Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4422. ■ghtreau ^oogstraat 817. BILBCQ.UET 15de Jaarg. Vrijdag 28 October 1892. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1-50 - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124.) Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 27 October '92 De openbaarmaking van het nieuwe leger-ontwerp der Duitsche regeering doet weer de aandacht vallen op de geweldigo afmetingen welke het mili- lairisme in de laatste tientallen van jaren heeft aangenomen en de ontzettend zware lasten, welke daardoor op de tolken van Europa zijn gelegd. Men berekent dat Europa tegenwoordig vijf-en-twintig millioen soldaten op de been kan brengen, waarvoor jaarlijks gemiddeld rugentien millard francs wordt uitgegeven. En van stilstand op dit ge bied is nog geen sprake. Toen in het jaar 1828 in Frankrijk onder de re- geering van Karei X het eerste mil liard voor militaire behoeften werd uitgegeven, riop een staatsman op de tribune uit: „Mijne heeivn, zegt dit mil liard vaarwel, gij zult het nooit terug zien." De redenaar bedoelde, dat zulke booge uitgaven nooit meer noodig zouden zijn. Helaas, de ondervinding heeft zijn uitspraak ten zeerste beschaamd. Talrijk zijn nu de beoordeolingen Tan Caprivi's militaire plannen, ook in de dagbladon uit de Pruisische provin ciën en uit de verdere deelen van het Rijk. Het is ruimschoots de moeite waard, na te gaan wat zij zeggen, zoo schrijft de Berlijusche correspondent van de -V. li. Ct.daar er, naar men weet, buiten Berlijn vele invloedrijke organen verschijnen. Welnu, het is niet te veel gezogd, te beweren dat Caprivi met zijne voorstellen het kunststuk heeft Volbracht, dat niet één enkel blad Van beteekenis de aanneming zon der wijzigingen wenscht. Integendeel, alle bladen zijn het er over eens, dat de ontwerpen zonder twijfel geheel ver worpen zullen worden, indien de regee- Hng geene belangrijke concessiën doet. 4ulk eene algemeene veroordeeling heeft zelfs bij de wetsvoorstellen betreffende 3) Alleen, zonder steun, zonder geld, wat ge daan Boquet heeft nog slechts éen hulpmid- ueh den ring welken de kapitein hem te 1 eizna heei'c geschonken. Maar de goede jon- jfu hecht aan dit juweel eene bijgeloovige gracht. Degene, van wien hij het gekregen h«eft, l.eeft hem gezegd het te bewaren als onderpand voor zijn toekomend geluk. Indien zich van scheidde, zou hij zich dan mis schien niet berooven van de eenige kans om Sclukkig te zijn In dien ring is al de hoop "n den kleinen Boquet opgesloten. En nochtans is het een juweel dat groote baarde moet hebben. (,P dit oogenblik ging de deur open. Een trad binnen, daarop een tweede, vervol- Sens «en derde. Boquet, ontroerd, vroeg zich aj of het misschien de vorit, der duisternissen Uiet was. Nochtans, het gelaat van den eersten eze-r bezoekers is hem niet onbekend, deze liet volksonderwijs niet plaats gebad. Het is onder deze omstandigheden dan ook niet de moeite waard, van bijzondere opmerkingen in de bladen hier nota te nemen. Het is voldoende twee groepen aan te duidende eerste groep bestaat uit alle partijen van de uiterste linker zijde tot het centrum: hier wordt ver klaard dat men voornamelijk om staat huishoudkundige redenen de enorme verhooging der belastingen moet afkeu ren, te meer daar de dringende nood zakelijkheid nog geenszins is gebleken. De tweede groep is kleinzij bestaat uit een groepje conservatieven, die, zwerende bij den driejarigen diensttijd, zich verzetten tegen de reeds gemaakte concessie van eene vermindering tot twee jaren. Hiermede, zoo zeggen zij, is men een gevaarlijken weg opgegaan men heeft militaire belangen „verpar- lementariseerd" men heeft zo gemaakt tot een soort van ruilhandel. Bovendien zijn deze menschen woedend over de indiening van deze voorstellenBis marck verstond veel beter de kunst verkooging van belasting voor militaire doeleinden door te drijven. Men zal nu bij eventueele