ALGEMEEN OVERZICHT. Binnenland gebied onder het vorig Kabinet, toen juist door hem voor de Postbeambten met aandrang om Zondagsrust was ge- vraagd en ook verkregen. Yerder verdedigde spreker zich tegen het verwijt, dat door hem utopiën waren verkondigdaan Cornelissen verweet hij, dat juist door dezen utopiën waren geuit. De aangeprezen middelen besprekende, zeide dr. S. dat hij hier wettelijke re geling afkeurde als ondoenlijk voor allen en voor alle vakkenen vóór men tot werkstakingen overgaat, moeten wel alle zedelijke middelen beproefd zijn. Het middel van werkstaking toch brengt den werklieden weinig of geen heil aan, en het laat altijd oen slechten indruk achter bij patroons en bij werkliedendaarom, al zou spr. onder zekere omstandigheden eeue werk staking kunnen goedkeuren, dan toch nooit voordat alle moreele middelen be proefd en uitgeput zijn. Over deze en dergelijke zaken, meende de heer S., zou men nog dikwijls kunnen spreken, maar hij wijst toch op het goeds dat de bestrijders ook bewijzen, omdat zij den maatschappelijken vrede bevorderen, door aan te sporen tot samenwerking. Daverende en langaangehouden toe juichingen volgden op deze woorden, welke den vrij talrijk aanwezigen soci alisten blijkbaar niet naar den zin waren. Ten slotte trad nog een spreker uit 's-Hage op; deze verklaarde niet katho liek te zijn, maar er toch eene eer in te stellen een vriend te zijn van Dr. Schaepman, wiens moed hij prees om in deze vergadering op te treden. Ook deze spr. had voor Zondagsrust gestre den, o. a. bij de Haagsche brood- en meelfabriek daar had men evenwel zijn streven ondervangen, door aan de werk lieden meer geld te bieden in plaats van Zondagsrustspr. noemde dit immoreel. Hij prees ook den R. K. Volksbond omdat deze zich had aangesloten bij den eisch tot verkrijging van Zondagsrust, 18 October '92 De internationale politiek in verband met het Drievoudig Verbond is gisteren opnieuw in de Oostenrijksche delegatie ter sprake gekomen. De afgevaardigde Eym zeide, dat de niet-Duitsche be volking ernstige twijfel koestert omtrent de voordeelen van het Drievoudig Ver bond. Haar wantrouwen is hierop ge grond, dat Oostenrijk aan het Duitsche rijk gekoppeld wordt en de Czechen op grond eener veeljarige ervahing geen te nauwe verbintenis met Duitschland wenschen. Ook tegen het verbond met Italië opperde spreker bezwaren, doch graaf Boubois antwoordde, dat de gevoelens van Eym niet door de be volking gedeeld worden. De Kamer van afgevaardigden stelde op voorstel van Eötvos en Ugron vast, dat hunne inter pellatie over het Honveds-monument lieden gehouden zou worden. Omtrent het kerkelijk-politiek conflict in Hongarije wordt uit Weenen een bericht geseind, dat slechts onder alle voorbehoud kan wordon medegedeeld. Ha een voordracht van den Hongaarschen minister van eeredienst, dio er den Kei zer op gewezen heeft, dat de houding van de geestelijkheid der Katholieken de regeering tot tegenmaatregelen noopt en dat de strijd opnieuw zal ontbranden, daar het ministerie de wetten geëerbiedigd wenscht te zien, heeft de Keizer de vorst-primaat Vaszary te Gödölö ont boden, dezen verzocht de grieven der geestelijkheid to formuleeren en hem in overweging te geven in bemiddelenden geest werkzaam te zijn. Na de langdurige audiëntie heeft de primaat der Hongaar- sche Kerk de hooge geestelijken tot eene conferentie ontboden, Van zijn Weener reisje via Witten berg en Berlijn naar Potsdam terug- keerend, is Keizer Wilhelm