Dagblad yoor Schiedam en Omstreken. bureau <$oog#iraat 817. Zaterdag 8 October 1892. No. 4405. ALGEMEEN OÏERZICHT. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN Feuilleton. in inu um ommin. XXXI. Loys, de windhond, komt terug. Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1-50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124.) 'jjül'IM!I!. Van 1—6 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 7 October '92. De verklaringen door graaf Kalnoky in de Oostenrijksche delegatie afgelegd, zijn natuurlijk in de geheele Europeesche pers besproken. Afgaande op hetgeen zoowel de Russische als de Italiaansche persorganen als haar meening uitspreken over Kalnoky's redevoering ten aanzien van den algemeenen politieken toestand, zou men werkelijk meenen te staan voor een periode die gerustelijk de gouden eeuw zou kunnen worden geheeten. Zoo wijst b. v. het officieusc Journal de St. Pétenhoarg er nadrukkelijk op, dat Kalnoky mededeeling heeft kunnen doen van de meest besliste verzekeringen van alle regeeringen, een offensieven oorlog als in niemands voornemen heetend te liggen. Men zou er aldus toe kun nen komen te gelooven, dat een oorlog eigenlijk maar een schrikbeeld is door eenige onverbeterlijke zwartkijkers opge worpen doch bij dit alles zijn de legers er nog en hunne numerieke sterkte wordt nog immer grooter, zoo zelfs dat bekwame statistici hebben becijferd, dat eene gewapende vrede meer ver slindt dan een oorlog. Daarbij zijn er nog, die meejen dat het gereed zijn tot een oorlog zoo licht er toe ver leiden kan, om het soldaatje spelen op 't onverwachts in droeveit ernst te doen verkeeren. Te Rome is men in de kringen van het Quirinaal zeer wel over Kalnoky's verklaringen te vreden; maar de Curie op het Vaticaan rnoet zeer getroffen zijn door zijne ■verklaring dat hetOostenrijksch-Italiaan- sche bondstractaat niet kan worden °penbaar gemaakt. Men beschouwt dit als het bewijs dat Oostenrijk aan Italië formeel het bezit van Rome heeft ge waarborgd. Intusschen verdient dit gerucht onder alle voorbehoud te wor den medegedeeld. De werkstaking te Carmeaux in Frank- 59j NAAR HET FuANSCH. De rampzalige spartelde wat hij kon De Toovergodin verdween met hem in den nevel Toen de mist tegen den middag optrok, vonden de visschers baas Vincent Gueffès op het zand uitgestrekt liggen, de Toovergodin had hem den nek omgedraaid. Wij hebben nauwelijks den tijd, om een traan te plengen over het ongelukkig lot van den braven Gueffès. Alleen willen wij hem een laatst vaarwel toeroepen. Twee of driemaal was Méloir genoodzaakt zijn jaeht te ütaken, om dezelfde redenen, die meester Gueffès het leven kostten. Twee of driemaal had zich de vluchtende troep verspreid, betzij met opzet, hetzij on willekeurig. Naar alle waarschijnlijkheid was rijk duurt nog altijd voort en gaat ge paard met een waar schrikbewind tegen de arbeiders, die aan het werk willen gaan. Een paar socialistische Kamer leden hebben de leiding der staking in handen en de overheid blijft tamelijk werkeloos. Het Journal des Débats schrijft, dat te Carmeaux een toestand heerscht van volstrekte regeeringloosheid. De werkstakers nemen maatregelen om te beletten, dat anderen aan het werk gaan. Den geheelen dag loopen er patrouilles om de woningen der „ver dachten" te bewaken, namelijk patrouil les van werkstakers, en de verdachten zijn de arme monsehen die voor zich en hunne gezinnen een stuk brood willen verdienen, krachtens een recht dat, zoo als het heet, hun gewaarborgd wordt door de wet. Dat alles gaat openlijk in zijn werk, ongegeneerd, even alsof deze hemeltergende geweldpleging door- onbeperkt machtsmisbruik van het eerste comité het beste,de natuurlijkste en wet- tigste zaak ter wereld ware. Sedert eeuwen is onze wetgeving er op ingericht om zoo veel mogelijk tegen te gaan het zich vor men van groepen lichamen en instellin gen, diejonttrokken zouden zijn aan het opperste gezag van den Staat. Maar- in