Binnenland op het benoemen eener gevolmachtigde staatscommissie. De Hongaarsche minister van biunen- landsche zaken heeft gelast, dat rei zigers met den Orient-sneltrein te iSzege- din geneeskundig moeten worden onder zocht en hun kleederen ontsmet. Ingevolge beschikking van den Ita- liaanschen minister van binnenlandsche zaken zullen, met het oog op gevaar voor cholera, de aanvoeren uit Oosten rijk, Hongarije en België worden onder zocht en de goederen worden ontsmet. Schiedam, G October 1892. Hoewel het thans een erkend feit is, dat zich in onze gemeente nog geen enkel geval van choiera heeft voorgedaan de heide verdachte gevallen zijn ten slotte na een nauwkeurig geneeskundig onder zoek gebleken, niet van cliolera-achti- gen aard te zijn geweest blijft het toch zeer gewenscht, alle middelen aan te wenden, die de openbare reinheid kun nen bevorderen en alle onreine stoffen uit plaatsen waar zij de kiem der be smetting zouden kunnen kweeken, onmid dellijk te verwijderen. In een vorig nummer werd reeds door een inzender, naar aanleiding van de practische opmerking door den heer Tak in de jongste raadzitting gemaakt, een woord in 't midden gebracht om de aanwending van het goedkoope ont smettingsmiddel, dat door onze bran derijen wordt geleverd, meer alge meen te maken. Bij vernieuwing willen wij de aandacht op dit uit stekend middel vestigen. Geven alle branders aan hunne onderhoorigen last, de goten en putten met het distilleer- water door te spoelen, dan zal zeker de taak van het gemeentebestuur en der oholera-commissie aanmerkelijk wor den verlicht, en de desinfectie van goten en riolen zal op grooter schaal plaats hebben dan waarop ze nu wordt toe gepast. Nu het blijkt, dat er bij voortduring in onze gemeente schoone gezondheids passen te verkrijgen zijn, worden meer dere stoomschepen met ijzererts uit Bil bao ten dienste van Krupp's fabrieken geladen, voor onze liaven bestemd. Heden-oclitend kwam weder het stoom schip llochfeldkapt. II. Dusing, voor onze haven. Niet alleen geeft het aankomen van deze stoomschepen werk voor de Hoofd- sche sjouwerlieden, maar ook vreemde schippers worden er door gebaat. Keul- sche aken, die hier hunne lading kolen hebben gelost, worden met een lading ijzererts naar de Boer bevracht. Aan de veehouders in deze gemeente is door den Burgemeester de volgende circulaire verzonden Bij circulaire van den heer commis saris der Koningin in deze provincie dd. 1 dezer A no. 3870 (2de afd.) wordt op verzoek van den heer minister vaa binnenlandsche zaken mijne aandacht gevestigd op het belang, dat voor veehou ders vooral voor hen wier vee wordt geweid in- of nabij door mond- en klauwzeer besmette streken gelegen is in eene spoedige opstalling van hun vee, aangezien de smetstof van genoemde veeziekte zich, blijkens de ervaring, zeer wel van de eene naar de andere weide kan verspreiden. Overeenkomstig den verderen inhoud der circulaire* verzoek ik u, uw vee zoo spoedig op te stallen, als de belangen van uw bedrijf dit maar eenigszins toe laten. De schade, die door de ziekte aan liet vee wordt toegebracht en de belem mering, die de veehandel bij het verder voortwoekeren dor ziekte moet onder vinden, maken niet alleen dat de be strijding van de kwaal is een zaak van algemeen belang, maar ook dat ieder, die bij de veeteelt betrokken is, zijn eigen welzijn bevordert, met te doen, wat mogelijk is, om te trachten de ziekte te voorkomen. Ik vertrouw daarom, dat alle vee houders, en in het bijzonder zij, wier runderen worden geweid in streken, alwaar de ziekte reeds voorkomt, ter wille van een gering en zéér twijfel achtig voordeel, niet zullen aarzelen, hun vee zoodra mogelijk op te stallen. Door de afdeelingen der Tweede Ka mer zijn benoemd tot rapporteurs over de Indische begrooting voor 1893 enz. de heeren Pijnacker Hordijk, Bool, Schimmelpennick v. d. Oye, Kielstra en Lavyssohn Norman, en over het wetsvoorstel van den heer Donner (schutterijen) de heeren Huber, Yan der Schrieck, Kerdijk, Guyot en Kerf. Yolgens het Centrum zal de heer J. P. Th. van Nunen, die zitting heeft in de Tweede Kamer voor het district Zevenbergen, den -ten November met het stoomschip Amalia naar Nederlandsch- Indië vertrekken. Perequatie der grondbelasting Thans is ingediend het ontwerp strek kende om te beginnen met 1893 de grondbelasting op de ongebouwde eigen dommen te heffen naar zes percent der belastbare opbrengst. Een ander wetsontwerp tot herziening van de wetgeving op jde grondbelasting zal weldra volgen. Tengevolge van de voorgestelde