Dagblad voor Schiedam en Omstreken. "Praatjes over dit en dat. bureau ^oogstraat 317. TWEEDE BLAD. 15de Uaarg. Zondag 23 October 1892, No. 4418. ALGEMEEN OÏEEZICHT. GEMENGD NIEUWS PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 8 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommer» 1-50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht yam den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 38 Juni 1881 (Stsbl. No. 1U.) PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. „Men zou een hekel moeten hebben aan zijn eigen vaderstad, als men het niet met leedwezen aanzag, hoe hard wij hier op het gebied van gemeente- beheer achteruit gaan. Het steeds, althans door hen-zolven, «oo hoog geroemde be stuur der liberalen, brengt ons maar weinig heil aan. De uitgaven stijgen, de schulden vermeerderen, en de belas tingen worden hooger. Vraagt men daar tegenover, wat krijgen we voor al onze dikwijls zoo moeilijk opgebrachte be lastingpenningen of lievor belasting- sommenwelk nut wordt er mee ge sticht, wordt er iets bijzonders voor onze gemeente gedaan, waardoor het altijd maar opvoeren der uitgaven gerecht vaardigd wordt? Dan blijft het ant woord of achterwege ofwel het luidt ontkennend, 't Is rechtaf treurig, en er is maar geen uitzicht op ver botering In dezen geest liet zich onlangs een mij nor goede kennissen uit, en ik moest den man helaas gelijk geven, ,,'tlswaar, zei ik, het gaat hier akelig, en het allerakeligste is, dat men het niet ont- loopen kan; hoe weinigen zijn er, die hunne woontenten kunnen ontruimen, om dia elders weer op te slaan we zitten in het schuitje en moeten maar mee varen, op goed geluk af." „Ja, zei mijn vriend, er tusschenuit trekken, dat zou wel iets zijn; dan hieven de heeren met de gebakken peren zitten, en konden ze zelt op draaien voor de enorme lasten. Maar ge zegt het, dat gaat nu eenmaal niet. Intusschen is 't verschrikkelijk te zien, waar de tonnen hier blijven. Let bijv. eens op de cijfers van de begrooting voor het volgend jaar; welke sommen voor het onderwijsMen rilt er van. En als men daarbij nagaat hoe weinig nut er mee wordt gedaan, hoe weinig diensten door het onderwijzend personeel gepresteerd worden, dan rilt men nog eens. Van 's morgens 9 tot HV2 en 's mid dags van 2 tot 4 uurdat zou oen heele 4Vj uur per dag zijn, als niet op som mige, misschien wel de meeste scholen, tusschentijds nog eens eene pauze werd gehouden, waarbij men het gefnele korps lieve leerlingen een luchtje ziet gaan scheppen in den tuin of het park dat de school begrenst. Reken nu eens aan 41/, u. por dag en dan de Zaterdag middag nog vrij. Of die lui hun geld ook gemakkelijk en vlug verdienen. Van dien arbeid is bovendien het „school hoofd" dan nog vrij, want deze doet doorgaans zoowat niets aan het onderwijs. En dan de resultaten Menige reeds bejaarde werkman, wiens vak het schrij ven niet is, maakt een jongen dio pas van school komt, in deze kunst be schaamd. Men bemerkt over 't geheel Dog niets van meer intelleotueele ont- Ingezonden. wikkeling, en ik zou ook zeggen, dat voor een gewoon werkman in spe zoo veel geleerdheid niet noodig is de hoofd zaak is, dat zij hun vak goed leeren. Maar wel bemerkt men bij het gros onzer jongelieden steeds een grootere mate van brutaliteit, verwaandheid en gebrek aan ontzag. Als het socialisme met name onder de jongere werklieden vorderingen maakt, dan hebben we dat zeker voor een goed deel te wijten aan de verkeerde opleiding op de scholen. Is het onder dergelijke omstandigheden niet te betreuren, dat aan het onderwijs steeds meer schatten besteed worden en is het ook te verantwoorden, dat men hier nu weer eenige duizenden meer wil uitgeven, waarvan het nut al even problematiek is? Voor de