ALGEMEEN OVERZICHT. Binnenland handelaars, expediteurs, molenaars enz. in Limburg, in Maastricht te-niet gegaan zijn? waarom Limburg zooveel directe belastingen minderopbrengt? waarom Maastricht ook een „ville morte" ge worden is Dan zal Zijne Exccll. de Minister van Financiën niet slechts kun nen antwoorden dat is omdat het gar nizoen uit Maastricht getrokkenis. Neen, dan zullen U onze Limburgsche afge vaardigden toeroepen: IT en uwe Con fraters hebt allen meegedaan om Linv te ruïneeren, de een met het garnizoen, een tweede met de gerechtshoven, een derde met de Maas- en Kanaalrcchteu, een vierde met zijn vrijhandelstelsel, een vijlde met zijn branderijen enz. Niemand zal er gevonden worden, welke de troepen uit Maastricht geno men heeft. Minister Seyffardt heeft ge handeld volgens voorschriften van een zijner voorgangers, en die voorganger heeft Minister Seyffard niet gelast te doen wat hij deed. Wanneer men de onvergeeflijke fout begaan zal hebben, de branderijen kapot te hebben gemaakt, wie zal dan het vaderschap dezer daad willen aanvaar den? Mogelijk wel niemand, want nu reeds schuilt zich de een achter den anderen en-het is hoogst waarschijnlijk, dat. daarom nu reeds allen zwijgen als de visschen. Onwillekeurig vraag ik mij af, waarom de kapotmakerij der branderijen slechts in Limburg plaats heeft, terwijl ons Gouvernement de branderijen derzelfde soort, en klassen buiten onze inspectie gelegen, tot heden zoo gracieus vrij liet. Administratie der accijnzen Ik smeek U, niet om met mijne branderij op den ouden voet te mogen doorsukkelen, neen Wat ik u vraag is slechtshet laatste draadje hoop, waaraan U de branderijen bengelen laat, door te snijden. Geeft antwoord op het u voorgestelde. Ver langt toch niet, dat wij branders, buiten het verlies onzer zaak, waarde-vermin- dering onzer panden, ons ten slotte ook nog moeten ruïneeren, omdat men het in Den Haag te druk heeft met het maken van andere wetten. Dat zou niet Nederlandsch, niet loyaal, althans niet „op zijn Limburgsch" gehandeld zijn. Voor de plaatsing dezer betuig ik U, M. d. R., mijnen oprechten dank. Maastricht. Const, Marres. 20 October '92 De berichten omtrent eene ministeri- eele crisis in Hongarije blijken wel wat voorbarig te zijn geweest. De Testher Ilojjil bevestigd formeel, dat alle ge ruchten over eene ministerieeie crisis ten eenenmale ongegrond zijn. De Neue freie Presse logenstraft het bericht, dat graaf Szapary zijn ontslag zou heb ben aangeboden. Er is geen crisis, maar zij kan elk oogenblilc uitbreken. De Keizer is bovenmate verstoord over de oppositie, iuzouderheid wegens het aan bieden van het eereburgerschap der- hoofdstad aan Kossuth. Daarom is de Keizer zoo spoedig van Gödöllö ver trokken, waar hij eerst het plan had tot December te blijven. Volgens som mige. berichten beoogt Szapdry alleen reconstructie van zijn Kabinet, waarbij de ministers Czaky enSzyllagy, diezich in de kerkelijk-politieke kwestie het meest voorop gesteld hebben, uit het Kabinet zouden treden. De minister-president zou trachten aldus aan het gewichtig kerkelijk-politiek vraagstuk eene op lossing te geven, welke den Keizer het meest welgevallig zou zijn. Ook in het moderne Italië doen zich de kerkelijk-politielce en politiek-econo- mische kwestiën geducht gelden. Aan het Hof moet men met de rede die de minster Zanardelli Zondag-avond te Ista heeft gehouden, vooral wat het gedeelte betreft, dat op Frankrijk be trekking heeft, niet zeer ingenomen zijn. Valt echter van dien kant geen tegenspraak te vreezen, een ander lid van het Kabiuet-Giolitti, de minister