Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 15de Jaarg. Zaterdag 15 October 1882, No. 4411. TJSureait ^oogstraat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. p m JÉ PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers Het auteursrecht ran den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. No. 124.) 14 October '92 1-50 Van 1—6 regelsO.GO Elke gewone regel meer"-10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Uit het rapport, door het ministerie- Giolitti hij koning Humbert uitgebracht, blijkt, dat de Italiaanschs regeering haar uiterste best doet om met het oog op de naderende verkiezingen den treurigen staat der geldmiddelen te bedekken, maar al haar pogen is tevergeefs. Een oud-minister van financiën, de heer Colombo, heeft te Milaan eene rede voering gehouden, waarin hij een zeer treurig tafereel ophing van den finan- cieelen toestand des lands. De heer Colombo ziet de toekomst donker in. Volgens hem zal het deficit over het loopende jaar 7 millioen lire bedragen, en hij voorspelt dat in do tien eerst volgende jaren dit tekort zal stijgen tot 14 millioen lire 'sjaars. De oud minister weet slechts éen middel, om dit gevaar te ontgaan, nl. eene ernstige bezuiniging op de militaire uitgaven. Ontzettend is de schuld, die op het land drukt. De jaarlijksche ontvangsten be dragen 1580 millioen en daarvan wordt alleen voor het hoofdstuk der schuld bijna de helft of 730 millioen geëischt. Van de 850 millioen die overblijven, wordt niet minder dan 350 millioen voor militaire doeleinden uitgageven, zoodat er voor de ovorige posten der begrooting maar weinig overblijft. Italië gaat gebukt onder de zware lasten, welke het militairisme en de gemaakte schulden het opleggen. De geheele Fransche pers wijdt hare Aandacht aan eone_ te Carouges door Won de Mackau uitgesproken politieke redevoering. Baron de Mackau is een der meeste invloedrijk afgevaardigden «Ier Rechterzijde. Gedurende de jaren 1885—89 was hij haar officieele leider, en hoewel hij zich na de verkiezingen in laatstgenoemd jaar iets meer op den achtergrond plaatste, bleef hij toch tot do coryphocn zijner partij behooren. Zijn plaats als hoofd der Rechterzijde werd door geen ander ingenomen en naar zijne adviesen luisterde men met groote aandacht. Volgens den Temps verpersoonlijkte Mackau liet meest den strijd tegen de republikeinsche instel lingen en juist daarom wekt de rede te Carouges zulk een groot opzien. De spreker heeft zich nl. in onomwonden termen voor het volgen van de door Leo XIII aanbevolen politiek uitge sproken. Hij aanvaardt den republi- keinschen regeeringsvorm en wenscht de conservatieve strijdkrachten te ver zamelen op constitutioneel terrein. Wel- is-waar bewondert hij den tegenwoor- digen regeeringsvorm niet, maar de ondervinding heeft hem geleerd, dat er geen andere politiek mogelijk is^ dan die welke de kwestie van het regeerings- régime ter zijde stelt. Hij erkent, dat de groote meerderheid der kiezers de handhaving der republiek verlangt, zoodat het eenige terrein waarop met succes tegen de radicalen en opportu nisten kan gestreden worden het con- stitutioneele terrein is. Want, gelijk van zelf spreekt, keurt baron de Mac kau geenszins de wetten en maatregelen van de regeeringen der laatste jaren goed. Daartegen dient te worden ge handeld, en dat zal het beste geschieden, als men de zaken neemt zooals zij zijn. hooging van het legerbudget noemt 66l4 millioen en 80 a 90 millioen voor eenmaal, tevens het belangwekkende en met de vroegere mededeclingen geheel in strijd zijnde nieuwtje brengende, dat de Regeering met de vaststelling van het legercontingcnt voor eenjaaralerg in haar schik zal zijn een tijding die bij bevestiging zou gelijk staan met een groote concessie aan den Rijksdag en daarom onwaarschijnlijk klinkt. De Po.it houdt beschouwingen over de mogelijkheid van eene ontbinding van den Rijksdag in verband met eene