Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ^uxeaix J>oog;£traat 817. BILBOQ.UET. No. 4426. ALGEMEEN OYERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: MENTANA 1867 3 Nov. 1892. PRIJS DER ADVERTENTIËN: NIEUWE Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 [Stsbl.) No. 124. AVie had vijf-en-twintig jaar geleden durven voorspellen, dat aan het nederig stadje Mentana, een der geringste uit den Kerkdijken Staat, eene herinnering zou verhonden worden, die zijn naam in een adem zou doen noemen met die van tal van beroemde historische plaat sen uit het grijs verleden En toch ■was het in des Alwijzen raadsbesluiten bepaald, dat die naam zou herinneren aan een der meest glorievolle wapenfeiten uit den roemi ijken strijd van het veront waardigde rechtsgevoel tegen de schande lijke verkrachting van waarheiden recht. Te Mentana is het bewaarheid „de man nen van het geloof zijn sterk geworden in den strijd zij hebben de heirlegers der vijanden op de vlucht gedreven". Bij het uitspreken van den roemrijken naam van Mentana klopt het hart van den waren Katholiek van innige vreugd en een danktoon dringt zich op de lip pen, een toon van dank stijgt op tot den troon des Allerhoogsten, Die in de velden van Mentana zoo zichtbaar Zijne bescherming aan Zijne Kerk en Zijnen Paus heeft verleend. Wat zou het ongeloof gejubeld heb ben, als Rome bezweken was, niet voor de geweldige overmacht van het Itali- "ansche leger, maar door het onbeschaamd °ptreden van eene schare vrijbuiters, bet uitvaagsel van Italië, het canaille 'van alle hoeken en kanten van het Schiereiland bijeengeraapt. Dan luid den de sectarissen het uitgeschreeuwd, dat „die oude vermolmde Pauselijke Stoel" zelfs niet meer in staat was, zijn Yan 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Aanstonds werd dat spel, dat aan Zijne Ma jesteit had kunnen behagen, uitgeroepen als let wonderlijkste en vermakelijkste der we- teld. Die loftuitingen dienden alleen om den koning het schoonste compliment te maken, over de waarlijk buitengewone handigheid, die "JJ aan hen dag legde. Isa de gewone plicht plegingen, liep iedereen rond om te hooren Var het nieuwe spel te krijgen was. Maar "iemand wist êr iets van, behalve Quelus, die zijn buitengoed was, Maugiron, die niet Prak, en Chicot, die den grooten uithing. Chi- c°t werd gaarne gevraagd. Mijn beste Chicot, ik smeek er u om Chicot, ik ben altijd uw besten vriend geweest Chicot, onze uitmuntende betrekkingen mij toe En ^Chicot dacht 'tls verwonderlijk hoe men mij vandaag wereldlijk gebied tegen een handvol vrijbuiters te verdedigendan had het moderne Italië zich de handen in on schuld gewasschen en verzekerd, dat het alleen geroepen was om den toestand te bestendigen door de voldongen fei ten onvermijdelijk gemaakt. Neen: voor de oogen der geheele wereld moest het blijken, wat al list en geweld, welke afschuwelijke huichelarij en schande lijke verkrachting van het eens gegeven woord er noodig waren, om de metro pool der wereld, tot de hoofdstad van het moderne Italië te verlagen. De tijdelijke macht van den Paus schijnt te zijn verdwenen, maar in de velden van Mentana heeft zij als de zou aan het firmament hare belagers door de schittering liarer stralen ver blind. En evenals de dagvorstin slechts ondergaat, om in een nieuw licht zich in al hare glorie te toonen, zal ook zij in nieuwen glans voor de verbaasde wereld schitteren, liet bloed der helden van Baguorea, Monte-Libretti en Mentana, het bloed ook wij herhalen 't met fier heid onzer Hollandsche Pauselijke Martelaren, roept om wraak ten hemel, den christelijken wrake, dien het geloof alleen vermag af tesmeeken. Rome zal weer den Paus zijn, als het oog des geloofs op de tinne van .St. Angelo opnieuw den Engel zal zien, die het wreekend zwaard der gerechtigheid in de sclieede steekt. Dan zal er een juichtoon opgaan van noord tot zuid pool over geheel de bekende wereld, en de zegezang dor verlosten zal zich paren aan het jubellied der marte laren, de helden, van Mentana door een eeuwige glorie omkranst. Vli. gaarne ziet. Dat komt er van, als men op (ien weg der fortuin is. Na zich lang te hebben laten vragen, boog de groote nar zich voorover tot den smeeke- ling, fluisterde hem liet gevraagde adres in het oor en voegde er bjj Zeg het aan niemand, 't Is een geheim. Meer dan zestig hovelingen kregen op de zelfde wijze mededeeling van bet geheim, dat 's avonds aan het hof en 's anderdaags geheel de stad door bekend was. Geleerd door de ondervinding van het hof zeiden de hovelingen bij zich-zelven dat, om tot de hoogste rangen te geraken, het somtijds voldoende is om eene koninklijke gril te vleien. De een is er boven op gekomen om dat hij aan den vorst een zeker ontzag heeft ingeboezemd, met hem bij liet schaakspel te overwinnen. Een ander, misschien behendiger, heeft zich tot de hoogste ambten verheven met op gepasten tijd te verliezen, om aan den vorst de gelegenheid te bezorgen van in het open baar te winnen. Thans scheen de gelegenheid waarlijk gun- tig. Het gold een nieuw spel, een spel dat de koning alleen kende. AVaartoe zou hij niet geraken die genoeg geoefend zou zijn om met den koning een spel te doen Zoodra zij van het speeltuig voorzien wa ren, sloten de eerzuchtigen zich thuis op, en begonnen zich geduldig met den halvanger te oefenen. 2 November '92 Het eerstvolgende consistorie te Rome zal gehouden worden in den loop van December. Er zullen volgens eenReuter- telegram niet meer dan 8 kardinalen benoemd worden, waarvan 4 Italianen: mgr. Niscenae, Persico, Crieto en Galim- berti. Ook zullen mgr. Vaszary, pri maat van Hongarije, en de aartsbisschop pen van Tours en Rouaan het purper ontvangen. Z. H. de Paus zou zijn ornstig leedwezen betuigd hebben over de moeilijkheden, die hij met verschil lende regeeringen over het benoemen van bisschoppen en kardinalen onder vindt. Het bericht omtrent de ziekte van den Paus wordt tegengesproken. Hij heeft audiëntie verleend. De dag der verkiezingen nadert in Italië met rassche schreden. Den 6en dezer zullen zij door het heele land plaats hebben. Terwijl de bevolking daarbij een groote mate van onverschilligheid aan den dag legt, beijveren zich de ministers en de kandidaten de kiezers voor te lichten. Zoo heeft thans weder de Minister van Justitie een groote rede gehouden, waarin hij verklaart, dat hij nooit een geestelijke staatkunde heeft gevolgd, omdat hij van oordeel is, dat er geen groote kwestie van geestelijke po litiek bestaat, en dat er geen reden is, om zich bezig te houden met kleine kwestiën. Do Minister verklaarde ver der, dat de Staat voldoende gewapend is om misbruiken van de geestelijkheid tegen te gaan Men gelooft, dat er van de 167 radicalen die zich hij de stem bus kandidaat zullen stollen, slechts een 60 zullen worden gekozen. De voor- naamsten hunner Canzio, Ettore, Far- raris en Collocci zullen waarschijnlijk niet herkozen worden en Cavallotti loopt hetzelfde gevaar. Yolgens de ra ming zal de nieuwe Kamer bestaan uit 298 Piemonteezen, Crispinisten, Zanar- De bilboquet zette geheel het bestuurswezen het onderst hoven, vanaf de staatssecretaris sen tot de minste klerken. Van het hof sloeg de drift tot het nieuwe spel in de stad over. De burgerij, die den adel nabootste, nam het gretig aan, als een middel om zieli te onderscheiden toen zij den koning zagen uitgaan met eenen bilboquet aan den gordel. Het nieuw speeltuig behield den naam waarmee de koning het gedoopt