GEMENGD NIEUWS Handelsberichten. (Slotk.) Keulen.1 Land- en Tuinbouw t°e hij, zonder zich aan dadelijk gevaar kloot te stellen, in staat is, deswege voor den Krijgsraad zal worden gesteld. Te 's-Gravenhage is het examen aan gevangen voor klerk hij de telegrafie. Naar men verneemt, hebben circa 100 Jongelieden zich aangemeld. Met het afbreken van het hoofd- en andere gebouwen der gesloten Sport- tentoonstelling te Scheveningen zal nog geruimen tijd verloopen. Men berekent dat eerst in het voorjaar het terrein vrij aan de gemeente zal kunnen ter uggegeven worden. Eene eigenaardigheid is, dat voor het stellen van de gebouwen de grond in het souterrein afgedaan, zich in eene heuvelachtige onderwereld bevond. Aan het geheele personeel der choco- laad-fabriek De Laitte Co. te Am sterdam, de vorige week door brand vernield, wordt door den eigenaar ge regeld hun loon betaald, zoodat voor dit groot getal huisgezinnen de ramp tot een minimum bepaald blijft. Sedert eenige weken worden bijna dagelijks voor rekening van Duitsche veehandelaren van Leeuwarden groote transporten vee via Nieuwe Schans naar Duitschland verzonden. Het zijn groo- tendeels jonge kalveren. De treinen bevatten meermalen wel een twintigtal "wagens met vee. Voor eenige jaren verloor de heer Gr. J- Van Heek te Enschedé, op de jacht Zljnde een prachtig gouden horloge, een erfstuk. Alle pogingen, om het verloren stuk terug te vinden, bleven vruchte loos, totdat dezer dagen de landbouwer Schoneveld, terwijl deze bezig was plag gen in den koestal te doen, het ver lorene in zoo'n plag ontdekte. De eer lijke vinder werd goed beloond. Het horloge zag er nog vrij goed uit. Op do paardenmarkt te Vianen waren gisteren ongeveer 1000 paarden aan de lijn en 200 in de stallen. Veel koop lieden waren opgekomen en de handel was al vroeg levendig. De rust, waaraan ons stadje zoo ge woon was, is, na een paar rumoerige dagen weergekeerd, zoodat de militairen Wel spoedig de gemeente zullen verlaten. Maandag 24 Oct. zal dr. Schaep- 1X1 an in de sociteit Burgerkring te Ro- zendaal (Noordbrabant) eene politieke redevoering houden. Dinsdag-nacht is te Breda de overoude herberg en uitspanningsplaats Het Bui tenhuis, gelegen aan den straatweg naar Ib-insenhage, tot don grond toe afge brand. Slechts zeer weinig van den in boedel kon gered worden. Ook de be lendende herberg begon reeds te bran- hön, doch kon door de aangerukte brand weer behouden blijven. Een en ander Was verzekerd. Niettegenstaande de broodprijzen laag zijn, wordt te Zevenbergen tegenwoor dig minder brood gegeten dan anders. De buitengewoon lage aardappelprijzen zijn hiervan de oorzaak, daar de meeste arbeidersgezinnen zich thans bijna uit sluitend voeden met aardappelen. Of ze er beter op worden, is een andere vraag. Tegen den machinist van de Hol- landsche I.)zeren Spoorwegmaatschappij, wiens trein twee werklieden bij Weesp heeft ovei reden, is eene strafvervolging ingesteld. DEN HAAG. Er is thans, door de z°rgen van de cholera-commissie alhier gezorgd voor en verblijfplaats van 50 personen uit gezinnen, waar zich cholera nioeht openbaren. AMSTERDAM. Het eeuwfeest der °ntdekking van Amerika werd hier ter ^tedo op plechtige wijze gevierd. Het eigenaardigste was wel het te water noen loopen van een stalen zeilschip, 'twelk gebouwd werd op de werf van den schoepsbouwmeester J. F. Groens, alhier, en den naam van Columbus had ontvangen. Het schip is geheel van staal vervaardigd, is lang 230 voet, breed 37 en hol 24 voet. Bij een diep gang van 20 voet kan het een lading inhouden van 2150 ton. Duizenden en duizenden waren bij deze feestelijkheid, die door de muziek van liet 7e regi ment infanterie werd opgeluisterd, tegen woordig. Des avonds had in het Concert-ge bouw een feestelijke bijeenkomst plaats, waar pastoor Brouwers de feestrede hield, en door de Haarlemsche Zang- vereeniging Crescendo on de Schutterij- muziek van Haarlem de Columbus-can- tate werd uitgevoerd. Iemand te Amsterdam, die door zijn vrouw onthaald werd op een lekker versch harinkje, moet, volgens een der bladen aldaar, in de maag van het dier een ivoren damesbroche gevonden hebben, voorstellende een hand met een roosje. Of vrouwlief haar man bij deze' ge