ongunstige beslissing in zake de eischen van het leger, en het blad richt naar aanleiding van die mogelijkheid eene ernstig betoog tot de Regeeiing, die eeu nieuwe Rijksdag nog ongunstiger zou gestemd vinden tegenover de leger- eischen. Zoo zou dus deze verandering geenszins verbetering blijken, en daarom dringt de Post op matiging der eischen aan „vraag wat ge dringend noodig 65j VA Alt 11 KT FrANSCH. In de Duitsche bladen begint het ge schrijf over de eischen der Regeering tot bewaring van den kostbaren vrede opnieuw, hoewel de Bondsraad het mili taire voorstel nog niet onder handen heeft genomen, en hij het ook niot onder handen nemen zal, zoolang nog niet allerlei kwestien van vorm geregeld zijn, zooals b.v. de samenstelling van ver- - schillende commissiën vooi leger, zee wezen, vestingen enz. Do nieuwste mede- deelingen over de eischen der Regecr.ng, dragen het duidelijk kenmerk te zijn samengesteld, om de Regeering aan t praten te krijgen, 't Is de Fost.Ztg. die als telkenmale wederkeerende ver- hebt", roept zij de Regeering toe, „doch eiscli niet alles wat gij wel zoudt wil len hebben." 1 De begrootiugscommissie uit de Hon- gaarsche delegatie heeft beraadslaagd over de begrooting van Bosnië en de llerzegowina. De rapporteur verheugde er zich over, dat de toestand in die provinciën zoo is verbeterd. De com missie heeft verder geantwoord, dat zij geen enkel gevaar ziet voor Bosnië en de llerzegowina. Het zijn landen welker bestuur ten voorbeeld kan strekken aan de Oostersche landenlanden die wat de bewapening betreft, geheel ge reed zijn, indien er gevaar mocht komen. Volgons berichten uit Petersburg is keizer Alexander in den avond van den lln in blakenden welstand van de jacht bij Lipezk, het 17 wersten van Skierne- wice verwijderdetusschenstation,te Skier- newice teruggekeerd. Naar luid dei- beste inlichtingen mist het buiten lands verspreide gerucht allen grond, dat er in de ondei handelingen ovor de Inderdaad, in dat oogenblik van matheid en verslagenheid, begaf hem zijn gewone wijs- geerige stemming. Hij was er niet ver meer af, zijn schuld te bekennen en mta culpa te zeggen, daar hij aan de toekomst dacht, waarin hij vreeselijke wolken zich zag samenpakken. De gelegenheid was hem ontgaan. Een misdaad, die niet gelukt, wordt dubbel gestraft. En dat is maar goed Helaas alles is dan niet rooskleurig in het leven eens braven, die rust zoekt voor zijn ouden dag, die slechts een paar kasteelen, wat renten, en eeu vrouw naar zijn zin, kor tom de atirea meiiocritas verlangt, en, om dat zoo zeer gewensclite doel te bereiken, een wei nig van den rechten weg afwijkt! Helaas er zijn nochtans zooveel schurken, die slagen 1 De hemel was wel onrechtvaardig jegens dien armen ridder Méloir Plotseling zag hij aan de overzijde van den Couesnon twee boeren langs den w»g gaan. Hij had ta vroeg gewanhoopt. Want een der boeren droeg werkelijk een kruisboog op zijn schouder, en de andere een kleeding, die ridder Méloir verwarde herinne ringen voor den geest riep. Een schapenvacht, als ecu sjerp om het lyr gebonden, en die lang gediend scheer te hebben. Méloir herinnerde zich den jeugdigen gnls met zijn blonde haren, dien hij eenige dagen te voren tevergeefs ondervraagd had, en dien baas Vincent Gueffès zoo gaarne zou hebben zien ophangen. Het arms kind liep moeilijk. Het scheen door vermoeienis gekweld. Zijn makker en hij waren blijkbaar vluch telingen uit het dorp Saint Jean. Meloir dacht, dat zij hem inlichtingen zouden kun nen geven. 