Binnenland openbaar maakte over den politieken toestand en het militaire wetsontwerp. Bismarck, die zeer gezond en kras bleek, sprak eerst over zijne houding als Ham- burgsch eereburger gedurende de cho lera. De bladen schrijven, zeide hij, dat het mijn plicht was een officieelen brief van leedwezen te richten tot den Hamburgschen Senaat. Ik heb er mij als privaat persoon toe bepaald, zeide de prins, den Oherbiirgermeister en andere bekende privatim mijne deelneming te betuigen. Had ik meer gedaan dan zouden mijne goede vrienden in de pers mij met eenig recht hebben kunnen verwijten, dat ik mij op den voorgrond dring. Nu kunnen zij althans maar uitroepen, dat ik bang ben. Mijn lieve God, ik heb in mijn leven al zoo vele cholera-lijders verpleegd en ben van angst waarlijk geheel vrij "Vooreen aantal jaren werd mij uit Nizza eens een prachtigen kanten doek gezonden waarin prof. Koch bacillen vond. Ove rigens een voor uitbreiding vatbare manier om zijne vijanden de wereld uit te helpen. De vriendelijke politiek van de tegenwoordige regeering tegenover Polen, de nieuwe Poolsche Wirlhschaft" zooals Bismarck het noemde, zet vol gens hem in Rusland zooveel kwaad bloed, omdat daar terstond de meening ingang vindt, dat de Duitschers op een opstand der Russische Polen specu- leeren. In het verder verloop zijner rede zette Bismarck dit thema nog verder uit. Eene agressieve politiek, zoo ver zekerde Bismarck, is stellig niet in den geest en naar de bedoeling van den Czaar, die een kalm en bezadigd man is, die zich in het familiegeluk zeer behaaglijk gevoelt, maar als liij van Duitschiands zijde een onvriendelijke stemming en eene versterking van het Polendom meent waar te nemen, dan kan hij allicht ten slotte in een stoot de beste parade zien. Voor de zuiver Duitsche belangen kan het in den grond volkomen onverschillig zijn, of Rusland op een goeden dag den sleutel der Dar- danellen in den zak steekt en de Sul tan zijne veiligheid en zijn serail waar borgt, en dan afwacht ot Europa het den oorlog verklaart. Ik weet niet of Erankrijk deze proef wel zou doorstaan, want in het Oosten heeft het zijn eigeD liefhebberijen. Mijne politiek zou nog dezelfde zijn als tijdens den Krimoorlog; ik zou zeggenlaat mij met uwe zaken met rust; ze gaan nog niet aan en ik wil er ook niet mede te maken hebben. Maar bij ons zou men het liefst overal de hand in 'tspel hebben en vooral niet alleen blijven. Verder zeide Bismarck dat het de ergste dwaling der tegenwoordige regee ring is te meenen, dat zij op den rech ten weg is- omdat zij steun vindt. Maar deze steun kwam volgens hem alleen hierop neer, dat de regeering zich door het Centrum met zijne Poolsche en WelfUche aanhangsels laat leiden. Ten slotte verzekerde „de mopperende man achter den wagen", dat hij slechts dan in het Parlement zou verschijnen, als het onvermijdelijk noodig zou zijn. De socialistische politici, die Car- maux blijkbaar een uitstekend exploi tatie-terrein vinden, gaan steeds voort met de werkstakers op te hitsen en in hun verzet te stijven. Gisteren werd opnieuw eene vergadering van mijnwerkers gehouden onder voorzit terschap van den socialist Due Ouercy, bijgestaan door zijn geestverwanten Fcr- roul, Jourdes en Baudin, de laatste als secretaris. Eerroul beweerde vlak- wog tegen de waarheid in, dat alle republikeinsche afgevaardigden onte vreden zijn over de uitspraak van den scheidsrechter. Alleen de mijnmaat- schappij is voldaan. Hij spoorde de werkstakers aan den strijd voort te zet ten en te blijven opkomen voor alge meen stemrecht, (sic) „Verzet", zeide hij, „is uw plicht en ik ben alleen geko men, om mijn lichaam te