BURGERLIJKE STAND, GEMENGD NIEUWS Handelsberichten. falen. jKosf tv.'""' wekt? Er zijn daarvoor verschillende redenen: Dat inderdaad een aantal werklieden in deze belasting zullen moeten betalen, die vrij zijn van de plaatselijke directe belasting. Dit is niet aangenaam bij kleine inkomens drukt een Uitgaaf van enkele guldens per jaar zeer. Maar de gemeenteraad is uitgegaan van bet naar ons inziens juiste denkbeeld, dat ieder, die niet hulpbehoevend is, moet bijdragen in de kosten Van het algemeene huishouden, mits dan ook de bijdragen maar klein zijn bij kleine en groot hij groote inkomens. De oud» plaatselijke directe belasting is hoofdzakelijk gegrond op de huur waarde en drukt daardoor vooral op kleine neringdoenden, die een winkel drijven of een Pakhuisje bezitten en die toch vaak veel minder inkomen hebben dan een handwerksman; dit is niet billijk. En als de handwerks man bedenkte dat zijn enkele kwartjes °f guldens in een gemeenschappelijken pot gaan met de honderden en duizenden guldens van den welgestelde en den rijkedat met dien pot, zoovele dingen gedaan worden en, als de tee kenen des tijds niet bedriegen, vooral in de toekomst in zijn belang gedaan zullen worden, dan heeft hij naar ons inzien geen reden van klagen. Natuurlijk kan hij zeggen: „dat Is heel mooi, maar die kwartjes of guldens van mij moesten nu ook nog maar door „den rijk dom" worden betaald". Het is waar, dat zou den rijkdom weinig hinderen en den gemeente ontvanger heel wat omhaal sparen, maar zou het ook in het werkelijk belang van den hand werksman zijn? Wordt zijn positie niet ster ker als bij zelf ook wat betaalt En zou de onverschilligheid van vele werklieden voor de openbare zaak niet iets verminderen als ze ge dwongen worden tot betalen Juist die onver schilligheid is de grootste vijand van de zoo noodige verbetering in den toestand der werk lieden. Dat er den laatsten tijd wat meer le ven en beweging onder hen komt, schrijven wij Voor een deel aan de inkomsten-belasting toe. 2o. Velen vergeten dat de gemeentn nog een belasting heftde opcenten op het personeel deze worden wel bjj den rijks-ontvanger be taald, doch die moet ze weer uitkeeren aan de gemeente. Lange jaren hebben die opcenten 50 bedragen, doch thans is 100 geheven moeten worden om in den dienst te kunnen voorzien. De inkomstenbelasting maakt het nu mogelijk, dat de opcenten voor 't volgend dienstjaar weder op 50 worden teruggebracht, waardoor de aan slag met J/9 vermindert; er zijn ruim 2600 aangeslagenen in het personeel en die vermin dering zal dus ten goede komen aan een groot aantal minvermogenden, in het bijzonder aan hen, die een ruimere woning noodig hebben Voor hun zaak of voor een groot aantal kin deren. Evenzoo kan nu de oude plaatselijke belas ting worden verlaagd, allengs misschien geheel afgeschaft, Zij drukt evenals het personeel veel te zwaar op den kleinen middenstand, veel te weinig op den rijkdom. (Wordt vervolgd Een merkwaardig stuk wordt aange kondigd onder de „gevonden voorwer pen," die aan 't politiebureau in Den Haag werden gedeponeerd, nl. een ver huisboedel Eene vrouw in de Weerdjesstraat te Arnhem werd Maandag-nacht in zittende houding dood op haar stoel gevonden. Bij de lijkschouwing werden bonte plek ken op haar gelaat ontdekt, wat deed Vermoeden, dat de dood aan een gewel dige oorzaak was toe te schrijven. