Binnenland Het Onderzoek der Gemeente-begrooting. Schiedam 22 October 1892. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag21 October. De behandeling van het w. o. tot goedkeu ring van de overeenkomsten betrekkelijk den industrieden eigendom wsrd heden voortgezet. De heer VanKarnebeek bleef zijn be toog volhouden, dat de voordeelen aan deze overeenkomsten verbonden, met betrekking tot de regeling der inschrijving van de handels- en fabrieksmerken, niet opwegen tegen de vrijheid van beweging, die wij zouden prijs geven, ten opzichte der regeling onzer han delsbetrekkingen, en vooral ten aan»ien der èvêntueele oplossing van het octrooi-vraagstuk. De heer Mee 3 zou, om die vrijheid van beweging te bahouden, een amendement in dien zin voorstellen. De heer Van Houten bleef de waarde der overeenkomsten ontkennen, en hield zijn standpunt ten aanzien der octrooien vol. De heer Levy had ook gaarne de toetre ding gezien tot het „arrangement, concernant la repression des fausses indications de pro venance sur les merchandises." De Minister vanBuitenlandsche Zaken deed nog eens nadrukkelijk uitko men dat de Kamer vrij blijft in de regeling van de quaestie der octrooien; dat de aan neming van het ontwerp daaraan niets kan afdoen, maar dat de verwerping ook de Be geering niet ontheft van de zedelijke ver plichting om een oetrooiwet in te dienen Het denkbeeld van den heer Mees intus- schen, om in afwachting van die oetrooiwet het derde protocol nog niet te ratificeeren, bestreed de Minister niet. Het strijdt niet met het standpunt der Begeering in deze. Na sluiting van het algemeen debat, stelde de heer Mees zijn straks aangekondigd amen dement voor, strekkende om de vrijheid van beslissing in zake de octrooi-kwestie met te praejudieieeren. De Min. nam het amend, over, omdat toch de ratificatie van het derde protocol geen haast heeft. Art. I werd aangenomen met bi tegen o St., en het geheele ontwerp, zonder hoofdelijke stemming, aangenomen. Vervolgens werd aangenomen een wetsont- werp tot onteigening voor de afsluiting van de Maas, bij Heusden, alsmede het ontwerp, hou dende voorloopige maatregelen tot behou d van vicarie-goederen, waarbij de termijn, gedurende welke deze voorloopige regeling zal werken, van vijf op drie jaren is gebracht. Aan bot commissariaat van politie zijn al» op straat gevonden aangebracht of aangegeveneen bril, een deksel van een kachel, een witte zakdoek en een vragenboekje, een rozenkrans, een kin- derscboentje, een lorgnet in étui, een ijzeren ketting, 2 hemden gemerkt J. Z, 6 en 2 onderbroeken, een jonge geit, een gouden kinderoorbelletje en een gleutel. dan bij vorige gelegenheden, en tot welk bedrag. Terwijl eindelijk is gevraagd of toepassing der nieuwe methode mede brengt, dat de uitkomsten der telling eerst op een later tijdstip bekend wor den dan vroeger het geval was. De lieer rar. L. W. C. Keuchenius, die, gelijk wij reeds meldden, beden zijn zeventigston geboortedag viert, pro moveerde op 19-jarigen leeftijd tot doc tor in de beide rechtswetenschappen, legaf zich een jaar later naar Indië en werd reeds op 2S.jarigenloeftijd benoemd tot lid van het Hoog gerechtshof. In 1853 kwam bij, na een twaalf jarig verblijf in Indië, in bet moeder land terug, werd in 1854 benoemd tot secretaris-generaal aan bet departement van Koloniën en in 1855 tot lid van den Raad van Indië. Van 8 Augustus 1866 tot Januaril863 was bij inmiddels weer naar Nederland teruggekeerd als lid van de Tweede Kamer. In Mei 1868 vertrok bij weder naar Indië als hoofdredacteur van het N, Bat. Handelsblad. In Oct. 1874 werd hij wederom, voor Grorinchem verkozen, als lid d n' Iweede Kamer en bleef tot April 88 Kamer lid, eerst voor Gorinchem, daarna voor Middélburg (tot 1886) en eindelijk voor Amersfoort (tot 1888). Van April '88 tot Februari '90 