®wrplfu,opctr/N°„0l: Rogge dadelijk. BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS Zeetijdingen. Handelsberichten. Keulen. Berlijn,[Rogge. Oct./Nov. De kegelvereeniging „Met effect" in dezen zomer te Tiel opgericht wist, on danks haar jeugdig bestaan, reeds een prijs te veroveren op het in do vorige maand te Dordrecht in „Kunstmin" gehouden concours. Eenigo Tielsche dames hekben daar in aanleiding gevonden, die vtreeni- ging dezer dagen met een prachtig vaan del te vereeren, wat dankbaar werd aanvaard. Het 19-jarig meisje op wie. den 8n dezer te Leeuwarden een moordaanslag werd gepleegd, heeft het Diaconnessen- huis, waarin zij verpleegd werd, hersteld verlaten en is in de ouderlijke woning teruggekeerd. De beide revolverkogels zijn echter niet verwijderdde een zit achter het jukbeen van het rechteroor, de andere in een der wervellichamen. Zij gevoelt geen pijn; het gehoor van het rechteroor is teruggekeerd en weder normaal. Te Nijmegen is een commissie van aanzienlijke Katholieken gevormd, om gelden bijeen te brongen tot het stich ten van een nieuwe Roomsch-Katholieke kerk voor de orde der Predikheeren, die dezer dagen het zesde eeuwfeest hunner vestiging binnen Nijmegen vier den. Een terrein aan den Berg-en-Dalscken weg is reeds voor den bouw beschikbaar. Dr. Schaepman over de Democratie. In de zaal der sociëteit Burgerkring te Ro- zendaal werd Maandag-avond door dr. Schaep man, lid van de Tweede Kamer der Staten- Geueraal, een groote politieke rede gehouden. De gevierde spreker besprak daar voor een talrijk gehoor, waaronder, naast vele eerw. heeren geestelijken, leden van Lands en ge westelijke vertegenwoordiging, een paar be ginselen van Staatsbeleid, die in menig opzicht aan scherpe critiek zjjn onderworpen, maar die toch nog wel de moeite waard achtte voor zfjn gehoor klaar en duidelijk uiteen te zet ten. Wfj ontleenen aan die rede alleen wat Dr. Schaepman zeide over de democratische beweging onzer dagen, omdat het geheel den grooten spreker teekent, en zijne meening over de zwaarwichtige vragen van den dag in een helder licht stelt. Na aan de hand der historie en op grond der getuigenissen van tal van katholieke staatslieden uiteengezet te hebben, dat de democratie niet de vrucht is van de revolutie der vorige eeuw, ging volgens het Centrum de Docter als volgt voort De democratische beweging dezer eeuw open- haart zich natuurlijkerwijze ook in staatkun dige wetten en vormen, de gewone belichaming, de cristalliseering van iedere beweging is eene wet en thans openbaart zij zich in de wetten op de uitbreiding van het kies- en stemrecht, onder deze twee dingen heeft men iets verschillends te verstaan. Eene dwaling is het daarbij, dat men altijd hoopt eene staatkundige organisatie te kunnen vinden, waarbij de triomf de r goede zaak ten eeuwigen dage gewaarborgd zij; dit is een van de gevaarlijkste en ellendig ste utopieën, die ooit onder de zon hebben bestaan. Immers, hangt die zegepraal af van de organisatie of van den mensch Neen het alge meen kies- en stemrecht bij een volk dat van het Christendom doordrongen en doordesemdis, 2»1 ons eene christelijke regeering, zal ons chris telijke vormen geven. Maar wat heeft men dan te vreezen Misschien wat ijdelheid en wat aanma tiging van sommigen, maar de goede Staats orde, het goede Staatsrecht blijven wat, zij ziju. Geeft het daarentegen aan een ongeloo- vig volk en gij levert het over aan de revo- 'utie. Hebt gij iets tegen het algemeen stem recht in handen van christelijke volken, heb dan ook bezwaar tegen monarchieën, waarin een Lodewijk XIV en Lodewijk XVI mogelijk Waren. Vernietigt men soms door op kwade voorbeelden te wijzen, de majesteit van het be ginsel? Neen, maar evenmin kan men, met te wij den op zulke voorbeelden, het beginsel bestrijden. Men wijst nu op het afschrikwekkend voor beeld van Frankrijk, maar heeft men daar gevolgen te zien van het algemeen stemrecht, °f