BURGERLIJKE STAND. Land- en Tuinbouw Handelsberichten. Berlijn. (Slotk.) Keulen. Ilamt). Zeetijdingen. NEDERL. R.-K VOLKSBOND. zij heeft weerklank gevonden in alle landen, hij alle volkeren. Koningen hebben die stem gehoord en zij hebben gesidderd. Het was eene stem van oproer, van haat en nijd. „Pro letariërs vereenigt uzoo klonk het en dui zenden en nogmaals duizenden vereenigden zich op deze roepstemOpstand tegen alles en tegen God is hun doel. „Vrijheid, Gelijk heid, Broederschapis de valsche, de oproer- zuchtige leuze, die zij in hunne banier schreven. „Maar er heeft ook eene andere stem geklon ken, een stem van blijde hoop, van zoete vreugde. Deze stem, gij raadt het, was die vau onzen Vader, Leo XIII. „Koningen hebben ook deze stem gehoord, maar zij hebben niet gesidderd. Een zoete vrede straalde uit zijne woorden„Vereenigt u, katholieke werklieden, tegen hen, die u uw heil, uwen godsdieust ontnemen, die u alles ontrooven wat u dierbaar is." Ook deze stem vond weerklank. Ook aan deze roepstem werd door duizenden en duizenden gehoor gegeven. De vrucht van dat woord is onze R. K. Volksbond Nadat sen levendig applaus deze schoone, begeesterende taal van den president had be loond, werd door opstaan of blijven zitten door de Vergadering gestemd over het uur der ver gaderingen. Algemeen bleek instemming te vinden, deze in 't vervolg te half éen ure te doen plaats hebben, en wel den laatsten Zon dag der maand. De heer W a r n a w a, de atgetreden presi dent, wenschte de vergadering geluk met het nieuwe bestuur. Mocht hij al met eenigen zijner vrienden het initiatief tot het oprichten der afdeeling hebben genomen, al spoedig bleek het hem, dat deze taak te zwaar was voor zijne schouders. Voor de moeiten en zorgen, achtte hij zich voldoende beloond door de de finitieve oprichting der afdeeling, en zijn in nige, zijn hartelijke wensch was, dat onder het nieuwe bestuur de afdeeling moge groeien eu bloeien. De President dankte daarop de aanwezigen voor hunne trouwe opkomst, waarna door de Zangafdeeling een nieuw Bondslied op waar lijk verdienstelijke wijze werd uitgevoerd. Wij eindigen, maar niet zonder de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond geluk te wenschen met het nu definitief bestuur. De vergadering van gisteren reeds heeft bewezen dat dit mannen zijn, éen van zin, bezield met vurigen ijver voor uw aller belang. Schaart u dus, Bondsbroeders, om uw bestuur, werkt allen te zameu, laat u niet door kleingeestige vooroordeelen leiden, dan gaat de afdeeling Schiedam, onder zijne leiding, en den zegen van den Algoeden, zeker een heerlijke toekomst tegemoet! Ook bij den landbouwer H. van Yuuren, te Haarlemmermeer, sectie N. N. kavel 16, is tengevolge van liet uit breken van mond- en klauwzeer een detachement van 12 militairen, onder bevel van een luitenant, uit Haarden aangekomen, ten einde de besmette hoeve te bewaken. Aardappelen. Westlandsche klei-f 2. a 2.50. dito zand- f 3.a 3.50. dito muisjes fa blauw pitten f2.25 a2.50,0vermaasschejammen 12.— a 2.50, Geldersche blauwe 1'1.70 a dito kralen f 1,70 a 1,75. Zeeuwsclie jammen f 1.90 a 2.—. VEEMARKT TE LONDEN. 