Binnenland bericht uit Pesth voornemens den ge meenteraad aldaar te ontbinden wegens onbekwaamheid en een bijzondelen com missaris aan te stellen. Der Oosten- rijksche afgevaardigden zijn voornemens den zetel der delegatie naar eene andere stad over te brengen. Ziehier de offici- eele cholera-opgaven2 October 18 ziekte- en 6 sterfgevallen, 3 October 32 ziekte- en 9 sterfgevallen 4 Octo ber 36 ziekte- en 9 sterfgevallen. Schiedam', 7 October 1892. Op uitnoodiging van den heer S. W. Siemons, te Amsterdam, voorzitter van den „Nederl. Baklcersbond", heeft zich ook te dezer stede uit de afdeeling Schiedam van dien Bond een commissie voor Hamburg gevormd. De lieeren M. Berck, H. Hammers, B. de Goederen en P. J. Verhagen zullen gelden inzamelen tot ondersteuning van hunne noodlijdende vakgenooten te Hamburg. Trein 762, gisterennamiddag te 3 uren 20 min. van Botterdam vertrokken, ontspoorde even voorbij het station A Jaar- dingen. De materieole schade is gering. De trein ondervond 15 minuten ver traging, en de reizigers van Maasluis en Vlaardingen misten de aansluiting- met trein 34 naar Delft en 's-Gravenhage. H.H. M.M. de Koninginnen worden den lOn October te Arolsen verwacht en zullen den 17n dezer hier te lande terugkeeren. Ter gelegenheid van H. M. 's bezoek aan het Hof te Weimar worden eenige decoratiën in de orde van Oranje-N as- sau verwacht. Het onderzoek der staatsbegrooting over 1893 is gisteren in twee afdeelin- gon der Tweede Kamer aangevangen. Do overige sectiën beginnen daarmede Dinsdag. Sommige afdeelingen der Tweede Kamer hebben reeds het onderzoek van de Staatsbegrooting aangevangen. De heer Cramers, afgevaardigde voor Amsterdam, vertoeft om redenen van gezondheid nog in het buitenland. Uit. Wateringen wordt aan de N. J>. Cf. geschreven Wederom verloor deze gemeente een harer beste burgers. De heer dr. P. T. Persoon is in den ouderdom van bijna 14 jaren overleden. lieeds maanden lang is de slag te voorzien geweest, maar toch, men bleef nog steeds hopen, dat de ziekte van- den algemeen geachten lijder een gun stige wending mocht nemen en de be minde geneesheer van de gemeente mocht gespaard blijven. Die hoop is helaas vervlogen. De slag is gevallen en wordt in zijne volle zwaarte gevoeld. Dr. Persoon, die zich, na zijne studiën aan de hoogescliool te Leiden voltooid te hebben, eerst te Waddings veen ves tigde, verwisselde in 1877 die stand plaats met zijne geboorteplaats Wate ringen. „Een profeet wordt niet geëerd in zijn vaderland!" Zoo ooit, dan is deze uitspraak gelogenstraft met betrekking tot den overledene. Dr. Persoon ver wierf zich spoedig eene uitgebreide praktijken genoot als geneesheer een onbepaald vertrouwen. Dit kon niet anders. Ieder, die in een ernstig geval onder zijn behandeling kwam, moest overtuigd worden van zijn scherpen blik niet alleen, maar zich aangetrok ken gevoelen tot den man, die met de nauwlettendste zorg voor zijne patiënten waakte. En aan de ernstige opvatting van zijne taak paarde hij een opge ruimd gemoed. Steeds wist hij zijne patiënten op te beuren en moed in te spreken. Die gelukkige stemming bleef hem zelfs bij in don laatsten tijd van zijn praktijk, toen hij reeds wist, dat zijn levensdagen spoedig geteld zouden zijn. Wat dej overledene was voor zijn minder bedeelde patiënten Laat ons in zijnen geest handelen en daarover het zwijgen bewaren. Ook in 'zijne be trekking als raadslid, als wethouder, verliest de gemeente veel in den heer Persoon. Zwaar treft het zulk een man te zien heengaan in den blooi des levens, dubbel zwaar treft het zijn ouden vader en zijn familie. Kalm en gelaten schikte de dierbare doode zich zelfs in zijne laatste levensdagen in zijn droevig lot. Dat allen, die door zijn dood getroffen worden, zijn voorbeeld volgen! komen inpakken en verzenden. Dit schijnt echter nog niet zóo gemakkelijk te gaan als men zich zou kunnen voor stellen, want met menigeen moet de Directie nog afrekenen en deze quart d'&eure de Rabelais is voor sommigen niet het aangenaamst. Omtrent een hevige brand in de nieuwe chocoladefabriek der firma De Laitte Go. aan het begin van den Sloterweg te Amsterdam, eerst 2 jaren geleden opgetrokken, wordt nader ge meld, dat men eergister-nacht te 2 uren plotseling bemerkte, dat het gebouw in lichter laaie stond, en de vlammen weldra het daaraan verbonden woon huis aantastten. Hoewel een 5-tal spuiten te hulp snelden, de stoomspuit van Nieuwer-Amstel, de handspuit der vrij willige brandweer, de Sloterdijksche brandweer met 2 handspuiten van de Baarsjes