scho len en de schoolmeesters altijd maar meer geld, zonder dat met de inkom sten der gemeente of met de draag kracht der ingezetenen rekening wordt gehouden! Opmerkelijk is het, hoe bij den strijd, welken thans van zekere zijde tegen den Burgemeester wordt gevoerd, juist zijne felste tegenstanders het meest ijveren om deze verhoogde uitgaven er weer door te krijgen. Daaruit blijkt wel eenigszins, zou men mogen zeggen, dat die oppositie niet zoo geheel en al enkel in het belang der ingezetenen wordt gevoerd. Een andere zaak, welke toch weer van eene hetere behartiging van dat belang getuigt, is de voorgestelde over name door het Rijk van onze inrich ting voor hooger onderwijs; deze in richting kost ons olk jaar een flinke som gelds, ja men schat die kosten op niet minder dan f600 per leerling en per jaar. Is dat niet verschrikkelijk, om aldus de burgers te dwingen, elk jaar aan de zoons van dikwijls gegoede ingezetenen een cadeau te maken van f600? Over het denkbeeld dat zij zoo doende feitelijk bedeeld worden uit de gemeente-kas, zijn die lui al lang heen, maar het feit is er toch niet minder waar om. Als wij dat gymnasium afschaften, konden dan de enkelen, die van derge lijk onderwijs profiteeren willen, niet eiders ter school gaan Immers dat doön nu toch al verscheidene jongens van Schiedamsche ingezeteneb, zoontjes van gemeente-ambtenaren, van Raadsleden en van anderen. Wat mag dat toch wel beduiden? vraag ik mij dikwijls af. Wij hebben van allerlei scholen, van het laagste tot het hoogste onderwijsmen kan hier dus terecht. Maar waarom zen den dan nog zoovelen hun jongens naar Rotterdam? Is het omdat het onderwijs hier niet goed is? Men zou het haast zeggen; een andere conclusie ligt al thans niet voor de hand. En gesteld dat die conclusie juist is, hebben we dan niet tevens het bewijs dat hier zeer veel goed geld wordt besteed voor iets dat blijkbaar niet deugt of ton minste niet goed genoeg is Ik moest mijn vriend alweer gelijk geven, en zoo scheidden wij dien dag XX. 22 October '92 De algemeene vergadering der mijn werkers gisteren te Carmaux gehouden, heeft de arbitrage aangenomen en Mil- lerand, Pelletan en Olemenceau als scheidsrechters benoemd. De vergadering heeft Baudin naar Parijs gezonden met eene geheime zending. Er werd tot het volhouden der werkstaking besloten, totdat de scheidsrechterlijke uitspraak gedaan zal zijn. De minister-president Loubet heeft de rol van arbiter tusschen de mijnmaatschappij te Carmaux en de werkstakers aanvaard. Toen de minister van buitenlandsche zaken, de heer Ribot, gisteren aan den Duitschen gezant mededeelde, dat de regeering verplicht zou zijn in de Kamer ter sprake te brengen het vin den van de nieuwe Duitsche repetitie geweren bij de troepen van den koning van Dahomey, sprak de gezant zijne vol doening uit, dat deze zaak in 't open baar zou behandeld worden, dan toch zou blijken, dat sedert 1890 de ver bodsbepalingen door de Duitsche regee ring over den handel in oorlogswapenen uitgevaardigd, gestreng zijn gehandhaafd en vernieuwd toen de houding van Be- hanzin den Franschen vijandig werd. Over Wyddah had echter de regeering geen macht en daar gebruikten de Duit sche kooplieden, evenals de Engelsche •n Fransche, wapenen al» ruilmiddel. Ofschoon het wel niet te voorzien is, dat Franschen en Duitschers over een zoo geringe zaak als het leveren van wapenen aan koning Behanzin elkaar te lijf zullen gaan, blijft de Duitsche regaering zich toch op alle komende dingen voorbereiden en zorgt zij er voor, dat de westelijke nabuur haar niet in kracht van wapens of tal van soldaten overtreft. Door deze gedachte geleid, heeft zij het nieuwe ontwerp-legerwet ingediend dat in Duitschtand vooral om de enorme kosten die 't