vau oorlog, generaal Pelloux zal zich wel degelijk op eene wederlegging van zijne te Livorno gehouden redevoering hehben voortebereiden. De oud-minis ter Colombo zal met cijfers aantoonen, dat het onmogelijk is de begrooting van oorlog zoo hoog te houden, wanneer de rijksmiddelen niet door nieuwe belastin gen worden versterkt. Hij belooft onthul lingen, waarom generaal Pelloux hem niet alleen niet volgde bij zijn uittredinguit het ministerie maar overging in hot Kabinet- Giolitti. Dit belooft dus eene belangwek kende rede te worden. Zoo breekt de eene staatsman in Italië den anderen af; en bij dit al blijkt het ministerie- Giolitti ook al geen harmonisch geheel meer te zijn. Het gerucht loopt althans en vindt van vele zijden geloof, dat het ministerie na afloop der verkiezin gen zal gewijzigd worden. De uitspraak van den Franschen minister-president Loubet m liet geschil tussciien de Mijnmaatschappij en de mijnwerkers van Carmaux werd gisteren verwacht Loubet had eergisteren in de couloirs der Kamer een nieuw onder houd met de afgevaardigden Clemenceau, Millerand en Pelletan. Des avonds zou hij de vertegenwoordigers der Mijn- maatschappij weder ontvangen en gister ochtend voor de laatste maal de gevol machtigden der mijnwerkers. Zondag- hadden Clemenceau, Millerand, en Pello- tan ook den burgemeester-mijn werker Calvignac van Carmaux nog laten over komen. Ook hij had toen een onderhoud van circa een uur met Loubet, die ver- volgons baron Reille en andere leden van den Mijnraad ontving, alsook ad vocaat Bertoland, den gevoTnachtigde van de Mijnmaatschappij. Algemeen loopt het gerucht, dat de mijnwerkers zich niet bij de uitspraak van Loubet zullen nederleggen, als die niet ten hunnen gunste is, maar zij in dat ga- val de werkstaking zullen voortzetten. Naar het heet, zou de Brifsche regee- ring voornemens zijn de fenians Muilen en Douling, indertijd tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld,eerstgenoemde wegens deelneming aan den moord in het Phoenix-park, in vrijheid te stellen. Lord Onslow is benoemd tot president der commissie, welke het fondsbeheer voor generaal Booth Darkest England onderzoeken en daarover rapport uit brengen zal. Cisteren hield de commissie eene eerste zitting met de hoofden van het Heilsleger, teneinde den aard en den omvang van het onderzoek gemeenschap pelijk vast testellen. De commissiebestaat uit lord Onslow, sir Henry James, Sydney Buxton, vici-minister van kolo niën en Walter Long. Volgens bericht uit Lissabon is bij de Kamerverkiezingen de president van den ministerraad verslagen in het dis trict Aveiro, voor hetwelk hij 20 jaren aaneen als afgevaardigde zitting heeft gehad. Te Cadaval en Peniche hebben de verkiezingen aanleiding gegeven tot ongeregeldheden echter niet van ernsti- gen aard. Volgens de World maken de wissel- wacliters in de Ver. Staten tegen Mei aanst. zich gereed tot een monster-werk staking, met liet doel tegen de opening der werekltentoonstelling te Chicago hut spoorwegverkeer tot stilstand te brengen of hunne eischen te doen in willigen. Uit Lagayra wordt aan de New-ïork- llerald gemeld, dat de stad Barcelona in Venezuela in handen der Crepisten, is gevallen, die in de geheele provincie Bermudez zegevieren, waar de laatste aanhangers der vorige regeering nog wederstand bicden. Hun aanvoerder. Vaguaracuto, is met zijne officieren gevangen genomen. Het gerucht omtrent eene omwente ling in de Argentijusche provincie Ccr- rientes wordt in een bericht uit Buenos- Ayrei ongegrond gelieeten. In die pre- vineie heerscht overal rust. In Santiago de Estero bleef de toestand nog onver anderd. Schiedam, 26 October 1892. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gezien de aanschrijving van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, van den 4den October jl. A, no. 1113, (3e Afd.) prov. blad no. 69. Herinneren bij dezen ieder, dien zulks mocht aangaan, dat wanneer men, vol gens de artt. 27 en 42 der wet op de personeele belasting, van den 29sten Maart 183S Staatsblad no. 4). zooals die zijn gewijzigd en aangevuld bij de artt. 7 en 14 der wet van den 9den April 1869 Staatsblaa no. 59), ter oor- zake van nieuwe aanschaffing, verande ring of verwisseling van belastingvoor- werpen, vallen mocht in de termen van art. 27 der eerstgenoemde wet, daar van suppletoire aangifte moet worden ge daan, in voege als bij art. 30 dier wet is voorgeschreven, te welken einde een biljet ter invulling bij den ontvanger dei- directe belastingen bekomen kan worden. Bij het geheel achterlaten, of het doen van te geringe aangifte, zijn op de be lastingschuldigen de strafbepalingen van toepassing, vervat in de artt. 35 en 39 van meer gemelde wet van 29 sten Maart 1833 staatsblad no. 4 zooals die zijn gewijzigd bij art. 13 der wet van den 9 den April 1869 (staatsblad no. 59). De Gemeenteraad alhier zal Vrijdag aanst., des namiddags ten kwartier voor twee ure eene openbare vergade ring houden ter behandeling van de volgende onderwerpen Ingekomen stukken. Ontwerp verordening regelende de verdeeling en bezoldiging der onderwijzers en onder wijzeressen aan de openbare scholen voor lager onderwijs. Benooming v.in 3 leden in de Commissie, die den Raad zal dienen van advies enz., omtrent maatregelen tot vermindering van de kosten van het gemeentelijk Hoogor- en Middelb. Onderwijs. Benoeming van leden en plaatsvervangende leden in het stembureau voor de a. s. verkiezing van vijf leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Adres van J. H. Klein om eervol ontslag als onderwijzer aan de openbare jongens school. Behandeling der gemeento- begrooting voor 1893. En verdere voorstellen en mededee- lingen. In de den 24sten dezer gehouden Ver gadering der leden van de Afdeeling Schiedam der Maatschappij tot Bevor dering der Toonkunst, is uit het dooi den secretaris uitgebracht jaarverslag gebleken, dat het ledental in het afge- loopen maatschappelijk jaar eene kleine vermeerdering heeft ondergaan, en ook het bezoek der muziekschool, hoewel zeker nog te weinig bezocht voor eene slad, voor de uitgebreidheid als de onze, is toegenomenals leden van het Bestuur werden de heeren S. C. Knappert en K. J. van Erpecum bij acclamatie herkozen. Bij Kon. besluit is o. a. benoemd tot lid van de centrale commissie voor de statistiek, Jac. J. G. Nolet, voorzitter van de Kamer van Koophandel en fa brieken, te Schiedam. Bij hot gisteren te 's-Gravenhage ge houden examen voor de vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek is o. a. ge slaagd mej. M. Rademaker, te Schiedam. In de gisteren gehouden zitting dei- Tweede Kamer, werd ten slotte liet wetsontwerp betrekkelijk do Berkol enz., aangenomen met 71 tegen 3 stemmen, nadat de minister nogmaals had toege zegd, spoedig een pian in te dienen tot verbetering en onderhoud van de Vecht. De Kamer is, na afdoening van en kele kleinere ontwerpen, o. a. betrek kelijk de vaart verbetering van don Leid- schon Rijn, tot 8 November a. s. ge scheiden. Bij de Tweede Kamer is o. a. een verzoekschrift ingekomen van den Raad der gemeente Tessel, welke daarin beden kingen opport tegen het handhaven van den Dinsdag als don dag der verkiezingen, in