Binnenland De vonnissen gewezen tegen de zes aan voerders der werkstakers te Brokenhill, een mijndistrict in Australië, die oproer poogden te stoken, wekkenbevredigingbij de patroons te Sidney, maar groote ver bittering in de werkmanskringen. Een monstermeeting van ambachtslieden be sloot onmiddellijk de loslating der ver oordeelden van 'het parlement te Sydney te vragen en de petitie persoonlijk in te dienen. Men verwacht alsdan wanor delijkheden in het parlementsgebouw, waartegen de politie reeds maatregelen heeft genomen. Bij besluit van den Souverein van den Conyo-Staat wordt het inzamelen van getahpertjah langs den Congo en zijne voornaamste zijtakken, daaronder begre pen het uitgestrekte Kassai-gebied, voor particuliere nijverheid vrijgelaten tegen een cijns van ongeveer 4 pet der waar de van het ingezamelde. Hierdoor wordt een einde gemaakt aan het bestaande geschil tusschen den Con go-staat en de Boven-Congo-compagnie. Het bevestigt zich, dat kolonel Dodds twee forten bij Kotopu stormenderhand genomen en twee schitterende gevechten geleverd heeft. Het Dahomeyaansche leger is geheel verslagen en werd achter volgd tot dicht bij Kana, waar de kolonel een kampement betrok. Kana moest op 29, Abomey op 30 dezer genomen word en. Volgens een bericht uit Ottawa is de regeering voornemens eene wet in te dienen tot bekrachtiging eener overeen komst met de Canadian-Pacific, waarbij Canada aanneemt jaarlijks 750,000 dol lars subsidie te geven voor den snei- maildienst tusschen Canada en Engeland. Schiedam, 2 November 1892. De heer P. M. Elberg, meesterknecht ter koninklijke boekdrukkerij van de firma H. A. M. Eoelants alhier, herdacht gisteren de 25-jarige vervulling zijner betrekking, waarvan hij reeds 23 jaar als meesterknecht werkzaam is geweest. Den jubilaris werd als een bewijs van erkenning zijner ijvervolle en nauwge zette plichtsbetrachting te dezer gele genheid door zijne patroons onder een hartelijke toespraak een gouden remon toir-horloge vereerd. Gisteren-ochtend is door het achter uit loopen van het daarvoor gespannen paard een wagen met zand in de Bui tenhaven geraakt. Het paard is kort daarna levenloos en de wagen beschadigd opgehaald. Heden-middag omstreeks éen ure is de vierjarige Johannes Stolk, wonende aan den Singel nabij den Rotterdam- schen dijk, daar tèr plaatste door een gistwagen aangereden. De kleine, aan hoofd en arm vrij ernstig gekwetst, werd opgenomen door den melkslijter Jan Montfoort, die hem naar de ouder lijke woning bracht, waar hem spoedig geneeskundige hulp werd verleend. De toestand van het knaapje is thans vrij gunstig. De heeren M. Amoureus, G. Eysberg, J. Koorengevel, A. Bienstra en mejufvr. S. A. Deijl, E. van der Vlies en A. van der Vlies, allen van Schiedam, zijn te 's-Gravenhage voor het examen in de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek geslaagd. De Minister van Binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens de bij hem ingekomen ambtsberichten in de afgeloopen week als aan Aziati sche cholera overleden zijn aangegeven: in Gelderland: te Brakel, 1 per soon in Z u i d-H o 11 a n dte Gouda, 1 persoon; te Koudekerk, 2 personen; in N o o r d-H o 11 a n d'te Amsterdam, 1 persoonin Utrecht: te Jutfaas, 1 persoon; te Maarseveen, 1 persoon; te Utrecht, 3 personen; te IJselstein, 2 personen. St.