Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4425. ^8ixxeau g&ooQzixaat 317. BILBOQ.UET. 15de Jaarg. Dinsdag 1 November 1892. ALLERHEILIGEN «ia Parijsche Kroniek. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Schiedamsche Courant Dinsdag- NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. Van 1 6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Wegens het HOOGFEEST van avond niet verschijnen. Het sombere koude, neerslachtige weder, dat deze herfst onderscheidt en een groot contrast vormt met den warmen zomer en hare épidemiën, werkt ongun stig op de humeuren en politieke gemoe deren De zaal Favié, zoo berucht om hare onstuimige, ja soms meer dan woe lige vergaderingen, heeft Zondag den 23sten dezer weer een schouwspel opge leverd waarmede zoo van tijd tot tijd de socialisten ons komen vermaken. Het hoofdcomité voor amnestie had aldaar eene groote meeting aangekon digd. Ileeds lang voor de opening wachtte een opgewonden menigte voor de deuren, toen een tamelijk goed ge kleed persoon met lioogen hoed en een sigaar in den mond de algemeene aan dacht trok. Een soort van sjouwerman had, hom ziende, geroepen„Dat is Alibert de verklikker," en twintig vuisten dalen op hem neder, in een oog wenk is hij in de rue de Belleville en stort in de armen der politieagenten. Sommige socialisten beweerden dat die Alibert den generaal Boulanger bij het hooge gerechtshof had aangegeven, doch weer anderen verzekerden hij daarmede niets te maken heeft gehad en onder die verschillende disputen begon de meeting. De „generaal" Cluseret presideert en is omgeven van de burgers Gabriel en Ernest Roche, beiden afgevaardigden, en de raadsleden Grébauval en Ménorval. Na eenige volzinnen van een zekeren Boicervoise, die het ongeluk heeft het woord „Vaderland" te bezigen hetwelk de grootste ontevredenheid der anar chisten veroorzaakt, komt de afgevaar- 5) Het geld was spoedig geheel gebruikt en niemand kwam aan den meester scliepelma- ker zijne nieuwe speelgoederen vragen. Een klant, aan wien hij er een had aangeboden, had hem uitgelachen en gezegd dat er in de wereld gec.i mensch dom genoeg was om zich niet zulk eeu dwaas ding te vermaken. Opnio.iw werd de arme schepelmaker door onrust bevangen. Ilij begon te klagen over al die opgehoopte en nuttelooze speelgoederen. Hoevael palmhout verloren Zoo stonden de zaken toen op zekeren avond een gelukkig toeval hem op straat Diana, niet hare voedster, deed ontmoeten. De voed ster mocht den kleinen Boquet wel lijden, dien zij al» kind gekend had, en hoewel wat knor rend voor den sthijn, verzette zij er zich niet tegen, dat hij eenige woorden met het meisje wiiselde. De eertijds gedane beloften werden met me«r zekerheid dan ooit hernieuwd. Einde- digde van Nancy Gabriel aan het woord en protesteert als grensbewoner tegen het A las la Patriodat de anarchisten zooeven deden hooren. Hij ver: rouwde de voorstellen van Lieb- knecht om te ontwapenen niet. Men kan zeer goed patriot, goed Fransch- man en tegelijk oprecht socialist zijn, doch Liebknecht heeft zich op liet con gres te Marseille vooral goed Duit- scher getoond. Ik smeek je, wordt toch geen dupes van die internationale uto- piën dit waren de laatste klanken welke nog vernomen werden, want een steeds stijgend donderend gerommel had deze reden voortdurend begeleid en terwijl een groot aantal socialisten woedend applaudiseeren, vereenigen zich de anar chisten in het midden der zaal en hef fen de Carmagnole en Qa ira aan, waarop met de Marseillaise en dc kreten Vive la France l ive la llepitMique geant woord wordt. Een der leden die do vergadering ge organiseerd had, de burger Petit tracht de ontstemde gemoederen tot bedaren te brongen, doch jawelop de kreten vol gen scheldwoorden, klappen, schoppen, stokslagen en eindelijk komen de mes sen te voorschijn