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de Vrouw, die voortdurend beschonken is, den vorigeu dag twist had gehad met haar man en daarbij klappen vielen. He man is toen aangehouden en naar het politiebureau gebracht en nog den zelfden dag aan de justitie overgegeven. Te Alfen heeft eene kraamvrouw, in oen onbewaakt oogenblik, haar dochter tje van 20 dagen door verworging van hot leven berooid. Het lijkje is naar Leiden vervoerd om aldaar te worden geschouwd. De Frankfurter General Anzeigtr deelt oiede, dat de bankroete agent S. Hiil shrg uit Amsterdam, die onlangs door voorspiegeling van valsche feiten bij ver deeling van eene erfenis aanleiding gaf tot eene nachtelijke huiszoeking bij een Frankfurter koopman en die zelfs een ^•dvocaat om den tuin leidde, verleden ^aterdag op last van den officier van justitie te Aruswald in een hotel te rankfort zou worden in hechtenis ge komen, maar zich hieraan door de vlucht heeft onttrokken. Do bedoelde persoon Uioet wegens oplichterij en bedrog voor de strafkamer te Arnswald terecht staan e,i heeft zich aan nog meer misdrijven schuldig gemaakt. De dagelijksche opgaaf van verdachte ziektegevallen zal te Hamburg gestaakt wordenalleen de werkelijk geblekeu cholera-gevallon worden gemeld. Het laatste cholera-geval in de haven is door do commissie op den 13cn October jl. bevonden. De Ano-York Herald ver-neemt uit Hamburg, dat de gunstige verhouding tusi-dien het aantal aangetasten en ge storven choleralijdcrs een gevolg is van het gebruik van periodat.eseen nieuw geneesmiddel door dr. Richard Weaver aanbevolen, nadat te Londen proeven waren genomen, en o. a. sir Andrew Clark de onderhuidsche inspuiting met de opgeloste kristallen onschadelijk had verklaard. Van de pas aangetaste lijders herstel den 95; van de andere 70 van de 100. Men zegt dat het middel wordt toege past tegen alle ziekten, welke door mi croben ontstaan. Tot burgemeester van Antwerpen is bij acclamatie door den raad voorge dragen Jan van Rijswijck; dit is een triomf voor de Vlaamsche partij. Het Journal den Inventeurs spreekt van een nieuw gebruik van aluminium, clat bestaat in het plaatson van eene plaat van dit metaal tusschen de twee ledoren zolen van het schoeisel. Men zou aldus het binnendringen van vochtig heid geheel beletten. Het „neutraal" onderwijs in Frank rijk. Op allerlei wijze tracht het libe ralisme in Frankrijk de leege of half- gevulde scholen te vullen, waarin over geen godsdienst mag worden gesproken. Zoo ontving dezer dagen een arme in woner van St. Calais, die onderstand van de gemeente had verzocht het be richt, dat zij, die ondersteuning willen genieten, hunne kinderen naar de „neu trale" school moeten zenden. En lieden, die tot dergelijke draconi sche middelen hun toevlucht nemen, fulmineeren tegen de onverdraagzaam heid der „clericalen" 1 Een vreeselijken storm heeft eergis" teren Toulouse geteisterd. Dalton en schoorsteenen werden van de huizen ge slingerd en hoornen ontworteld. Aan zienlijke schade werd aangerioht in de openbare parken en tuinen, op de groote boulevards en de kerkhoven. Alle trei nen ondervonden vertraging; op de lijn ToulouseFoir was het verkeer verbro ken door een aantal telegraafpalen, welke over de rails lagen en door den storm uit den grond waren gerukt; op de lijn Cahors werd een machinist ernstig go- wond door een omvallenden boom. Op verschillende plaatsen in den omtrek zijn groote verwoestingen aangericht. Eene bende straatschavuiten stak gisteren te Madrid den brand in den muziektempel in het Prado cn trok vervolgens