Binnenland zijnerzijds kunnen rekenen, en al de leden van zijn nieuw ministerie met Pedro Ezequiel Rojas tot minister van buiten- landsche zaken, zijn bekwamen en ge achte mannen. Dat de generaal juist nu heeft gezegevierd, is bijzonder ge lukkig, omdat de koffieoogst begint, welke anders tot groote schade des lands misschien verloren zou gaan. De buitengewone zitting van het Con gres te Buenos-Ayres is gisteren geopend. Saenz Pena legde den eed als president der republiek af en hield eene rede, waarin hij hervormingen toezegde. De oud-president Pellegrini word bij het verlaten van het gouvenements-paleis door het volk uitgejouwd. In de straten hadden eenige oploopen plaats. Schiedam, 14 October 1892. De Gemeenteraad alhier zal Maandag aanst., des namiddags ten kwartier voor twee ure, eene openbare vergadering houden ter behandeling van de volgende onderwerpen Ingekomen stukken, waaronder rap port der Financieële Commissie op de rekeningen over 1891 en begrootingen voor 1893 van het Burgerlijk Armbe stuur en het Stads-Ziekenhuis welke stukken zijn ter visie gelegd, teneinde te worden behandeld. Herstemming over artikel 1 van het gewijzigde regle ment van orde voor den Raad en be handeling van do verdere artikels van dat reglement, in verband met de daar op gemaakte bedenkingen door den Minister van Binnenl. Zaken en de, naar aanleiding daarvan ingekomen nadere voorstellen. Ontwerp-verordening regelende de verdeeling en bezoldiging der onderwijzers en onderwijzeressen aan de openbare scholen voor lager onder wijs, met de te dier zake ingekomen rapporten en voorstellen. Rekening van het Burgerlij k Armbestuur o ver 1891. Kekening van bet Stads-Ziekenhuis over 1891Vaststelling van subsidie ten behoeve van het Burgerlijk Armbestuur en het Stad-Ziekenhuis voor 1893. Begroo ting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1893. Begrooting van hot Stads- Ziekenhuis voor 1893. Adressen van II. Kool en J. G. Van Munster om eer vol ontslag als onderwijzer. Adres van A. Gouka om levering van genees middelen ten behoeve der armen en van het Stads-Ziekenhuis. Benoeming van 3 leden in de Commissie, die den Raad zal dienen van advies enz. omtrent maatregelen tot vermindering van de kosten van het gemeentelijk Hooger- en Middelb. Onderwijs. Idem van een lid in de Commissie van voorlich ting, bedoeld in art. 19 der Verorde ning op de heffing van e.ene pi. dir. belasting naar het inkomen. En ver dere voorstellen en mededeelingen. doen vatten. Met onovertroffen talent bood hij ons beurtelings het beeld van den hoop vollen, diep gekrenkten en weder opgebeurden vader. Treffend vooal was het oogenblik, toen hij, Si mon Platijn, de eenvoudige houtlcooper van de Zaanstreek, die zijn fortuin aan het geluk van zijn eenige dochter be steed heeft, diezelfde dochter, door haren echtgenoot do aristocratische kringen der Amstelstad binnengeleid, het ver- v.'ijt naar het hoofd slingert, dat zij zich over hare burgerlijke ouders schaamde, en zelfs zoover was gegaan, hun bij eene vroegere komst te Amster dam „niet thuis" te geven; maarindruk- wekkend ook de stonde, toen de liefde van dat vaderhart het gevoel van af keer door bittere teleurstelling gewekt, wist te overwinnen, en hij mèt zijne dochter zijn eerstgeboren kleinzoon in de armen ging sluiten. De heer D. Haspels was als Arend, broeder van Simon Platijn, geheel de type van den roDdborstigen oud zeeman, die het veinzen, zelfs tegenover de groote werold, nooit heeft geleerd. Meesterlijk speelde ook de heer Le Gras de rol van den hoogmoedigen par venue Van Bingeren vin Bingum, vader van Simon