en het bloed stroomt. Nu kende de razernij geen perken meer en verandert het tooncel in een strijd van wilden. Banken, tafels, stoelen en allerhande voorwerpen vliegen door de ruimte. De socialisten dringen de anarchisten naai de deuren en in het voorportaal. Dozen beproeven eeu nieuwen aanval en smij ten hunne tegenstanders met keien welke zij op de buiten-boulevard zijn gaan halen. In eenige seconden verhief zich eene ware barricade voor den ingang der zaal, doch ten laatste vertrekken dc anarchisten na nog eenige projectielen naar de hoofden hunner broeders ge worpen te hebben. De algemeene amnestie en de werk staking te Carmaux vormen nu uitslui tend de stof der redevoeringen die lijk vroeg het meisje aan den meester sche pelmaker of de fortuin, die het vaderlijke verzet moest overwinnen, hem begon toe te lachen. Ik kan het nog niet met zekerheid zeg gen, antwoordde Coquet. En hij verhaalde wat kapitein La Mothe hem aanbevolen had te deen. Helaasmiiu arme vriend, zeide Diana, heeft hij u niet voor' den gek gehouden Nog erger voor Boquet, Diana zelf ge loofde niet aan de belofte van kapitein La Mothedat bracht nog meer verwarring in den geest van den armen man, die geheel den volgenden nacht bleef wanhopen. 's Anderdaags aarzelde hij om zich aan het werk te zetten. Waartoe diende het? Doch, de gezellen waren gekomen, hij moest hun wel bezigheid geven. Wat hem zelf betrof, hij bleef droevig staan droomen voor zijne stilliggende draaibank. Toen het elf ure sloeg op de torens der buurt, hield een ruiter stil voor den winkel van den Ring. Zijn er hier bilboquetten te krijgen De ruiter deed zijnen keus, betaalde mild en vertrok. Vijf minuten later verschenen twee jonkers. Geef ons twee bilboquetten Zjj hadden nog niet betaald, of andere klan ten boden zich reeds aan. Gauw, bilboquetten I wij hebben haast. echter kleurloos, bij de werkelijkheid van zooeven, schijnen. Bij het uiteen gaan dier verkeerd ontwikkelde stem gerechtigden vielen er nog wat stooten en slagen en deed de politie eenige ar- restatiën. De uitspraak van den president- minister Loubet in het verschil tusschen de werklieden en de mijnmaatschappij te Carmaux heeft de werklieken niet voldaan, die dan ook de werkstaking zullen voortzetten. Het schoone en praktische van de arbitrage wordt dus weder miskend en wel door hen het eerst die er om gevraagd hebben. Hoe zal het nu ooit mogelijk worden die opstandelingen van den arbeid anders dan door geweld tot de orde terug te brengen Nu men over do eer van in het Panthéon begraven te worden voor Renan, Michelet en Quinet gesproken heeft, komen er van alle kanten aan vragen voor andere celebriteiten om in die niets tot den geest zeggende, naakte kille, donkere kelders te worden over gebracht. Zoo heeft Léon Say om een plaatsje voor le petit Thierszooals het volk dat eerzuchtige mannetje noemt, verzocht. Wanneer men aan het over brengen wil beginnen dan zie ik er geen einde aan, want velen zullen met recht vragen waarom Lamartine, Musset, Alfred do Yigny, die eer niet geschon ken wordt, welke weer anderen voor Gambetta en Ledru-Kollin zullen eischen. Victor Hugo opende gedurende de derde Republiek de serie dier menschenvergodingen, waarvoor de Kerk der Heilige Géneviève aan de dienst van God moest onttrokken worden. Nu die taart van Savoie, zooals hij hot Panthéon eens noemde, zijn laatsten slaap beschut en zijn graf daar bedol ven is onder de veigane kransen van La democratie de. Put eau" en La loge maconnique de Saint-MandéLee solidaire» de llainctjLa lïbre pen see de Le va Huis Ruiters, officieren, gerechtsambtenaars, ge zeten op muilezels, hofkuapen in draagstoel, jonkers, stroomden de te nauw geworden straat binnen en verdrongen zich aan den ingang- van het winkeltje. En welke klanten, lieve hemelTegen een die afdong, waren