en den Overtoom, slaagde men er niet in de fabriek waar veertig werk lieden hun brood verdienden, te be houden. Het was een prachtige brand, schrijft het Handelsblad. In verband met de nadering der St. Nicolaasdagen was een zeer grooton voorraad chocolaad en sui kerwerken in de bergplaatsen opge stapeld. Al het lekkers, bestemd om op die dagen het gehemelte van groot en klein te streelen, ging daar in veel kleurige vlammen op. De gehavende steenen binnen- en buitenmuren van de uitgebreide fabriek vormen een inderdaad interessante ruïne. Op meer dan een punt doen de gril lige vormen van de half neergestorte muren, de gaten der boogvensters aan onze beste ruines uit overoude tijden denken. In de benedenruimte staan alleen nog de ijzeren pijlers ongedeerd, waarop de tot het hart verteerde balken zijn blijven rusten. De eigenaar dei- fabriek bevond zich op het oogenblik der ramp in het buitenland. Men weet nog niet hoe groot de geleden schade is. In den loop van den dag haalde men een kistje met half gesmolten zilver geld uit het puin te voorschijn. Door den Minister van Koloniën is de heer W. De Hoog gesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, om te worden benoemd tot adspirant-ingenieur bij den water staat en de burgelij ke openbare wer ken daar te lande. Naar aanleiding van de plannen van den Minister van Koloniën ten opzichte der koffiecultuur heeft de heer Yan Houten eene nota overgelegd ter toe lichting- zijner sinds jaren hangende motie, die hij thans bij de [Indische be grooting in behandeling wenscht te zien gebracht. De heer A. Van Feen is voor den tijd van twee jaren benoemd tot bui tengewoon opzichter bij het verrichten van baggerwerk in den mond van Hot terdamschen Waterweg. Woensdag namiddag omstreeks 4 uur is van liet schip Feijenoord in liet IIol- landscli Diep, ter hoogte van Willems dorp, overboord geslagen en verdron ken de 17-jarige schippersdochter, ge naamd Dorothea Bolt. De pogingen tot redding bleven vruchteloos, aange zien het meisje onmiddellijk in de diepte verdween. Bij ontdekking van het lijk, verzoekt de burgemeester van Dubbeldam be richt. Op het verzoek van de bezoekers der Delftsehe markt, om een trein, aanslui tende op den eersten trein naar Am sterdam, is door de Holl. IJzeren Spoor wegmaatschappij gunstigbcïchikt. Heeds gisteren (Donderdag) heoft die trein geloopen. In het Yolks- en Schoolbad in Den Haag zijn sedert de opening, in Juli 11. in 't geheel 18821 baden genomen nl. 6888 door burgers 11933 door mi litairen. Gedurende den winter zal het water op een behoorlijke warme temperatuur worden gehouden', teneinde ook in het koude seizoen de gelegenheid tot ver- frissching aan den werkman, dén scho lier en den militair te geven. Yoor de 123e algemeene vergadering van de Yereeniging van en voor Neder - landsche Industrieelen, te 's-Hage te houden op Dinsdag 11 Oct. a. s. des nam. te 2 uren, zijn als punten van behandeling aan de orde gesteld, behalve het periodiek o verzicht van den secretaris, bespreking van onderwerpen in dat overzicht aangeroerd. (Territoriale rege ling der dienstkriugen onzer Kamers van- Koophandel en Fabrieken. Drink water en cholera.) De gevolgen der onlangs aangenomen belastingwetten bij onbekendheid met den inhoud der aangekondigde Bedrijfs belasting. De erkende kwijning der Nationale Nijverheid. Transit-vervoer langs Neerland's wa terwegen naar en van liet buitenland. Do 'belangen der nijverheid bij de voorgestelde kieswethervormingterwijl tevens de vraag zal worden behandeld, of tegenover de belastingbetalenden dc billijkheid niet eischt dat, evenals in alle andere landen, ook de tabak aan ltijksbelasting worde onderworpen? In het gebouw der gesloten sportten- toonstelling te Scheveningen heerscht weder groote bedrijvigheid, ditmaal ech ter onder de inzenders die hunne waar De Midden-Europeesche tijd. De hoogleeraar d'Aulnis de Bourouill schrijft in het U. B. De aanval, welke gisteren in dit blad tegen de invoering van den Midden- europeeschen tijd werd gedaan door iemand, die zich geheimzinnig teekent met de formule E N, geeft mij aan leiding om over die tijdregeling eene mededeeling te doen. Men zal zich misschien herinneren, dat ik tot de eersten heb behoord, die tegen de in voering van den Greenwichtijd in het burgerlijk leven zijn opgekomen. Aan de zeer spoedig daarna ontstane bewo ging tot invoering van den Midden- Europeeschen tijd heb ik mij tot dus ver niet aangesloten. Ik achtte een nader onderzoek wenschelijk. Welnu, in den afgeloopen zomer heb ik mij