31 October. Er werden aangevoerd 2300 runderen, 10.000 Schapen, 60 Kalveren en 100 Varkens. Men noteert: Runderen 2/4 A 5/0, Schapen 3 2 a 5/4, Kalveren 2 6 a 4/9enVarkens 2/9 k 5/0 per steen. ROTTERDAM, 31 October. Bui- tenlandsche Granen zeer stil. Gerst. Per 2000 kiloZwarte Zee f106 a Mais f127 a f124 a kleine f127. In publieke veiling is ver kocht ca. 140 last roode Kurracliee Tarwe gestort, het gezonde gedeelte f112 naar qual. per 2000 kilo Amerik. Mixed f 128 vrij aan boord dito dito f125, langs lichter af te balen Donau f 123 dito stoomend f168, f169, van f163 tot contant plus loods 13 alhier te f170, en het m/m. BS. f 33, alles per 2400 kg., 1 pet. veilingskosten, uit ontvangen. BEURS TE SCHIEDAM, 31 Oct. 1892. Moutwijn, f8.50. Verhandeld: f77/s. Stemmingonveranderd. Jenever f14. Amst. proef f 15.25. Spoeling. Vereeniging fl.80. I 29 Oct. SI Oct. Oct. Nov. 1138.— 136.50 Nov./Dec. April/Mei Spiritus per Oct. Oct./Nov. Rogge dadelijk. Nov. Meell2Merk.l.md. 12 Nov. Rogge, loop. md. Nov. Spirit. Oct./Nov. Dec./Jan. 140.— 31.20 31.20 19.25 15.10 52.30 49.25 14.60 14.60 21.50 21.75 New-York. Maïs 28 Oct. 0.49»/, 138.50 31.10 31.10 17.50 15.10 54.40 49.40 14.50 14.60 22.50 22.50 29 Oct. 0.49 »/4 de is, diene dat de deze week in veiling gebrachte hofstede „de Prinsenstede" te Oost-Voorne f95,000 heeft opgebracht. In 1851 werd zij voor f56.000 en in 1865 voor f'77.000 verko.lit. Als opvolger van den In-er Van Nunen in de Tweede Kamer worden in het district Zevenbergen genoemd de heeren P. N. Kooien, chef de bureau le klasse bij de Maatschappij tot exploi tatie van Staatspoorwegen, te Utrecht, en P. J. Raaijmakers, ambtenaar bij de telegrafie, commissaris van bet Wedu wen- en Weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren te Amsterdam. Behalve deze heeren noemt de Post ook den heer Bekhuis, lid der Prov. Staten van Friesland, als kandidaat voor de vacature van den zetel van den heer van Nunen in de Tweede Kamer, zoodat de voordracht reeds uit drie kandidaten bestaat. Te Nijmegen zal reeds op 1 Novem ber a. s. de Kneippsche inrichting, on der leiding van dr. F. B. Banning, wor den geopend. Wegens de vele aanvra gen zijn in het gebouw aan het Keizer Karelsplein met spoed de noodige ver anderingen aangebracht en met de ver grooting van het hotel Keizer Karei zal binnenkort een begin worden gemaakt, zoodat het in het aanstaande voorjaar kan worden opgeleverd en in zijn ge heel worden betrokken. De diphteritus-epidemie, welke voor eenige dagen te Maastricht aan het afnemen was, neemt aldaar weer zeer toe. De aan het hospitaal voor deze ziekte ingerichte lokalen zijn overvol. De scholen der Eerw. Broeders zijn op hooger last gesloten tot 6 November met bepaling dat, zoo noodig, verderen duur in de Courier de la Me use zal worden hekend gemaakt. Afd. Sghibbam. De vergadering, gisteren door onze afdee ling van den R. K. Volksbond gehouden, ter installatie van het nieuwgekozeu bestuur, mag voorzeker een in alle opzichten welgeslaagde heeten Het Bondslied werd ter opening door de zang afdeeling op flinke wijze gezongen, waarna de weleerw. heer adviseur het woord in dezer voege opnam: „Wanneer ik een terugblik sla op het korte tjjdperk, dat onze jeugdige afdeeling van den Bond doorleefde, dan behoeft dit voorwaar geen droevsn blik te zijn. Wel zijn in dat korte tijdperk geen groote, schitterende da den verricht, maar ieder, die weet hoe moei lijk het is, eene