ALGEMEEN OVERZICHT. Binnenland en menig aardige satire op het gouver nement, president Gamot, de gemeente raden, enz. werden in de Hollandsche couranten van hem overgenomen. Slechts eenige dagen geleden las ik er nog een in de Nieuwe Sckied. Courant over den burgemeester van St. Ouen, waarin hij den vervolgingsgeest tegen de Katholie ken zoo piquant en ongenadig geeselde. Albert Millaud, de vroolijke criticus, was de leer toegedaan ,,(4w'on nepersuade les sots qui avee des sottises Eidéliüs. Parijs, 1G/30 October 1892. 31 Oerouur '92 De tegenwoordigheid van Liebknecht op het socialisten-congres te Marseille is in de Fransche Kamer tot het onder werp van eene interpellatie gemaakt. De heer Millevoye heeft een vraag tot de regeering gericht betreffende de ver klaringen door Liebknecht tijdens zijne aanwezigheid te Marseille afgelegdMille- voye gaf het verlangen te kennen, dat de regeering de komst van Duitsche socialisten in Frankrijk zou verbieden. De minister-president antwoordde, dat het bezoek van Liebknecht te Mar seille geene beteekenis had. De regee ring zal nooit dulden, dat een vreem deling in Frankrijk desorganisatie komt prediken. Terwijl Zaterdag 11. de Fransche Kamer vergaderd was, hebben de leden van het Congres tegen de bureelen van plaatsing zich naar het Palais Bourbon begeven, maar zijn op de politie gestuit, die den stoet in groepen verdeelde. Slechts tien afgevaardigden mochten in de Kamer doordringen. Toen deze tien weder buiten kwamen, dreef de politie de manifestanten opnieuw uiteen. Er zijn dagbladen, die in deze betooging een begin van onrust zien, door de gebeur tenissen te Carmaux gewekt. In een onderhoud met den minister Viette scheen Clémenceau bereid de werklieden het hervatten van den arbeid aan te bevelen. Yiette verzekerde, dat de ver oordeelde werkstakers, nadat de anderen het werk zouden hebben hervat, gratie zouden krijgen. Ook zoude de Maat schappij de veroordeelden wel weer in dienst nemen behoudens nochtans eenige die reeds vroeger veroordeeld zijn wegens misdaden tegen het gewone recht. liet werkstakers-comité te Carmaux zond aan het radicale trio Clemenceau Polletan en Millerand, eene uitnoodiging om onmiddellijk over te komen. Het zal, zoo luidde de dépêche, voor de ar beidende klasse onzer gemeente een ware vreugde zijn, de drie mannen te begroeten, die zich zoo verdienstelijk hebben gemaakt jegens het algemeen stemrecht en de republiek. De heeren hebben echter aan het Comité geant woord, dat zij niet naar Carmaux zul len komen, daar hunne tegenwoordig heid te Parijs beslist wordt vereischt Inderdaad, het radicale trio heeft wel wat anders te doen dan zich te Car maux te laten feteeren. De mijnwer kers van Carmaux zijn dien heeren slechts een middel Het doel is het ministerie over het struikelblok van Carmaux te laten vallen. Die heeren radicalen grepen het zaakje der mijn werkers gretig aan, om zich weer op den voorgrond te plaatsen. De arme werklieden worden eenvoudig de dupe van een politieken strijd, die niets min der dan het heil der mijnwerkers van Carmaux beoogt. In een vergadering van werklieden te Londen is besloten, dat op 5 Mov. e. k., den Guy F aiohes Day, eene groote betooging zal gehouden worden in Trafalgar Squarebij welke gelegenheid o, a. het socialistische parlementslid Keir Hardie liet woord zal voeren. De nieuwe katholieke burgemeester Stuart Knill, die op 9 Nov. zal geïnstalleerd worden, heeft Maandag in handen van den grootkanselier, lord