hetzelfde land waar bestaan en cen tralisatie tot het uiterste punt van werkzaamheid opgevoerd zijn, matigen zich een handvol mannen het recht aan, om een politie in te stellen, en gebruiken zij deze politie om eenvoudig en zonder- omwegen door vreesaanjaging en geweld op te heffen een van de allereerste en noodzakelijkste bevoegdheden van ieder redelijk wezen, namelijk de vrije beschik king over zijn armen. Als men zoo iets ziet, weet men niet of men waakt of droomt. Wij weten wel, dat er zulke of soortgelijke dingen reeds vroeger bij werkstakingen zijn voorgevallen. Maar nooit, voor zoover ons bekend is, heeft de dwingelandij der raddraaiers over personen wier rechten zij beweren voor te staan zich met zulk een schaamte- het plan, dat de vluchtelingen te zamen wensch- ten te blijven, en dat bet toeval alleen hen had gescheiden. Zij hadden elkander in den mist uit het ge zicht verloren, en zochten misschien naar elkander. Maar het spreekwoord Eene naald in een hooiberg zoeken is nog veel te zwak om uit te drukken, hoe onzinnig het is, onder de onderhavige omstandigheden, iemand op het strand te vrillen opsporen. Méloir en zijn soldaten hadden echter wind honden. En toch vonden zij niets. De jacht werd niettemin voortgezet. Méloir was vroeger een dapper strijder ge weest, zooals een edelman betaamt, maar meer ook niet. Lieden van zijn soort vervallen plotseling tot het kwade, omdat hun goed ge drag niet op degelijke grondslagen rust. Als het geluk hun dient, maken zij een uitstekende carrière en volharden in het goede, omdat zij van inborst niet slecht zijn. Maar daar zij ook niet juist deugdzaam zijn en zij geen anderen drijfveer bezitten, dan hun persoonlijk belang, vallen zij, zoodra zij slechts éen voet op lossen bodem zetten. De honden keeren terug, als zy bemerken, dat zij op een verkeerden weg zijn; demenschen niet. Ten tijde der druïden leefde in de landstreek Armor een gek, die een pompoen op een spies stak, en voor dat verheven zinnebeeld zijn knieën boog, zeggende: loosbeid in bet volle daglicht vertoond, en heeft zij tegenover de gevestigde machten zulk eene uitt&rtende houding aangenomen. Ziedaar dan liet model van den soeialistisclien heilsstaat! In Engeland blijken de socialistische denkbeelden nog niet voor toepassing rijp te worden geacht. Een comité uit het syndicaat der spoorwegwerkers en beambten hield eergisteren te Londen eene vergadering om de kwestie van den z.g. arbeidsdag te bespreken. Na eene langdurige gedachten wisseling werd eene motie ten gunste van den acht- urigen werkdag verworpen. „Want" aldus omschreef de vergadering haar oordeel „de loonen slaan uiteraard in verband met de winsten der maat schappijen, en die winsten zonden on vermijdelijk slinken, wanneer door eene al te sterke vermindering van den ar beidsduur de maatschappijen zich tot eene vermeerdering van werkkrachten genoodzaakt zouden zijn. Dit besluit heeft als een protest tegen hetgeen on langs in de vergadering der Trades Unions werd bepaald, in geheel Enge land diepen indruk gemaakt. De tanieuse redevoering door den heer Liebknecht te Marseille gehouden, wordt al meer en meer door den leider der Duitsche sociaal-democraten verloochend. Het nationaliteitsgevoel schijnt ook bij de socialisten nog steiker te zijn dan hij vermoedde, en na reeds te Freiburg van zijn speech op het congres van Marseille een verklaring to hebben ge- gegeven, die zeer veel op een retraite geleek, is hij te Mannheim nog verder gegaan. Men maakte hem daar nl. hef tige verwijten over zijn gezegden met betrekking tot de kwestie van Elzas- Lotharingen, en toen antwoordde Lieb knecht leukweg, dat de Fransche bladen zijn woorden verkeerd luidden weerge geven Er schijnt dus van de te Mar seille uitgesproken redeniet veel over te blijven, want Liebknecht logenstraft langzamerhand alles en geeft aan zijne Dat is de zon. De druïden, die geen scherts verstonden, noo- digden dien dwaas uit, in den schoot