GEMENGD NIEUWS. Handelsberichten (M.)/SpiritUS nPf/x?Ct Keulen. Parijs. Hub. van zestien jaar en 11. Zondag een zoon van veertien jaar grafwaarts werden gedragen. ^^„.HM^zuster is u't Amsterdam te1^erple^6 °Ver&e^omen om 7iepon kie^ZE^BURG, 5 October. De ver- bezing van eene commissie van 7 le tter beoordeeling van lief ontwerp van wet tot verandering der grenzen aisschen de gemeente Rozenburg, Zwar- tewaal en Heenvliet, zal gehouden borden op 12 October. MAASSLUIS- Op het verzoek van e bezoekers der Delftsche markt, om ?e'n trein, aansluitende op den eersten vein naar Amsterdam, is door de Holl. zeren Spoorwegmaatschappij gunstig eachikt, Reeds aanstaanden Donderdag zal de trein loopen. HEN HAAG. Door de politie is pro ces-verbaal opgemaakt tegen een der bewoners der Vijf Huizen aan den Be- zuidenhout, die dezer dagen een knaap, bje niet een ander straatschenderij aan jtiens woning trachtte te plegen, een bijtend vocht in het aangezicht spoot. LEIDEN. Ter verkiezing yan een bd van den gemeenteraad alhier waren lngeleverd 1028 stembiljetten, waarvan er door het stembureau van onwaarde Werden verklaard 38, zoodat het aan- b'O geldige stemmen 990 en de volstrek te meerderheid 496 bedroeg. Uitgebracht Waren op de heerenmr. Egbert de Vries (cand. der lib.) 592, on A. E. Van Kempen (cand. der antirev.) 363 stemmen, zoodat eerstgenoemde geko zen is. De Feesten te Weimar. Omtrent de feestelijkheden te Wei- mar meldt de particuliere correspon dent van de N. B. Ct. nog het vol gende Heden avond komen de eerste Neder- landsche deputatiën alhier aan, die mor gen ontvangen zullen worden. Wie uit Pruisen komt en aldaar vor stelijke jubilé's of andere feesten heeft bijgewoond en thans de feestdrukte te Weimar ziet, zal dadelijk een groot onderscheid opmerken, dat wel alles zins natuurlijk en verklaarbaar is maar bem toch bijzonder in het oog valt. Te Berlijn begint geen groote officieele gebeurtenis zonder een parade of eenig ander militair schouwspel. In den mili tairen staat Pruisen is dat een vaste traditie. Hier te Weimar daarentegon begonnen de feestelijkheden met do uit voering van een dramatisch werk van Wildenbruck en de heden geopende kun» ttentoonstellin g Meden-ochtend is de kunsttentoon stelling ter eere van het gouden feest geopend. Slechts een zeer klein aantal vorstelijke personen, en nog weinig ver tegenwoordigers van buitenlandsche mo gendheden waren opgekomen. Het ge zelschap bestond voornamelijk uit heeren, m het geheel een dertigtal. De Groot hertogin had van het fraaie weder ge bruik gemaakt om met de Nederlandsche Koninginnon een wandelrit te maken. Tegen elf uren verscheen de Groother tog in gezelschap van den erf-groot- hertog, de erfprinsen enz., en bezichtigde 4e tentoongestelde schilderijen, waarvan de moeste door de Iiotterdamsche Kunst- dub zijn ingezonden. Op den klassieken bodem van Wei- mar is de beoefening van kunst en lite ratuur eene onwrikbare traditie. En Wellicht door niets in meerdere mate, beeft de Nederlandsche prinses Sofia zoodanig de harten van alle beschaafde Duitschers gewonnen, dan juist door de belde en wilskracht, waarmede zij als groothertogin van Saksen-Weimar die hooge traditie heeft voortgezet. Eene duidelijke afspiegeling