Her- scliell, den eed afgelegd. De kanselier nam de gelegenheid waar om zijn groote tevredenheid te betuigen over het ge ring aantal opposanten, die tegen de verkiezing van een katholiek tot bur gemeester van Londen bezwaar maak ten. Voor zulke kleingeestigheden was dan ook in het vrije Engeland geen plaats meer; niemand wordt om den geloove van eenige staatsbetrekking uitgesloten. Hare Majesteit de Koningin heeft dan ook geen enkele rede gezien, om Knill's verkiezing niet gereedelijk te bekrachtigen. Uit St. Petersburg verneemt de Times, dat deze stad en Moskou nu vrij zijn cholera, maar dat de ziekte voortwoedt in de provinciën. In de provincie Kieff stierven in éene week 458 menschen op 1200 aangetasten. Osk de Stan dard ontving uit St. Petersburg onrust wekkende berichten over het toenemen van de cholera in Bakoe. Verder seint men aan dit blad, dat de Russische regeering voornemens moet zijn, geerie Joodsche advocaten meer toe te laten, en dat ze Engëlands voorstel tot eene conferentie in zake den margarine-han del heeft afgewezen. ;.De Times verneemt uit Coiistantinope!, dat de Belgische generaal Brialmont aan den Sultan verslag heeft gegeven van den toestand der verdedigingswer ken in den omtrek der hoofdstad. Het oordeel van den generaal is over het algemeen gunstighij vindt alleen do forten aan de landzijde' onvoldoende hij heeft den bouw van niet buitenge woon dure forten aanbevolen. In den nacht van Vrijdag op Zater dag heeft te Milwaukee, Ver. Staten van Noord-Amerika, een geweldige brand gewoed, waardoor in de stad 600 pan den zijn vernield, alsook de werven der Lakeshore- en Chicago-Nor thA\res ter n- spoorwegmaatschappijen. Er is voor duizenden verloren gegaan aan spoov- wegvrachtcn. Ook in de voornaamste handelswijken in het oostelijk deel der stad zijn vele goederen vernield. Een stormwind verijdelde de pogingen tot blusscking. Het voortgaan van den brand kon eerst worden gestuit door het met dynamiet in de lucht doen springen van nog niet aangetaste ge bouwen. De legatie van Haïti spreekt het be richt tegen van ene revolutie er is niet gevochten op Haïti het land ge niet van eene volmaakte rust. Alleen heeft de regeering zich genoodzaakt gezien drie vreemdelingen te verwijde ren, die het volk tegen haar ophitsen. Schiedam, 31 October 1892. Tot kerkmeester der parochie van den II. Joannes den Dooper in de plaats van den heer J. W. M. van Gent, die de gemeente metterwoon ver laten heeft, is door Z. 1). Hw. den Bisschop van Haarlem benoemd de heer J. B. Schiphorst. In de Zaterdag voortgezette verga dering vau den Gemeenteraad, welke werd bijgewoond door 18 leden Af wezig waren de lieeren J. HvHLis, D. F. W. Prins en dr. B. de Bruijn, de eerste met kennisgeving) kwamon nog in de volgende stukken: Van Burgemeester en Wethouders een ontwerp-verordening op het vervoer tc Schiedam van lijders aan eene besmet telijke ziekte, naar een ziekenhuis of naar hunne woning; een adres van W. Stout, onderwijzer 3e klasse aan de 2e open bare "kostelooze school, om ontslag uit zijne betrekking met 15 Dec. e. k., en een adres van A. den Houting, om continuatie van huur van een strookje gemeentegrond of water van 3.5 centi are. grenzende aan de scheeptimmer- werf „de Hoop" aan de Lange Nieuw- straat, en zulks voor den tijd van 5 jaar, 2 maanden en 28 dagenDeze stukken werden allo ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende ver gadering. Uit. de b '.grootingsdiscussiën is nog mede te