Platijn's schoonzoon, die voor hem als geknipt was. Ook de heeren Henri Tartaud en Victor Faassen wisten hun rol van minnaar en concurrent-min naar van Engel Platijn uitstekend te vervullen. Het spel der dames-art isten die een hoofdrol in het stuk vervulden, was mede zeer goed. Mevr. BurlageVer- woert en mevr. FaassenVanVelzen waren resp. als vrouwvanSimon en Arend Platijn, geheel de type van de welgedauo boerinnen uit de Zaanstreektot in de kleinste bijzonderheden van kleeding en hoofdtooisel was deze type trouw gevolgd. Maar vooral door haar voortreffelijk spel kwamen de gebreken zoowel als de eigenaardigheden van het karakter der Noord-Hollandsche plattelandbewoners bijzonder uit. Mevr BurlageVerwoert, als vrouw van Simon Platijn, die haar eenig overgebleven kind blijkbaar zoo gaarne door een huwelijk met den zoon van den „rijken heer" uit de stad in de groote wereld zag schitterenen mevr. FaassenVan Velzen, die den pleegzoon, wien zij een moederlijke liefde toedraagt, 'tliefst aan haar nichtje gekoppeld zagze waren heiden als typen onbetaalbaar. Mevr. Van EysdenVink vervulde met veel gratie de rol, waarin zij zich in den regel zoo gemakkelijk beweegt, die van eene dame der groote wereld. Treffend was de strijd tusschen haren hoogmoed en hare ouderliefde, toen zij tus schen beiden eene keuze moest doen. Ook de overige dames- en lieeron- artiston, die een meer ondergeschikte rol in hot stuk verkregen hadden, ver:" vulden liun minder dankbare taak met veel toewijding. Vooral de heer Keer- wolf als de boekhouder Bemmel, de trouwe vriend en vertrouweling des huizes en de heer Kerckhoven als de trouwe werkman Kees Delet, die zijn patroon door zijn ernstig woord en treurig voorbeeld voor de verschrikke lijke govolgen van het drankmisbruik waarschuwt, waren echte typen. Over 't algemeen hebben al de mede werkende artisten door hun uitnemend spel het succes van het stuk verzekerd. De dankbare rol die zij meerendeels te vervullen hadden, kwam door hunne voortreffelijke actie nog meer tot zijn recht, en aller samenwerking vormde een geheel waarvoor wij slechts woor den van lof veil hebben. De Rotterdam- sche tooneelisten hebben ons een in allen deele genot vollen avond bereid. Onze stadgenoot de weleerw. heer J. C. F. Jansen, den 15n Augustus 11. tot priester gewijd, is door Z. D. IIw. den Bisschop van Haarlem, benoemd tot kapelaan te 't Veld. Dinsdag is door den sterken wind een schip, te huis behoorende te Brielle, aan de Noordgeul nabij Vlaardingen op een steenen strekdam gevaren en daar blij ven zitten. De kapitein der stoomboot Oude Maas 3, van Oud-Beierland komende en bemerkende het gevaar waarin het schip verkeerde, verleende onmiddellijk de noodige hulp en mocht de voldoening smaken, het schip behouden in het vaar water terug te brengen. Ten vervolge op het bericht, voor komende in de Nederlandsche Staatscou rant van 13 dezer. nu. 141, brengt de Minister van Buitenlandsche zaken ter kennis van belanghebbenden dat, blij kens mededeeling vau Hr. Ms. gezant te Berlijn, de invoer uit Nederland van lompen en vodden, gedragen ondergoed en kleederen, fruit, versche groenten, boter en zachte kaas ook in Elzas-Lo- tharingen tot nader order is verboden. Het moet, naar men verzekert, op het Ministerie van Binnenlandsche Zaken regenen van de aanvragen om vrijstel ling of ontheffing der invoering van de vrije- en ordeoefeningen. Als reden voor die aanvrage wordt doorgaans aange voerd, dat men geen geschikte lokalen heeft. In andere plaatsen zijn wel lokalen beschikbaar, maar deze zijn stoffig, be dompt, en ze kunnen niet verwarmd