daarvan ziet men 111 do talrijke oorkonden, adressen on buldebetooningen, die thans het gouden echtpaar toestroomen. Deze uitingen Mie eenigszin in bijzonderheden te vermelden, is eenvoudig ondoenlijk. Ook de groote eeregave des lands fen bedrage van 400,000 mark, beschik baar gesteld voor het vorstelijk echtpaar ten behoeve van iets ten algemeenen nutte, werd heden aangeboden. Reeds in April was dit bedrag in eene ge heime zitting van den Landdag te Wei- mar toegestaan. Mode werd aangeboden het prachtig geschenk der Weimarsche kunstenaars, waarvan reeds melding is gemaakt. Morgen komt er een geheele stroom van wetenschappelijke en litera rische deputatiën, onder anderen van de groote nationale Goethe-vereeniging, van de Schiller-vereeniging, de Shakes- peare-vereeniging, Afrika-reizigers, enz. enz., alles ten bewijze hoe Weimar met het Hof nog altoos een Duitsch Mekka der kunst en litteratuur is. Te Oude-Pekela is een, nu reeds lang doodgewaand, echtgenoot onverwacht bij zijn vrouw teruggekeerd. 23 jaar was hij afwezig geweest en niets had men van hem in dien tijd vernomen. Men noemde haar dan ook steeds in de wan deling do weduwe K. Een verschrikkelijk voorval had gis teren te Oldeboorn plaats. Toen Feikje De Vos naar buiten liep, deed zij dit ondoordacht, aan den kant waar de molenwieken draaiden en op hetzelfde oogenblik dat zij buiten kwam, kreeg zij van een der wieken een slag, waar door zij met verpletterd gezicht in eens werd doodgeslagen. Als een staaltje van verregaande op lichterij kan het volgende dienen. Dezer dagen kocht een drietal kooplieden van een landbouwer te Eenmes drie vette koeien, welke te Watergraafsmeer af geleverd moesten worden. De zoon van den boer bracht ze er heen, waarop zij door de kooplieden in ontvangst werden genomen. Een van hen ging met den buitenman naar het nabijzijnde koffie huis om af te rekenen. Hier gekomen, begaf zich de zoon op verzoek van den koopman naar het aangrenzend vertrek, waar hij spoedig het geld zou ontvan gen. Doch de boer moest zoolang te ver geefs wachten, dat hij argwaan begon te voeden. Hij verliet het koffiehuis, maar kon van de kooplieden geen spoor meer ontdekken. Terstond vertrok hij naar Amsterdam en ging het abattoir opzoeken, waar hij reeds twee zijner koeien geslacht vond. Ook vernam hij hier tevens, dat de beide runderen door andere slagers er gebracht waren. Na lang zoeken ontdekte hij een der koop- lioden, die nu door de politie gearres teerd werd, zoodat de bedriegers hun straf niet ontgaan zullen. Te Duisburg is het onderzoek van personen en het dcsinfecteeron vanklee- dingstukken opgeheven. Elk schip kan ongehinderd in de haven aldaar verkeeren. Met het oog op de heerschende cho lera wordt te Berlijn in het Moabiter ziekenhuis een cursus voor geneesheeren gehouden in de leer en toepassing dei- ontsmetting. De cursus duurt vier da gen en wordt geleid door prof. Weyl. Zij heeft ten doel zooveel de juiste keuze en aanwending der ontsmettings middelen te betorden als nutteloos ge bruik daarvan tegen te gaan. Een noodlottige aanvaring heeft op do Elbe plaats gehad tussclien het Spaansehe stoomschip „Daviz", dat te Cuxhaven voor anker lag en het Brit- sche stoomschip „Busy Bee", dat de Elbe