in Zuid-Duitschland van de voordeelen der Midden-Europeesche tijdregeling over tuigd. In Baden leeft men thans met onge veer 30 minuten langer daglicht dos avonds, dan vroeger. Een ieder, dien ik daar raadpleegde, was met de verandering ingenomen. Algemeen verheugde men zich over het langer genot van zonne licht. Yan don lateren zonsopgang had niemand eenige last. En in den wintertijd, nl. in Decembei en Janu ari, zou men zoo was h®! algemeene plan, de werkzaamheden, waarbij het daglicht onmisbaar is, een half uur later doen aanvangen. Ook van het bezwaar, dat de schafttijd der wei lieden reeds geëindigd is, wanneer liet heetste gedeelte van den zomerdag nog moot aanbreken, werd in de pract.jk niets vernomen. Kan men, bij de ver anderlijke weersgesteldheid m ons kli maat, nog juist de uren aanwijzen, op welke de hitte het grootst is? En breken dan niet ook bij elke andere tijdregeling die uren aan na het einde van den schaftijd? Inderdaad, alio argumenten, met welke het Comité tot invoering van don Mid- den-Europeeschen tijd zijn zaak bepleit, komen mij volkomen steekhoudend voor, en wat hiertegen door E N is aan gevoerd, is reeds tallooze malen weer legd. Er is slechts ïééne vraagis voor de invoering van dien tijd niet de tusschen- komst der wetgevende macht wensche lijk? In eenige onzer wetten (bv. de fabriekswet, de kieswet, het wetboek van burgerlijke rechtsvordering) zijn zekere werkzaamheden slechts binnen bepaalde uren geoorloofd verklaard. Men zou niet zonder grond kunnen beweren, dat die uren, vastgesteld toen niemand aan eene andere tijdsregeling dan aan de Amsterdamsche dacht, in rechten blijven gelden, ook al verzetten de gemeentebesturen de klok. Doch wat hiervan zij, deze vraag behoeft in geen enkel opzicht de volks overtuiging te beletten, zich luid en krachtig uit te spreken voor de invoe ring van den Midden-Europeeschen tijd in Nederland èn in het belang der volks gezondheid èn in het oeconomisch belang der natie. Wat de wetgever in dezen zal belmoren te doen ter vermijding van rechtsonzekerheid, is een vraag van uitvoering. Yoorloopig worde erkend dat Neder land, door zich op 1 Mei 1893 bij Duitschland aan te sluiten, eene ver- standigedaad zou verrichten. Het Comité, dat hiertoe aanspoort, verdient dank baarheid en medewerking. Uit Utrecht wordt geschreven, dat het bericht, als zou in het St. Andreas-Gesticht een Kneippsclie-water- kuur worden geopend, onjuist is. Wel echter bestaat bij de Broeders van den St. Joannes de Deo een plan om de gelegenheid voor zulk een kuur te openen, en tot dat doel zullen zij een viertal perceelen op de Mariaplaats, welke hun doels geschonken en deels door hen aangekocht werden, worden ingericht. Den len November a. s. zal het be staande reehtstreeksche tarief van 1 Januari 1884 voor het vervoer van reizigers en bagage tusschen stations der Noordbrabantsche Duitsche Spoorwegmaatschappij en der Maatschap pij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen vervangen wordendoor een ander, waarbij de tegenwoordige vrachtprijzen deels verlaagd, deels verhoogd worden. Bij de Kon. Nederl. Stoombootmaat schappij is de bevestiging ontvangen van het bericht, dat onder de goederen waarvan, volgens verschillende bladen, de invoer in Pruisen tijdelijk verboden is, ten onrechte in het algemeen is genoemd het artikel kaas. Het verbod bepaalt zich alleen tot Weiohkiisse, waaronder wordt verstaan kaas zonder harden korst, als b.v. Limburger enz. en in geen geval Edammer, Goudsche en dergelijke soorten. Door de aardappelmeelfabrieken in Gro ningen is reeds het eerste droge meel afgeleverd. Binnen vijf dagen is de ruwe grond stof tot een verkoopbaar handels-artikel verwerkt. Het meel jis van uitstekende Hoe buitengewoon groot de aardap peloogst dit jaar is, blijkt hieruit, dat enkele fabrieken reeds nu zooveel heb ben gekocht, dat zij geregeld kunnen doorwerken tot 15 November. Gemiddeld worden per fabriek 5000 ÏI.L. per etmaal gemalen. Door de afdeeling S appomeer van don bond voor algemeen kies- en stemrecht is de volgende motio aangenomen: De afdeeling Sappemeer van den Ned. Bond voor kies- en stemrecht spreekt hare afkeuring uit over de houding van liet hoofdbestuur bij de op 18 September jl. te 's-Gravenhage gehouden meeting ten gunste van algemeen kies- en stem recht, en is van oordeel, dat, indien genoemd hoofdbestuur zich niet genoeg kan rechtvaardigen, liet zich door deze handeling als zoodanig onmogelijk heeft gemaakt. CJU&lltBlt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2