de voorgedragen regeling van het kiesrecht, Die bezwaren zijn afkomstig van den Tesselschen schippers- en vis- schersbond, die verzocht liever de ver kiezingen op Maandag te doen plaats hebben. Als men den Zondag eens vroeg en den Maandag tevens Bij kon. besluit zijn benoemd tot voorzitter en burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers in het 2e militie-dis trict van Zuid-Holland mr. S. Muller Hz., lid der Provinciale Staten plaats vervanger S. J. R. de Monchy, idem lid E. Feith plaatsvervanger L. A. Gleicliman, beiden lid van den gemeente raad van Rotterdam. Naar men verneemt, heeft de minister van binnenlandsche zaken afwijzend beschikt op het adres van het bestuur der Geldersche-Overijselsche Maatschap pij van landbouw om eene rijkssubsi die van f1000 voor 1893 voor toeken ning van gratificatiën aan hoefsmeden, die bij een te houden examen bewijzen van bekwaamheid in hoefbeslag kunnen afleggen. De begrooting van hot Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgorlij- ko ambtenaren voor 1893 bedraagt f 1,427,200. Het kapitaal van het fonds bestond op 1 Juli 1892 uit de volgende inschrij vingen: 2V2 pets. f,31,246,100, 3 pets. f6,029,500. 3 V2 pets. f4,641,900. Aan renten zal genoten worden f 1,160,000, terwijl de bijdragen en contributiën be dragen f 265,000. De uit te koeren pen sioenen worden geraamd op f 550,000. De stoomschepen die van Hamburg in don Nieuwe Waterweg arriveerden, ontvingen Zaterdag van don burge meester van Maassluis toestemming, onmiddellijk nadat zij door don quaran taine-dokter onderzocht waren, naar Rotterdam op te stoomen. Gisteren ia dit weder veranderd het van Hamburg aangekomen stoomschip Olio moest een dag in observatie blijven liggen. De Bangkok Times van 14 September jl. deelt mede; dat de heer Keun van Hoogerwoert, Nederlandsch consul-ge neraal bij den Koning van Siam, die tot herstel van gezondheid eenigen tijd in Europa was geweest, eene particu liere audiëntie bij den Koning van Siam had gehad. De Koniug vroeg met de meeste belangstelling naar de go- zondhuid der jeugdige Koningin. In hot daarop volgend gesprek vroeg do Koning allerlei inlichtingen omtrent de kanalen en waterwerken van Nederland, vooral omdat do geographischo toestand van Siam in veel opzichten overeenkomt met dien van Nederland. Ten slotte drukte de Koning zijn genoegen uit, dat de heer Keun wederom op zijn post was, en daardoor de betrekkingen tusscheu Nederland en Siam in do handen van een consul waren, die bij Zijne Maje steit en zijn ministers zoo hoog geacht was als de heer Keun. Uit Haarlem wordt aan de N. 11 Ct. gemeld Hoe het hier zal afloopen met de ver kiezing van een lid van den Raad op 1 November, valt op geen stukken na te zeggen. De liberalen zijn verdeeld en de ka tholieken zullen dat ook zijn, Waarde liberale kiosvereoniging Vooruitgang den heer D. André do la Porte stelde, laat het zoogenaamde kies-comité de kous uit vijf candidaten vrij, onder welke vijf de heer André echter niet voorkomt. De oude katholieke kiesvereenigiug is vrijwel gebonden om met de anti revolutionairen mede te gaan, en der halve den heer van Huyzen ta stellen, terwijl de nieuwe roomsch-katholioke kiesvereeniging van dezen candidaat niets wil weten en een beslist katholiek wil candideeren. De laatste vereeniging vergadert eerst Zondag, terwijl do oude vereeniging heden avond bijeen komt. Naar men bericht, heerscht te Her- veld (Over-Betuwe) op schrikbarende wijze de typhus. Zaterdag kwamen daar 28 gevallen voor, waaronder zeer ern stige.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2