Monte Libretti, Binnenland uit den Zouaventijd. De vice-president der republiek, de heer Morton, ging langs do gelederen. Dui zenden jonge meisjes, zoodanig gekleed en gegroepeerd, dat zij de sterren en strepen der Amerikaansche vlag voor stelden, hadden op de tribunes plaats genomen. Eenige studenten hebben eene Britsche vlag in stukken gescheurd, welke uiting van het magazijn van een Engelschman, die niet verkoos de Ame rikaansche vlag te hijschen. Van de Koningin-Regentes van Spanje is bericht ontvangen, dat zij de uitnoodiging om de tentoonstelling te Chicago te be zoeken, niet kan aannemen. Daarentegen heeft de hertog de Veraguas, Columbus' af stammeling, geantwoord te zullen komen, indien zijn gezondheid dit toelaat. De regeering der Vereenigde Staten heeft het Congres der Amerikanisten, dat thans te Huelva, in Spanje, vergaderd is, uitgenoodigd de volgende bijeenkomst in Amerika te houden. Daarop is be paald, dat in de Vereenigde Staten een buitengewone bijeenkcpnst zal plaats hebben en het volgende Congres in Zweden zal worden gehouden. Eenige dagen geleden kwam het be stuur der conservatieve vereeniging van Brussel in geheime zitting bijeen en vereenigde zich met het beginsel van algemeen stemrecht voor alle burgers, die den 25-jarigen leeftijd hebben be reikt en sedert twee jaren in dezelfde plaats wonen. Maandag hield de Bond van conservatieve vereenigingen eene vergadering onder voorzitterschap van den heer Woeste. Met algemeene stem men werd het bovenvermelde besluit der Brusselsche Vereeniging verworpen, en daarentegen het woningstelsel aan genomen. Ondanks dat besluit zal de Brusselsche Vereeniging worden bijeen geroepen om het door haar genomen besluit te bekrachtigen. Er bestaat dus een ernstig verschil van gevoelen bij de conservatieve partij ten opzichte van de kiesrecht-hervorming Van de feesten te Weimar te Pots dam teruggekeerd, is keizer Wilhelm Maandag-avond naar Weenen afgereisd. Dinsdag-ochtend te 12 uren in de Oos- tenrijksche hoofdstad aangekomen, werd keizer Wilhelm door keizer Frans Jozef aan het station opgewacht. De beide Keizers begroetten elkander hartelijk cn reden daarop onder de geestdriftvolle toejuichingen der bevolking naar Schim- brunnwaar reeds de ministers Kalnolcy en graaf Taaffe waren aangekomen. De laatste mocht persoonlijk uit de han den van den Duitschen Keizer de Orde van den Zwaren Adelaar ontvangen. Alle politiek blijft intusschen bij deze sa menkomst buiten spel gelijk reeds blijkt uit de omstandigheid dat de kanselier Ca- privi den Vorst ditmaal niet vergezelt. De gelijktijdige aanwezigheid van den Rus- sischen keizer te Skernjewiets, waar eenige jaren geleden een samenkomst van deze Keizers plaats had, zou allicht tot geruchten van een nieuwe samen komst aanleiding geven, ware het niet, dat men algemeen begreep, de tijden van den Drie-Keizers-Bond voorbij zijn. Het gerucht omtrent oneeniglieid in den boezem van hot Fransche ministerie is naar luid van een draadbericht uit Parijs geheel ongegrond. Met betrekking tot de Fransch-Zwitsersche handelscon ventie is een vergelijk getroffendeze zal in de Kamer niet in behandeling komen voor November. De Regeering heeft na langdurige discussie besloten, aan de Kamer de behandeling daarvan te vragen artikelsgewijzede kwestie van vertrouwen zal niet op de overeen komst in haar geheel worden gesteld. De ministers Ribot en Roclie zullen niet weigeren op de punten, welke hun wer den aangewezen, nieuwe onderhandelin gen te openen. Schiedam, 12 October 1892. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is benoemd tot kolen- meter A. van der Kraan. Den leden van den Gemeenteraad is kennis gegeven, dat ten raadhuize is neder gelegd, ten einde in de eerstvol gende zitting van den raad tot eene benoeming te kunnon overgaan, eene aanbevelingslijst ter benoeming van een lid der commissie van voorlichting be doeld in art. 19 der verordening op de heffing van eene plaatselijke directe be lasting naar het inkomen, in de plaats van den heer J. H. Bertels, die te ken nen heeft gegeven de benoeming niet aan te nemen, Op die aanbevelingslijst zijn geplaatst de heeren J. F. Rozestraten en J. J. Zoetmulder Czn. Tot aanvulling van hetgeen ons gis teren omtrent do inwijding der nieuwe katholieke school uit Ylaardingen werd geschreven, verzoekt men ons het vol gende mede te deelen. Ten slotte gaf de heer A. A. IJzer- mans een overzicht van de school sedert 1846, toen hij met een paar andere heeien Yincentianen voor het eerst een begin maakte voor eene katholieke school door het koopen van een huis, waar de school dan ook 20 jaren ge houden werd, totdat ze wegens onvol doende ruimte door eene andere ver vangen werd. Bij de verandering van de plaats ging het bestuur ook over op de parochie, zoodat het toen eene parochiale, in plaats van een Yincentius-school werd. De anti-spiritist Richard Lané en zijne vrouw Ida Lané-Ney, uit Weenen, zijn voornemens op Dinsdag 18 October in het gebouw „Musis Sacrum" alhier een voorstelling te geven, met het doel om de grondslagen aan te toonen, waarop het bedrog van mediums berust. Yolgens berichten uit Munchen, Wee nen, Berlijn, Leipzig, Amsterdam en Den Haag, bereiken zij op de meest tref fende wijze hun doel. Evenals de spiri tisten laten de heer en mevr. Lane geesten verschijnen mevr. Lané wordt vastgebonden, evenals een spiritistisch medium, en dan neemt de spookgeschie denis een aanvang. Geesten verschijnen, vaatwerk wordt verbrijzeld, pistolen worden afgeschoten, muziekinstrumenten bespeeld enz., en als het scherm van het kleine kabinet wordt opgehaald, is mevr. Lané geheel op dezelfde wijze geboeid als te voren. Bovendien worden bewonderenswaar dige proeven gegeven van geheugen sterkte en clairvoyance, en de kracht toeren van miss Abott niet alleen nage daan, maar zelfs ver overtroffen. De voorstellingen worden geroemd als zeer onderhoudend, en hebben overal groo- ten bijval ingeoogst. Met zeer veel succes zijn te Amsterdam tien voor stellingen gegeven. De Tweede Kamer heeft in eene gis teren-middag gehouden zitting den Voor zitter bij acclamatie gemachtigd aan HH. DD. HH. den Groothertog en de Groothertogin van Saksen, geb. prinses Sophie der Nederlanden, de gelukwen- schen der Kamer en de betuigingen van hare hulde en verknochtheid aan te bieden. Tegen Dinsdag 18 October is aan de orde gesteld de behandeling van het wetsontwerp betrekkelijk het Neder landerschap, de internationale regeling van den industrieelen eigendom en de afsluiting van de Maas beneden Heusden. Besloten is het wetsontwerp betrek kei ijk het Militair Strafrecht in han den te stellen van eene commissie van voorbereiding. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de algemeene beschouwingen van de staatsbegrooting, de hoofdstukken II en YII A. en de wet op de middelen, de heeren De Beaufort (Amsterdam), Yan Delden (voorzitter), Van der Kaay, Yan der Feltz en M. Mackay. Gelet op de adviezen van het col lege voor de zeevisscherijen heeft de mi nister van waterstaat ongunstig beschikt op het verzoek om subsidie, door het hoofdbestuur der Vereeniging ter be vordering van de Nederlandsche vis- scherij gedaan voor eene internationale visscherij-tentoonstelling, in 1893 te Amsterdam te houden. 