewaren. ie ©holer-a. Uit Hamburg wordt aan de Standard gemeld, dat de cholera aldaar weder is toegenomen. Zondag kwamen er 98 gevallen voor, waarvan 31 met doode- lijken afloop, tegen 85 op Zaterdag, waaronder 24 sterfgevallen. Yolgens offlcieele inlichtingen zouden te Pest sedert Zondag-middag 4 uur slechts 18 cholera-gevallen zijn voor gekomen met 1 sterfgevalen verder 1 sterfgeval gister-ochtend. De Standard verneemt uit Odessa dat, de Regeering de sluiting bevolen heeft voor 14 dagen of langer tijd Yan de hooge scholen te Odessa, Krim en Char- kow, alsmede van andere staatsscholen in zuidelijk Rusland wegens het toe nemen der cholera. Te Parijs en in de omstreken deden zich eergisteren 36 gevallen van cholera voor en 2 sterfgevallen. Te Havre heb ben zich twee cholera-gevallen voor gedaan en zijn 3 personen ovorleden. Ten gevolge der offlcieele bevinding dat te Buda-Pest gevallen van cholera voorkomen, heeft de Servische regee ring een quarantaine van drie dagen voorgeschreven. Schiedam, 4 October 1892. Volgens telegrafisch bericht uit Wei- mar aan het Daghlad van Z.-H. moet de ontvangst onzer Koninginnen aldaar zeer schitterend zijn geweest HH. MM. de beide Nederlandsche Koninginnen, werden hier om 9.20 per extra trein verwacht. Zij zou den aan het station met groote eerbe wijzen ontvangen worden. Het Groot hertogelijk Echtpaar, alle leden der Groothertogelijke Familie' en de Minis ters zouden den Vorstinnen aan het station hun opwachting maken. Een compagnie der daar in garnizoen liggen de troepen zou daar als eerewacht op gesteld zijn. De dignitarissen voor den dienst der Vorstinnen aangewezen, zouden zich daartoe aan het station aanmelden. Omtrent de aankomst der beide Ko ninginnen wordt nader aan de N. li. Cl. het volgende geseind Heden was de algemeene aandacht in de stad gericht op de aankomst der Nederlandsche Koninginnen, die des avonds te 9 u. 20 m. tegemoet gezien werd. Te acht uur stroomde de me nigte reeds naar het station, zoodat het welkom der hooge reizigsters een tri omftocht zou worden. Op het perron stond als eerewacht eene compagnie van het hier in garnizoen liggende regi ment infanterie geschaard, waarvan de muziek, toen de extra-trein op het be paalde tijdstip binnenreed, het Neder- landsclie Volkslied hooren deed. Aan het hoofd der reeds aanwezige prinsen en andere vorstelijke personen bevond zich de groothertog, die zijn feest met jeugdige kracht viert en met vasten tred naar den koninklijken wagen stapte om zijne bloedverwanten wel kom te heeton. Hij kuste de kleine Koningin herhaaldelijk en geleidde haar bij de hand. De kleine zag er weder bekoorlijk uit, begroette de aanwezi gen met vriendelijke neigingen en lachte kinderlijk-vroolijk tegen haar grooten om. Van de lange reis was op haar frisch gelaat geen spoor te zien. Haar reisgewaad was van grijsblauwe stof en een hoed met vederen van dezelfde kleur. Nadat ook de erf-groothertogin de reizigsters welkom had geheeten gaf de erf-groothertog Karl August den arm aan koningin Wilhelmina, terwijl de groothertog-zelf de Regentes ge leidde. Onder de tonen van een op- gewekten marsch wandelde het gezel schap langs het front der eere-compag- nie. Alle vorstelijke personen droegen hunne Nederlandsche ridderorden. Door zijn uiterlijk blonk onder allen de erf prins Bernhard uit, in de blauwe hu zaren-uniform. Hij volgde onmiddellijk achter de Koninginnen. De groothertogin Sophia was niet zelve aan het station, maar wachtte in het paleis hare hooge bezoeksters af. Derwaarts begaf zich na een kort oponthoud in de vorstelijke wachtkamer het gezelschap. Was de ontvangst op het perron tot den hofkring beperkt gebleven, bij het uitgaan van hot station nam de menigte in haar geheel aan de plech tigheid deel. Tot dicht bij de rijtuigen was zij doorgedrongen, aan iedere pilaar en op elk vooruitstekend gebouw ver drongen zich de nieuwsgierigen. Do hofrijtuigen van den groothertog, met prachtige isabellakleurige paarden be spannen, zijn bekend door hunne voor treffelijke uitrusting. Zoodra de groot hertog met de regentes op de stoep verscheen, ging er een donderend geju bel uit de menigte op, dat nog ster ker scheen te worden, toen de kleine Koningin, vriendelijk buigende, in het gezicht kwam. In alle straten, die de stoet doortrok, herhaalde zich dit, zoodat de ontvangst der Nederlandsche bezoeksters door de bevolking van Wei- mar in geestdrift en hartelijkheid niets te