legenheid niet een weinig voor den gek gehouden heeft, is iets, waarop wij geen ontkennend antwoord durven geven. In de algeloopen week is in den Haarlemmermeerpolder onder Sloten 71.9 m M. regen gevallen. Yan 18 Octo ber 1885 bedroeg de hoeveelheid 118.2- inM., de grootste liooveelheid, welke in do laatste 10 jaren in één week viel. Op den 23en Juni van dit jaar viel er 56.5 m.M., het hoogste cijfer in een etmaal, dat de regenmeter in het laatste decennium aanwees. Op 7 Oct, 1885 viel er 46.3 mM. Een nieuwe Duitsche kardinaal. Uit Berlijn wordt gemeld, dat mgr. Kopp, prins-bisscliop van Breslau en lid van het Heerenhuis, tot kardinaal zal worden verheven. Uit proeven, door de doctoren Bubner en Werneck genomen omtrent de mo gelijkheid van het overdragen van cho lera door sigaren, is gebleken, dat de aanraking gedurende slechts weinige minuten met een tabaksblad voldoendo is om den cholera-bacillus te dooden, en dat ook tabaksrook voor hem spoe dig noodlottig wordt. Het groothertogelijk paar van Salcsen- Weimar heeft eergisteren de volgende dankbetuiging openbaar gemaakt „Reeds dikwijls heeft ons Huis, bij blijde zoowel als bij ernstige aangele genheden, de trouw van zijn volk mo gen ondervinden, en ook in de jongst- verloopen dagen trad dit edele gevoel weder in het schoonste licht. Als een éénig groot gezin heeft het gansche land ons gouden bruiloftsfeest meege vierd. Yan verre en van nabij zijn ons de veelvuldigste bewijzen van roerende liefde en verknochtheid toegestroomd en hoe meer deze ons gelukkig maken, des te meer gevoelen wij behoefte om onzen hartgrondigen dank daarvoor openlijk uit te spreken en ter kennis te brengen. Yerkeffend en hart verblij dend heeft het jubelfeest onzer echt- vereeniging opnieuw bewezen welk een innige band Weimar's vorstenhuis met deszelfs land verbindt. Mogen beide ook in het vervolg in lief en leed vereend blijven. Dat geve God!" In de Borinage is eene werkstaking ontstaan, waaraan meer dan 2000 man deelnemen. Zij eischen verhooging van loon. De toestand der arbeiders in Henegouwen wekt bezorgdheid. Men is voor groote uitbreiding der werk staking beducht. Yolgens den Indép beige is onze landgenoot Dr. Bruttel de la Riviere tijdens zijn oponthoud te Parijs plotse ling krankzinnig geworden, zoodat hij opgesloten moest worden. Het heeft in België geen goringen schrik veroorzaakt, dat behalve de vroeger reeds ontdekte valschen 20-francs- biljetten der Nationale Bank, er nu ook 100-francs-biljetten ontdekt zijn. Do nabootsing moet van dien aard zijn, dat de valschheid slechts voor deskun dige oogen gemakkelijk waarneembaar is. De justitie, welke zich reeds een maand met een onderzoek onledig houdt, heeft nog geen spoor kunnen ontdekken van de herkomst der valsche biljetten. Hoewel hieromtrent elke zekerheid ont breekt, verzekeren sommigen, dat de namaak niet gepleegd wordt in België, maar dat de valschen billetten in En geland gemaakt worden, Het drankmisbruik in Frankrijk. Vol gens het Journal des Bé bats waren er in 1869 niet minder dan 365.878 inrich tingen in Frankrijk, waar sterke drank mocht worden verkocht. Sedert is dat getal tot 448.000 gestegen, zoodat op elke 87 inwoners een lokaal voorkomt, waar, met toestemming der wet, sterke drank wordt verkocht. Het alcohol-ge bruik per hoofd bedraagt 41/2 liter. Overeenkomstig de Encycliek van den Paus van 16 Juli, waarbij een plechtige dienst wordt voorgeschreven in alle kerken van Spanje, Italië en Amerika, om Gode te danken voor de ontdekking van Amerika, wordt aan staande Zondag een solemneele Mis op gedragen in de kerk van Sint Jan van Lateranen te Rome. De gezanten van Oostenrijk-Hongarije, Frankrijk, Spanje en Portugal en alle Kardinalen zullen de godsdienstoefening bijwonen. Columbuhfeesten in Spanje. Na het klooster la Rabida bezocht te hebben, is de Koningin met haar ge volg in een jacht, vergezeld door eene menigte andere feestelijk versierde vaar tuigen, naar Huelva gevaren, waar zij met den jongen Koning de H. Mis in de kathedraal heeft bijgewoond. Daarna is er receptie gehouden, gevolgd door eenen optocht, waarin verschillende tafe- reelen, op do ontdekking van Amerika betrekking hebbende, vertoond werden. Vervolgens heeft de