BILBOQUET. Binnenland Feuilleton. Schiedam, 3 November 1892. Naar wij vernemen, zal de weleerw. pater V. M. Aghina, door zijne geeste lijke overheid tot andere diensten ge roepen, weldra onze stad verlaten, om in het klooster der EE. Dominicanen te Huissen zijne priesterlijke bediening voort te zetten. Met leedwezen zullen wij den waar- digen priester zien vertrekken, die zich gedurende zijn zestienjarig verblijf hier ter stede zoo ruimschoots de algemcene achting heeft weten te verwerven. In hem verliezen de armen een liefdevollen vader, de hulpbehoevenden een wijzen raadsman, de treurenden een minzaam trooster. Moge het hem gegeven zijn in zijn nieuwen werkkring nog vele jaren in gezondheid de vruchten te plukken van de schoone, verhevene taak, ge durende die lange reeks van jaren hier volbracht Gisteren-avond omstreeks half tien ure werden de bewoners en wandelaars op de Hoogstraat eensklaps opgeschrikt door een geweldigen slag. Weldra bleek het, dat er ten huize van den winke lier P. Koot eene gasontploffing had plaats gehad. De gaswerker J. C. Zij der veld was op de bovenvoorkamer van bedoeld pand bezig een ongerief te verhelpen aan de gasleiding welke na langen tijd voor 't eerst weder werd gebruikt. Waarschijn lijk is de ontploffing veroorzaakt in eene opeenhooping van gas, welke zich tus- schen den vloer in genoemde kamer en het plafond in den winkel verzameld had. Althans in een oogwenk viel het plafond tot gruis en sprongen de ruiten in de winkelpui met zulk een geweld, dat zelfs de middenstijl van het raam werd ontzet. Deurpaneelen werden in gedrukt en ruiten zoowel in het sous- terrain als in de beneden-achterkamer vernield zelfs een kachel sloeg daar uit elkaar en de tafel werd in een hoek geworpen. Bij al de schade die het veroorzaakte, liep het ongeval nog betrekkelijk gelukkig af; brand werd niet veroorzaakt en niemand be kwam eenig letsel. Koot, die in een hoekje van den winkel eenig werk verrichtte, werd onder het gruis van het plafond als bedolven; doch kwam met den schrik vrij. Ook de overige bewoners, die weldra op straat waren, bleven on gedeerd. De plaats van het onheil vertoonde onmiddellijk na het gebeurde een ge weldige ruïne; het geraamte van het winkelplafond, de verweerde winkelpui en de kalkstukken en glasscherven, die de Hoogstraat voor een goed deel bedek ten, toonden welk een ontzettende kracht hier in 't spel was geweest. De aange richte schade is zeer groot, doch zoowel het pand als de inboedel is verzekerd. Gisteren vertrok een detachement van het regiment grenadiers en jagers T) Ontbreekt toch op het feest niet. Diana heeft een zoo groot verlangen om n hare dankbaarheid te betuigen. En mocht gij u in het gezelschap van nederige kooplieden niet al te best vermaken, gij zult misschien eenige voldoening genieten bij het aanschouwen van het geluk dat gij hebt bewerktDaarbij, indien ik durfindien het niet te roekeloos is van mijnentwege, zou ik uwen doorluchtigen vriend, den graaf de Maugiron, ootmoedig ver zoeken u te willen vergezellen. Zijne tegen woordigheid zou ons uw gezelschap zeker dubbel aangenaam maken. Tot morgen, Boquet! tot morgen. Den volgenden dag werd er eene plechtige huwelijksmis gevierd in de kapel Saint-CIair, patroon der lantaarn- en schepelmakers, gesticht in de kerk van Saint-Leu en Saint-Gillis, ge legen in de groote straat Saint-Denis. Al de meesters van het ambacht waren er uit 's-Gravenhage naar Schiedam met 't oog op 't geval dat ook hier het mond en klauwzeer zich heeft vertoond. Naar wij vernemen, is deze besmette