naar de woning van den burgemeester. Zij werd echter uiteen gedreven. De rust is hersteld. Het Engelsche stoomschip Boumania van Liverpool naar Bombay, is Donder dagavond te 11 uur, ter hoogte van de monding der Arelho, op de Portugeesclie kust, 50 mijlen ten noorden van Lis sabon, vergaan. Aan boord bevonden zich 55 passagiers; de bemanning be stond uit 67 koppente zarnen alzoo 122 personen, 113 personen vondenden dood in de golven, slechts 9 werden gered. Het grootste gedeelte der passa giers bestond uit Engelsche officieren, die op weg waren naar Britsch-Indiö. De bemanning was hoofdzakelijk samen gesteld uit Indische en Chineesche koelies. Reeds zijn 12 lijken aan land ge spoeld de meeste waren ontkleed, zoodat men gelooft dat de ramp den passagiers in den slaap verrast heeft. Troepen zijn naar de plaats des onheils gezon den, om der bevolking te beletten zich meester te maken van wat aan land spoelt. Een dikke mist, die over de zee hing, toen de ramp plaats had, bemoeilijkte de redding. De geredde schipbreukelen zijn 2 Engelschen, waar onder de kapitein en 7 Indische ma trozen. Onder de 12 aan land gespoelde lijken bevinden zich ook dat van eene vrouwen die van enkele kinderen. De correspondent van de Times te Lissabon heeft een bezoek gebracht aan do plek waar de lloumauia schipbreuk heeft geleden. Hij vond de kust bestrooid met artikelen der lading, van welke de bewoners der naburige dorpen reeds aanzienlijke hoeveelheden hadden weg- geroofd, iu weerwil van de zoogenaamde bewaking der kust. Men heeft de re geering verzocht troepen te zenden om de dorpen te omsingelen en zoodoende van de bewoners teruggave van het geroofde te verkrijgen. De twee gered de Europeanen wijten de ramp aan grove nalatigheid. Er bestond geen be hoorlijke uitkijkdienst. De Roumania strandde zoo, dat niemand eenen schok gevoelde. Anderhalf uur bleef het stoom schip op het zand schuren, zonder dat tot de toen gemakkelijke redding der vele menschenlevens werd overgegaan de verbijsterde bemanning was er onbe kwaam toe. Een in de .Vereenigde Staten, onder den naam van „menschelijke struisvogel" bekend persoon heeft eene operatie moeten ondergaan. Acht jaar lang had hij den kost verdiend met het inslikken van spijkers, stickken glas, enz. maar ten laatste kwam zijn maig hiertegen in verzet, en had hij hulp noodig. Het bleek dat de maag een pond spijkers bevatte van allerlei soort, groot en klein, benevens eenige schroeven en een aan tal glasscherven. Niettegenstaande dit was zijn maag geheel normaal. Men kan zich aan alles wennen Maandag-avond waren op den spoor weg der Great Northern, te Spokane, (Washington) eenige werklieden bezig met het leggen van spoorstaven op een brug, toen deze plotseling instortte. Ze ven man werden gedood en 5 doodelij k gewond. Den 16en November zal te New-York een bijeenkomst van alle bisschoppen uit de Ver. Staten plaats hebben, welke zal worden geleid door mgr. Satolli, die daartoe van Rome naar Amerika ver trok. De beraadslagingen zullen geheim worden gehouden. Men vermoedt echter, dat de onderwij skwaestie het hoofdpunt van de bespreking zal zijn. Dezer dagen is mevrouw Harrison, de echtgenoote van den president der eeuigde Staten, gestorven. President Harrison heeft zelf wel eens gezegd dat hij een groot deel van zijn succes te danken had aan haar die hij „zijn betere helft" noemde, en dit is inderdaad waar. Toen Harrison inder tijd, als student zich verloofde met Ca roline