er tien die met goud betaalden en zelfs niet wilden dat men hun geld teruggaf. De meester schepelmaker wist niet naar wien hij het eerst moest luisteren te midden van al die personaadjes die nu zeidenGeef mij eonen hilboquetdan Geef mij 's konings spel 's Konings spel! Was het mogelijk, dat Boquet's uitvinding het groot geluk had ge had van te bevallen aan koning Hendrik 't Werd nog wat anders, toen de voorraad bijna uitgeput was. De laatste spelen werden bij opbod verkocht. En een dezer werd door eenen geldman betaald tegen eenen prijs, waarvoor Boquet 's morgens gaarne zijnen winkel met geheel den inboedel zou afgestaan hebben. Toen er geen enkele bal en geen enkele handvat meer overbleef, moesten de bestellin gen opgeschreven worden. Owat schoone namen weerklonken er toen bij moester Bo quet Graven, markgraven, prinsen Dien dag schoot er uiets te kort aan het geluk van den schepelmaker. Toen de me- uigte zich het talrijkst voor zijn huis verdrong en alle vrouwen uit de buurt er over ver- i Per rel'enz., nu moest het gezond ver stand gaan inzien dat het een groot man verkleinen is, hem na zijn dood nog een partijman te doen blijven en van welke lieden van sectarissen, vénerabelen en wat steunpilaren van kroegen en clubs. Men zoude zich nog kunnen vereenigen metnecropalen, zooals die te St. Denis en de Westminster te Londen, waar prachtige monumenten den aanblik verlevendigen en opvroo- lijken, doch om de graven te verstoren van reeds lang gestorvenen om ze in die kelders zonder aanzien hij te zetten, is niet de moeite waardig. Madame Michelet moet voor de eer haar man aangeboden bedankt hebben en Mademoiselle Dosne, de zuster van Madame Thiers, schreef aan Leon Say dat Mr. Thiersaltijddenwensch heeft uitgesproken om bij de zijnen te rus ten, en dat zij dus verzoekt hem verre van die ij dele bewegingen der staatkunde, in zijne vreedzame rustplaats, door zijne familie gekozen, te laten, en geen ge volg aan zijn voornemen te geven. Na Renan zijn weder twee onsterfe- lijken gestorven, Navier, Marinier en Camille Rousset, terwijl Sully Prud- homme en Taine ernstig ziek zijn. Navier Marinier was een beminnelijke geleerde, die slechts vrienden telde en wiens grootste liefhebberij uit verzame len van oude hoeken bestond. In zijn testament heeft hij duizend francs aan de boekverkoopers der Seine-kade vanaf de Pont. Royal tot aan de Place Saint Michelgelegateerd, met liet uitdrukke lijk verlangen dat zij na zijn begrafe nis een onderlingen maaltijd moesten houden en op zijne nagedachtenis drin ken. Verder bedacht hij den pastoor zijner geboorteplaats, het seminarie van Nozeroy, waar hij zijne studiën begon, en zijne oude dienstmaagd, de eerbare Annette, zooals hij haar noemt, die hem tot zijn dood verzorgd heeft. Ook de geestige Albert Miilaud van de Figaro is overleden. Sedert ruim twintig jaren schreef hij aan dit blad, wonderd stonden, kwam Bourdonneau voorbij wandelen. Toen hij dien oploop van hooge klanten beschouwde, gewaardigde zich Diana's vader, Boquet door de glasruit een vriendelijk lachje toe te sturen. 's Avonds, uitgeput van vermoeienis en van vreugde, had de uitvinder van het speeltuig de macht niet om zijne ontvangst te tellen, een grooten hoop goud lag voor hem. Hij nam eene schop, en terwijl hij de geldstuk ken in eenen bak verzamelde, herhaalde hij voortdurend Odie goede kapiteinodie brave kapitein. V. IIoe frankrijk in rep ex roer gebracht WERD DOOR EEN HOUTEN BAL. De hilboquet was inderdaad 's konings spel geworden. Na zich geoefend te hebben in dat spel, had koning Hendrik, zeker van zijne hand, en zijne slagen op zekeren morgen aan de hovelingen welke bij hem werden toegelaten, zijne behendigheid in het hanteeren van den hilboquet laten bewonderen. Wordt vervolgd;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1