1) EPISODE Nog deze week worden van het regi ment grenadiers en jagers, het 6e regi ment infanterie te Breda en het 8e regiment infanterie te Arnhem, 1 kapi tein, 1 luitenant en 2 onderofficieren gedetacheerd bij de normaal schietschool te 's-Gravenhage voor de instructie met de nieuwe repeteergeweren van 6.5 mM. Het personeel zal worden genomen van de compagnieën waarbij die geweren daarna in beproeving komen. Het detachement van de koloniale reserve uit Nijmegen, dat geoefend moet worden met de nieuwe repeteergeweren van 6.5 mM., zal, ter sterkte van 100 onderofficieren en minderen, den 2.1n October te 's-Hage aankomen onder be vel van den ln luit. J. H. Rutten. Het detachement zal worden gelogeerd in de kazerne van het regiment grena- dies en jagers; bij gunstig resultaat der proeven zal dit detachement tegen het einde van December Indie worden overgebracht. Tot nader order zal de invoer uit Ne derland in Rumenië verboden zijn van: gebruikte stalen van geweven stoffen (met uitzondering van nieuwe en onge bruikte stalen) versche of gedroogde blazen en darmen, alsmede -gerookte darmen, koeien- en paardenhaar (met uitzondering van geverfd paardenhaar voor zeven), ruwe katoen (geene garens,) pelterijen, kaviaar, ham, spek, worst en ander varkensvleesch, varkensvet, talk, deeg, gebak en beschuit. In een schrijven aan den Tijd uit Noord-Brabant wordt beweerd, dat nu met 1 Mei 1893 de zoutaccijns zoo laag wordt dat het zoogenaamde „zout- dragen" de moeite en het gevaar niet meer zal loonen, de smokkelaar van beroep het over een anderen boeg zal gooien en zich gaan toeleggen op het winstgevend baantje van „tabak- of sigarendragen", precies zooals wij vroe ger ook reeds beweerden. (It. N.) Maandag werden door den genees kundigen inspecteur de ziekeninrichtin- gen tot verpleging van choleralijders te IJselmonde en te Ridderkerk bezocht, zoomede verschillende scholen, ten einde zich te overtuigen dat voor de noodige desinfectie wordt gezorgd en op de scholen gekookt water verstrëkt. Dit bleek op de verschillende bezochte scholen algemeen voorhanden te zijn. Door de weduwe Koning, wonende in het Hang te Rotterdam is hij de politie aangifte gedaan van de ontvreem ding van eenige haar toebehoorende klee- dingstukken. Eene dienstbode van haar. hiervan door haar verdacht en na haar, vertrek van die weduwe intrek genomen hebbende bij een melkboer op het Zijl, mishandelde haar, toen zij haar goed terug kwam vragen. Met het oog op de uitbreiding van het kiesrecht bestaat te Rotterdam hot plan aldaar een bond op te richten van van vooruitstrevenden kiosvereenigin- gen ten einde onder de burger- en ar beidersklassen samenwerking te ver krijgen bij de invoering van de nieuwe kieswet. Men zal trachten oen burger- kiesvereeniging te stichten en om dat doel te bereiken in de a. s. wintermaan den openbare vergaderingen houden, waarin sprekers zullen optreden om ovor de nieuwe kiesregelingjte spreken. De beweging schijnt uit te gaan van de Rotterdamsche afdeeling van het Alg. Nederl. Werkliedenverbonddat, hoe wel niet juist socialistisch toch den demo- era tisclien beginselen is toegedaan. Nadat, nu 25 jaar geleden, op 28 Saptember de aanvallen op de Staten des Pausen opnieuw begonnen waren en het bij Aquapendente, Bag- norea en Subiaco tusscheu Pauselijke Zouaveu en Garibaldisten reeds tot bloedig treffen ge komen was, waren op de grenzen, bij Monte Libretti en Nerola benden Garibaldisten onder aanvoering van Menotti voortdurend bezig door herhaald invallen en terugtrekken de zouavon te vermoeien, steeds wijkende als het gevecht hun feitelijk werd aangeboden. Menotti scheen nog niet ten strijde gereed en versterking af te wachten. Yan uit het kamp der zouaven waren intusschen duidelijk de Italiaansche kompagnien waar te nemen, die daar, naar het heette, de Garibaldisten in bedwang moesten houden, doch blijkbaar er op uit waren, hen te steunen, zoodra het geringste voorwendsel van grensscheiding of wat dan ook, hun eenig schijn van recht geven zou. Zoo stonden de jzaken, toen den 12den Oc tober 1867 een boer den heer Carlkian, kapitein van het legioen van Antibes, die te Monte-Mag- giore in garnizoen lag, kwam waarschuwen, dat Garibaldisten te Monte-Libretti een groote hoeveelheid levensmiddelen waren komen op- eischer.. Men wist dat Menotti Garibaldi zijn hoofdkwartier te Montorio Romano had [geves tigd- men kon dus, van af den volgenden morgen de Garibaldisten