was hij Minister van Koloniën in het kabi- net-Mackay en sedert afgevaardigde voor Goes, ter vervanging van den beer De Savornin Lobman. hoezeer zij voor jhet bun aangeboden nationaal huldebewijs erkentelijk waren. De Groothertogin heeft haren dank schriftelijk herhaald in een zeer ver- eerend schrijven, waarin zij mededeelt, dat zij zich voorstelt het fonds te doen dienen ten behoeve van een algemeen belang binnen Nederland, aij bet tot nuttigheid, tot weldadigheid of tot be schaving. Zij zal maatregelen nemen, dat dit fonds onder haren naam binnen Nederland beheerd blij ve, teneinde altijd te kunnen blijven dienen tot de bedoelde bestemming. De Ilaagsche Cl beeft een, in Neder land, nieuwen weg ingeslagen om voor de aanstaande verkiezingen van bet den Haagscben gemeenteraad kandidaten te stellen. Ieder geabonneerde van bet blad ontvangt een formulier waarop hij drié namen mag zetten, van 't lidmaatschap bet meest geschikt acht. De personen, die het grootste aantal stemmen op zich vereenigen worden tot de kandidaten der llaagsclie Crt. geko zen. Volgens de Tijd zal met 1 April a.s. door de Spoorwegmaatschappijen de Midden-Europeesche tijd worden inge voerd. Naar wij vernemen, bedraagt het te kort in kas van den directeur van bet post kantoor te IJinuiden, die Woensdag avond werd gevangen genomen, ruim f 5000. geraakt. Geen persoonlijke ongelukken zijn bij bet ongeval te botreuren. Alleen ondervond bet verkeer vertraging. De reizigers zijn met een hulptrein reeds om 8.25 naar Apeldoorn gebracht. In November a.s. zal het 25 jaren geleden zijn dat de rederijkerskamer „Tollens" te Delft op de puinboopen van de kamer „Witkuys" werd opge richt. Reeds zijn grootsche plannen voor eene waardige viering van dit zilveren feest vastgesteld. De festivi teiten zijn verdeeld over drie dagen en wel Maandag 7 November, concert en bal-masqué, Donderdag d.a.v. tooneel- uitvoering (waarschijnlijk opvoering van bet vaderlandsche drama „Joan Wou- tevsz" van Schimmel) Donderdag 8 December groot kinderfeest met tom bola enz. Donderdag-namiddag omstreeks 6 uur ontmoette de mailboot van Queensboro l naar Vlissingen op de Noordzee een l Belgische vischsloep, welke een dooden walvisch op sleeptouw bad. MAASSLUIS. De verkiezing van 2 leden voor den gemeenteraad in plaats van den heer A. 11. van Beekum Mau- rasse die bedankte, en den heer J. H. van den Heuvel, die de gemeente ver liet, zal plaats hebben op 8 November. Staatsblad no. 226 bevat de wet van 27 Sept. tot verbooging van den accijns op het gedistilleerd met drie gulden. Bij art. 1 der wet van 23 Dec. 1886 was de accijns per H.L. gedistilleerd, ad 50 percent sterkte, bepaald op zes tig gulden. Deze wet komt in werking op den eersten Mei 1893 en wordt de aocijns dan f63 per H.L. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag 26 dezer, 's avonds ten half negen. De beer J. T. Smit van Oyen, te Eindhoven, heeft ontslag genomen als lid van de Eerste Kamer. Door de centrale sectie der Tweede Kamer is, naar wij vernemen, besloten voor te stellen, bij haren terugkeer op den 8en November, in de afdeelingen te doen onderzoeken eerst de bedrijfsbelas ting en daarna de kieswet. Dewijl voor elk der beide ontwerpen eene week noodig wordt geacht,"zou de begrootings- arbeid dan op den 22en November aan vangen. Naar aanleiding der aangevraagde verhooging van de Begrooting van Bin- nenlandsche Zaken over 1891, werd in de Tweede Kamer de vraag gedaan of bet bij do laatste algemeene volks telling gebleken is, dat de toegepaste nieuwe metbode beter en doelmatiger werkt dan de vroeger daarbij gevolg de. Yoorts werd gevraagd of bet juist is, dat de aan die telling verbonden uitgaven, door toepassing der nieuwe metbode belangrijk booger zijn geweest De arbeidsraad voor de bouwvakken- te 's-Gravenliage acht het