doelen, dat de Raad met alge- gemeene stemmen besloot om aan de school van den lieer Van Vlaai-dingen nog een onderwijzer 3e kl. aan te stellun. Bij de behandeling der begrooting van inkomsten deden Burg. en Weth. het voorstel, om 50 opcenten te heffen op de personeele belasting met ingang van 1 Mei 1893. Zonder discussie werd dit aangenomen. Bij volgn 30 en 33 deed den heer Van Erpecum een voorstel om de winst en verlies-rekening der gasfabrieken en waterleiding in het gedrukt verslag op te nemen. Na de opmerking van den Voorzitter wie dan de extra kosten daarvoor moestj betalen, werd omtrent dit voorstel geen direct besluit genomen. In ons nummer van Zondag 11. ver zuimden wij tot ons leedwezen onder de leden van het dames-comité voor de tentoonstelling en loterij ten be- hoeve van het katholiek onderwijs, te vermelden den naam van mevr. W. J. MelchersNolet. Buitengewone werkzaamheden door de herhaalde raadszittingen o. a. ver oorzaakt, gaven aanleiding dat het werk Zaterdag wat overhaast werd verricht. Zij deden ons dit verzuim begaan, waarover wij te meer onzen spijt be tuigen, omdat hierbij betrokken is eene geachte stadgenoote, die hare medewer king tot alle goede werken steeds zoo gaarne verleent. Heden is van de haring vischerij (5e reis) al hier binnengeloopen Harmonie met 18 last haring. Heden-middag omtreeks drie ure is een onzer meest bekende stadgenooten op treurige wijze uit het leven ver scheiden. De lieer C. A. Schade, die dezo middag nog zijne gewone bezigheden verrichtte, zakte in de Noordmolenstraat plotseling ineen. Onmiddellijk werd van vele zijden hulp geboden, doch alles was tevergeefs. De ter hulp geroepen ge neesheer kon slechts het overlijden bevestigen. Voorzeker zullen velen met leed wezen het droevig verscheiden vernemen van een man, die zich onder vele op zichten voor de stad onzer inwoning verdienstelijk heeft gemaakt. Heden-middag werd weder een knaap je, Arij Noordijk, oud ongeveer 10 jaar, het slachtoffer van eigen onvoorzichtig heid. Spelende voor de school in de Plantage, nabij hot Postkantoor, sprong liij op den sleeperswagen van den vracht rijder Ter Hofstede. Bij het afspringen had hij het ongeluk te vallen, waardoor hij een der wielen over het rechterbeen kreeg. Deerlijk gekwetst werd hij naai zij ne woning in het Broers veld vervoerd. Omtrent de uitvoering door het Zang gezelschap Semper Crescendo Vrijdag avond te Maassluis gegeven, lezen wij in de Maassl. Ct. het volgende: Geen onzer lezers, die gisteren-avond de uitvoering van „Semper Crescendo" bijwoonde zal beweren, dat wij te veel gezegd hebben, toen wij, hij de aankon diging dezer uitvoering toezeiden, dat op den avond van den 2ln een groot genot voor de muziekliefhebbers zou zijn weggelegd. De uitvoering is zoo uitnemend geslaagd als weinige te voren. De imposante compositie van ltomberg werd, dank zij de medewerking van solisten als Mej. Klijnde Jongh en de heeren II. Lansbergen van Schiedam. Theod. Gribling on P. H. van Schie heiden alhier, en last not least een koor van dames en heeren, dat in alle op zichten zeer verdienstelijk zong ten uitvoer gebracht op eene wijze welke bewondering wekte en werkelijk kunst genot deed smaken. Nader vernemen wij omtrent deze uitvoering nog, dat den heer H. Lans bergen, als erkenning van de uitnemende wijze waarop hij zijne partij vervulde, een fraai album bevattende Schubert's liederen, werd vereerd. Ten stelligste kan de N. 11. Ct. liet bericht tegenspreken, dat