vereeniging te stichtea, van den grond af aan als 't ware op te bouwen, zal niet ontkennen de groote verdiensten van dezen moeitevollen arbeid. Ik ben dan ook overtuigd, dat gij allen van harte met mij zult instemmen, wanneer ik een woord van warmen dank wil brengen aan het afgetreden bestuur, voor het initiatief dat het te dezer zake ge nomen heeft, voor den moed en de kracht door dit bestuur aan den dag gelegd. „Dien dank zijn wij aan deze mannen ver schuldigd. Aan hun blijft immer de eer, deze afdeeling te hebben gesticht. Onder het re glement, waaronder hunne namen prijken, blij ven wij allen steeds werkzaam." Nadat spr. nogmaals had betuigd, welken grooten dank die mannen verdienden, die zoo belangeloos die zware taak op hunne schou ders hadden genomen, wees hij er op dat zich ook het nieuwe bestuur steeds de groote ver antwoordelijkheid, die het is opgelegd, waardig zal toonen. „Toch mag het geenszins aan Uw aller steun ontbreken. „In 't vertrouwen, dat gij het bestuur, dat gij zelf hebt gekozen, steeds uwe medewerking, uwe sympathie zult verleenen, treden wij het nieuwe tijdperk in. Veel kunt gij verwachten van deze mannen, die met den besten geest zijn bezield. Men bedenke echter wel, dat men Van den Nel. R. K. Volksbond niet alles kan verwachten. Men wane niet, dat de Bond een remedie is tegen alle mogelijke maatschap pelijke kwalen. Neen, het is eene poging om te herstel Ln wat ziek is in de maatschappij, om de onwaarheid tot waarheid te maker.. „Zonder Volksbond geen heil," staat nog vol strekt niet in onze katechismus, de Bond is niet den steen der wijzen, waaruit de alchi misten trachtten goud te vervaardigen. Maar, waar de stem van éen enkele zou verloren gaan, daar verheft de Volksbond zijne stem van duizenden eu cluizende* die klinkt als het gelui der alarmklok, en zoodoende moet zij ge hoord worden. Het is echter noodig dat wij ons toonen mannen uit éen stuk, mannen die weten wat zjj willen en willen wat zij weten. De zaak van den Bond berust op wat goed, plicht en rechtvaardig is, deze zaak moeten wjj vast aaneengesloten verdedigen. Het recht moet zegevieren. Immers de zaak van het volk, is de zaak van God Een daverend applaus was het welsprekend bewijs van de algemeene instemming met de schoone woorden, door den geachten adviseur gesproken. Vervolgens nam de nieuwgekozeu president, de heer C. Will email, het woord. „Met ontroering, met diepe ontroering sta ik hier thans in uw midden. Met ontroering ja, want de taak dien gij mij hebt opge legd, is zwaar, zeer zwaar voor mijne jeug dige schouders. Na een wijle aarzelens heb ik de benoeming', die gij mij waardig achtte, aanvaard, vertrouwende op uw aller mede werking, op uw aller sympathie. Vereenigd zullen wij werkzaam zijn tot heil van den werkman. Mochten de moeilijkheden mij aan vankelijk doen terugschrikken, het doel, ons heilig doel, deed mij schragen. Immers wij strjjden tot heil van Vorstin, Maatschappij en Vaderland! Met dat schoone doel voor oogen wordt ons de last zoet en aangenaam, wordt onze taak gering, ja zelfs eene eervolle. „Wij gaan thans arbeiden ouder den zegen van den Almachtigen God, onder de schutse van onzen roemruchtigen patroon St. Willibrord, bezield met een geest van opoffering, met den geest van onzen Patroon! Eensgezind zullen