medebrengt, geen onverdeelden bijval vindt. Om de middelen te vinden, waaruit de kosten zullen bestreden worden, houdt de re geering zich ijverig bezig met de voorbe- bereidende werkzaamheden voor een uit gebreid plan ter verhooging van belas- tingon. Het zijn de helastigen op tabak, bier, gedistilleerd en effectenzegel, waar bij komt eene nieuwe belasting namelijk op de binnenlandsche mousseerende wij nen. Er was wel een gerucht in omloop, dat de regeering van eene verhooging der bierbelasting had afgezienmaar de correspondent spreek dit pertinent tegen en bij voegt er bij, dat men in den Bondsraad niet gelooft voor eene ver booging dezer belastingen op moeilijk heden te zullen stuiten. De Courier de. Naples meldt, dat de Italiaansche regeering door de Duitsche gesteund, de toestemming van Oostenrijk heeft gevraagd tot het openbaar maken van het Oostenrijksch-Italiaansch trac- taat, maar deze geweigerd is. Id zijne toespraak ter gelegenheid van het eerstvolgend consistorie zoo seint men uit Rome zal de Paus sproken over do Fransche, Katholieken, hot Pausdom en Italië. De feesten ter inwijding van de ge houwen der wereldtenstoonstelling te Chicago zijn eergisteren geopend met een grooten optocht van meer dan negentig duizend personen, daaronder begrepen, het stedelijk bestuur, de gouverneurs van alle staten, vele binnen- en buiten- landscho vereenigingen, enz. De stad is feestelijk versierdde straten zijn met vlaggen getooid. Tot bijwoning van de openings-plechtigheid der tentoonstel ling is door het tentoonstellings-comité bij uitdrukkelijk schrijven mgr. Corri- gan, aartsbisschop van New-York, uit- genoodigd, 0. a. op grond zooals in den brief luidt, dat de Nieuwe Wereld ont dekt is onder bescherming der Ksrk waartoe Uwe Excellentie behoort, en dat het een hooggeplaatst geestelijke was, die Columbus den steun der Spaan- sche regeerders verschafte. Yolgens bericht uit Marseille meldt de mail van Indo-China, dat de zwer- vendo bonden gevaarlijk worden. Aan den kant van Minhey plunderden zij enkele dorpen, maar de Chineesche dor den werden gespaard. Terwijl alle rijks Anamitische dorpen bedreigd zijn, wor den de Chinoesche ontzien. Men ver moedt, dat de mandarijen order gegeven hebben om alle Anamitische dorpen aan te vallen. De Avenir de Tonkinmet de mail van 6 September verzonden, meldt dat Thankhe gedurende acht dagen aan gevallen is door 1500 Chineezon, die uit de naburige bergen waren afge daald. De Chineezen moesten echter tegenover de manhaftige houding van het garnizoen den aanval opgeven. De Londensche Standard meldt uit Shanghai, dat eene privaat-dépêche uit Singaw afgezonden, vermoedelijk door een Engelschen zendeling, berichten be vat van het verminken van Euro- peesche Christenen in de provincieShensi, waarschijnlijk na een tegen de Chris tenen gericht volksoproer. De Euro- peesche zendelingen aldaar bestaan uit 27 anglicaansche zendelingen, 30 katho lieke Franciscaner missionarissen en 3 Baptisten. De verre afstand maakt het brengen van hulp moeilijk de naastbij gelegen haven Hankow ligt op een afstand van 400 mijlen. De herberghier Q. te Sittard, die bezig is den achtergrond van zijn huis in een danszaal te herscheppen, had gisteren middag het fortuintje dat zjjne werklieden bij het omgraven van den grond een blikken bus opdelfden, die aan gouden 20-mark stukken ruim 1100 mark, benevens twee gouden tientjes bevatte. De heer Q is eerst eenige jaren eigenaar en bewoner van het huis. Een der drie vrachtrijders van Oude water op Gouda heeft het door de over maat van concurrentie moeten opgeven. En geen wonder als men bedenkt, dat bij den dagelijkschen dienst van trein I en tram en „Estafette" nog de weke-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5