wenschen overlibt. Na de ontvangst aan het spoorweg station, begaf de stoet der hofrijtuigen met de hooge gasten zich naar het groothertogelijke paleis. Dit is aan de andere zijde der stad in het schoone Weimarsche slotpark gelegen. De eer waardige linden en beuken prijken hier in prachtigen najaarsdos en vormen met de andere gewassen en de sappige gras vlakten, een buitengewoon bekoorlijk tafereel, op den achtergrond waarvan de zacht golvende heuvels, die de voor- loopers zijn van de bergen in het Thu- ringerwoud, zich vertoonen. Het slot is een vrij eenvoudig gebouw, vóór het welk een toren uit overouden tijd, van eigenaardigen vorm, zich verheft. Als een geweldige schildwacht staat dit meer dan vijf eeuwen oude gevaarte vóór het slotplein, en geeft aan de geheele om geving een zeer bijzonder karakter. Het is het laatste overblijfsel der oude burcht, welke in 1603, bij den zoogenaamden „Weimarschen zondvloed," tegelijk met het grootste gedeelte der stad Weimar door de golven vernield werd. Uit Weimar wordt aan de Kolnische Zeitung gemeld, op welke vorstelijke gasten thans bij de gouden bruilofts feesten gerekend wordt. Het blad noemt als zoodanig, behalve Z. M. den Duit- schen Keizer en HH. MM. de Koningin nen der Nederlanden, het Saksische Koningspaar en prins George, den groot hertog en groothertogin van Baden, prins en prinses Albrecht van Pruisen (Brunswijk), grootvorst en grootvorstin Wladimir (vertegenwoordiger van den Czaar), aartshertog Reinier van Oos tenrijk (vertegenwoordigende den Kei- zer-Ivoning), den hertog van Saksen- Altenburg en Prins Ernst, den vorst van Reuss (jongere linie), den erfprins van Saksen-Meiningen en gemalin, prins Fredcrik van Hohenzollern, benevens verscheidene jongere prinsen uit de Huizen van Anhalt, Mecklenburg en Waldeck. Het getal der regeerende Vorsten, erfprinsen of vorstelijke vertegenwoor digers van dezen, die de feesten zullen bijwonen, bedraagt 20. Verder bestaat de naaste familie van het grootherto gelijk echtpaar met het gezin van prins Herman van Saksen-Weimar even eens uit 20 personen, zoodat de feesten door ongeveer 40 vorsten en vorstinnen, prinsen en prinsessen zullen bijgewoond worden. Bovendien wordt de komst van tal van diplomaten, met speciale zen dingen belast, en van verscheiden mili taire deputation aangekondigd. Onder de talrijke blijken van hulde welke den groothertog en de groother togin van Weimar ter gelegenheid van hun huwelijksfeest wachten, zal een bijzonder merkwaardig zijn. Een depu tatie van Afrika-reizigers, bestaande uit den bekenden reiziger dr Gerhard Rohlfs, dr Hans Meyer en luitenant Von Car- nap, zal het Vorstenpaar gelukwenschcn en hun een prachtig album met de portretten van alle Afrika-reizigers aanbieden. De Minister van Binnenlandsche zakenGelet op het Koninklijk be sluit van 27.Juni 1892 Staalsbladno167); Heeft, met intrekking met ingang van 5 October 1892, van zijne beschikkingen van 15 en 29 September j 1., no. 5005 en 5184, afd. M. P. (opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant respectie velij k van Vrijdag 16 en van Woensdag 21 September 1892, nos. 218 en 222) goed gevonden met ingang van 5 October 1892 het vervoer van herkauwende dieren en varkens te verbieden uit den kring, beginnende in de gemeente Overschie aan de Schie en waarvan de grenzen loopen dwars over den Rotterdammer- weg naar den Hofweg, langs en met inbegrip van den Hofweg tot de grens tusschen de gemeenten Overschie en Ber- kel, vervolgens in noordelijke rich ting langs de grens tusschen de ge meenten Overschie en Berlcel, langs de grens tusschen de gemeenten Vrijenban en Berkel, Pijnacker en Berlcel, Pijn- aclcer en Zegwaard, Pijnacker en Zoe- termeer, Nootdorp en Zoetermeer, langs de zuidzijde van de spoorbaan tot aan de grens tusschen de gemeenten Noot dorp en Stompwijk, vervolgens langs de grens tusschen de gemeenten Noot dorp en Stompwijk, Vrijenban en Stomp wijk, Vrijenban en Rijswijk, Hof van Delft en Rijswijk tot aan den Dijks- hoornschen weg, langs en met inbegrip van den Dijlcshoornschen weg tot aan de grens tusschen de gemeenten Hof van Delft en Schipluiden tot aan den Hoorn, van daar eerst in zuidelijke, later in oostelijke richting langs de grens tuscchen de gemeenten Hof van Delft en Schipluiden tot aan do Schie, langs en met inbegrip van de Schie tot aan het punt van uitgang. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat de Burge meesters voortaan op de declaratien wegens gedane voorschotten in zake onteigening van goederen wegens epi demische en besmettelijke ziekten onder menschen, moeten vermelden „De ondergeteelcende, Burgemeester der Gemeente verklaart op zijn ambtseed, dat deze declaratie is deug delijk en onvergolden tot een bedrag van en dat wegens schadeloos stelling voor onteigende goederen en voor verdere kosten van do onteigening niets wordt in rekening gebracht dan hetgeen volgens de Wet werkelijk verschuldigd was en betaald word." Met het oog op de voorkomende ge vallen van Aziatische cholera in enkele gemeenten, gelegen in een gedeelte dei- Nieuwe Hollandsche waterlinie, heeft de Minister van Oorlog de kaderoefe ningen, welke in die linie dit jaar nog moesten worden gehouden, afgelast on der voorbehoud evenwel, dat die oefe ningen vermoedelijk in het voorjaar van 1893 zullen plaats hebben. Het hoofdbestuur der Posterijen heeft als maatregel van controle bepaald, dat van 1 October een tweede register van inlagen in de Rijkspostspaarbank voor de hulpkantoren wordt ingevoerd. Maandelijks worden deze registers verwisseld en aan het hoofdkantoor op gezonden, alwaar de invulling wordt gecontroleerd Bij besluit van den gouverneur-gene raal vanBatavia, van 26 Aug. jl., is den zeereerw. heer P. J. Van Santen, waarnemend pastoor te Batavia, erkend als belast met het tijdelijk beheer van het apostolisch vicariaat van Batavia, het door den aartsbisschop van Sirace, apostolisch vicaris en pastoor van Bata via, Mgr A. C. Claessen, gedurende het binnenlandsch verlof wegens ziekte van Z. D. H. opgedragen. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Wageningen heeft besloten zich te wenden tot andere Kamers om zich bij bevoegde autoriteiten te kunnen beklagen ovei het drijven van handel door stationschefs. Ten spoedigste zal de Kamer van Koophandel er werk van maken en er op aandringen, dat er een betere post verbinding met Engeland tot stand komt. Wegens de ontoereikende opbrengst, van den particulieren telefoondienst tegenover de uitgaven van onderhoud, bediening en rijkslasten, is deze tusschen Vlaardingen, Maassluis en den Hoek van Holland opgeheven. Van de volgende artikelen: vodden, lompen, ooft, versche groenten, boter en zachte kaas, alsmede gebruikt lijf- en beddegoed, gebruikte kleederen, met uitzondering van linnen en kleederen aan reizigers toebehoorendo, is de in- en doorvoer uit Nederland verboden in het gebied der vrije stad Hamburg! De directie der Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen heeft be paald dat in het vervolg het vervoer van krankzinnigen en hunne geleiders steeds in afzonderlijke rijtuigafdeelingen moet plaats hebben. In de stationsge bouwen zullen die lijders, zoo mogelijk, in een tijdelijk niet gebruikt wordend dienstlolcaal wordon geplaatst, terwijl het in- cn uitstappen zal geschieden vóór of na het in- en uitstappen der reizigers. De mazelen heerschen te Pernis in die mate, dat één der scholen voor het grootste gedeelte ontvolkt is. Volgens kennisgeving van den Bur gemeester van Rotterdam op gister middag, heeft zich sedert Zaterdag een geval van Aziatische cholera voorge daan, Een persoon is aan die ziekte overleden, en vier zijn er nog in be handeling. Te 's-Gravenhage zijn door de cholera- commissie gedrukte biljetten aangeplakt, waarbij ernstig gewaarschuwd wordt tegen het gebruik van Maaswater, in ongekookten toestand Tot dusver was het nog vrij onbe kend, dat dit daar geschiedde. Zou men er werkelijk de transportkosten voor overhebben? (C.) Zaterdag nacht kwam er in dc Arend straat te Kralingen een geval van Azia tische cholera voor. De lijder, een werkman aan eene der hooten, werd op verzoek van zijne vrouw per brancard overgebracht naar het huis, bestemd voor lijders aan besmettelijke ziekten aan de Kortekade. Gisteren nacht is hij overleden, eene vrouw met zes hulpbehoevende Idnderen achter latende. Burgemeester en Wethouders van Den Haag hebben zich weder in offl cieele botrekking gesteld met de cholera- conimissio, waarop deze in een gemoti veerd besluit heeft bepaald dat zij hare taak, voor zoover dit haar mogelijk wordt gemaakt, zal voortzetten, met 't oog op de haar toevertrouwde belan gen, tótdat het gevaar der cholera zal zijn geweken. Dc verschillende bestuursleden van het centraal comité hebben zich bereid verklaard ook hun mandaat te blijven vervullen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2