wij werkzaam zijn, dan zal de Bond in kracht en bloei toenemen. „Ik eindig met een woord van dank aan den eerwaarden heer adviseur, voor het schooue woord, door hem zooeven gesproken. Moge onder Uwe bescherming en raad, geachte heer adviseur, onze afdeeling bloeien en leiden tot de resultaten, dien de Bond beoogt. De heer M a r r e v e e, de vice-president, kwam alsnu aan het woord. In de eerste plaats riep hij alle vergaderden een welkom toe. Na gewezen te hebben op zijne aanvankelijke wij- gering om plaats te nemen aan de Bestuurs tafel van den Bond, had de groote menigte stemmen op hem uitgebracht, hem doen be sluiten toch de bsnoeming aan te nemen, hopende hij werkzaam te zullen zijn, in zijne moeilijke functie van vice-president tot heil van onze afdeeling De lieer Juffermans, die nogmaals een hartelijk woord vau dank en erkentelijkheid wijdde aan het afgetreden voorloopig bestuur, wses er op, hoe noodzakelijk de vereeniging van katholieke werklieden was. Zij moet een tegenwicht in de schaal leggen tegen over de vele neutrale, sociale en dergelijke vereenigiugen van werklieden. De heer Verhoeve vond in de begin woorden van het Bondslied „Voor God en Kerk, Vorstin en Land verheffen we onze vaan", aanleiding er op te wijzen, dat het doel 'twelk de Volksbond beoogt, door de katholieke pers evenzeer wordt nagestreefd. Ook zij strijdt voor de groote belangen van Kerk en Maat schappij, sedert jaar en dag. Op grond vaii de kracht die het geschreven woord meer nog dan de gesproken woorden ten goede uitwerkt, wekte hij de Bondsbroeders op om de katho lieke pers krachtdadig te steunen, maar deed hij vooral een dringend beroep op aller mede werking en steun voor het plaatselijke katho lieke blad, dat de aangelegenheden behandelt, waarin zij 't meest belang stellen. De Heer Van Hees, die hierna het woord bekwam, wees erop, hoe het bestuur, dat nu definitief was gevestigd, meerendeels bestond uit niet-werklieden. Niet, dat hij iets wilde afdingen op de bekwaamheid van het huidige be stuur, maar z. i. was het beter, dat het be stuur grootendeels uit werklieden bestond. Im mers zij zouden het beste begrijpen de grieven die de werkman dikwijls heeft. De heer Jufferma n s, die hierop repli ceerde, vond dit niet een woord op de rechte plaats. Het bestuur bestaat uit 7 werklieden en 2 ondergeschikten. Bestond het vorige be- stnnr meerendeels uit „mannen van ijzer", ook m het huidige bestuur achtte hij de werklieden voldoende vertegenwoordigd. Ook deed spr. uitkomen, dat men in 'toog moet honden dat men voor de vele administratieve werkzaam heden vau het Bestuur, werkelijk mannen noo dig heeft, bekwaam om de pen te voeren. Ove rigens, het bestuur zal daarom niet minder met ijzeren hand het roer van de afdeeling' hanteeren. De heer Tromp er achtte het plicht een woord van dank te brengen aan het afgetre den bestuur, hoewel die dank reeds door eenige spr. voor hem, was uitgebracht. Een opmer kelijk verschijnsel is het, dat God, in de tegenwoordige hachelijke tijden, weer denede- rigen der aarde, de minder bevoorrechten der maatschappij, de werklieden, tot Zijne uitver korene strijders kiest. Evenals Hij de arme visschers het zwaard in de hand drukte om te strijden voor de schoone zaak des geloofs, zoo drukt hij ook heden den eenvoudigeu