Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 15de Jaarg. Vrijdag 4 November 1892. No. 4427. bureau ^oogstraat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. MENTANA. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Episode uit den Zouaventijd. 1) Abonnementen op dit blad worden dagelijks aangenomen. Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 040 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 3 November '92 De nieuwe zitting der Belgische Kamers zal Dinsdag 8 Nov. door koning Leopold in persoon met een Troonrede geopend worden. Zondag heeft Z. M. daartoe zijn voornemen aan den minister-presi dent Beernaert te kennen gegeven. De Patriote meldt, dat de Kecliterzijde heeft besloten met het oog op den onwil dei- liberalen zoo snel mogelijk de gronds- wetsherziening te behandelen. In de Kamer zou zij stemmen voor elk voor stel, waarvan de Regeering, rekening houdende met de kansen van overeen stemming, de vaste formule indient. Het Hof van gezworenen in Brabant veroordeelde in zijne zitting gisteren te Brussel gehouden, zekeren Villevel, uitgever van een blad La Misère tot 2 jaren gevangenisstraf wegens zekere anarchistische artikelen. Tijdens de schorsing der zitting vluchtte de be schuldigde. Het arrest werd door flui ten en sissen der anarchisten begroet. De gezworenen werden na afloop der zitting door de menigte zoo bedreigd, dat de politie hen beschermen moest. In den ministerraad, welke gisteren te Parijs is gehouden, heeft de minister Ricard den president der republiek ter teekening voorgelegd een besluit tot het toekennen van gratie aan de mijn werkers van Caimaux, die door de recht bank van Albi veroordeeld zijn. Het besluit zal worden geteekend onmid dellijk na hervatting van den arbeid. Deze zou gisteren worden hervat. In een Zaterdag gehouden algemeene ver gadering werd althans tot het op geven der werkstaking besloten, nadat Clemenceaux, Millerand en Pelletan be loofd hadden, dat ook aan de door de rechtbank te Albi veroordeelde kame raden gratie zou worden verleend en zij er zelfs voor zouden zorg dragen, dat aan die enkelen welke wegens bestraf fing voor misdaden tegen het gewone recht door de Maatschappij niet kun nen worden aangenomen, binnen een week hier en daar werk zou worden bezorgd. De katholieke industrieelen van het noorden van Frankrijk hebben een be roep gedaan op den Paus in zake de sluiting van de kapel van Notre Dame du Haut-Mont, welke op last der regeering is geschied. Deze anti-clericale geweld daad is geheel in strijd met het concor daat, maar de regeering beroept zich tot hare rechtvaardiging op de organieke artikelen, die indertijd aan het concor daat werden toegevoegd, zonder dat Rome daarmee genoegen nam. De katho lieke industrieelen verzoeken den H. Vader tusschenbeide te willen komen en de geschonden katholieke rechten te verdedigen. Het bericht dat do minister-president Gladstone het feestmaal op 9 dezer dooi den nieuwe lord-mayor van Londen in de Guildhall te geven, niet zal bijwo nen, heeft in geheel Engeland groote opspraak en bittere teleurstelling ge wekt. Gladstone heeft den lord-mayor van Londen doen weten, dat zijn dokter, sir Clark, hem om gezondheidsredenen verboden heeft, aan het jaarlijlcsch feest maal in het stadhuis deel te nemen. Hiermede vervalt de traditioneele rede die het hoofd van het Kabinet steeds hield, om de regeeringsplannen in de binnen- zoowel als in de buitenlandsche politiek bloot te leggen. Men vraagt zich af of de weigering in verband staat met het feit dat de nieuw gekozen bur gemeester katholiek is. Maar behalve door do vrees om zijne populariteit onder de papenhaters te verliezen, kan Gladstone bij zijn besluit om zich van het feestmaal te onthouden, ook wel door een andere overweging geleid zijn. Het vermoeden ligt voor de hand dat de minister-president om redenen van Den laten November begaf generaal Kanz- lor zkh naar Civila-Vecchia, om, in overeen stemming mot generaal de Failly, eene beslis sende beweging tegen