plaatsen tus- schen de openbare macht en de mijn werkers, als een botsing mocht plaats hebben." Zijn collega Baudin raadde de werkstakers aan, zich niet te ver nederen, om maar te krijgen wat zij wenschen. „Wij willen", zeide hij „een Onvoorwaardelijk herstel van de ver oordeelden." Een motie om de werksta king voort te zotten werd onder ge juich aangenomen. De vergadering ging kalm uiteen. Het mijnwerkers-syndicaat van Commentry in het departement Allier deelt mede. dat wagens steenkool, aardappelen en andere levensbehoeften gezonden zijn aan de werkstakers. Gaven in natura worden bij groote hoeveel heden ontvangen. Schiedam, 29 October 1 ^92. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag28 October. De Eerste Kamer heeft in deze zitting, be halve de Artsenwet, de overeenkomsten betrek kelijk den industrieeleu eigendom en het ont werp betrekkelijk het Nederlanderschap, die voorloopig zijn blijven liggen, afgedaan en aan genomen de aanhangige kleinere ontwerpen, waaronder die tot subsidieering van de verbe tering der rivieren de Berkel, de Schipbeek en de Keggetot vestiging van een nieuw straf- gestiebt voor jongens te Avereesttot het nemen van voorloopige maatregelen tot behoud van vicarie-goederentot onteigening voor de afsluiting van de rivier de Maas en voor de vaartverbetering in de gemeente Leiden. Bij de behandeling van eene suppletoire Be grooting voor Marine, verklaarde de Minister op eene vraag van den heer Van de Putte, dat hij zou onderzoeken, waaraan het gemis van een behoorlijken loodsdienst in den Nieuwen Waterweg te wijten was, waarover in de N. R. Ct. is geklaagd. Mocht de klacht ge grond blijken, daa zullen de noodige maatre gelen worden genomen om eene herhaling van die klachten te voorkomen. De Burgemeester van Schiedam, vol doende aan het verlangen der Regeering, vestigt bij voortduring de aandacht op het volgende extract uit de missive van den Heer Minister van Binnenlandsche zaken, do. 22 Mei 1890; Herhaaldelijk komt het voor dat Nederlandsche werklieden door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uit gezonden agenten, soms met verstrek king van reisgeld voor de heenreis naar Duitschland ten behoeve van indus- trieele ondernemingen worden gelokt, terwijl bij hunne aankomst daar ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werk lieden, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, of zelf öf door tusschenkomst van den Burgemeester hunner woonplaats zich tot den Nederland,schen consul in de streek waar die ondernemingen zich be vinden om inlichtingen wenden omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen on do huurprijzen dor woningen aldaar. Voorts deelt hij mede, dat hij bereid is, de door den Minister bedoelde tus schenkomst te verleen en. In de zitting van den Gemeenteraad op gisteren waren ingekomen verschil lende missives van Ged. Staten dezer provincie ten geleide van door hen goedgekeurde raadsbesluiten en eene missive van het raadslid, den heer El zevier Dom, eenige beschouwingenenaan- merkingen bevattende op de bij den Raad ingekomen ontwerps-verordening, regelende de pensioenen en wachtgelden voor de gemeente-ambtenaren - De eerstbedoelden werden allen voor kennis geving aangenomen, de missive van den heer Dom werd ter visie gelegd om te behandelen, wanneer het onderwerp waarop het betrekking heeft aan de orde zal worden gesteld. Tot de behandeling der Begrooting overgaande vereenigde de Raad zich bij volgnummer 55 met een voorstel van Burg. en "VVeth. om aan den tweeden klerk ter secretarie, afdeeling A, alge- meene zaken, eene verhooging van jaar wedde met f 100 toe te staan, en wel op