Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ttfm-eau ^oogstraat 817. 15de Jaarg. Vrijdag 7 October 1892. No. 4404. ALGEMEEN OÏERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsll. No. 124.) iHltlllilWIilllllililimilltlllll Van 1 6 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 6 October '92. Met de nieuwe legerwet, die in Duitsch- 'and op til is, blijkt alles nog niet in het reine te zijn. Het schijnt, dat om trent dit ontwerp groote oneenigheid °nder de betrokken personen heeft be gaan. De gewone weg is, dat als een militair ontwerp behandeld wordt door den Rijkskanselier, op last van den Keizer aan den Pruisischen minister van oorlog instruction worden gezonden betreffende het overleg met de ministers der andero Duitsche staten, en op de zelfde wijze pleegt de Pruisische minister Van financiën overleg met zijne oollega's. 4oodra de krijgskundige en de gelde lijke zijde op deze wijze behandeld is, Moordt het ontwerp vastgesteld en aan de goedkeuring des Keizers onderwor pen en daarna door den Rijkskanselier hij den Bondsraad ingediend. Ook dit maal was deze weg bewandeld en het was overbodig aan het Pruisische Ka binet deze wet rnedo te deelen, daar de Pruisische regeering steeds gelegenheid had de wet breedvoerig na te gaan en zich door tusschonkomst ven de minis ters van oorlog en financiën te doen hooren. Desondanks zijn de overige Pruisische ministers ontevreden, omdat hun de wet niet rechtstreeks is mede gedeeld. De National Zeitung zegt, dat de vredessterkte van het Duitsche leger met 90.000 man zal worden vermeerderd he jaarlijksche kosten zullen worden Vermeerderd met 60 millioen mark voor je eerste en 56 millioen voor de vol ronde jaren. De kosten in eens, door ecning te dekken, zullen 80 millioen ma/ik bedragen. Cok in het kleine Denemarken heerscht onoenigheid in den boezem der Regee- llng, althans voor zoover men de wet gevende macht in ruimer zin tot de ^egeonng wil rekenen. Maandag' is te Kopenhagen de gewone zitting der 58) V NAAR HET FraNSCH. Er is geeu enkel teeken, dat tot gids kan Ye*strekken. Ala tie strandbewoners in den mist verdwaald r,aken, richten zij zich soms naar de helling cler zandri.apeltjes, die de ebbe op het strand \chterlaaU Zij hebben opgemerkt, dat die rimpeltjes aan de landzijde steil opstaan, en R'reutegen aan de rivierzijde een zachte, bijna onmerkbare belling hebben: Maar behalve, dat die regel ver van alge- oen is, zijn er ilechts zekere plaatsen op bet rand, waar liet zand zuiver genoeg is, om me rimpeltjes te vormen. De mergel, die bijna overal een der bestand delen van het drijfzand uitmaakt, weerstaat Uen goifsiag eu blijft plat liggen. Baas Gueifès stond juist op een plaats, waar Ifeeii rimpels waren. Hij bukte om de voetstappen na te gaan. Maar deze liepen in alle richtingen door elkan- Deensclie Kamers geopend. Het blijk baar officieuse gerucht betreffende eene verzoening tusschen het kabinet-Estrupp en een deel der oppositie is nog verre van bevestigd. Men zal zich herinneren, dat het ministerie-Estrupp reeds lang met de oppositie, die de meerderheid in de Kamer vormt, overhoop ligt, en alleen rageert door den persoonlijken steun des Konings, die de voorloopige begroo tingen van het ministerie goedkeurt. Nu hadden de „gematigden" reeds tijdens het leven van Berg zich door eonige concessies laten vinden voor het totstand komen van een vrijhaven en verschillende sociale hervormingen in 't belang van den werkman, als onder steuningskas voor ouden van dagen, ver goeding voor ongelukken ia fabrieken en werkplaatsen, vermindering der be lasting op petroleum, suiker, bier, he nevens eenige bepalingen voor den landbouwmaar een indemniteitswet voor de zonder verlof der Kamer geno men financieele maatregelen wilde Berg niet toestaan, en zal Estrupp waarschijn lijk ook niet verkrijgen, on zonder dat, is er geen verzoening mogelijk. Ook de nieuwe credieten tot versterking van het leger zijn