hef fing, zal liet bedrag der Bijksgrondbe- lasting van 1011 gemeenten verminderen, terwijl dat van 326 gemeenten zal vermeerderen, of nagenoeg gelijk blijven. De vermindering van grendbelasting zal veelal aan de lichto gronden ten goede komen. Door de heffing terug te brengen tot 6 pCt. zal de schatkist een verlies lijden van ruim f960.000. De drie leerlingen-tolken voor de Chineesche taal, die sinds 1889 in Ne derland werden opgeleid, worden voor één jaar naar China gezonden om hunne studiën te voltooien. Elk ontvangt een maandelijlcsche toelage van f 312.50. De te Berlijn gevestigde Nederlanders zullen, volgens de Nat. Zeituugeen commissie naar Weimar zenden, om der gouden bruid een adres van geluk- wensching aan te bieden. In de afgeloopen week zijn in ons land 45 personen overleden aan Azia tische cholera, tegen 23 in de daaraan voorafgaande week. Te Charlois is één geval v-n cholera bijgekomen van een kind. Dit is nu het 3e geval in dezelfde gang of slop. Die gang, bestaande uit eenige slechte oude huisjes, schijnt een brandpunt der besmetting te zijn. In eene woning in de Gouwestraat te Botterdam, niet ver van het huisje waarin Zondag de cholera-zieke is over leden, is een kind door cholera aange tast. Dit is het derde geval in die twee rijen woningen. De stiefdochter van den eergisteren overleden man in het Molenslop, schijnt herstellende. Yrouw v. B., de cholera-lijderes op Hillesluis, is herstellende, Hare kin- de: en zijn eergisteren tot haar gebracht. Zij waren op het dorp van wege de gemeente gehuisvest, onder verzorging van eene verpleegster. Dinsdag-middag zijn 22 Duitsche muzikanten, die met het s.s. Edith uit Huil aan het Stieltjesplein te Bot terdam arriveerden, onder politie-geleide overgebracht naar het Station Beurs, vanwaar zij, daar het' verblijr te dier stede hun ontzegd was, naar Keulen vertrokken zijn. Daar zich onder de tussehendekspas- sagiers van het stoomschip Maasdam der N.A.S.M. geen Bussen of Polen bevonden, zijn zij allen, voorzien van doorgangskaarten, naar hunne landen doorgezonden. De knaap, die Zondag in de barak te Delft werd opgenomen, als lijdende aan cholera asiaticaneemt in beterschap toe. Het is do eerste clioleralijder die in de tot ziekenbarak ingerichte bur geravondschool werd opgenomen, en in verband daarmede is de opening der lessen aan de B. A. S. door Burg. en Weth. voor onbepaalden tijd uitgesteld. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. zegt, dat de Baad van State niet hard medewerkt, om de afdoening der belasting-ontwerpen te bespoedigen, want nog altijd is het advies van dit college niet ingekomen, en het zal nu volgens dezen berichtgever, wel half October worden, voor de ontwerpen de Kamer bereiken. Hiervan zal vermoedelijk het gevolg zijn, dat de kieswetten nog in de af deelingen voorgaan, temeer wijl de voorzitter verklaard heeft, dat hij daar toe in het begin van November het voorstel zal doen. De twee diplomaten, die onlangs wegens een onbeduidend geschil een pistoolschot wisselden, zijn beiden uit hun functie in Den Haag teruggeroepen. Dit is ongetwijfeld het loon voor hun strijdlust. Men schijnt te Berlijn en te Madrid te hebben ingezien, dat op diplomaten in de allereerste plaats de plicht rust, de wet te eerbiedigen. In Nederland is de dwaze gewoonte, om een geschil met pistool of degen te beslechten, gelukkig niet inheemsch en des te grooter ergernis moest daarom het gedrag der beide vreemdelingen geven. Het bericht dat zij van hun post in Den Haag zijn ontheven, zal het duel bij ons te lande wel niet in hooger aanzien brengen. En daarover moet men zich ver heugen (C-) Bij de gisteren gehouden trekking der loterij van de Sporttentoonstelling te Scheveningen is de hoofdprijs, een com pleet zilveren koffie- en theeservies, met dito bouilloir, doos met zilveren lopels en bioodmand, 12 koffie- en 12 thee kopjes van Sèvres-porselein, gevallen op het nummer 11049. Onze Westlandsche tuinders beproe ven op alle manieren, verbetering in den ongunstigen toestand van den tuin bouw te brengen. Dat niet alle proeven voordeel aanbrengen, blijkt thans weder met de welbekende Hallumer Gelen, welke verleden jaar f10 per H.L. zijn aangekocht, terwijl ze Zaterdag op de veiling te Naaldwijk niet meer dan GO cents per kin konden opbrengen. De heer V. De Weg te Hallam zal er zeker wel meer van geprofiteerd hebben dan de tuinders in't Westlaud! „Als een bewijs zegt het Leidsch Ebt. hoezeer liet feest, telken jare hier ter stede gevierd ter herinnering aan Leiden's ontzet, kan