Zaterdag-avond weder in zijne gewone residentie aan gekomen. Denzelfden dag passeerde te Berlijn in het strengste ineoguito de Russische grootvorst Alexis, broeder van den Czaar. Hij vertoefde slechts korten tijd in het Hotel Continental on reisde onmiddellijk door naar Parijs zonder zich om den Duitschen keizer te be kommeren, evenmin als do ezarewitclr Nicolaas te Weenen zich verleden week met Wilhelm en Frans Jozef inliet. Deze hadden trouwens hunnerzijds de nabijheid van den Czaar te Skernewice onopgemerkt laten voorbijgaan. Over het toenmalig verblijf van Czaar Alexander in Polen en de geruch ten van een nieuwen aanslag op zijn leven ligt, als gewoonlijk wanneer de Keizer aller Russen op reis is, nog een waas van geheimzinnigheid. Ondanks alle tegenspraak blijft het gerucht om trent den mislukten aanslag op den keizerlijken trein zich handhaven. Te Weenen werden van particuliere zijde berichten uit Warschau ontvangen, vol gens welke de zaak zich aldus zou toegedragen hebben. Op het oogenblik dat dc keizerlijke trein het station van Czestochowa binnen reed, waar de Czaar een standbeeld van zijn vader zou ont hullen, ontplofte een dynamietbom op de lijn waar de trein had moeten aan komen. Door een misverstand van een wisselwachter was de trein echter op eon andere lijn het station binnenge reden. Do bom, door een electrische geleiding ontstoken, doodde 5 personen en verwondde er 14. Er zijn 40 ver dachte personen in hechtenis genomen. Uit het feit dat in het regeerings- program de buitenlandsche politiek ge heel onbesproken wordt gelaten, zoo meldt men uit Rome, putten sommigen de overtuiging dat de Regeering tegen de triple-alliantie gestemd is en zou trachten zich van hare verplichtingen jegens de Midden-Europeesche machten te ontdoen. Om getuigenis te geven van 's Konings gezindheid jegens Duitsch land, wordt nu gemeld, dat de Duitsche keizer als gast tegenwoordig zal wezen bij de zilveren bruiloft van het Italiaan- scho koningspaar. Het ministerie achtte ook noodzakelijk het bewijs te leveren van zijn trouw aan de bondgenooten, on daarom liet Brin, minister van bui tenlandsche zaken, zich noodigen om een rede uit te spreken te Turijn ter behandeling van de positie van Italië tegenover vreemden. De koningin van Rumenie heeft laten weten, dat zij dezen winter niet naar Buchare»t komt, daar hare doctoren haar aanraden naar het noorden van Italië te gaan. De diplomatieke betrekkingen tusschen Griekenland en Rumenië zijn verbroken naar aanleiding van de uit voering van een testament van een Ru- menier, gestorven in Griekenland. De Grieksche gezant deelde mede, bij da overhandiging van zijn terugroepings- brief, dat de Russische gezant zich met de loopende zaken zou belasten. De commissie van onderzoek in Servië naar de achterstallige belastingen geeft op, dat 20 millioen aan directe belas tingen niet betaald werden. De regeering wenscht de schuldigen als kiezers te schrappen, waardoor 30.000 kiezers hunne burgerrechten verliezen. De officieele Gaceta bevat eene mede- deeling van den opper-lijfarts van het koninklijk paleis te Madrid, waarin ge zegd wordt, dat de kleine koning onge steld is tengevolge van vermoeienis en bedorven maag, het gevolg zeker van de veranderde levenswijze van het kind op reis. De geneesheer heeft rust aan bevolen. Volgens bericht uit Washington gaat de Staatspresident niet naar Chicago om de tentoonstelling in te wijden, en wel wegens den hachelijken toestand van zijne vrouw. De