had en de halvanger door Boquet uitgevonden, is de bilboquet blijven heeten. Een heldendichter ware noodig om de vin geren te tellen welke in die voorbereidende week werden blauw geslagen, de onbehendig- heden van ernstige personaadjes te verhalen en de wanhoop en de hoop te beschrijven welke de bilboquet in alle eerzuchtige harten van Frankrijk deed ontstaan. VI. IIoe Diana diamanten kreeg. Acht dagen later, tegen het vallen van den nacht, verschenen twee jonkers aan de deur van den meester schepelmaker, die winkel hield onder het uithangbord van den Hing. Heerschappen, riep Boquet zonder zich de moeite te geven van hen te bezien, liet doet mij spijt, maar gij komt te laat. Er zijn geen hallen meer in liet magazijn en ik dellisten en anderen, die de regeerings- partij zullen vormen, terwijl de overige 210 afgevaardigden de rechterzijde en de uiterste linkerzijde zullen innemen. Op de algemeene vergadering door de mijnwerkers Maandag-avond te Car- maux gehouden, is eenparig besloten, de werkstaking te eindigen, nadat de afgevaardigden Clemencau, Millerand en Pelletan, die 11. Zondag te Carmaux zijn aangekomen, en onder de kreten: „leve de revolutiewerden ingehaald, zich verhonden hadden, voor degenen die door de rechtbank te Alibi ver oordeeld zijn, gratie te verkrijgen en werk te verschaffen aan werklieden, die door de Compagnie niet weder zouden in dienst worden genomen. De inschrij vingen tot ondersteuning der werk stakers bedroegen Zaterdag 120.000 frs. Eene tweede uitdeeling aan de hulp behoevenden zal heden (AVoensdag) plaats hebben tot een bedrag van 70.000 francs. De Minister van Justitie te Weenen heeft in een rondschrijven aan de pro vinciale directeuren verklaard, dat de door de Yereenigde Staten genomen maatregelen tegen overbrenging der cho lera eenen toestand tot gevolg hebben, waarin de geregelde gemeenschap ter zee tusschen Europa en Amerika ge deeltelijk verbroken wordt. De toestand is nadeelig voor den handel en den uitvoer. De minister beveelt de ambte naren aan, zich tegen de verhuizing naai de Yereenigde Staten te verzetten. Het bericht van een aanslag op graaf Szapary, president van den minister raad zoo meldt men nit Buda-Pest is zeer overdreven. Een pistoolschot is gelost op den trein en de kogel is ge drongen door het venster van den wag gon, waarin de minister zat, maar men gelooft, dat hier niet aan een aanslag, maar aan een kwajongenstreek te den kon is. Hier wordt de Pauselijke nun tius, mgr. Galimberti, verwacht, om met do hooge geestelijkheid te confereeren. heb bestellingen genoeg om twintig gezellen eene maand lang werk te geven. Een der jonker» antwoordde hem schater lachend Het schijnt dat de zaken goed gaan, vriend Boquet. De kapitein La Motheriep de meester schepelmaker uit, de stem van zjjnen bescher mer herkennenden M. de graaf de Maugi ron voegde hij er bij, diep groetend. Ik ben uiterst verheugd u te zien. Laat mjj toe u mijne dankbaarheid te betuigen. Ik zegen uwen naam alle avondeb, monseigneur. Gij hebt mij een groot fortuin geschonken, en iets wat nog beter is, ik treed morgen in het hu welijk. Ik word de gelukkige echtgenoot van Diana. Aan u hen ik dit alles verschuldigd. Haar vader, ziende dat mijn winkel door zoo vele koopers bezocht wordt en zoo groote win sten oplevert, heeft eindelijk zfine toestemming gegeven. Des te heter Ik moet u iets zeggen. Bij de over- groote vreugde welke mijn hart genoten heeft, komt zich eene zekere droefheid parenik vreesde dat gij op mijn huwelijksfeest niet zoudt tegenwoordig zijn. AVat zijt gij «en brave jongen. Gij zult komen, niet waar, kapitein Vriend Boqnet, gij zult morgen van mij hooren, ik beloof het u. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1