verlaugen van den heer Visser in den vorm eener personeele toelage. Omtrent het voorstel van Burg. en Wetli. om, naar aanleiding van het in de sectiën uitgedrukt verlangen, aan den secretaris van de commissie van voorlichting in zake de inkomsten belasting, voor zijne werkzaamheden, eene toelage van f 100 toe te kennen, besloot do raad tot aanhouding, nadat omtrent den aard en de belangrijkheid dier werkzaamheid de ondervinding uit spraak zou hebben gedaan. In ons nummer van gisteren meld- don wij abusief dat de behandeling der begrooting bij de i n komste n \^as begonnen. Dit moest zijn bij de uitgaven zooals de meeste lezers zullen hebben begrepen. In Mei 1893 zal het 25 jaar geleden zijndat de St. Jozefsscholen aan de Nieuwe Haven alhier voor het onderwijs ge opend werden. Het volijverig bestuur der St. AVilli- brordus-Sticliting heeft gemeend, die heuglijke gebeurtenis op bijzondere wijze te moeten herdenken. De nood, waarin liet katholiek onderwijs te dezer stede verkeert, deed het bestuur het denk beeld opvatten, het zilveren feest der St. Jozefsscholen te vieren door het houden eener loterij, waaraan eene ten toonstelling der daarvoor afgestane prij zen vooraf zal gaan. Voor de uitvoering van dit gelukkig denkbeeld mocht het bestuur terecht op de medewerking van Schiedams katho lieke ingezetenen rekenen; en die mede werking is dan ook reeds van de zijde van eenige aanzienlijke katholieken wel willend verleend. Op verzoek van de bestuursleden der St."VVillibrordus-Stich- tiug hebben zich de dames mevr. de wed. J. 0. E. NoletHamer (presidente) movr.G. C. BeukersVan Erven Dorens, AV. H. JansenNolet en J. Th. AVitt- kampfHopp vereenigd tot een comité, dat de St. AVillibrordus-Stichting in hare moeite volle onderneming zal ter zijde staan. AVij vertrouwen dat het opwekkend voorbeeld door deze geachte dames ge geven, velen er toe zullen brengen liet grootsclie werk der St. AVillibrordus- stichting met vereende krachten te steunen. Behalve door het nemen van loten, zal men het dames-comité ook bijzonder in de hand werken door liet afstaan van prijzen voor de tentoonstel ling. AVij kunnen het goede werk hier bedoeld niet genoeg in de aandacht onzer stadgenoten aanbevelen. Het ka tholiek onderwijs vereisclit een schat Yan geld. Om dat te staven behoeven wij er steeds op te wijzen, dat ondanks de verleende rijks-subsidie, liet bestuur dor St. AVillibrordus-stichting voor een tekort staat, dat wij, om de zenuwen onzer recht gevoelige lezers te sparen, niet willen noemen. Wordt dit enorm tekort door de op brengst der loterij aangevuld, dan zal niet alleen het bestuur dor St. Willi- brordus-stichting van een last worden ontheven, waaronder het bijna bezwijkt, maar ook de belangen van ons katho liek onderwijs en daarmede het heil van duizenden zielen zullen er ten hoogste door worden gebaat. Heden-ochtend omstreeks negen ure had de acht-jarige Cornelis Bakker, leerling der St. Jozefsscholen, teiwijl hij zich met eenige makkers in den om trek der school met stoeien vermaakte, het ongeluk te vallen. Het bleek dat de knaap zich zeer ernstig had bezeerd en het hem onmogelijk was op te staan. Door eenige makkers opgenomen en in het pakhuis van de firma Bussman Co gebracht, werd hem daar de eerste hulp verleend door den heer dr. de Bruijn, die bevond dat het linkerbeen gebro ken was. Nadat zijne moeder van het ongeval verwittigd was, is daarop de knaap met den brancard van het pol i- tie-bureau naar zijne woning aan de Kinderbuurt vervoerd. AVanneer de noodzakelijke kosten door de inteekenlijst zullen worden gedekt, zal de Arereeniging voor gemengd koor „Zanglust" te Dell't, directeur