hebben de toestanden daar ook andere oor aken Is lienan soms geboren uit het alge meen stemrecht, of heeft men er soms de licht zinnige literatuur aan te danken? Van 1830 tot 1848 was de stroom des kwaads even machtig als thans, en heerschte de ongeloo- ^■ge faculteit over alle onderwijs, het hoogere, "et middelbare en het lagere. Toen had men Jlog een census voor kiezers en gekozenen, zoo hoog, dat hij voor het volk onbereikbaar was. Als de volksgeest goed is, heeft men van geen enkele politieke organisatie iets te vree- Maar wat vreest men dan Gevoelen wij de kracht niet meer om het volk te win nen voor en te doordringen van de goede be ginselen Ddt alleen is de groote vraag van den dag. Het komt er op aan, wat wij van het volk willen maken. Als wij het opleiden ®n brengen tot zijne volle christelijke ontwik keling, wat hebben wij dan te vreezen Niets Wat hebben wij dan te wachten? Toch niet- ergers dan wat men nu uit zoovele onchristes lijke handen ontvangt. (Daverend applaus). Een Belgisch rechtsgeleerde onderhield mfj eens over de beste inrichting van den Senaat. Nadat wij lang hadden gesproken, vroeg ik hem: Maar wat wilt gij nu eigenlijk weten? En het bleek dat hij zocht naar een middel om den Senaat zoo in te richten, dat daarin altijd ge waarborgd was Vesprit conservateur. Ja zei ik, daar kan ik u niet aan helpen {Gelach). Ik ben in mijn vaderland aan veel gewoon geraakt; ik heb veel dictricten-knipkunst aanschouwd, waardoor de eene partij trachtte de andere er onder te krijgen en te houden, maar de slotsom was telkens, dat de onderneming mis lukte reeds bij de eerste proef de beste. Laat ons niet aan groote woorden hechten. Ik verwacht van het uitgebreide kiesrecht geen zegeningen van buitengewone soortik zelf zal er harde dagen genoeg onder beleven [Gelach). Mijne vrienden zullen niet ver zuimen te wijzen op de mislukte vruchten uit den tuin der Ilesperiden {Gelach.) Politieke en andere vereenigingen zullen uit den grond oprijzen en ik vrees dat, waar de jonge veulens nog niet in het gareel komen, het oude paard nog dikwijl van stal zal worden gehaald {Applaus). Toch vrees ik het algemeen kiesrecht niet te zeer, terwijl men immers zegt, dat het ons in het outwerp-Tak nog maar gemitigeerd wordt aangeboden. Daar heeft in ons land altijd een gebrek geheersclit. In Groot-Britannië heeft men steeds gezorgd voor een langzamen, organieken voor uitgang in den volksinvloedmen kende er het geheim van het vooruitzien, een geheim, waarin de grondslag van alle regeerings-wijsheid is ge legen; daardoor kwam er alles zonder schok en stoot tot stand. Maar wat hebben wij gedaan Wij hebben van '48 tot '87 gesukkeld met een werk, dat door onzen krachtigsten woordvoerder, door de Tijd reeds dadelijk werd gebrandmerkt als het werk van één dag. Wij hebben een census-spel on dernomen, waaraan ten slotte de Kamers van gekozenen zullen weigeren mee te spelen. Thans moet men een sprong doen, te krach tiger omdat men vroeger niet verder heeft willen gaan. Nu wreekt zich dat dralen, dat verschuiven op ons, nu staan wij voor het voorstel, dat ik reeds elders grootsch en ge weldig heb genoemd, maar dat aan, die liever langzaam zouden willen gaan, vermetel moet schijnen. Toch kan ik mij ten volle verklaren, dat een Staatsman tot het indienen van zulk een voorstel komt, omdat wij niet meer met die langzaamheid en die ordelijkheid kunnen voortschrijden als voor 20 jaar. Niets is dan ook zoo vermoeiend en zoo krachtuitputtend voor een volk dan het he iemmeren zijner bewegingenmen moet op dat stuk eenmaal tot een einde komen en zijn ver trouwen stellen op den goeden geest. Nu de omstandigheden ons tot een grooten stap gebracht hebben, kan men dien niet wei geren mee te maken. Ik voor mij vind ten minste geen vrijheid zulks te weigeren. Houdt men echter de democratische beweging dezer eeuw voor revolutionnair, dan moet meu we ten, waarmee men te rekenen