daartoe weinig geschikt- De intransigenten willen zelfs liet ont slag van Estrupp, maar zoolang koning Christiaan leeft, is daar geen kans op. Allerwaarschijnlijkst zal de Regeering zich ook ditmaal weder met eene voor loopige begrooting moeton behelpen. De Brusselsche Gazette bevat eon schrijven van den uit den Congo-Staat wedergekeerden kapitein Becker, die bij den twist over de oorzaken van den Arabisclien opstand te Riba Riba en Njangwé, welke aan Hodister c. s. het leven kostte, noch aan de politiek, noch aan de philantropische, noch aan de oeconoinische afdeeling den schuld wil wil geven, maar in 't algemeen een ver andering van tactiek noodig acht tegen over het Arabische element. Het blanke ras, zegt hij, doet zich voor als komende der; iedere voetstap vormde een rond gat in dat weeke zand, dat ieder oogenblik inzakt. Basis Gueifès was juist in denzelfden t»e- stand als iemand, die blindemannetje speelt. Dapperheid wa« zijn vak niet. Hjj was bang, en begon op goed geluk af een spoor te volgen uitgaande van bet punt, waar de beide troepen, namelijk de vluchtelin gen en de mannen van Méloir, achtereenvol gens stil gestaan hadden. Ode arme Normandiërals bij geweten had, wat hem aan het einde van zijn weg wachtte, zou bij niet zoo hard geloopen hebben Het is bekend, d&t de Toovergodin van het Strand niet houdt van hen die aan baar be staan twijfelen. Het is ook bekend, dat de Toovergodin van bet Strand gaarne diegenen, waar zij niet veel mee op heeft, hier of daar in een hoekje wurgt, De toovergodinnen, vooral die van Bretanje, zijn overigens bijua allen zoo. De Toovergodin van bet Strand, nu, gluipt rond, zoowel door den mist als door bet duig- tere van den nacht. Het spoor, dat baas Vincent Gueifès volgde, was toevallig dat van klein Jantje, die zooals wij weten da kleeren der Toovergodin van het Strand aan bad. Al voortgaande, stelde baas Vincent zich een weinig gerust, en zei bij zich zeiven 't Is een dag van honderd Nanteezer kronen, en bovendien Simounette, zonder nog ter bevrijding der lagere volksklasse en vooral der slaven, maar noch de neger, noch de Arabier begrijpt dit, daar zij in eene zachte slavernij voor huiselijke diensten hoegenaamd niets {verschrikke lijks zien. Bovendien, meent Becker, hebben de blanke beschavers de Ara- bieren-zelven noodig, om iets uit te richten. Met behulp der negers alle Arabieren het land uit te jagen, is een voudig onmogelijk. Maar dan moet men hen ook niet als vijanden en mededin gers behandelen en aldus hun wraak uitlokken. Veeleer moet men zich met hen verstaan over gemeenschappelijke bestrijding der slavenjachten en stroop tochten, teneinde geregelde toestanden te scheppen en hen mededeelachtig te maken aan de voordeelen eener betere handelsverbinding. Zij zullen dan hun geoefende troepen in dienst van den Congo-Staat stellen voor de operatiën te velde, terwijl de negertroepen dienst doen in de koloniale en militaire inrich tingen, waar zij nog moeten leeren werken en de vrijheid waardeeren om allengs zelfs de woeste horden van menscheneters in een geregeld volk te kunnen herscheppen. De verkiezingscampagne in Italië zal waarschijnlijk een zeer kalm verloop hebben. Onderscheidene hoofdpersonen in den strijd hebben van hun voorne men afgezien, om groote redevoeringen te houden en politieke tournées te maken. De vorige minister-president di Rudini zal zich bepalen tot het zen den van een circulaire aan zijne kiezers, terwijl Crispi alleen in Sicilië werkzaam zal zijn. De apathie, welke in geheel Italië heerscht, uit zich dus Ook in het politieke leven. Volgens bericht uit Rome heeft de Paus eea'gisteren-ochtend den nieuwen gezant van Pruisen, den heer Von Bulow, ontvangen en een onderhoud van een half uur met hem gehad. De vorige gezant, de heer Von Schlözer, blijft deze winter nog te Rome wonen, te spreken van dien kleinen deugniet van een scbelpvisscher, die ditmaal voor goed opge hangen wordt! Bidder Méloir heeft mij dat alles beloofd. Laat maar loopen, bet uur van het ontbijt nadert. Als ik op den Berg ben, neem ik mijn muts af, en eet ter liefde Gods de soep der brave monniken op. Juist drong een zwaar, trillend geluid door den mist been. Baas Vincent slaakte een kreet van blijdschap. 