de heer AV. van Tliienen, don 23n Novem ber in „Musis Sacrum" alhier eene uit voering geven, waarop het overschoone werk van Reinberger, Toggonburg als hoofdnummer zal worden gegeven. Het mannenkoor van gelijken naam, dat, uit leden der vereeniging bestaan de, op 19 Juni dezes jaars te Haarlem den eersten prijs in de eerste afdeeling won, welke prijs voor de jury met algemeene stemmen werd toegekend, zal zich bij genoemde uitvoering ook afzonderlijk doen kooren, terwijl de Gebr. W. en V. E. van Tliienen, respec tievelijk directeur en accompagnateur der Vereeniging den avond zullen op luisteren door de voordracht voor piano a quatre mains van Schumanns heer lijke Bielder aus Oesten. Vooral ook met het oog op dit num mer van het program wekken wij onze kunstlievende stadgenooten op, om de inteekenlijst die zal worden aangeboden op ruime schaal te teekenen. Daardoor zal het mogelijk worden kennis te maken met de hier bedoelde jeugdige vereenigingen, die ondanks hun kort stondig bestaan te Delft hunne sporen reeds verdiend hebben. Bij de gisteren te 's-Gravenhage ge houden examens in de vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek zijn o. a. geslaagd mej. J. van Rijckevorsel en de heer C. van Bruggen, beiden van Schiedam. Bij beschikking van den minister van binnen landsclie zaken van 28 October, is bepaald dat de commissie, aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen in wis- en natuurkundige wetenschappen, zeevaartkunde en boek houden, voor het jaar 1892 zitting zal houden te 's-Gravenhageis aan deze commissie tevens opgedragen het exami- neeren van hen, die in 1892 de akte van bekwaamheid verlangen voor de wiskunde, bedoeld in art. (55 der wet tot regeling van het lager ondeiwijs, Tot lid dier com missie is o. a. benoemd de heer J. van der Bruyn, leeraar aan de hoogere Burgerschool alhier. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de Commissaris der Konin gin verzocht op te geven, in welke Ge meenten, waar de Schutterij dienstdoende is, dit of het voorgaande jaar gebruik is gemaakt van de bij art. 42 der Schutterij-AVet verleende bevoegdheid om de daar bedoelde oefeningen op Zon dag te doen plaats hebben. In de Afdeelingen der Tweede Kamer werd bij het onderzoek der Begrooting van het Departement van Binnenland sche Zaken de vraag gedaan, welk resultaat het justitieel onderzoek in zake de behandeling van krankzinnigen in het gesticht te 's-Gravenhage had opgeleverd. In een te 's-Gravonhage gehouden vergadering van de vereeniging „De Middenstand" is een voorstel aangeno men om een verzoek te richten tot den Minister van Financiën, ten einde te verkrijgen, dat, ongeacht de bedrijfsbe lasting, aan al de leden van coöpera tieve winkelvereenigingen alsnog paten ten mogen worden November voor het loopend dienstjaar uitgereikt tot Mei. Naar wij vernemen, werd gisteren te Haarlem weder onderzoek gedaan in zake den op den Raamsingel aldaar ge- pleegden moord. Eonig vermoeden zou rusten op een thans (wegens een ander feit) in arrest zittend persoon. Velen schijnt het onbekend te zijn, dat het aanhechten van postzegels op aangeteekende brieven dikwerf niet oordeelkundig geschiedt, wanneer men namelijk eenige postzegels aaneenge sloten op de couvert plakt, ontstaat hierdoor de gelegenheid om behendig een opening in den briefomslag te maken en papier van waarde te ontvreemden) zonder dat het tijdig ontdekt wordt- Daarom moet men tusschen de post zegels onderling eene open ruimte, mins tens ter halve breedte daarvan, laten- Dit is noodig gebleken, en de post administratie verlangt het terecht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2