heeft. Zegt men daarom van mij, dat ik „te hard met de moderne strooming meeloop Maar is het nist de plicht van iederen man, die den toe stand ziet, ta trachten met mannenkracht die strooming te voeren over een goede bedding', te zorgen dat zij goede vruchten voortbrenge Noch voor de Kerk, noch voor den Staat zie ik in het weerhouden, van die strooming eeuig heil. Men behoeft immers niet tot alle uitersten over te slaan? Meu behoeft niet met een stroo- spier in den mond als een hardlooper vooraan te gaan. Maar wel kan men als een goed Hol- landsch waterbouwkundige voor djjken en dammen zorgen. Men kan de strooming, die redelijk is, rede doen verstaan, zonder haar een veto toe te roepen. Men kan beproeven over haar den Geest des Heeren te doen neder dalen, haar bevruchtend onder Gods vrije zou. Men kan haar een plaats geven tusschen de woelige wateren dezer wereld, men kan haar leiden naar den grooten, machtigen oceaan der eeuwigheid. Dat is iets anders dan meeloopen. 7 oejuichingen Op de markt aan de Botersloot te Rot terdam zijn gisteren in beslag genomen twee ooievaars, aangevoerd door iemand uit 's-Grat enhage. Een brigadier, dienstdoende bij het afvoeren van paarden in de cavalerie- kazerne te 's-Gravcnhage, kreeg een slag van een der paarden tegen de borst, tengevolge waarvan hij bewusteloos neer stortte. Naar het hospitaal overgebracht, bleek de ongelukkige, een 24-jarig jongeling, roods to zijn overleden. Een bewoner van de Langstraat te Arnhem, sinds jaren berucht als een der grootsto vechtersbazen, was pas uit do gevangenis voor de zooveelste maal ontslagen, of hij kreeg eergisteren avond twist met een metselaar, dien hij hoogst enrstig mot oen mes aau het hoofd verwondde. In die talrijke volksbuurt schoot een massa mensclion too, waar onder een sigarenmaker, die zeide „Gemeene kerel, doe mij dat eens als je durft" waarop ook deze zoo werd toegetakeld, dat beide patiënten in het ziekenhuis moesten worden opgenomen, en in hoogst bedenkelijken toestand ver koeren. De politie had zeer veel moeite om den dader te arresteeren, daar het volk alle neiging toonde, zich opAme- rikaansche wijze zelf recht te verschaf fen. Omtrent het vreeselijke ouweder dat te Cagliari op Sardinië in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gewoed heeft, wordt nader gemeld Allo stroomen traden buiten hun oevers, Overal stond liet land onder water. Op verschillende plaatsen was de gemeenschap per spoor of per telegraaf vei broken. Te Decimo stortten acht huizen in en te Elmas meer dan honderd, liet plaatsje Assemini verkeert in een desolaten toestand. Ongeveer een derde gedeelte van de gehouwen aldaar werd van den aardbodem weggevaagd. Nergens evenwel woedde de storm zóó lmvig als te Sanzoperate. Meer dan 300 huizen werden geheel vernield, waarhij 03 menschen om 't leven kwamen. De hulp der militairen is ingeroepen om met het ontruimingswerk een aanvang te maken. Ook op verschillende andere plaatsen zijn mensclienlevens te betreu ren. Uit de „Ear West." Te Boise City- en Idaho is een geheele bende veedieven in de pan gehakt, welke maanden lang de schrik der ranchero's in den geheelen omtrek geweest was. In Augustus na men zij honderden paarden weg, waar mede zij naar Britscli Columbia ont kwamen. Toen zij terugkwamen, had zich weldra een goed georganiseerde troep politiedienaren gevormd, die de roovers overal op de hielen zat. Ziende dat zij van alle kanten waren ingesloten, schoten zij een twaalftal paarden, die zij hij zich hadden dood, maakten van de lijken der dieren een barricade en nu begon een geregeld gevecht met de vuurwapenen. Het prairie-gras werd in brand gestoken en alles werd in den geheelen omtrek in de asch gelegd. Toch ontkwamen de roovers niet. Nog acht hunner waren in leven, waarvan er 6 werden doodgeschoten en twee opgehangen. Een arme smid, Ferd. Allard, te Quebec, heeft opnieuw do oude, lang- verloren kunst ontdekt om