worden. Enkele gemeentebesturen zeg gen geen geld te hebben, om de inrich ting dier lokalen te betalen. Weer anderen beweren, dat de kin deren zoo gezond zijn, dat zij die oefe ningen kunnen ontberen. Daartegen over staan echter weer anderen, die een verzoek om ontheffing indienden, omdat vele leerlingen niet voldoende gevoed zijn en de inspanning, voor dit onder wijs vereischt, niet doorstaan kunn n. Alblasserdam meende ontheffing te moe ten vragen, omdat de kinderen bijna allen met klompen op school komen. Door den Minister van Koloniën is gunstig beschikt op het adres van den Nederlandschen Slagershond om in het vervolg bij de aanbestedingen van spek en aanverwante artikelen voor 's Rijks overzeesche bezittingen alleen die artikelen in aanmerking te doen komen, welke met het bij de Arrondis- sements-Rechtbanlc te 's-Gravenhage gedeponeerd stempel van dien Bond zijn gemerkt. Uit den nominatieven staat van uit- keeringen aan (nu sedert 30 a 40 jaar) buiten dienst gestelde scherprechters en aan hunne weduwen blijkt, dat van het oude personeel der beulen en hunne helpers alléén nog in leven is een thans 80-jarige gewezen adsistent-scherprech- ter in Noord-Brabant die eene uitkeering geniet van f252. De overige uitkee- ringen worden genoten door de weduwe van den gewezen scherprechter in Zee land (360.06) en door de weduwen van gewezen adsistent-scherprechters in Zee land en Noord-Brabant (f126 en f133.33). In zijn Memorie van Toelichting op bet Wetsontwerp tot verbetering van de Berkel, de Schipbeek en de Regge had de Minister van Waterstaat het rationeel genoemd beginsel van Rijks subsidie door de rivieren de Yecht, Regge, Schipbeek en Berkel te gelijk vast te stellen. Daarentegen werd in de Memorie van Antwoord op het Verslag der Tweede Kamer gezegd, dat de Minister geen bezwaar zag te voldoen aan het ver langen van die leden, welke in begin sel wenschen uitgemaakt te zien, dat genoemd Wetsontwerp in geenen deele zal praejudicieeren op een later te ne men beslissing betreffende do Vecht. De commissie van rapporteurs heeft het noodig geacht de aandacht te ves tigen op deze tegenstrijdigheid en con stateert, dat er samenhang bestaat tus schen de stoomgebieden der drie bij het Wetsontwerp genoemde riviertjes met dat van de Vecht; terwijl het feit, dat bij uitvoering der voorgenomen werken, de Vechtstreek bezwaard wordt om de gebieden van Berkel, Schipbeek en Regge behulpzaam te zijn, het noodzakelijk maken gelijktijdig in beginsel te he slissen omtrent de hulp aan elk der vier rivieren te verstrekken. Naar do eenparige meening der Com missie was het dan ook wenschelijk, dat aan dit feitelijk verband tusschen de voordracht ten aanzien van Berkel, Schipbeek en Regge en de plannen des Ministers ten opzichte van de Vecht, door een aanvulling van het Wetsont werp zelf uitdrukking werd gegeven, te meer nu op de Staatsbegrooting voor 1893 geen gelden voor de verbetering van de Vecht, zij het slechts bij wijze van memoriepost, worden aangevraagd. Uit Burg SteiDfurt wordt aan de Kölnische Ztg. aangaande het bezoek, dat HH. MM. de Koningin en de Ko ningin-Regentes aan den Vorst en de Vorstin van Bentheim-Steinfurt zullen brengen, het volgende gemeld: „De Vorstin, een Prinses van Wal deck, is de oudste Zuster van H. M. de Koningin-Regentes. Het bezoek van 1111. MM. zal vermoedelijk verscheidene dagen duren. „Vertegenwoordigers van den Ge meenteraad, van hot Gymnasium, van de Militaire Vereeniging en van de vrijwillige brandweer zullen de Vor stinnen aan het station begroeten, 's Avonds zal er een fakkeloptocht ge houden worden. „Met het oog