nieuwe verkiezingen in de vermeerdering der oppositie wel zien wat men bereikt beeft. Men zegt, dat Ca privi bij den Keizer is gekomen met een bijzonder plan, naar aanleiding van de on bescheidenheid der Köln Zeitung. Het is echter niet recht duidelijk boe men, met de wetgeving op perszaken in de hand, dit blad iets zou kunnen doen. De minister-president der Fransche Republiek, de liebr Loubet, heeft in het geschil van Carmaux uitspraak gedaan. ï)e scheidsrechter stelt voorop, dat de werkstaking niet aanleiding heeft ge geven tot geweldadigheden of vergrijpen tegen de wet. De uitspraak loopt verder over drie punten le Calvignac wordt door de Maatschappij weder als arbeider aangenomen, maar hem wordt een verlof verleend voor den geheelen duur van zijn burgemeesterschap2e de Maat- rosse haren, die gekrulde knevel, die puntige baard, die koele glimlach Parbleu Kapitein La Monthe Gij ziet het, Quelus, zeide de kapitein tot eenen zijner twee vrienden, Boquet heeft mij herkend. De meester schepelmaker haastte zich den kapitein een stoeltje toe te schuiven, en stelde aan zijne vrienden voor op een bank plaats te nemen. Ik dacht juist aan u, mijn kapitein, tot teeken, ziehier uwen ring, gij ziet dat ik hem bewaard heb ten minste totnogtoe. AVat zegt gij dit droevig. Zijt gij over iets niet voldaan Ik ben tevreden u te zien, mijn kapi tein doch ik kan onmogelijk voldaan zijn. De zaken gaan slecht, de koophandel is dood, ik heb deze week nog geen twee koopers in mijnen winkel gezien. De kapitein fronste de wenkbrauwen, en bracht de samenspraak op een ander onder werp Hoe heet ook uw toekomende schoonva der Ik heb zijnen naam vergeten. Bourdonneau. Bourdonneau herhaalde Quelus lachende. AVat heeft die naam voor belachelijks vroeg Boquet ongeduldig en half gestoord want hij zou niet geduld hebben dat men met den familienaam zijner Diana den spot dreef. Niets, zeide de kapitein. Het is zelfs schappij neemt al de arbeiders die het werk gestaakt hebben, weder aan, be halve hen die door de rechtbank te Albi zijn veroordeeld3e de directeur Humblodt behoudt zijne betrekking. Volgens bericht uit Carmaux behoudt echter Humblodt zich voor zijn ontslag te nemen. Deze toezegging is verkregen in den loop der onderhandelingen over de scheidsrechterlijke beslissing. Met deze uitspraak zijn de werksta kers te Carmaux volstrekt niet tevreden. Zij hebben gisteren het volgende ma nifest bet licht doen zien: „Het werk stakingscomité, overwegende dat de lieer Loubet erkend heeft, dat het weg zenden van Calvignac een aanslag was op het algemeen stemrecht, en dat, op dat zijn herstel volledig zoude zijn, Cal vignac niet moest weggezonden worden met vei'lof, overwegende voorts dat de beer Loubet onderscheid maakt tussclien mijnwerkers en veroordeelde werksta kers, besluit de scheidsrechterlijke uit spraak niet aan te nemen, de werksta king voort te zetten en daarbij alle wettige middelen uit te putten. De heeren Clemcnceau, Pelletan en Millerand hebben eene uitvoerige memorie aan de mijnwerkers van Carmaux gericht, waarin zij de geschiedenis van Loubets scheidsrechterschap nagaan en verze keren, dat de uitspraak niet overeen stemt met hetgeen de heer Loubet bun van te voren had gezegd. Zij verkla ren met de mijnwerkers mede te gaan om hunne rechten te verdedigen. Pelletan verklaarde in do Kamer, dat de uitspraak des scheidsrechters iets monsterachtigs was en dat de werk staking zal voortduren. Hij gelooft dat de mijnwerkers zich met de 9 veroor deelden zullen solidaliseeren. Pelletan, Millerand en Clemenceau hebben tot al de republikeinsche afgevaardigden de volgende oproeping gericht„Noodigen wij onze republikeinsche collega's uit, om zich morgen te één uur naar de Kamer te hegeven, teneinde te beraadslagen JL. een sc.hoone naam. Hij is welluidend, niet waar Maugiron Een schepennaamzeide Maugiron ernstig. Toen Boquet den naam van Maugiron hoor de uitspreken, die als