nuttig, de' navolgende opmerking onder de aandacht van architecten en bouwpatroons te brengenHet is gewoonte geworden, dat in de bestekken wordt bepaald dat dö werken gedurende den bouw tegen brand schade worden verzekerd. In die ver zekering worden veelal opgenomen de bouwstoffen en gereedschappen van den aannemer, die geen integreerend deel van den bouw uitmaken. Des gereedschappen van de werklieden evenwel worden in den regel niet mede verzekerd. De ar beidsraad acht bet echter hoogst wen- scbelijk en billijk, dat dit vyel geschiedt, om te voorkomen dat de werklieden buiten bun schuld aan schade worden blootgesteld. Tot dusver wérd in derge lijke schade enkele malen door welwil lendheid van de lastgevers te gemoet gekomen, ook wel werd er door do publieke milddadigheid in voorzien maar een administratieve regeling in de bestekken komt den arbeidsraad recht matiger en wenscbelijker voor. Door de hoofdcommissie voor het huldeblijk aan de Groothertogin van Saksen bij baar gouden huwelijksieest is bij circulaire van den 19n dezer re kenschap gegeven van de haar toever trouwde gelden en van het daarbij gemaakte gebruik. Nadat in eene vergadering van den 28n Maart kon worden aangenomen, dat over een ruime som kon worden beschikt, kwam de wijze ter sprake, waarop die gelden zouden worden be steed. Ondershands was vernomen, dat het de stellige begeerte van de Groother togin was, geen voorwerpen van waarde voor H. D. persoonlijk gebruik te ont vangen, en werd hierop besloten, dat men zich zoude bepalen, een prachtalbum aan te bieden met de namen der deel nemers en het saldo ter beschikking van H. K. II. te stellen. De aanbieding van dat prachtalbum en der beschikbare som van f27.800 door een mandaat op de Nederlandscbe Bank bad plaats in eene audiëntie, welkè graaf W. van Bylandt, daartoe door de commissie afgevaardigd, aan bet bof te Weimar werd verleend. Bij HH. KK. HH. ten gehoore toege laten en na het doel van zijne komst te hebben kenbaar gemaakt en den brief der hoofdcommissie aan de Groother togin te hebben uitgereikt, werd eerst door den Groothertog en daarna door de Groothertogin te kennen gegeven, De pachten der boerderijen in I ries- land stijgen nog steeds, omdat do boe ren tegen elkaöder opbieden. Er waren nu drie boerderijen los, eigen aan bet waterschap „Zeven-Grietenijen die per jaar gezamelijk f 13,200 buur de den. Zij zijn nn voor zes jaren inge huurd voor eene jaarlijksohe pachtsom van f 18.000. Te Deventer vergaderde opnieuw do commissie voor een standbeeld ter eere van Thomas Kempis. Verslag van de ontvangen gelden gedaan zijnde, werd, hoewel de bijdragen nog geenszins vol doende zijn, toch in beginsel besloten een prijsvraag uit te schrijven en een vijftal kunstkenners uit te noodigen, het jurielidmaatschap te willen aanvaar den. Men meldt uit Delft, dd. 20 October De Delftsche veemarkt begint thans eene parodie te gelijken waar anders koeien staan, worden thans de boeren wagens neergezet. Dit is alles bet gevolg van het mond- en klauwzeer, dat in de omstreken veelvuldig voorkomt, en waardoor de boeren hun vee wol op de markt kunnen aanvoeren, maar buiten den kring niet levend weer uitvoeren. Toch was de aanvoer heden weer iets beter dan de vorige week, daar thans de besmette kring zoozeer is uitgebreid. Een 29 tal koeien was aangevoerd en 11 kalveren, d. i. 8 meer dan verleden week. Gewoonlijk is dit getal in dezen tijd 400 koeien en 50 kalveren. Gisterennacht is op de Brouwersgracht bij de Prinsengracht te Amsterdam een felle brand uitgebroken. Twee pakhui zen geraakten in brand, de le en 2e zolder bij de hoeren Kluitenaar (vaten Mary land-kerftabak), do 3e bij den hoer Donkersloot, de vliering bij de beeren Sauer en Vermeulen (beide pakken Sumatra). Alles is op baurspolis ver zekerd. Van bet pakhuis Koning David was de le