-Ct De Minister van Oorlog heeft aan de Staten-Generaal onder geheimhouding overgelegd eenige stukken; welker ken nisneming moet strekken, tot wederleg ging van hetgeen generaal Don Beer Poortugaal in zijn bekenden open brief heeft medegedeeld ten opzichte van 's Ministers verklaringen aangaande de stelling van Amsterdam. Bij de Twe. de Kamer is ingediend oen ontwerp, bekrachtigende de verkla ring met Spanje tot voorloopige rege ling van de handelsbetrekkingen. Sedert 1 Juli vallen de Nederlandsche arti kelen in Spanje onder het minimum tarief en op Cuba en Portorico onder de laagste tarieven; sedert 14 Juli zijn de rechten op Hollandsche kaas op Cuba en l'ortorico verlaagd, terwijl voorts verlaging van het mmimum-tariet in Spanje is verkregen voor kaas, boter, jenever, rum, bier, metalen fleschcapsu- los, tin, ammoniak, sulfaat en indigo voorts zijn bloembollen vrijgesteld. Aan do Grondwet wordt uit Zevenber gen gemeld „Naar wij met vreugde vernemen, be staat er bij vele kiezers uit het district Zevenbergen het voornemen bij de vaca ture-Yan Hunen hun stem uit te brengen op Mr. Th. Borret, President van den Hoofdraad der St. Vincentius-vereeni- gingen te 's-Hago en oud-lid van het distriet Oosterhout. Deze keus vinden wij allergelukkigst." In de gisteren gehouden zitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland, de eerste in de najaarsvergadering, zijn de heeren Havelaar en s Jacob, als leden, voor Ridderkerken Rotterdam, beëedigd en toegelaten. De meeste der aanhangige voorstellen werden commissoriaal ge- incLctlvt. -t 1 Den 15en November zullen al die zaken in openbare zitting worden be handeld, daaronder ook de kwestie be trekkelijk de schadeloosstelling van Gouda wegens het te lijden verlies dooi de vaartverbetering Amsterdam--Rot terdam. De heer Boonzaijer had dit punt naar de afdeelingen willen verzenden, maar trok zijn voorstel in, na bestrij ding door den heer Buijs. De Rotterdamsche Tramwegmaat schappij vervoerde in de maand Octo ber van dit jaar 494.741 personen met een opbrengst van f39,263,49 tegen 485,998 personen met een opbrengst van f39.095,86 in die maand van d891. De totaal-opbrengst was in de afgeloo pen maanden van dit jaar f 559.66o,7.). in diezelfde maanden van 18. 1 f548.459,29V2. De heer L. P. Gaillard, te "V laardin- gen, zal, daartoe aangezocht, dezon win ter de eerste viool spelen op de concer ten, te geven door de afdeoling Rotter dam van de Maatschappij tot bevordering van Toonkunst. 35 cents, ja zelfs voor 25 cent per half kilo. Op Donderdag 3 November a. s., des avonds te 8n ure wordt door de Afdce- ling Leiden van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst eene uit voering gegeven van onze Nederland- sche meesterwerken door het bekende koor onder directie van den heer Dan. de Lange de leden der Maatschappij hebben met eeno dame toegang op ver toon van diploma. De bisschop van Haarlem, mgr. C. J. M. Bottemanne, heeft evenals het vorige jaar aan de vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" aldaar eene aanzien lijke gift geschonken, ten einde daaruit in den aanstaanden winter een tiental gezinnen gedurende drie maanden op ruime schaal te ondersteunen. Door den gever is daarbij dewensc.li te kennen gegeven, dat deze gezinnen allen zullen behooren tot den niet-ka- tkolieken godsdienst, wel een voorbeeld, dat getuigt van groote verdraagzaam heid (ü- De begrooting der gemeente Amster dam (dienst 1893) is met 34 tegen 2 stemmen vastgesteld in ontvangstenen uitgaven op ruim 13 millioen gulden. Bezuinigd is ruim f84.000. In plaats van met 15 zullen nu de opcenten mei 9 worden verhoogd. Ook te Vlaardinger-Ambacht zijn enkele gevallen geconstateerd van mond en klauwzeer bij koeien. Een detache ment rijksveldwachters bewaakt voor- loopig den besmetten kring. De opening van de lijn Maasluis Hoek van Holland is vastgesteld op 1 Mei 1893. Te Maassluis heeft weder een geval van pokken voorgedaan bij een werkman van de gemeente, die steeds bij de ont smetting behulpzaam was In do navolging van Rotterdam is ook te Leiden de prijs van het rund- vleosch