te Monte-Libretti ver wachten, en kapitein Carlhian haastte zich den raad, dien de stedelijke overheid hem had ge geven, aan generaal Ivanzler en luitenant^ kolonel de Charette te doen overbrengen. De Charette ontving deze tijding des nachts. Den vorigen dag had hij den kapitein de Veaux belast met eene verkenningstocht naar Nerola. In de hoop hem nog bijtijds te kunnen voor komen, zond hij den [kapitein het bevel zich naar Monte-Libretti en niet naar Nerola te begeven. Hij vertrok inmiddels spoorslags naar Moute-Rotondo, waar hij tegen negen uur aan kwam. Hij gaf den luitenant Guillemm bevel, even over tien uur, met negentig man zijner compagnie eveneens naar Monte-Libretti op te rukken, langs den weg van Rome naar Civita- Ducale, terwijl hij te Monte-Rotondo slechts een gering detachement van vijftig man achterliet, onder bevel van den fourier. De overste begaf zich naar Monte-Maggiore, waar hij aankwam toen de tweede luitenant Ringard, met zestig man van het legioen oprukte, om een verken ningstocht naar Monte-Libretti te ondernemen hij keurde dit plan goed en beval Ringard zich met de afdeelingen van Guillcmin en Yeaux te vereenigen, welke laatste, als kapitein, het commando over de drie afdeelingen op zich moest nemen. Zoo Monte-Libretti nog niet be zet was moest men dit in bezit nemen, en zoo de vijand de pauselijke troepen reeds was voor geweest, moest men hem verdrijven. Deze driedubbele beweging was zeer goed overwogen, maar in eene zoo onbekende en bergachtige streek wel wat ingewikkeld. Hel welslagen hing af van de nauwkeurige juist heid der bewegingen, en van de aankoinBtter- zelfdertijd van de drie afdeelingen. Nu was de tijdige aankomst van kapitein de Veaux in t ge- hiel niet verzekerd, daar hij den vorigen avond bevel had ontvangen naar Nerola op te lukken. Zou liii het tegenbevel op tijd hebben ontvan gen en zoo niet, wat zou er dan worden van deze officieren en soldaten wier vurige onver saagdheid aan roekeloosheid grensde? De zouaven vertrokken tegen elf uur, vol vuur en vroolijkheid. Te zes uur ongeveer, kwamen zij in 't gezicht van Monte-Libretti, zonder een vijand gezien te hebben, maar even min iets van de twee pauselijke afdeelingen, te hebben ontdekt, in welker vereeniging zjj hun plan zouden uitvoeren; plotseling, bij het omtrekken van een hoogte, stuitten zij op een vijandelijken post, deze gaf vuur en vluchtte p ar de stad. Guillemiu aarzelde geen oogen blik. Hij wist nu, dat de vijanden de stad be zet hielden, zonder nochtans hun aantal te kennen, en de] voorzichtigheid gebood, eene aldus versterkte plaats niet aan te tasten, alvorens de drie afdeelingen zich hadden ver- eenigd; zooals de orders van den overste luid den moest men in dit geval den aanval tot den' volgenden morgen uitstellen. Maar, de be volking der plaats overlaten aan de willekeur der Garibaldisten, en den [zoo vurig verlangden strijd uitstellen met een vijand, dien men reeds zoo lang had achtervolgd, dit was onmogelijk voor de zouaven, die bovendien hun tegenstan ders de diepste verachting toedroegen. Wilde men aanvallen, dan drong de tijd, want nog nauwelijks twee uren was het dag, en toen Guillemin uitriep: „Voorwaarts,met de bajonet!'' antwoordde zijne compagnie hem metdenenthou- siastischen kreet: „Leve Pius IX!" De zouaven stormden vooruit, met geveld ge weer en achtervolgden den vijandelijken voorpost, tot aan den voet van den berg, waar zich, op het kruispunt van verscheidene wegen, een kapel verheft. Op deze Jplaats verdeelde Guillemin zijne kleine afdeeling in twee sectiën. De eene, ojider bevel van den tweeden luitenant deQuélin, ging rechtsaf en volgde den weg om de voor stad om te trekken. De andere, aangevoerd door den luitenant zelf, |beklom rechtstreeks den berg, tot bijna aan den top, dwars door wijnbergen en boomgaarden, waaruit zij de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2