bogen op een internationale sympathie, diene, dat zelfs een Spanjaard lid is der 3-October-Ver eeniging. Ook hier' geldt dus wat indertijd Van Lennep den Belgen toezong „Oude veeten Zijn vergeten, En gedempt de bron van twist." Het huis Prins Hendrikkade 131 te Amsterdam, waar vroeger admiraal De Kuijter woonde, is door het Leger des Heils aangekocht om te worden inge richt tot hoofdkwartier. Met het oog op de quarantaine-maat regelen, die in verschillende landen worden genomen, zullen vele passagiers van het stoomschip Prins Alexander to Amsterdam in plaats van te Genua aan boord gaan. Dientengevolge kan ditmaal geen vergunning worden gegeven, om uitgeleide te doen tot IJmuiden. Past op uw beuizen! De Consul van Bumenië te Amster dam heeft in opdracht zijner regcering het publiek te waarschuwen tegen deel name in een premieleening verdeeld in 250.000 obligation van francs 25, ieder terugbetaalbaar in goudwelke leening heet te zijn uitgegeven door, of van wege de Vereeniging het „Boode Kruis" daar te lande, en te verklaren dat noch het Bumeensche Gouvernement, noch genoemde Vereeniging van eene derge lijke priemieleening eenige kennis draagt, terwijl er nergens gelden tot garantie der premiën zijn gedeponeerd. Maandag-middag ten twee uur is bij het hevige on weder, dat boven Westzaan woedde, de bliksem geslagen in den molen De Oranjeboomwaardoor een roe werd gespleten en in den romp brand ontstond, die echter spoedig werd ge- bluscht. Door verborgen vuur begon 's avonds om 7 uur de molen op nieuw te brandenook toen kon men nog den brand meester worden. Te Groningen slaan enkele schippers al z&;r weinig acht op de waarschu wingen tegen het cholera-gevaar, bij het drinken van het besmette water. Om dit water zooveel mogelijk onge schikt te maken, zijn op last van het gemeentebestuur zes tonnen teer en twee vaten petroleum in de Westerhaven ge worpen. Men schrijft ons uit Utrecht: Heden heeft zich hier wederom een geval van cholera-achtigen aard voor gedaan bij een kind van G jaren wo nende buiten de Weerdbarrière. Wat gemeld is omtrent de houding der Bussische bevolking, is ook vol komen van toepassing op de Utrechtsche toestanden. Ook hier weigeren de men- schen eenvoudig geneeskundige hulp in te roepen, en de ontsmetters en taxateurs hebben eene niet te benijden taak, daar zij overal tegenwerking ondervinden. De doctoren genieten bij dat gedeelte der bevolking de onderscheiding, ver dacht te worden van de menschen „af te maken"een wagen met voor de consumptie geschikt water, die aan den Jutfaasschen weg rondging, kon onver richter zake huiswaarts gaanniemand wilde er van gebruiken,* „omdat ze er wat in gedaan hadden". Treurige toestandenAan de eene zijde gemeentebestuur en particulieren die krachtdadig optreden, aan de andere zijde een onwil en pertinent weigeren, waarop alles afstuit. (V. 11. Ct.) Dinsdag-nacht is er te Arnhem inbraak gepleegd in het graanpakhuis en kan toor van de firma Beilingh en Niemeij- er aan de Oude Kraan. De zware schuifdeuren aan de straatzijde, die goed gesloten waren, zijn met kracht van- eengerukt en daarna hebben de dieven beproefd het raam van het kantoor, in het magazijn uitkomende, te forceeren. Zij zijn er echter niet in geslaagd het luik te openen, waarop zij het bovenste gedeelte van het paneel der deur heb ben verbrijzeld en uitgelicht, na blijk baar beproefd te hebben het slot te breken. De brandkast met letterslot hebben zij getracht met sleutel of breek ijzer te openen, maar dit is hun niet gelukt, zoodat er niets gestolen Werd. Vreemd mag het heeton, dat door de politie niets is bespeurd, daar toch het pakhuis in eene bewoonde buurt ligt en zeker hot openbreken der deuren niet zonder gedruisch kon geschieden. Ook voor korten tijd werd beproefd het raam aan de Kraan uitkomende open te breken, wat, dank zij de degelijke sluiting, mislukte. Te Wageningen heeft gisteren de politie een troep socialisten, die de vrij lating van een gearresteerden partijge noot eiscliten, met de blanke sabel uit eengedreven. Ook later, toon zij terug kwamen met vele nieuwsgierigen, werd het Marktplein spoedig schoongeveegd. Een vijftal personen werd gearresteerd. Te Tinte (gemeente Oost-Voorne), een gehucht met omstreeks 150 bewoners, zijn in de vorige week voorgekomen negen gevallen van cholera, waarvan 4 met doodelijken alloop. Drie dezer overledenen behoorden tot hetzelfde ge zin, waaruit door de ouders eerst een jongentje van drie jaar, toen een meisje

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2