officieele sluiting van het Amerikanisten-congres plaats gehad, dat besloten heeft in 1893 te Chicago eene buitengewone, en in '94 te Stockholm zijne gewone vergadering te houden. De feesten te Huelva zijn door prach tig weder begunstigd. De versierde stad en de met bewimpelde en bevlagde sche pen overdekte reede vormden een on vergetelijk schouwspel. Een klein on gelukje dreigde er met Columbus' vlaggeschip, de Santa Maria, te gebeuren het kwam in aanvaring met een Fransck oorlogsschip. De averij had echter niets te beteekenen. Nicolas Bacon, de rijkskanselier van Engeland, ontving eens een bezoek van koningin Elizabeth in een buitenverblijf, dat hij had doen bouwen ten tijde dat hij nog tot de magistratuur behoorde. Waarom toch, vroeg hem de vorstin, hebt ge zulk een klein huis doen bou wen Mevrouw, antwoordde de kanse lier: ik heb mijn huis niet te klein doen maken maar uwe majesteit heeft mij te groot gemaakt voor mijn huis. Op voorstel van den gezondheidsraad te New-York, heeft het gemeentebestuur besloten liet thans gevolgd stelsel van afvoer van het vuil der stad naar zee bij Rocliaway Beach te doen ophouden, omdat de zee voordurend een deel van het vuil op het strand terugvoert. In het vervolg zal het stadsvuil wordeu verbrand. Do Amerikaan Andrews, die geheel alleen in eene zeilboot de reis van New- York naar de Spaansche haven Huelva maakte, is aldaar de held van den dag. Hij is correspondent van eenige Ameri- kaansche bladen maar tevens agent van een der grootste zeepfabrieken der Nieuwe Wereld. In Huelva vertelt men dat hij op zijne reis over den oceaan door eene Transatlantische stoomboot gepraaid werd en op de vraag „of hij geene hulp noodig had" ontkennend antwoordde. Daar hij langs zijde de stoomboot wist te komen, vervulde bij trouw zijn plicht als agent, door het toewerpen aan de passagiers van de prospectussen zijner zeep. Deze reclame te midden van de oneindigheid der wateren, is inderdaad zeer verdienstelijk. Wederom wordt een vreeselijke spoor wegramp uit New-York bericht, waar twee treinen op een viaduct midden in de stad tegen elkander reden. Der tien personen bekwamen levensgevaar lijke verwondingen, terwijl verscheidene anderen licht gewond werden. Het onge luk wordt toegeschreven aan nalatig heid van den machinist, die spoorloos verdwenen is. Op St. Martin heeft den 15 Aug. een storm gewoed.. De zware regens hebben tot den 17en aangehouden. Naar men verneemt zijn alle dammen door gebroken, en is de zoutoogst verloren. Een Amerikaansch schip is in de baai vergaan, waarbij twee personen der equipage verdronken zijn. BEURS TE SCHIEDAM, 14 Oct. 1892. Moutwijn, f8.50. Yerhandeld: f 83/s a Va- Stemming: biedend. Jenever f 13.75. Amst. proef f 15. Spoeling. Vereeniging fl.20. Hainb. Rogge, Oct./Nov. Nov. /Dec. April/Mei Spiritus per Oct. Oct./Nov. Rogge dadelijk. Nov. Meell2Merk.l.md. 12 Nov. Rogge, loop. md. Nov. Spirit. Oct./Nov. Dec ./Jan. 142.75 144!— 33.80 32.70 19.25 15.10 51.10 50.40 14.75 14.80 22.50 22.75 142.50 144.25 34.10 32.90 19.25 15.10 50.90 50.25 14.75 14.90 22.50 22.75 New-York. Maïs Amsterdam. 0.50%f 0.50% 13 Oct. Rogge op lev. iets hooger per Oct. f 151, 152; per Maart f 142, 143. 14 Oct. Rogge op lev. vast ;per Oct. f 152, 153; per Maart f 143. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 13 Oct. 2.09 M. 14 Oct. 2.09 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.06 %Disconto 2 pCt. Parijs -47.95 2% Antwerp. - 47.90 2% -, De derde nationale Chrysanthemum tentoonstelling, welke in de eerste helft der volgende maand te Amsterdam zal gehouden worden, belooft aan onze bloemen-liefhebbers eene rij van zeer genotvolle dagen. Alle liefhebbers en bloemisten in Nederland (doch niet als vertegenwoor digers van buitenlandsche firma's) wor den, volgens art. 1 der algemeene voor waarden, tot inzending en ter mede dinging naar de uitgeloofde prijzen (ter waarde van ruim f 2000) uitgenoodigd. De opgave van in te zenden voor werpen moet, met vermelding van het nummer waarnaar men wenscht mede te dingen, geschieden aan den heer J. Bulk te Nieuwer-Amstel, vóór of op 24 October. De voorwerpen moeten A 13 Oct. U Oct. U Oct. J 13 Oct.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3