vice-president zal den Staatspresident vervangen. De gej delegeerden ter internationale mmnt- conferentie vergaderen vooraf te "Was hington. De aftredende gedelegeerde Walker wordt vervangen door Andrews, professor aan Brown's University in Rhode Island. Volgens bericht aan de New-York Herald uit Valparaiso ontving de Chi- leensclie gezant in Batavia opdracht om, met de regeering van dien Staat onder handelingen aan te knoopen over den afstand van Mollenda en Arica aan Bolivia in 1893, ten einde tusschen Peru en Chili een neutraal grondgebied te vormen. Uit Laguayra meldt do Heralddat generaal Pinemo den 8n dezer te 3 uur 's nachts zonder tegenstand de stad bin nengetrokken is, en dat generaal Moin- ger, uit Caracas komende, des namid- dag's met 1500 man zegevierend de stad is doorgetrokken. Sedert den 12n zijn er geen berichten van de expeditie in Dahomey te Parijs aangekomen. Op dien dag leverde de kolonne verscheidene gevechten en maak te zij zich gereed om voorbij Koto door te dringen in de richting van Khara, waar zij zich sedert oergisteren moot bevinden. Schiedam 18 October 1892. In de gisteren door den Raad dezer gemeente gehouden zitting waren inge komen, behalve verschillende missives van Gedeputeerde Staten ten geleide van door hen goedgekeurde raadsbeslui ten, de nota van bemerkingen op do begrooting van 1893 en het antwoord daarop van Burg. en Weth., welke stuk ken voor kennisgeving werden aan genomen. Goedgekeurd werden de rekening van het burgerlijk armbestuur en het stads ziekenhuis het eerste met een nadeelig slot van f429.21Vi, het laatste met een saldo van f81.29. Mede werden goedgekeurd de begroo tingen dier instellingen en aangenomen de besluiten om subsidie te verleonen. Eervol ontslag werd verleend aan de onderwijzers H. Kool en J. G. van Munster, terwijl de apotheker A Gouka op de lijst van leveranciers werd geplaatst en tot lid der commissie voor de inkom stenbelasting werd benoemd de heer J. J. Zoetmulder Czn. De vergadering werd daarop gesloten. De tram, die gister-avond alhier ten 10. u. 15 m. moet aankomen, kwam eerst na half elf. De vertraging was ontstaan door dat de koppelstang dio den laatsten wagen met den votigen ver bindt, was gebroken. Heden-nacht circa 12% uur is de boe renarbeider W. van Drimniolen op den overweg der spoorweg nabij Beugelsdijk, door den goederentrein overreden. Men vond sleelits het deerlijk verminkt lijk van den ongelukkige. Blijkens telegraphische mededeeling van Hr. Ms. gezant te Brussel zal de in- en daarvoer uit Nederland in België van alle soorten van visch, alsmede van schaal- en weekdieren, te beginnen met 16 dezer, wederom wordon toegelaten. Blijkens een telegram van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië van 16 dezer, wordt de gouvernements- koffieoogst op Java voor dit jaar ge raamd op 687.545 pikols. De Minister van Waterstaat is aan een sedert jaren geopperd bezwaar dei- inwoners van Tilburg tegemoet geko men, door goed te keuren het voorstel der Exploitatie-Maatschappij om nabij de overwegen aan boido zijden van het stationsgebouw aldaar dwars over den spoorweg, ijzeren voetbruggen temaken. Reeds spoedig kan men de publieke aanbesteding hiervan tegemoet zien. Aan den Minister van Waterstaat is heden een adres, aandringende op do drooglegging der Zuiderzee, verzonden. Uitgegaan van de kiesvereeniging bur gerplicht. te Hoorn, is hot voorzien van 1631 handteekeningen. De Minister van Binnenlandsche za ken brengt in de