het Garibaldistische le ger voor te bereiden. Hij vond Jen Franschen generaal minder ongeduldig dan bij zelf, om handelend op te treden; bij was besloten de grootste omzichtigheid in acht te nemen. Ge neraal de Failly had inderdaad, bevel gekre gen het pauselijke leger te ondersteune* tegen Je Garibaldisten, maar elke botsing met de Italiaansche troepen te vermijden, die men wenschte langs staatkundigen weg, naar hun eigen land terug te zenden. Generaal de Failly was van oordeel, niet naar Monte-Rotondo op te rukken, alvorens het grootste deel van zijn leger te Rome zou zijn vereenigdvöor alles moest men het ge vaar duchten plotseling het geheele Italiaan sche leger tegenover zich te zien, dat, al naar politieken aard thuis blijft. Wanneer de premier aan den feestdisch op Guild hall het woord voerde, zou hij natuur lijk in de allereerste plaats over de Iersche kwestie moeten spreken, en het schijnt dat omtrent deze kwestie nog geen volkomen overeenstemming bij het ministerie is verkregen.Ook het Oeganda- vraagstuk laat de premier voorloopig wellicht liever onaangeroerd. Intusschen hoe hot ook zij, het bericht dat Glad stone niet op de Guildhall verschijnt zal alom groote teleurstelling baren, niet alleen in Engeland, waar zulk eene afwijking van de tiaditioneele gewoonte een zeldzaam feit is, maar ook alom in Europa, waar men zich reeds op de rede door Engeland's eerste minister in de Guildhall te houden, spitst, omdat zij het peil van den politieken toestand vrij nauwkeurig pleegt aan te geven. Het blijkt dat Rusland steeds vrijer wordt in zijn eischen betreffende de vaart door de Dardanelien. Yolgenseen bericht aan de Standard uit Yarna is den Russischen gezant bij de Por te, den heer Nelidoff, nu wear opgedragen aan Turkije te vragen, dat aan Rusland voortdurend de vrijheid worde verleend, oorlogsmaterieel en munitie door de Dar danelien te zenden. De Sultan moet hierover zeer onthutst zijn en zou, mocht werkelijk de vraag worden ge daan, antwoorden, dat hij daarover het advies moet inwinnen van den gezant eener bevriende mogendheid. Deze nieuwe vraag van Rusland is onafhankelijk van de vroegere met betrekking tot de Rus sische vaartuigen, welke gedaan doch afgewezen werd. in den loop der onder handelingen over het handelstractaat. Werd deze laatste ingewilligd, dan kon ingeval van oorlog de Russische vlootzich gemakkelijk met een Fransch eskader in de Middelandsche zee vereenigen en dan zou Italië, te land en ter zee be dreigd, verloren zijn. Aan de Times wordt uit Belgrado gelang te Florence de volksbeweging of het gezond verstand zou triumpheeren, naar Rome zou oprukken of terug zou trekken Generaal Kanzier daarentegen, wilde zoo spoedig mogelijk slag leveren, om de vereeni- ging der officieren van Garibaldi te voorko men en partij te trekken van de verdeeling van den hoofdtroep, om dezen te verslaan vóór het Italiaansche gouvernement, welker geheime toeleg men met recht wantrouwde, zijne troe pen in slagorde zou stellen. Hij was zeker van den goeden uitslag, wel wetende dat zijne soldaten bij den eersten schok de Garibaldis ten zouden slaan, ongeacht hun aantal, en hij wenschte alleen den steun, meer nog in naam dan wel in werkelijkheid, van de bri gade Polhès, die reeds te Rome was aangeko men. Men moest, meende hij, Garibaldi den tijd niet laten, zich te bedenken en terug te trekken, want zijne vrijwillige terugtocht zou door de vijanden van het Pausdom als een schitterend succes worden geroemdneen, met bliksemsnelheid moest men zich op hem wer pen, hem verrassen en hem ten aanzien der geheele wereld de vernederendste en wel ver diende straf opleggen. Dit was het eenige middel om den terugkeer derzelfde droevige ge beurtenissen te vermijden, door het revolutio naire kamp te ontmoedigen en te tooneu wat de soldaten van den Paus konden. Dit was een eer, die het pauselijke leger vorderde als een recht, en dat men onmogelijk kon weigeren. seind, dat een speciaal onderzoek den correspondent in staat stelt tebevestigen, dat