er voornemens bestaan om, met liet oog op het tal rijke personeel, dat dienst doet bij de bewaking van de hoeven en weidon, waar besmettelijke ziekte onder het vee heersclit, een nieuwe lichting onder de wapens te roepen. Wel zou liet moge* lijk kunnen zijn, dat er met 1 Decem ber een minder getal miliciens der lich ting van 1892 met langdurig winter- verlof huiswaarts keeren. De nieuwe parochiekerk van den H. Ignatius van Loyola aan den West zeedijk te Botterdam, zal op Donder dag 10 November a. s. door Z. D. H- den Bisschop van Haarlem plechtig gewijd worden. Als een bewijs hoe slecht eene inkom stenbelasting werkt zoo schrijft me# uit Delft aan do Msb. dient, dat reeds thans in den Raad stemmen opgaan om den druk daarvan te verminderen. Bij den invoerder inkomstenbelasting werden de 60 opcenten, welke tot dieu tijd op de personeele belasting werden geheven, afgeschaft. Thans heeft de meerderheid van een der afdeelingen tot onderzoek der gemeentebegmoting de wenschelijkheid betoogd, om de plaat selijke inkomstenbelasting, waardoor bij na alle gefortuneerden onze gemeenten hebben verlaten, te verminderen en de opcenten op het personeel weer in te voeren. In hunne memorie van beantwoording voeren B. en W. als het voornaamste argument tegen dit denkbeeld aan, dat daardoor de ingezetenen met groote gezinnen, die daardoor verplicht zijn groote huizen te bewonen, boven hun draagkracht worden getwiffen. Gelijk men zich herinneren zal, was de heer te Haarlem, die onlangs een zijner kinderen ombracht, onder toezicht gesteld om na te gaan in hoever hij toerekenbaar kon worden geacht. Naai' wij vernemen, is thans een vervolging wegens dat feit tegen hem ingesteld- (Haart, Ct.) Door het bestuur der oude R. F-' Centrale kiesvereoniging Beverwijk e. is besloten, den 25n verjaardag van de overwinning der zouaven te Mentaii# feestelijk te herdenken. Een buiteng®* wone algemeene vergadering zal beleg1' worden in de nieuwe bovenzaal van heeren Gebr. Brinkman, waar als spï®' ker zal optreden de lieer P. J. Raaij' maker, president van de R. K. kies vei" oeniging te Nieuwer Amstel. Nogmaals zal door het bestuur een( krachtige poging worden gedaan, do"1 van alle bestaande R. K. kies vereen1' gingen in liet district deputation op d't! vergadering uit te noodigen. Een familie op De Wittekade te An1' sterdam heeft dezer dagen een slag g'" troffen, die haar in diepen rouw don1 pelde. - Een zoon des huizes was bedien1-1 op een kantoor in Apeldoorn. °o1 omstreeks drie weken werd hem do" zijn patroon vierhonderd gulden hand gesteld, om daarmede een betal10" te gaan doen. De jongman keerde niet terug, daar men geloofde dat hij er met geld van door was, werd de politie m1' het geval in kennis gesteld. Verleden week werd hij in de nab'Jj beid van Apeldoorn in een sloot do°' gevonden. Op het lijk werd niets va- waarde gevonden. Blijkbaar heeft men hier met e(?,1( misdaad te doen. Misschien is de knaar onder moordenaarshanden, na hemee1" van het geld te hebben beroofd, zweken. -ld Bij den gemeenteraad van Utree is een adres ingekomen van de 0 eeniging tot bevordering van StO"1' vaartbelangón in Nederland," aand'1^ gende op het maken eener kade en y een zwaaikom in den Leidschen Hot adres wijst op de goede geleg'.j, beid die Utrecht aanbiedt, om een lU^, den punt te worden van binnenland* scheepvaartv erkeer (pf Als een bewijs dat de waarde landerijen op Voorno en Putten stijg

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2