zolder in gebruik bij bet Bont- hoedenveemde 2e bij den heer N do Jong ivoor rekening der beeren Helling en Sanders) beide pakken Sumatra en kis ten Seedleaf, de 3e en 4e zolders waren leeg. In het pakhuis David was bet onder stuk gevuld met bouwmaterialen der heeren Tuber gen. Van den sneltrein der Oosterspoor, gisteren-morgen om 6.31 uit Almeloo vertrokken, zijn bij de Snippeling een tender en een bagagewagen uit het spoor V. (Slot.) De post: Ontvangsten van de Gasfabriek gaf een der afdeelingen aanleiding het Dageljjksch Bestuur uit te noodigen, den uitgever van het verslag der handelingen van den Gemeente raad te verzoeken, daarin op te nemen de ba lans- en winst- en verliesrekening dier beide instellingen en de rekening en verantwoording van alle andere aan'de gemeente rekenplich- tige inrichtingen. Alleen van die instellingen, welke met de financiën der gemeente in direct verband staan, meenen Burg. en Weth. dat het slechts aan beveling kan verdienen, hare winst- en ver liesrekening en balans in het gedrukt verslag der handelingen van den Baad op te nemen. We zijn bereid daartoe het verzoek aan den uitgever van dat verslag over te brengen. De post: tienden, cijnsen en erfpachten had een der afdeelingen aanleiding gegeven, het Dagelijksch Bestuur te verzoeken voorde raadsleden ter inzage te willen leggen, eene lijst, vermeldende de onderscheidene erfpach terssub. 1 van dit artikel genoemd. Daarop antwoorden Burg. en Weth. Aan het verzoek van éen afdeeling om voor de raadsleden een lijst ter inzage te leggen, vermeldende de onderscheidene erfpachters" sub 1 van dit artikel genoemd, is door ons reeds voldaan. Tegen het niet meer invorderen dier erf pachten hebben we ernstig bezwaar. Al is de gemeente niet in het bezit van eenigen titel of bewijs, of kan zij dien ten minste niet toonen, daardoor is naar onze meening nog niet uitgemaakt, dat de gemeente op die erfpach ten0 werkelijk geen recht zou hebben. Waar sedert onheuglijke jaren, tot voor kor ten tijd, onze erfpachten allen zonder eenig veriet zijn betaald, lijdt het naar onze meeniug geen twijfel, of het recht, om ze in te vorde ren, bsstaatal kan het dan ook thans niet be wezen worden. Die erfpachten veor 't vervolg niet meer in te vorderen, alleen om dat enkelen weigeren te betalen, moeten we bepaald ontraden, daar in strikten zin hierin eene erkenning zou liggen, dat de gemeente op die erfpachten geen recht heeft of ooit gehad heeft. Bovendien merken we op, dat hij raadsbe sluit van 26 Juni 1883, goedgekeurd door Ge deputeerde Staten den 8n Januari 1884, ge legenheid gegeven is, die erfpachten af te koopen. Tegenover hen, die daarvan gebruik hebben gemaakt, zon hetj eene groote onbillijkheid zijn anderen, die de erfpacht met hebben afgekocht, thans van alle betaling vrij te stellen. De bewoordingen waarin de post sub I is vervat, komen ons minder nauwkeurig voor. Bij eene volgende begrooting stellen we ons voor, aan dien post eene andere redactie te geven. Naar aanleiding van de vraag in een der afdeelingen gedaan, waarom de post: terug gave van verplegings- en transportkosten van krankzinnigen en kinderen van gevangenen kan vervallen, antwoordde Burg. en Weth. bet volgende Daar zij, die onder geleide van het openbaar gezag reizen, met het geleide, door de spoor- wegen gratis vervoerd moeten worden (zie art. 46&der wet tot regeling van den dienst en het gebruik der spoorwegen) behoeven voor het vervoer van gevangenen, kinderen van gevan genen of armlastige krankzinnigen geen voor schotten gedaan te worden. De kosten van verpleging van krankzinnigen kunnen in den regel onmiddellijk voldaan worden door de plaats, waar het domicilie van onder stand gevestigd is. Slechts hoogst zelden z?' in deze met andere gemeenten of het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2