Scott, waren zij beiden „zoo arm als Job", maar kort daarop kreeg Ben jamin Harrison, op eens een onverwachte erfenis. Sinds dien tijd ging het al beter en beter, en onafgebroken stond mevrouw Harrison haar man bij, eerst in zijn zaken als advocaat en later in de ontvangst van voorname personen en de regeling van het huishouden, toen Harrison, nog met een zeer bescheiden vermogen als senator te midden der overdadige weelde zijner collegas terecht kwam. Eerst zagen dezen den minder door de fortuin begunstigde met den nek aan. maar mevrouw Harrison hield elke overdadige weelde in haar salons beslist daarbuiten en wist daartegen zulk een beschaafd gezelschap daar te vereenigen, dat ten slotte de groote geldadel alle mogelijke moeite deed om bij de eenvoudige Harrisons te worden ontvangen. Bij den ontzettenden brand te Mil waukee (Ver.Staten van Noord-Amerika) zijn 25 personen omgekomen. De bouw vallen worden bewaakt door afdeelin- gen soldalen. Er is niemand zonder on derkomen. Men heeft de hand gelegd op een bende brandstichters, die eenige huizen in brand wilde steken, welke op eenigen afstand van het tooneel van don grooten brand lagen met het doel te kunnen plunderen. Er zijn nog ver scheidene andere personen in hechtenis genomen. De schade wordt op 8 mil- lioen dollars gerekend. Er zijn 700 gebouwen verbrand. GEBOREN 30 Oct. Adrianus, zoon van J. van Witzenburg en J. C. Berre- voets, Hoofdstraat. 1 Nov. Johanna, dochter van K. van Gogh en W. J. Wan na, Helenastaat. 2. Willem, zoon van M. Hoogwerf en M. E. Scheenloop, Hoofdstraat. OVERLEDEN: 31 Oct. Naatje Es- koek, oud 75 jaar en 7 maanden, wed. 11. van der Brugge, Nieuwe Singelstraat. Clemens Annicetus Schade, oud 62 jaar en 6 maanden, Hoogstraat. 1 Nov. Abrahum Bosman, oud 50 jaar en 7 maanden, Hoogstraat. GEHUWD: 2 Nov. P. J. Romein en L. M. Sitton. C. J. Wuister en M. den Herder. L. van de Water en H. van Haasteren. A. Lensveld en M. J. Maltha. BEURS TE SCHIEDAM, 2 Nov. 1892. Moutwijn, f 8.50. Verhandeld: f73/4 a "/8. Stemming: onveranderd. Jenever f14. Amst. proef f 15.25. Spoeling. Yereenig'mg fl.90. Berlijn. [Bogge, Nov. j Nov. Dec. April/Mei j Meell2Merk.l.md. n 12 Dec. Rogge, loop. md. Dec. Spirit. Nov. Kami). I Dec./Jan. 138.50 140.50 31.30 32.70 21.125 21.25 New-York. Maïs Amsterdam. 0.51 139.25 140.50 31.30 32.70 18.— 15.10 49.25 49.30 14.40 14.60 21.25 21.50 0.51 1 Nov. Rogge op levering vast per Maart f 134, 133. 2 Nov. Rogge op lev. liooger per Maart f 135, 136, 135. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 1 Nov. 2.98 M. 2 Nov. 3.48 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.06y2 Disconto 3 pCt. Parijs - 48.— 21/2 Antwer-47.92Vj 2V2 VEEMARKT TE ROTTERDAM. 1 November. Op de veemarkt waren heden aange voerd 31 paarden, veulens, ezels, 500 vette rundaren, 1477 magere dito, 567 vetteen graslcalveren,37nuchterekal veren, 11 schapen of lammeren, var kens, 332 biggen, 2 bokken. De prijzen waren als volgtrunderen lste qual. 70 a c., 2de qual. 64 c., 3de qual. 50 a 60 c., kalveren lste qual.: 92Y2 c 2de qual. 80 a 85 c. per kilo Melkkoeien 120 a 260, kalfkoeien ƒ160 a 280, stieren 90 a 170, graskalveren ƒ25 a 50, pinken d vaarzen ƒ70 a 160, alles mager vee ;paarden/30 d 75. Op de botermarkt werden aangevoerd 59 8 en 61/16 ton, en 928 stukken d Y'i kilo; prijs le qual./66,_2e qual. f62: 3e qual. 58; per */j kilo 55 a 70 0. 1 Nov. 2 Nov. 31 Oct. 1 Nov.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3