belangrijk afgeslagen. Men kan daar best vleesch voor 30 cents per- half kilo bekomen. Ook te Hilvarenbeek heeft men het vleesch opnieuw afgeslagen. Voor 25 cents per half kilo kan men daar-puike kwaliteit krijgen. In de omstrekon van Amsterdam treft men vele veehouders aan, die zelf vleeschhouwcrs zijn geworden. Een of meer runderen, al naar de vraag is, worden af en toe uitgeslacht en bij kleine hoeveelheden verkocht voor 30 a Een niet onaardige drukfout! In den Tijd lezen wij de volgende eigenaardige verbetering Tot ons leedwezen is tengevolge van een misgreep van den zetter en van overijlde correctie, in de advertentie van het a. s. Zondag te vieren feest door de Oud-Zoua ven-B loederschap Fldel et firtute in ons vorig nummer oen dwaze fout ingeslopen. In plaats toch van sociaal en Internatio naal concert had er vocaal en mdrumen- t.uil concert moeten staan. De te Hilversum bestaande commissie voor een huldeblijk aan Oornelis van Rheenen en zijne helpers, die heden (Woensdag) een definitief besluit zal nemen met betrekking tot dc bestem ming der ingekomen gelden, heeft, naar wij vernemen, in beginsel bepaald, dat voor C. van Rheenen een stuk grond met een huisje zal worden aangekocht, terwijl aan zijne helpers een som gelds zal worden uitgereikt. (Amst.) In den Utrechtschen Gemeenteraad is Donderdag jl. de kwestie behandeld, of liet batig saldo van de rekening der stedelijke gasfabriek ad 165004 zou worden aangewend tot dekking van het tekort op de gemeente-begrooting, dan wel tot verlaging van den gas- prijs. Yoor het eerste pleitte de hem Van Lier, voor het tweede de Burge meester. Met 27 tegen 8 stemmen won eerstgenoemde het pleit en werd een bedrag van f57,000 aangewezen tot voorziening in het begrootings-tekort. Enkelen haddon zelfs een keurig nieuw pak ontvangen. (It. A.) Nu en dan komt het voor, dat reizi gers in een verkeerden trein plaats ne men daardoor een traject bereizen, waar voor zij geen plaatsbewijs hebben en zoo doende door het trein- of stations-perso neel beboet worden, met verplichting bovendien, voor de afgelegde route een plaatskaart te nemen Aan reizigers die hierover reclameerden, werd door som migen van het Staatsspoorweg-personeel den raad gegeven, zich rechtstreek tot het Hoofdbestuur te Utrecht te wenden met verzoek om restitutie der betaalde gelden. Thans is door de directie der Staats spoorweg, onder bedreiging van straf, aan dat personeel medegedeeld, dat het zich voortaan van bovenbedoelde raadgevin gen heeft te onthouden. (C.) Den 15en November a. s. zal de Tielsche Zang vereeniging, directeur de heer 0. H. Hüne, haar 25-jarig bestaan vieren. Het bij die gelegenheid te geven, concert, waarop verschillende solisten van naam, als gast, zich zullen doen hooren, belooft luisterrijk to worden. De besmettelijke keelziekte neemt te Maastricht nog volstrekt niet af. Ook vele volwassenen worden er aangetast. Er zijn zelfs gezinnen, waar G of 7 per sonen aan die ziekte in de laatste dagen bezweken zijn. Men schrijft ons uit 's-Bosch: Hoe aardig ook bedacht, de vlieger ging toch niet op. Nu de Bossche politie den verkoop van Voorwaarts te keer gaat en ijverig proces-verbaal togen den col porteur opmaakt, bep-oefde men dien verkoop Zaterdagavond jl. in verband met den verkoop van koek. Stukjes koek werden geveild ad 3 cent en elk stukje netjes in een Voorwaarts gewik keld', aan het publiek uitgereikt. De politie kon zich ook met deze manier- niet vereenigen. Ook thans volgde ver baal an in beslagneming der couranten dc koek was op. De séances van Sequah alhier trekken voortdurend meer bezoek en de heer Davenport heeft schijnbaar veel succes. Het aantal patiënten, dat bij hem baat vindt, is er al