3lij beval hun stil te staan. Het kind met de schapenvacht en de boer, die een kruisboog droeg, wachtten zich wel, te gehoorzamen. Zij verhaastten integendeel hun tred. Méloir koos een plaats :ut, waar de Goues_ non zonder oevers evenwijdig met het strand Vl<Die punten zijn de best doorwaadbare plaatsen. Méloir zette zijn paard aan. De jongeling en zijn makker seheneu te overleggen. De eerste gaf een teeken van handelspolitiek tusschen Duitschland en Rusland zekere stoornis zou geko men zijn. In goed onderrichte kringen wordt verwacht, dat Rusland in den loop van October op de laatste mede- deeling van Duitschland antwoorden zal. Gisteren heeft te Rabida de inwij ding van het Oolumbus-monument plaats gehad in tegenwoordigheid cener ontelbare menigte. Aan boord van het ter reede liggende Italiaansche oorlogs schip Pavthenope is een matroos in hot water gevallen maar door een sloep van het koninklijk jacht gered. De Ko ningin-Regentes heeft het grootkruis der orde van het Gulden Ylies geschon ken aan den hertog van Veragua, na komeling van Columbus. In een toespraak te Boksburg zeide president Kruger besloten te zijn om voortaan goen vreemdelingen moer uit te sluiten van de voorrechten van het staatsburgerschap der Transvaalscha re publiek, en bij de eerstvolgende bijeen komst den Volksraad te zullen aanbe velen om den in de wet voorgeschreven termijn van inwoning voor de toekenning van het kiesreeht aanmerkelijk korter te maken. De president voegde erbij, dat hij er naar wilde streven, om het Engelsche en het Hollandsche element te doen samensmelten, overtuigd als hij was dat, indien het mogelijk was dit tot stand te brengen, er in de toekomst ook een eensgezind Zuid-Afrika zou kunnen ontstaan, met de vrijheid tot wachtwoord. Omtrent den nieuwen voorloopigen president van Venezuela, generaal Crespo, hoeft de Venezulaansche consul te Lon den zich gunstig uitgelaten. Hij is van 1884 tot 1886 president geweest, en als militair om zijn moed en bekwaamheid geacht en volgens den bedoelden con sul de populairste man van het land, steeds vooraan, wanneer het gold 's lands nijverheid en voorspoed te bevorderen. Buitenlanders, verzekert de consul, zul len op alle rechtmatige aanmoediging uitputting en wanhoop. Zij hielden stil. De boer spande zijn kruisboog en ging voor den jongeling staan. Wat duivel moet dat beteekeneu bromde Méloir. Daarna voegde hij er hardop bij Ik zal u geen kwaad doen, goede lieden. Een stuk staal trof het voorhoofd van zijn paard, dat steigerde en dood neerviel. Laat ons nu vluchten riep Juliaan Lo Priol uit; zijn wapenen hinderen hem, hij kan ons niet krijgen. 0 zeker, zonder haar wonde zou Heme de Maurevor, die nog kort geleden de achtervol ging van klein Jantje had weten te mislei den, ridder Méloir zonder moeite ontloopen hebben. Maar zij leed verschrikkelijk, maar zij was afgemat. Zij trachtte Juliaan te volgen. Xjj kon niet, en zakte op het zand ineen. Sapperloot riep Méloir vol verbittering uitis het zoo met u gesteld, verduivelde boer? Met tien snaken als gij is mijn paard nog niet betaald! wacht! Hij nam een aanloop, en kwam met opge heven degen op Juliaan af. Juist op dat oogenblik hield Aubry de Iver- gariou den door den prior der monniken ver vaardigden kijker voor zijn oog. Juliaan wachtte zonder te wijken den ridder af,en kwetste hem met een tweede kruisboogschot. Maar hij had slechts zijn kort mes om den langen degen van Méloir af te weren. Hij werd met den eersten slag terneer geveld. Vaarwel, mejuffrouw Reine, zei hij ster vende God bescherme uik heb gedaan, wat ik kon. Reineriep Méloir uit, die zijn ooren niet kon gclooven. Hij zag den gewaanden jongeling aan, en herkende "inderdaad Maurever's dochter. Och och zei hij, daarom wilde dus die bengel een ridder weerstaan -Jonkvrouw, voegde hij er beleefd bui gende bij, gij zijt slechts van dienaar ver anderd. Op dat oogenblik betrad Aubry, op het paard van den heer van Ligneville gezeten, het strand. Loys vloog pijlsnel vooruit. Ook in het noordwesten liep de blauwe lijn. Zij holde. Dat was de zee. Ridder Méloir was Reine genaderd, en trachtte haar op te beuren. Ofschoon hij met de gevaren van het strand niet nauwkeurig bekend was, kou het toch niet missen, of hij moest de zee zien en hooren. Reine was bijna bewusteloos. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1