afvoer en naar Huil terugkeerde. De „Daviz" werd letterlijk in tweeën geloopen. De loods Wesselhoeft kwam op zulk een wijze tegen de boeg der „Busy Bee" terecht, dat hij in weinige oogenblikken den geest gaf. De ma chinisten de eerste stuurmander „Daviz" werden doodgedrukt. Yan de beman ning bekwam niemand letsel. Het Spaansclie vaartuig zonk in enkele minuten met een zeer kostbare lading aan boord. De „Busy Bee" keerde terug naar Hamburg om de geleden schade te doen herstellen. Mevrouw Sainio, die door het gerechts hof van Finland ter dood veroordeeld werd, omdat zij haar echtgeuoot, pro fessor Sainio, het leven heeft benomen is van dat vonnis in verzet gekomen bij het hof van appèl, dat niet alleen het vonnis bevestigde, doch tevens be paalde, dat vóór haar onthoofding, haar rechterhand zal worden afgehou wen, waarna haar lichaam ten aan- schouwe van ieder zal worden verbrand. De Finsche Senaat, het hoogste gerechtshof in Finland, heeft het von nis bekrachtigd, zoodat nog een kans voor mevrouw Sainio open blijft om te ontkomen aan de vreesdij ke gevolgen harer misdaad en dit is de gratie die de Czaar haar kan verleenen, doch welke kans zeer gering is. Mislukte Demonstratie. Te Folkestone had gisteren een optocht van geestelijken der Anglicaansche kerk plaats, welke met den protestantschen aartsbisschop aan het hoofd naar een kerkelijk congres trok. Op weg daarheen kwam een aantal personen met een banier, waarop No Poperyden stoet op zijde. Op de banier was het beeld van een protestantschen zendeling aangebracht. De politie ver spreidde de betoogers, waaruit een klop partij ontstond, waarbij de banier werd verscheurd. Het bleek dat de betoogers den optocht der Anglicaansche geeste lijken voor een Roomschen processie hadden aangezien. Zij zeiven waren niet het minst verbaasd over hun dwa ling. Onderzeesche verlichting. In de haven van Toulon heeft men belangwekkende proefnemingen geno men voor onderzeesche verlichting. Een electrisch toestel, wegende 60 KG., is in het water neergelaten, hetwelk het op een omtrek van 30 meter helder verlichtte. De slijkerige gronden boden niets be langwekkends aan, maar honderden visschen, door het schitterend licht aangelokt, zwommen rond de lamp. Men had gemakkelijk bij middel van een net, eene goede vangst kunnen doen. De Standard verneemt uit Odessa dat de Regeering de sluiting bevolen heeft voor 14 dagen of langer van de liooge- scholen te Odessa, Kiew en Charkow, alsmede van andere staatsscholen in Zuidelijk Rusland, wegens het ernstig toenemen der cholera. De ervaring in Rusland en Hamburg is, dat dronkaards de ziekte het gemak kelijkst krijgen en dat in den ergsten graad. Bovendien krijgen zij, die hot tweede stadium doorleefd hebben vaak „delirium tremens." Cholera predikt dus zindelijkheid zorg voor drinkwatermatigheid. Besmetbare k 1 e e r e n. In de „Pharmaceutische Post,, leest men „Het is niet algemeen bekend, dat ie mand, die in eene ziekenkamer eene zwarte of donkere kleeding draagt, vatbaarder voor besmettelijke ziekten is dan wie met eene lichtkleurige stof gekleed is, omdat de uitwaseming van zieke lichamen veel meer door donkere dan lichte stoffen wordt ingezogen. Men kan daarvan gemakkelijk de proef nemen