het vorige Servische ministerie een geheim leenings-contract met de Russi sche staatsbank aanging, waarbij de .aatstgenoemde aannam tegen 6 pet. rente 1 millioen roebel voor te schieten, waarvan 2/3 is opgenomen, deels tot je taling der ammunitie voor de Burdan- geweren, die Rusland aan Servië ver kocht heeft. De S/f^Ystóiatekrachtigde dit leeningscon tract nooit. Waaraan werkelijk hot geld besteed is, is onbekend. Een telegram uit Messina gewaagt van een volksoploop te Barcellona Pozzo di Gotto tengevolge van eene verhoo ging der belasting op riet. Ongeveet 5000 menschen vielen aan op de douane gebouwen, vernielden deze en wierpen de ruiten van het stadhuis in. Men zegt dat er menschen gedood en ge wond zijn. De te New-York verschijnde World heeft berichten uit Venezuela volgens welke Crespo de verbeurdverklaring heeft afgekondigd van de woningen en bezittingen van alle, die onder het vorige gouvernement betrekkingen hebben ver vuld. Crespo belooft aan alle billijke reclames van buitenlanders tegen het vorige gouvernement te zullen voldoen. Depeches van Hongkong maken mel ding van een'vreeselijka brand te Ichang, welke ontstond in eene jonk in de rivier tengevolge waarvan vijftig jonken en vele eigendommen aan de oevers der rivier vernield werden en 200 personen omkwamen. Yolgens berichten uit Sydney heeft de werkliedenbetooging aldaar om het Parlement te mtimideereii on de losla ting der veroordeelde werkstakers uit te lokken, volledig fiasco geleden, zelfs zonder optreden der politie. Men komt overeen, in den nacht van den tweeden op den derden November op Garibaldi aan te rukken. Generaal Kanzier komt dade lijk naar Rome terug, om den slag voor te bereiden. De troepen die werden aangewezen om deel te nemen aan den tocht, ontvingen het bevel om op te rukken met eene buitengewone vreugde. Het leger, dat onder opperbevel van gene raal Kanzier staat, wordt in twee colonnes verdeeld: de eerste, uit pauselijke troepen be staande, onder bevel van generaal de Courten de tweede, geheel uit Franschen samengesteld, onder bevel van generaal de Polhès. Een groot aantal officieren, die niet tot de aangewezen korpsen behoorden, verzochten en verkregen de gunst, de expeditie te mogen bijwonen en zich als aides-de-camp of ordou- nance-ofiicieren ter beschikking van den be velhebber te stellen. Onder hen bevond zich graaf de Caserte, broeder van den koning van Napels, met zijne aide-de-campde kolonels Usani en Rivera. Men zag onder hen ook de baron de Sonnenberg, kolonel van de Zwitser- sclie garde; de Christen, kolonel der vreemde vrijwilligers de luitenant-kolonel, graaf Car- pegna, generaal graaf Raphael de Courten, enz. enz. Kolonel Victor de Courten, die zich uit den dienst had teruggetrokken, overtrof echter allen als gewoon soldaat had hij in de gelederen der karabiniers plaats genomen. Nog andere vrijwilligers vergezelden de ex peditie. Dat waren de Ozanam en drie Eerw. Zusters van den H. Vincentius it Paulo, die denzelfden morgen uit Parijs waren aangeko men. met eene gewichtige zending van het Fransche Comité. Bij hen voegden zieh nog de onvermoeibare mevrouw Store, die door ge woonte eene der behendigste ziekenverpleeg sters was geworden, vicomte de Saint-Priest, graaf de Lorges en de heeren Benoit d'Azy, de Saint-Maur, de Luppé, Vrignault en de meeste aalmoezeniers van liet pauselijk leger. Allen hadden groote vermoeienissen te door staan en bewezen onbetaalbare diensten. Op Zondag, 8 November, tegen een uur des morgens, hingen de troepen de wapenen om, en richtten zich naar Macao, om van daaruit de beweging aan te vangen. De soldaten wa ren behalve van hun volledig marschtemie en munitie voorzien van twee dagen proviand. Te Capo-Bianco liet generaal Kanzier zijne troepen halt houden om heil een weinig rust te verschaffen, en gelegenheid te geven iet* te nuttigen, alvorens den vijand aan te val len, en hunne natte kleederen wat te laten droogen. (Wordt vtmolgdj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1