gunsteling des konings hekend stond, neigde hij het hoofd en dacht AVat heeft de kapitein voorname vrienden. Doch de kapitein ging voort Gij bemint zijne dochter sedert lang Sedert langwij zijn samen opgevoed. Ik hen haar zelfs een weinig aanverwant. Toen wij nog zeer klein waren, noemden wij elkander man en vrouw. Dit was ons spel en haar vader schepte er groot, behagen in. Terwijl Boquet geheel aan die zoete herin nering overgegeven, zijne geschiedenis ver haalde, beschouwde de kapitein, die oogen- schijnlijk niet veel belang daarin stelde, met nieuwsgierig oog de veelvuldige voorwerpen die den winkel opvulden. Een speeltuig dat op een trommel lag, trok bijzonder zijne aan dacht. Hij nam het in zijne handen, onder zocht het, zonder er het gebruik van te kun nen raden. Dit speelgoed bestond uit eenen bol, en «ene ronde opening in een stokje hout. De twee deelen waren door een touw aan el kander verbonden. Boquet ging voort met zijne geschiedenis. Hij verhaalde hoe, bij zijne eerste aanvraag, Bourdonneau hem aan de deur had gezet, met verbod van nog ooit den drempel te over over de houding van de republikeinsche partij tegenover bet gebeurde te Car maux". Baron Reillet president-directeur der mijnmaatschappij van Carmaux, lieeft verklaard de scheidsrechterlijke uit spraak te aanvaarden. Yolgens bericht uit Budapest beeft de minister van eeredienst aan de finan- cieelo commissie verklaard, niet te kun nen antwoorden op de vragen over de politiek der geestelijkheid.Hij verzekerde echter, dat de regeering niet afwijkt van hare beginselen omtrent Godsdienst zaken, welke ook omtrent de keuze van eenen aartsbisschop van Agram hebben beslist. Deze keuze heeft tot opmerkingen uit Rome aanleiding ge geven. Do Hongaarsche regeering hand haaft de drie kardinalen voor Hongarije. De Londensche Standard meldt uit Odessa, dat de Russische Stoom vaartcom- pagnie in overleg met de Russischo regeering' drie nieuwe Zwarte-zee-stoom- booten, elk van 3500 ton, besteld heeft, welke als oorlogsschepen kunnen dienen in geval van nood. Naar men uit Londen bericht heeft generaal Booth een manifest uitgegeven, waarin bij aankondigt, dat hij gedurende November 60.000 p. st. moet hebben voor de voortzetting van zijn Darkest England-plan en bij zijne vrienden op roept hem te ondersteunen en die som te storten, daar bij anders in moeilijk beden zou geraken en de aangevangen hervormingen zou moeten staken. De generaal zegt: mijne perplexitei ten ij ve ren met den dag, onmiddellijke hulp is noodig, wachten tot 1893 onmogelijk". Inmiddels besloot de gevormde enquête commissie de tegenstanders uit te noodi gen, hunne bezwaren tegen het plan voor Booth mede te deelen. Aan dc Times wordt uit Constantino- pal geseind, dat Rusland vraagt vrijen doorgang door de Dardanellen voor zijne vloot der Zwarte Zee en voor oorlogs- materieel. De Porte schijnt te duchten dat dit enkel de inleiding is voor het schrijden, doch de kapitein onderbrak hem. AVat is dat, vroeg hij, de voorwerpen toonende welke hij in de hand hield. - Het is een spel dat ik uitgevonden heb, antwoordde Boquet. Ik zal het u eens voor doen. Boquet nam het voorwerp, liet den hol neer vallen, zoodat het koord spande, door eene schielijke beweging deed hp daarop den hol eene kromme lijn beschrijven. De hol, voort gedreven, kwam als van zelf op het puntige deel. Zeer wonderlijk. Ik zal het ook eens beproeven. Het is een kunstspel, zeide Boquetmen moet er zich wat in oefenen, gij zult er den eersten keer niet in gelukken. En waarlijk, den eersten keer wierp de ka pitein den hol te krachtig, zoodat hij op de vingers van den speler nederkwain. Nochtans ging hij voort. Ik wil slagen, kost wat kost. De koning zegt: „Wij willen," voegde Maugiron er lachend bij. Zachterzeide Boquet. Zoo gaat het beter. Eindelijk gelukte de kapitein er in den hol eens op de punt te krijgen. [Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1