door een lichtkleurig en een donker kleed vijf minuten lang aan tabaksrook bloot te stellen, en dan zal men bevinden dat het donkere kleed veel sterker naar tabak riekt dan het lichte, en dat de lucht er ook langer in blijft. In kamers waar eene besmet telijke ziekte lieerscht, moet men dus geen zwarte of donkere kleeren dragen. BEURS TE SCHIEDAM, 6 Oct. 1892. Moutwijn, f 8.25. Verhandeld: f8 a 8,/8. Stemming: onveranderd. Jenever f13.50. Amst. proef f14.75. Spoeling. Vereeniging f 1. 142.75141.— Rogge, Oct./Nov. Nov. /Dec. April/Mei Oct./Nov. Rogge dadelijk. Nov. Meell2Merk.l.md. 12 Nov. Rogge, loop. md. Nov. Spirit. Oct./Nov. Dec./Jan. 144.25 33.40 32.40 19.25 15.20 51.40 50.90 14.50 14.80 22.25 22.50 New-York. Maïs I o.52 yj 142.25 33.50 32.60 19.25 15.20 51.10 50.60 14,60 14.90 22.25 22.50 0.52 Amsterdam. 5 Oct. Rogge op lev. najaar vast; voorjaar iets lager; per Oct. f156; per Maart f142, 141, 142, 143, 142. Aan gevoerd 100, totaal deze maand 275 last. 6 Oct. Rogge op lev. lager per Oct. f152, 153; per Maart f141, 140. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 5 Oct. 1.93 M. 6 Oct. 1.96 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per t#leg;r»ftf. Londen kort f 12.07 Disconto 2 pCt. Parijs -47.97V, 2ij Antwerp. - 47.971/, 21/ WEEKMARKT TE DELFT 6 Oct. Op de markt van heden waren de prijzen als volgt: vette koeien le kwal. f190 a 225, dito 2de kwal. f130 a 175; kalf koeien le kwal. f a dito 2de kwal. f a vaarkoeien; le f 100 a 140, dito 2de kwal f a vette kalveren le kwal. f30 a 85, dito 2de kwal. fa vette schapen le kwal. f adito 2de kwal. fa lamschapen le kwal. fa 2dekwal. f a vette lammeren f 10 a 16; wei lammeren f a magere varkens f a biggen f5 a 10nuchtere kal veren f7a 12; paarden f45 al20; stieren f a ossen f—arundvleesch 58, 64 a 70 c., vet kalfsvleescli70 80, a 85 c., scliapevleesch 45, 50 a c. alles per kilo. Wegens het sluiten van den besmet ten kring rondom Delft, door het heer- schen van mond- en klauwzeer, was de aanvoer zeer geringslechts een vierde gedeelte vanf het gewone aantal runde ren was aangevoerd, Ter graanmarkt van heden gedaan: Zeeuwsche en Overmaassche tarwe, f 6,a 8,— Westlandsche roode ris dito f 7, a f 8,50 nieuwe Zeeuwsche en Over maassche tarwe f 7,a f8.Zeeuw sche en Overmaassche rogge f a f nieuwe dito f 5,a f 6,-, winter- en zomergerst f 4,a f4,75, chevalier dito f 5,a 6,zware haver f 3,75 a f 4,50, lichtedito f 3,a 3.50, groene erwten f 8,— a 9.mesting f 6,50 a f 7,50, paardeboonen 6,25 a f 7,duiveboonen f6.50 a 7.25, bruine boonen f8.75 a 9,75, witte boonenö, f 8,50, koolzaad f 8.a 8.75, buitenl. hennepzaad f 6.75 a 7.50, kanariezaad f 9,25 a 12,50. Omzet zeer gering, prijzen onveran derd. Alleen erwten en bruineboonen 25 c. en kanariezaad 50 c. lager. De prijzen der boter waren heden: le qualiteit f 76, goede f 70, mindere f60 per V4 vat van 40 kilo. Aanvoer pot. 556/8 en 74/16 vaten, wegende te zamen 11,860 kilogram. VEEMARKT TE LONDEN. 6 October. Er werden aangevoerd 200 runderen, 3000 Schapen, 50 Kalveren en 15 Varkens. Men noteert: Runderen 2/6 a 4/8, Schapen 3/2 4 5/2, Kalveren 3/2 a 5/0enVarkens 2/9 i 50 persteen. I 5 Oct. 6 Oct. 4 Oct. 5 Oct.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3