werkman het zwaard in de hand om te strijden tegen de misstanden der hedendaagsche maatschappij. Welnu, strijden wij als broeders te zameu dien strijd en moge aan het eind worden bewaar heid de woorden van ons Bondslied „Wat vallen moog, wij staan!" De President, die hierna liet woord opvatte kon met blijdschap in 't harte verklaren, dat de jeugdige atdeeliug van den Bond in bloei- enden toestand verkeert. Deze week meldden zich weder 80 personen voor het lidmaatschap aan. „Ik installeer dezen in deze vergadering als leden en groet hen als broeders in ons mid den. Toont u altijd trouwe leden van den Boud, mannen uit éen stuk, gesterkt door het geloof, geadeld door den arbeid. Maar waar het blijkt, dat velen, dikwijls zich-zelven onbe wust, met de dwaze denkbeelden der socialis ten zijn behept, zou ik u willen toeroepen „Leg af die dwaasheden, leg af die vooroor deelen „Er heeft onlangs een stem geklonken, e* In een te Poeldijk gehouden verga dering der bloembollenkweekersvereeni- ging „Eensgezindheid" zijn voor de ge wone veiling in het volgende voorjaar, welke bepaald werd op 10 Mei, ruim 1200 bedden opgegeven en tot direc teuren benoemd do heeren Alkemade en Homan, te Noordwijk, en tot nota ris de heer Oomen, te Wateringen. Op den Maassluisehen Veerheuvelte Rozenburg zal Woensdag-morgen a. s. een wedstrijd gehouden worden met verschillende beetwortelsn ij machines, uitgeschreven door de vereeniging „Land bouwbelang". VEEMARKT TE ROTTERDAM. 31 October. Op de veemarkt waren heden aange voerd: paarden, veulens,ezels, 157 vette rundsren,magere dito, 1491 etto cu graskal veren,-- nuchtere kal veren, 2107 schapen of lammeren,643var- kens, biggen, 1 bok. De prijzen waren als volgt: runderen lste qual. 70 a c., 2de qual. 64 c., 3de qual. 50 a 60 c., kalveren lste qual. 92»/2 c 2de qual. 80 4 85 c.; schapen lste qual. 45 c., 2de qual. 40 c., alles per kilo varkens lste qual. 24»/2 c., 2de qual.23»/2 ac. 3de qual 22»/2a c., licht soort 23 a 24 c. per »/2 kilo. Zeeuwsclie eieren f 5,50 a 5,75, Over maassche dito f 5,90 4 6,10 de 100 stuks. Scliepkaas per 50 kilo fa Aanvoer partijtje. Zoetemelksche kaas f 23,50 4 27,50 per 50kilo. Aan voer 14 par tijtjes. Leidsche kaas f per 50 kilo, aanvoerpartijtje. Handel tame lijk vlug. Amsterdam. 29 Oct. Rogge op levering lager per Oct. f143 per Maart f132. 31 Oct. Rogge op lev. per Oct. hooger gesloten per Maart prijshoudend, per Oct. f 145 gesloten; per Maart f 131, 132. 133, 132. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 29 Oct. 4.65 M. 31 Oct. 4.25 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.06»/2 Disconto 3 pCt. Parijs -48.-- 2»/2 Antwerp. -47.92'/s 2Ys Constantinopel,aaugekomen 27 October, ss. 'Dartmorekapt. J. Marshall, van Braila naar Schiedam, zette de reis voort. New-Castle, aangekomen 28 October, Michailkap.A. Brakmann, van Schiedam. GEBOREN 28 Oct, Eredericus Ma- rinus, zoon van T. A. ten Bosch en E. M. Steiger, Houtstraat. 29. Jan netje, dochter van J. Groenendaal en M. Nesse, Groflman. 31. Johanna Catharina Petronella, dochter van J. M. van Nooit en M. M. van Heusden, Singel. OVERLEDEN 28 Oct. Janna Maria Roetman, oud 4 jaar en 1 maand, Konij- nenbuurt. 31. dansje Olivier, oud 8 maanden, Hagastraat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3