op de geestdriftvolle ontvangst, welke onzen Keizer ten vo rige jaro in Nederland te beurt viel, neemt de burgerij alle voorbereidende maatregelen, om zooveel mogelijk van de algemeene sympathie voor den be- vrienden Nabuur en Zijn Vorstenhuis te doen blijken." Men verneemt, dat de nieuwoptre- dende Russische gezant aan ons Hof, de heer Btruwe, voornemens is in No vember aanstaande op zijn diplomatie- ken post aan te komen. Een Duitsch sprekend persoon heeft in den namiddag van 6 Oct. jl. aan het spoorwegstation Maas te Rotterdam af gehaald, een handvalies, voorgevende dat hij het regu kwijt was, welk valies hem is afgegeven, nadat hij den inhoud had beschreven, hebbende hij voor de ontvangst daarvan geteekend met den naam Robert Miiller en als zijn adres een straat in Londen opgegeven. Later is gebleken dat die persoon niet gerechtigd was dit valies aftehalen, toen dit gereclameerd werd door den heer L. K. Kesting, wonende te Kra lingen, die er mede van Groningen was gekomen en het re§u daarvan in zyn bezit had. Eerstgemelde persoon is, volgens informatie, dien namiddag met den trein van 5 uur 36 min. in de do richting naar Utrecht vertrokken. Hij is 24 a 26 jaar, lang ongeveer 1.65 meter, postuur middelmatig, aange zicht langwerpig, oogen donker. Het haudvalies is van bruin waterproof met stalel sluitstuk en slot en twee bruin lederen riemen en houdt in ver schillende kleedingstukken, toiletbenoo- digheden, 9 of 10 mansportretten, overhemden met den naam Wiener en van Witsen, manchetten, boorden enz. gemerkt L. K. enz. De commiss. v. pol. der 2e afd. te Rotterdam verzoekt opsporing van den verdachte, en het valies met inhouden bij ontdekking aanhouding van den verdachte, indien daartoe termen zijn, alsmede van liet valies met inhoud en bericht. De Koninkl. Vereeniging „HetEore- teeken voor belangrijke krijgsverrich tingen" te 's-Gravenhage heeft den Groothertog en de Groothertogin van Saksen een telegram van gelukwensching gezonden en daarop eene vleiende dank betuiging ontvangen. Door den plaatselijken kommandant te 's-Gravenhage is bij dagorder be kend gemaakt, met last om daarvan aan de troepen op het appel voorlezing te doen, dat iedor militair, die weigert op vordering van de openbare macht bij het bestaan van gevaar voor de veiligheid van personen en goederen of bij ontdekking op hoeterdaad van een misdrijf, hulpbetoon te verloenen, waar- Het Toonoelgezelschap der heeren Le Gras Haspels heeft ons gisteren avond weder eens vergast op een echt Hollandsch stukeendiermeesterstukken van den talentvollen Faassen, dat echt Hollandsche toestanden behandelt en ons een blik doot slaan in het volksleven onzer in zeden en gewoonten zoo ver scheiden plattelandbewoners. „Platijn Co." van Rosier Faassen, is een echt Hollandsch stuk. Het heeft de verdienste, dat het toestanden en gebruiken in 't licht stelt, die met onze landaard strooken en waarvoor wij meer gevoelen dan voor de wulte Parijsche zeden die ons, gelukkig, nog meeren deels vreemd zijn. Het bevat niets wat oog en oor van een gemengd Hollandsch publiek onaangenaam zou kunnen aan doen of kwetsen en biedt daarbij een gezonde moraal. Als alle ouders die er steeds op uit zijn, hunne kindoren boven hun stand te verheffen „Platijn &Co." eens konden gaan zien, zij zouden zeker ervaren wat dc bittere, wansmakende vrucht is van het verderfelijk zaad, dat zij vanaf de prille jeugd in de harten hunner kinderen zaaien. Het meesterlijk spel van den auteur van het stuk droeg er vooral toe bij deze moraal door de toeschouwers te i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2