koper hard te maken. Er zijn reeds van regeerings- wego welgeslaagde proeven met die uit vinding genomen een kogel, op 40 yards afstand afgeschoten, werd plat tegen een dunne hard-koperen plaat. Men zal echter nog meer proeven nomen, en als ook die slagen, zal de uitvinding op de Engelsclie sclieepsbouwwerven worden toegepast voor pantserschepen. Voor eonige dagen verontschuldigde zich het Spaansclio blad Solierdat op de plaats van dien naam, op liet eiland Majorlca, uitgegeven wordt, tegenover zijne Eransche en Amerikaansche lezers over het niet verzenden van het blad. Er waren namelijk geene postzegels te krijgen te Soller en evenmin to Palma, de hoofdstad van het eiland. De admi nistratie was verplicht to wachten tot er van Barcelona werden toegezonden. Eergisteren-avond had in de diergaar de Alexiano, die op de kermis te Bor deaux staat, eene vertooning plaats een der toeschouwers die een weinig te veel gedronken had, plaagde den dierentemmer gedurig door allerlei dwaze uitroepingen. Hierdoor ontstond eenig gewoel, daar do andore toeschou wers vruchteloos poogden hom het zwij gen op te leggen. Op 't oogenblik dat do dierentemmer de kooi der leeuwen binnentrad, werd de kalmte hersteld. In die kooi bevon den zich de leeuw Brutus en de leeuwin Marquise, dezelfde die verleden jaar haren vroegeren eigenaar doodde en Alexiano zelf erg kwetste. Alles was stil, toen opeens tor wijl Alexiano zijn hoofd in den muil der leeuwin stak, dezelfde dronkaard zijne dwaze uitroepingen opnieuw begon. De leeuwin, verrast door dat geroep, sloot half haren muil. Eene kreet van schrik steeg uit aller borst. Maar de dieren temmer Alexiano stond recht. Twee diepe wonden nabij liet linkeroog en de rechterwang bevlekten zijne kleeren met bloed. Hij gaf de leeuwin een hevigen slag en dan, met eene ongelooflijke koelbloe digheid, rukte hij nogmaals haren muil open en stak er zijn hoofd in. Een oo genblik later had hij de kooi verlaten. Toen de vertooning was afgeloopen was ook de dronkaard verdwenen, gelukkig voor hem, want het volk had hem anders duchtig onder handen genomen. GEBOREN 24 Oct. Arie, zoon van W. Bijl en E. in't Hol, Zalmstraat. Catharina Maria, dochter van J. van Dijk en C. van Rhijn, Singel.25. Hermanus Johannes, zoon van J. T. H. Brökling sn J. E. van Moorsel, Spoor straat. Cornelia Theresia, dochter van P. Nesse en C. T. Kerdel, Rotter- damsche Dijk. 2G. Hendrika Catha rina Maiia, dochter van H. J. Bronne- man en A. M. Mengelkamp, Breedstraat 25. William Nico Leonard, zoon van T. H. J. Sas en A. M. Kloos, Hoogstraat. OVERLEDEN: 26 Oct. A. J. van Ingen, oud 4 jaar en 3 maanden, Houtstraat. GEHUWD 26 Oct. A. Ammerlaan en M. C. Overschie. J. van de Wa ter en H. Bunte. Pernau, vertrokken 20 October. Marie, kapt. A. Rasmussen, naar Schiedam. Malta, gepasseerd 24 Ootober. s.s. Heathmorekapt. 0. Harveij, van Braila naar Schiedam. Schiedam, vertrokken 26 October s.s. Hochfeld, kapt. H. Dusing, naar Bilbao. BEURS TE SCHIEDAM, 26 Oct. 1892. Moutwijn, f 8.50. Verhandeld: f8. Stemming: onveranderd. Jenever f14. Amst. proef f 15.25. Spoeling. Vereeuiging fl.50. I Nov. Dec. i April/Mei Nov. Meell2Merk.l.md. „12 Nov. Rogge, loop. md. Rov. I Spirit. Oct./Nov. Uainl). 1 Dec./Jan. 25 Oct. 140.— 143!— 31.80 31.80 19.25 15.10 52.50 50.60 14.60 14.60 22.— 21.25 New-York. Maïs Amsterdam. 21 Oct 0.50% j 26 Oct. 140.50 143!— 32.— 32.— 19.25 15.10 52.— 50.40 14.60 14.60 21.75 22.50 25 Oct 0.51% 25 Oct. Rogge op levering flauw, vooral per Najaar; per Oct. f 146,145, 144, 143; per Maart f 136, 135, 134, f 135. 26 Oct. Rogge op lev. per najaar lager; per Oct. vóór 1 uur f 142, 141, later f142, 143, per Maart f135,136. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 25 Oct. 2.58 M. 26 Oct. 2.43 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.07ï/i Disconto 3 pCt. Parijs -47.97V2 2% Antwerp. - 47.92'/i 2%

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3