lijke veeziekte uitgebroken op de hoeve van den heer Ham aan de Vijfsluizen, onder deze gemeente, die door de mili tairen wordt bewaakt. De Vorstelijke familie is voornemens Zaterdag 3 December a. s. van Het Loo naar Den Haag terug te keeren. Door H. M. Koningin-Regentes is aan den kommandant van de eerewacht op 23 September te Haarlem, een groote zil veren herinneringsmedaille en aan iede- ren deelnemer een bronzen medaille ver eerd, met de beeltenis van H. M. de Koningin en den datum van het Vorste lijk bezoek, waarhoven een kroon en omgeven door een lauwerkrans. De toe zending ging vergezeld van een vleiend schrijven. De Minister van Waterstaat bracht Dinsdag een bezoek aan Maastricht, waai de Maasbrug met hare bogen en pijlers in oogenschouw werd genomen. Vervol gens begaf zich Z.E. naar de plek tus- shen Bunde en Beek, waar de verzak king aau den spoordijk heeft plaats ge had. De Tweede Kamer zal den 8en No vember bijeenkomen. De Haagsche correspondent meent, dat het dan aan te vangen onderzoek van jde bedrijfs belasting en de kieswet wel tien dagen duren zal, zoodat eerst den 22steu November de openbare beraadslaging over de Indische begrooting kan be ginnen. Eerstgenoemde voordracht zal waarschijnlijk niet voor 24 of 25 No vember aan de orde worden gesteld, en dan zal het 1 December zijn eer de Kamer zich met de Staatsbegrooting zal bezighouden. Thans zijn de afdeelingen der Twee de Kamer opgeroepen tegen 8 dezer tot behandeling van eenige wetsont werpen van geringen omvang en voorts van de ontwerpen betrekkelijk de Be roeps- en Bedrijfsbelasting en het Kies recht. De heer Tlenry Tindal deelt in het Dagblad van Nederland mede, dat ook volgens zijneinformatiën onderdeKamer- leden het plan bestaat, des heeren Seyf- fardt's oorlogsbegrooting af te stemmen. De heer Tindal zegt, dat hij dit be treuren zou, wijl de Minister zeker veel meer gearbeid heeft in belang van 's lande verdediging dan zijne drie voorgangers te zamen. Deze voorgangers waren achtereen volgens de heeren Bergansius, Weitzel en Reuther. Door den Bondsraad van den Ned. Coöperatieven Bond zal een adres aan de Tweede Kamer worden ingediend, betreffende het wetsontwerp op de be- drijfs- en beroepsbelasting. De voor bij tegenwoordig- en bemerkten dat meester Boquet er waarlijk goed uitzag en de bruid niet minder. Een zonnestraal, door de venster ramen op haar voorhoofd nederdalend, deed hare gulden haren schitteren en vormde een lichtkrans rond haar hootd. Boquet wendde van tijd tot tijd het hoofd om, om te zien of kapitein La Mothe niet aan kwam, doch de kapitein kwam nog niet. De officieren zijn altijd niet vrij. Hij was misschien door zijnen dienst weerhouden. De mis liep ten einde, zonder dat zijn wel doener verschenen was. Toen men in de groote zaal van Bourdon- neau aan talel meende plaats te nemen, ging de deur open, en een schildknaap, door twee wachters vergezeld, trad het vertrek binnen. In den naam des koningszeide de schildknaap. Al de aanwezigen stonden eerbiedig op. Ik breng van wege den koning een brief voor meester Boquet. Voor mij '1 vroeg Boquet zeer ontroerd. Voor u, zeide de schildknaap, terwijl bij hem een papier overhandigde, dat met het Staatszegel voorzien was. Zich vervolgens tot de bruid wendende, hernam hij Zijne Majesteit heeft zich gewaardigd mij insgelijks met eene boodschap voor u te ge lasten, mejuffrouw. Ik moet u dit juweelkistje ter hand stellen. naamste strekking van dat adres zal zijn te betoogen, dat slechts de winst, die coöperatieve vereenigiDgeu maken, dooi' verkoop