Staatscourant ter algo- meene kennis, dat volgens de bij hem ingekomen ambtsberichten in do afgo- loopen week als aan Aziatische chole ra overleden zijn aangegeven in Gelderland: te Apeldoorn, 1 persoon te Maurik, 1 persoon te Va- rik, 1 persoon - in Zuidholland te Alfen, 2 personen te Charlois, 1 persoon te Gorinchem, 1 persoon te Gouda, 2 personen te Goudswaard, 1 persoonte Hendrik- Ido- Ambacht, 1 persoon te Krimpen aan den IJsel, 1 persoon te Maassluis, 1 persoonte Puttershoek, 1 persoon; te Rotterdam, 1 persoon te Zuid-Bei erland, 1 persoon in Noord-Holland: te Amster dam, 2 personen in U t r e c li tto Jutfaas, 2 perso nen te Utrecht, 9 personen te IJsel- stein, 3 personen in O v c r ij s o 1te Diepenveen, 3 personen E r r a t u m. In de vorige opgavo Staatscourant van 11 dezer) staat ver meld Hendrik-Ido-Ambacht, 2 perso nen dit moot zijn 3 personen. Na het ontslag van den referendaris bij het departement van Binnenlandsche zaken, die gezegd wordt het ontwerpen van een wet op den leerplicht te hobben tegengehouden, komt er bij dit departe ment meer voortgang in deze zaak. Uit betrouwbare bron vernomen wij, dat een speciaal ambtenaar is belast met de opdracht, om ten spoedigste een wets ontwerp tot invoering van jleerplicht gereed te maken. Het is de bedoeling dit wetsontwerp nog vóór Kerstmis de Tweede Kamer te doen bereiken. (O.) Bij Prov. Staten van Zuid-Holland is een voorstel ingekomen tot onder- handschen verkoop van perceels gedeel ten onder Zoeterwonde voor het werk der vaartverbetering. Ongunstig is gepreadviseerd op aan vragen om personeele subsidie voorde ambachtsschool te Gorinchem, de Haag sche kweekschool en den aanleg van een grindweg onder Nieuwe Tonge. Voorgesteld is, de bediening der be weegbare bruggen tussche* Rijn en Schie op te dragen aan 8 brugwachters op eene jaarwedde van f500 tot f650 en 11 brugwachters op een jaarwedde van f400 tot 550, allon met genot van vrije woning. De wet op de vermogens-belasting is den 27n Sept. door de Koningin onder teekend. Wel is zij nog niet in de Staats-Courant afgekondigd, maar een brochure, bij Gebr, Belinfante versche nen en tot titel hebbende De wet van den 27 September 1892 op de vermo gens-belasting Staatsblad No. 223), met aanteekeningen door A. E. J.Bertling, outvanger der registratie on domeinen te Nijkerk", openbaart dit geheim. (rad.) Gister-middag kwamen HH. MM. de Koninginnen op het Loo terug, van Haar rois naar Weimar, Arolsen en Burgsteinfurt. Gisteren-namiddag 12 u. 26 m, (spoortijd) derailleerde de personentrein (markttroin), richting van Gorichem, te Leerdam bij wachtpost 55, even vóór het station. De locomotief en ten derwagen waren over den wissel, toen de wissel oversloeg en de rest van den trein op een andere rail ging, tengevol ge waarvau de eerste drio personen- waggons uit de rails werden gerukt en or eon omsloeg. Gelukkig werd er op die plaats zacht gereden en merkte de machinist spoe dig het ongeval, anders ware het onge luk niet te overzien geweest, daar de trein vol bezoekers der markt van Gorcum zat. Ku zijn er smchts enke len een weinig gekwetst. Op de plaats waar het ongeluk voor gevallen is, maakt de weg een bocht, waardoor men in den trein altijd een schot voelt, tengevolge van het slinge ren dor wagens. Reeds vroeger is er op het gevaarlijke van die bocht gewezen. De weg is nog versperd de passa giers moeten overstappen in gereedstaan de extra-treinen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2