van Be- lenus -terug te keeren. De dwaas wilde niet. De druïden zett'en hem op een hoop takken bossen, dien zij in brand staken. De gek stierf als een held, uit al zijn macht roepende Bedriegers, die gij zijt, gij kunt mijn lichaam dooden, maar mijn pompoen was toch de zon Op zekeren dag had Méloir zijn haren, die grijs werden, bekeken. Hij had bij zich zelf gezegdIk wil een kasteel, een vrouw, leenmannen, enz. hebben. Om dat doel te bereiken had hij het heer lijk middel gekozen, dat hij bij den aanvang van dit verhaal Aubry de Kergariou mee deelde, namelijk den schrik. Eigenlijk was het slechts een vogelverschrik ker het roer van den Spaanschen bedelaar, die kruit noch lood heeft. Maar op dit oogenblik had Méloir zjjn wapen tot de tromp gevuld. Hij vroeg niets anders dan maar dood te schieten. Hij was een vol maakte schurk. Zoo schoon en onweerstaanbaar is de logica Maakt gij uw stellingen, en de duivel zal wel de gevolgtrekkingen maken. Stond het vast, dat hij zich op Aubry moest wreken, den ouden Maurever van het tooneel moest verdwijnen en zich, het kostte wat het woorden eene uitlegging die den zin geheel verdraait. De oude vijandschap tusschen Franschen en Duitschers doet zich ook bij de socialisten der beide volken gevoelen .Laakt men iu Duitschland'do'ver klaringen van Liebknecht, in Frankrijk ergeren velen er zich over, dat men hem te Marseille heeft toegejuicht en met alle onderscheiding behandeld. De afge vaardigde Millevoye wil de regeering er over interpelleeren. De klove is te diep om door een of meer redevoeringen te worden gedempt. Volgens officieel bericht zij u gisteren te Hamburg aangegeven 21 gevallen van cholera en 8 sterfgevallen daar onder zijn er van den vorigen dag 11 en 5. In de stad en de lanlieue van Parijs zijn eergisteren aangegeven 24 gevallen van cholera en 7 sterfgevallen. Te Havre waren er 4 cholera-gevallen en geen sterfgeval. Ook in Ierland heeft zich een geval van cholera voorgedaan. Een beambte der pakketboot-maatschappij van Cork is aan cholera adatica overleden na eene behandeling van slechts enkele uren in het hospitaal. De schepen Grits, waarnemend burge meester van Antwerpen, vereenigde gisteren de consuls van 30 landen ten stadhuize en gaf hun een volledig en onpartijdig overzicht van den gezond heidstoestand. Van 5 September tot 5 October zijn er te Antwerpen voorge- gekomen 220 cholera-gevallen 136 aan getasten zijn hersteld, 78 overleden en 6 zijn nog in behandeling. Hij verzocht den consuls deze mededeelingen over te brengen aan hunne regeeringen en po gingen in 't werk te stellen om de maatregelen, genomen tegen goederen van Antwerpen afkomstig, geheel of al thans ten deele te doen intrekken. De consuls dankten voor het in hen gestelde vertrouwen, en beloofden hunnerzijds do gewenschte stappen te zullen doen. De Hongaarsche regeering is volgens wilde, vau Reine meester maken, dan werd het tijd. Méloir voelde den grond onder zjjn voeten beven. Zijn ijver, die hem vandaag de gunst van den regeerenden vorst verschafte, kon hem morgen ter strafplaats voeren. Maar evenals in onze dagen, kenden prak tische geesten in 1450 de waarde van het vol dongen feit. Gedane dingen hebben geen keerzegt het spreekwoord. Méloir dachtAls ik mij haast, zal alles voor den dood van hertog Frans afgeloopen zijn Dan ben ik in het bezit van erfgename en erfenis. Misschien zal men mij de tanden laten zien, maar bijten zal men mij niet VooruitRougeot, TarotVooruit Naniois, Gregeois, Pivois I ArdoisVooruit, Leopard en Finot De arme Noirot lag daar ginds onder het zand, men riep hem niet meer. Komaan, goede honden, toont, dat gij er op afgericht zijt, schipbreukelingen by te staan, op jachtop jacht Inderdaad, zij gingende paarden traden niet uit hun drafje. De soldaten liepen ach teraan. De vluchtelingen konden zich niet lang meer aan die hardnekkige achtervolging ont trekken. (Wordt rtrvolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1