zeer aanzienlijk on door groote mildheid weet de lieer Daven port aller harten te winnen. Zaterdag jl. dineerden een 100-tal kinderen bij hem en na lekker gegeten te hebben, vertrokken zij ieder met een gedachtenis. De plaatselijke inkomsten-belasting. I. Het volgende stuk wordt ons, met 't oog op eene juiste invulling van liet beschrijvingsbil- jet, ter plaatsing aangeboden De inkomsten-belasting is door H. M. de Ko ningin goedgekeurd. Met de voorbereidende maatregelen voor bare uitvoering- is de com missie, die burgemeester en wethouders moet voorlichten omtrent de inkomens der ingezete nen, sedert eenige weken druk bezig. Van de samenstelling dezer commissie hangt liet ge halte der uitvoering voor een aanzienlijk deel af en daarom verheugt het ons, dat die samen stelling zoo bijzonder goed is; althans naar ons inzien was een betere nauwelijks mogelijk en algemeen schijnt men dit gevoeUn te deelen. Dezer dagen is men begonnen met de rond zending van de beschrijvings-biljetten. Dat»jjn biljetten, die aan alle ingezetenen gezonden worden, welke Jnaar het oordeel van burge meester en wethouders wel belastingplichtig kunnen zijn en waarin deze verschillende in lichtingen vragen, die hun voor de schatting van het inkomen der ingezetenen van dienst kunnen wezen. Van groot belang is de medewerking van de ingezetenen. Zij kunnen het den fiscus lastig en gemakkelijk maken. De meeste lieden doen eer 't eerste dan 't, laatste aan belasting betalen beeft men vrij algemeen „het land". En toch ten onrechte, althans indien de belastingpen ningen goed worden besteed naar een recht vaardigen maatstaf geheven. Meestal beschouwt men het geld, dat hij den ontvanger wordt ge bracht als rein verlies, dit is een gevolg van de geringe politieke ontwikkeling en van bet geringe gemeenschapsgevoel. Men denkt wel aan hetgeen men betaalt, niet aan hetgeen men er voor ontvangt, waarschijnlijk omdat dit laatste niet zoo dadelijk, als in een winkel, wordt overhandigd; het is bij den ontvanger niet „gelijk oversteken". Maar toch geeft de gemeente veel voor het geld, dat men haa,r brengt: straten, riolen, verlichting, onderwijs en wat niet al. Het grootste gedeelte van het geld wordt inderdaad goed besteed; hetgeen niet wegneemt, dat belangrijke verbeteringen in het uitgeven kunnen worden aangebracht; door het kiezen van goede vertegenwoordigers hebben de kiezers gelegenheid in die richting werkzaam te zijn en lang zal het niet meer duren of bijna alle meerderjarige mannen zijn kiezers. Op gelijke wijze kunnen zij invloed uitoefenen op een rechtvaardige verdeeling der lasten. Juist om zulk een rechtvaardige ver deeling te bevorderen heeft de gemeenteraad de inkomstenjmlasting ingevoerd; volmaakt is natuurlijk ook deze eiet, evenmin als eenig menschenwerk, maar belangrijk rechtvaardiger dan de oude stedelijke belastingen (de opcenten op het personeel, de plaatselijke directe be lasting) is ze naar onze overtuiging zeker; de lasten worden verplaatst naar de sterkste schou ders er zijn vele rijken en zeer welvareuden die, zoodra de inkomsten-belasting ten volle geheven wordt, verscheidenejmalen meer zullen moeten betalen dan nu, bijv. 4, 6, 8 malen het bedrag van tegenwoordig. De hoogste aansla,, in de plaatselijke directe belasting is thans f1200.—; bij de inkomstenbelasting zullen er stellig zijn van f2000, f3000 en hooger. Ook is met het aantal kinderen rekening gehouden, hetgeen de plaatselijke directe be lasting niet doet. Wie veel kindereu heeft, be taalt minder dan een ander met gelijk inkonie en weinig kinderen. Hoe het dan komt, dat juist bij de werklied de inkomstenbelasting het meest weerzin ver

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2