of diensten aan anderen dan haar leden door de belasting be hoort te worden getroffen. Wegens den gunstigen stand der financiën van het fonds ter ondersteu ning van weduwen en weezen van vrij willig dienende militairen heneden den rang van officier, zijn de pensioenen met 75 percent kunnen worden verhoogd. De Nederlandse/ie Spectator stelt ons op zijn laatste plaat den „belasten Nederlander" voor,, in de gestalte van een acrobaat. De kunstemaker torst met de rechterhand een zwaar gewicht, waarop vermogensbelasting te lezen staat, en op de gesloten vuist van die hand rust het personeel. De andere hand is bezig de gewichten op te heffen, die met bedrijf of beroep zijn geteekend en te gelijk is aan een der enkels een kogel geteekend, met het opschrift grondbelasting. Op de schouders drukken de gewichten successie en aceijnsen op het hoofd opcenten en van den hals hangt een hand af, die de gemeentebelas ting ophoudt. Het gelaat van den aldus heiasten Nederlander vertoont geen prettigen trek. Hij verricht het kunststuk, om zooveel zware gewichten te torsen, blijk baar niet voor zijn genoegen, en het lichaam gaat onder dien last gebogen. Voor deelneming aan de cursussen voor ontsmetters, welke door den ge neeskundigen inspecteur te 's-Graven hage zullen gehouden worden, hebben zich 140 personen aangemeld uit een zestigtal gemeenten. Er zullen vermoe delijk vier cursussen in den loop dezer maand plaats hebben, waarvan de eerste in den Christelijken Volkshond te 's-Gravenhage op 11 en 12 dezer zal worden geopend. De door brand vernielde branderij en distilleerderij van de firma E. Kiderlen, te Oud-Delftshaven, wordt weder opge bouwd. D Ook in de gemeente Vlaardiuger- Ambacht heelt zich onder het vee van den landbouw.r v. d. Kooy in den Broek polder en hij den landbouwer Keyzer het mond en klauwzeer vertoond. Door de regeering zijn de noodige maatregelen genomen en gisteren-avond arriveerden te Vlaardingen ter vervan ging van de veldwachters een 40-tal in fanteristen, die per spoor van Amster dam gekomen waren. Men schrijft uit Maassluis: Bij heide laatste jaren breidde deze gemeente door den houw van nieuwe woningen zich sterk uit binnendijks; thans schijnt naar huiten te doen, althans behalve de inrichting voor de water leiding en het vischafskig- gebouw, vindt men daar een flink pakhuis, terwijl ei- Het juweelkistje bevatte een rijk halssnoer in diamanten, waarmede Diana zich onmiddel lijk met lierheid tooide. Een geschenk des konings. De lieve bruid meende eerst dat zij droomde. Boquet was gelijktijdig- rechtgesprongen en riep Leve de Koning Al de aanwezigen stemden met hem in. Toen de schildknaap zich verwijderd had, gaf Boquet aan zijne vrouw en aan zijne vrienden keunis vau den brief dien hij ontvan gen bad. De koning had zich den dienst herinnert dien Boquet hem bewezen had, toen hij onder eenen anderen naam den troon van Polen verliet, waar zijne edelen hem wilden vastketenen en benoemde hem daarom lau- taarumaker van de Kroon. Terwijl Diana, haar echtgenoot en hunne vrienden op de gezondheid vau kapitein La Mothe dronken, had er aan het hof een feest plaats. Het was eene schoone gelegenheid voor de eerzuchtigen om hunne geheim gehouden be hendigheid van het bilboquetspel ten toon te spreiden. Reeds voor bet gewone uur, begaven de hovelingen zich naar het paleis, voorzien van hunne bilboquets. Iedereen hoopte de eenige te zjjn die het nieuwe spel kende; iedereen droomde reeds dat hij met den koning een speelpartijtje zou mogen wagen, waarna men nu weer een zestal