't Was de kloosterklok. Hij was maar hon derd schreden van den Berg. Laat loopenlaat loopenhernam hij, zich de banden wrijvend Jantje opgehangen, Simounette mijn vrouwtje en honderd gouden kronen bovendien Er streek hem iets langs het lijf, en zoo dicht, dat het zijn beenen raakte. Er viel niet aan te twijfelen, 't Was een vrouwenrok Een man kan man ontvluchten, als men voor zichtig van aard is. Maar een vrouw Baas Gueffès, die op eens dapper geworden was, ijlde vooruit. Het kon Simonnette, het kon ook Reine zijn. In elk geval een goede vangst. Na een twintigtal schreden stond hij buiten den mist. De zwarte rots van den heiligen Mi chael lag voor hem. In een woest en eenzaam oord buiten de stad ziet men de schuine schoormuren het klooster gebouw schragen. zoo gezegd voor zijne gezondheid, maar waarschijnlijk om zijn opvolger op de hoogte der zaken te helpen. De cor respondent van Dailv News verzekert, dat de Russische regeering den Paus gevraagd heeft, onder welke voorwaarde hij er in toestemmen zou, de vele bis schopszetels in Polen op te heffen, maar dat de Paus daarover alle bespreking vlakaf geweigerd heeft. Yolgens ambtelijke opgaaf zijn er eergisteren te Hamburg 30 gevallen van cholera en 11 sterfgevallen aangegeven; daarvan waren 16 en 6 van den vori- gen dag. In de voorsteden van Brussel blijft de ziekte sporadisch lieerschen. Te Anderlecht en te St. Jans Molenheek werd gisteren een geval van cholera aangegeven. Te Parijs en in de hanlieue waren gisteren 25 cholera- en sterfge vallen. Een officieel cholera-bericht gisteren te Weenen uitgegeven, meldtGisteren een sterfgeval te Podgorze en een te Platarow, een nieuw cholera-geval te Bebniki, een sterfgeval en drie nieuwe gevallen te Krakau. Van Dinsdag-middernacht tot Woens dag-middag hebben er te Pesth 12 cho- lera-gevallen en 3 sterfgevallen plaats gehad. Bij twee gevallen in de stad zijn de ontsmetters wegens de houding der volksmenigte teruggegaan. De mi nister van buitenlandsclie zaken heeft de oeverbevolking langs den Donau ge last niet anders dan gekookt water te gebruiken. Volgens de Standard bevatten de bladen uit Budapesth hevige klachten over het erbarmelijk beleid der stedelijke regee ring ten opzichte der cholera. Besmette ziekenkamers blijven dagen achtereen zonder ontsmet te worden. Het bestaan der ziekte is in den aanvang geloochend. Ook moet zij thans in veel uitgebreider mate heerschen dan van ambtswege wordt erkend. Er wordt aangedrongen Onder de grondslagen, tusschen ontzettend groote rotsen in, zat een vrouw, de gedaante, die baas Gueffès in den mist voorbij bad zien gaan. O wat een goede vangstwat een goede vangstbaas Vincent Gueffès herkende de klee deren van Reine de Maurever. En achter haar sluier herkende hij ook haar blonde, gekrulde haren, die in de zon schitter den. Hij trad al sluipende nader. Aan den anderen kant der rotsen bevonden zich arme visschers, die bun netten droogden. Zij hadden de Toovergodin vaii het Strand herkend, als dezelfde, die 's nachts aan bet strand sloop, sedert mijnheer Hue de Maurever te Tombelène verborgen zat. Zjj zeiden tegen elkander Daar is de Normandiër Gueffès, die de Toovergodin te lijf gaat. Een toovenares tegen een lastigen drommel dat gevecht moet ik zien De strijd duurde niet lang. Het schijnt, dat toovergodinnen sterker zijn dan Normandiërs. Van bet begin der worsteling af werd baas Gueffès bang, want men hoorde hem schreeuwen Wat bad Jantje, de kleine scbelpvisscher van Quatre-Salines daarin te doen Maar de toovergodin pakte Gueffès bij den kraag, en sleepte hem den mist in. Wordt vervolg dj.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1