woonhuizen in aan bouw zijn. (R. N.) Ook in Schipluiden is het mond- en klauwzeer onder het rundvee uitgebro ken en wel op de woning van de bouw lieden C. van Winden en P. Van Yeen, in Abtswoude. De raad der gemeente Brielle is voor nemens met het oog op den financieelen achteruitgangen de mindere draagkracht der gemeeute, hij de regeering pogingen aan te wenden om de gemeentelijke Hoogere Burgerschool te doen verande ren in eene rijks-hoogere Burgerschool, .zoo mogelijk met 5-jarigen cursus. Door de mannenzangvereeniging „Kunst en Broederschap" te Amster dam is een nationaal en internationaal concours uitgeschreven te houden op 6 en 7 Mei 1893. Vereenigingen die aan dezen zangwed strijd wenschen deel te nemen, wenden zich tot den president den heer D. De Voogd, Plantage Middellaan 27a Am sterdam. De I olksbaniertot dusverre het or gaan der Amsterdamsclie afdeeling van den „Ned. R. K. Volksbond," zal met 15 November overgaan in handen van de commanditaire vennootschap tot ex ploitatie van De Tijd. Men schrijft aan de Uir. Crt. Het is niet voor de eerste maal, dat wij melding hebben te maken van een proeve van micrograpkie van de hand van onzen stadgenoot, den heer René Mitton, horlogemaker op de Neude. Dezer dagen heeft hij, een artist van den len rang op dit gebied, dat zoo veel volharding en igeduld naast een zoo scherpen blik en vaste hand ver- eisoht, deelgenomen aan een wedstrijd in kleinschrift, uitgeschreven door het Parijsche dagblad V Eclair. Do heer Mitton schreef een telegram van 30 woorden op een blaadje papier, dat hij in een couvert sloot, hetwelk hij daarna opborg in een zwart vogel zaadkorreltje Gisteren mocht hij van de directie van het genoemde blad liet bericht ontvangen, dat hem een diploma der le klasse voor zijn arbeid was toe gekend. De slagers te Deventer hebben met 1 Novemberden prijs van het rund vleesch met 10 cent per kilogram verlaagd. De veehandel is in de Betuwe thans, nu België gesloten is, zeer lusteloos. De meeste vetweiders kunnen hunne ossen, waarvan andere jaren om dezen tijd honderden naar de Belgische markten worden verzonden, niet kwijt raken, zoodat velen ze zelf beginnen te slach- te slacht, en z g, uitponden. Voor vette ossen le kw. kan men ternauwernood 0.50 a f0.56 per kilo maken. het bestuur van eene provincie of eeuig ander ambt, rijk aan eerbewijzen of aan muntstukken mag vragen. De teleurstelling was groot, toen iedereen bemerkte dat het getal bilboquetspe- len zeer aanzienlijk was. Iedereen had er een; degenen die er nog geen bezaten, waren te huis gebleven om geen getuige te zijn van de zegepraal hunner tegenstrevers. Er bleef hun eene kans over: het was van zich te doen opmerken door zijne vaardigheid. In de groote zalen, onder den helderen glans der liohtkroneu, speelden ministers, hooge hee ren, officiers, magistraten, allen met den bil- boquet en bespiedden ter luiks de gelukkige slagen van hunnen buurman. Men meende eene bizoiulere academie, een hof in kindschheid vervallen, te zien. Mijne heeren, de koning! De koning verscheen, vergezeld van Queles, Maugiron, Pibroc en Chicot. Op zijnen doortocht boog iedereen eerbiedig het hooï'd, en na die eerbewijzing, begon men den bal te zwieren en op de punt vau het speeltuig te vatten, hopende dat een goedkeu rende glimlach vau Zijne Majesteit te kennen zou geven dat de behendigheid van den speler opgemerkt werd. De koning lachtte niet en Chicot lachtte te veel. Eene zekere ongerustheid maakte zich van allen meester, Slot volgt.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2