Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4428. bureau Jioogsfraaf 0 817. MENT ANA. 15de Jaarg. Zaterdag 5 November 1892. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: - 0.05 nr PRIJS DER ADVERTENTIEN NIEUWE SCHIEDAEUISCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 9. Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 12i. i I lil)iiii.il. oil I.IIIIIIill iiim.u rmimiiminimi"nunmiM i.i Yan 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 4 November '92 In de commissie van de Belgische Kamer belast met het onderzoek van de voorstellen tot herziening der Grond wet is het gisteren tot eene stemming gekomen. De herzieningscommissie heeft Achtereenvolgens een reeks voorstellen afgestemd, een nl. dat van Janson (al gemeen stemrecht) met 17 tegen 4 stem men, dat van Hanssens (algemeen stem recht door census beperkt) metalgemeono «temmen, dat van Nothomb (25-jarigen leeftijd en 3 jaren domicilie (met 20 tegen 1; dat van Sabatier (algemeen stemrecht met uitsluitingen) met 18 tegen 3; en dat van Helloputte (verte genwoordiging der belangen) met 15 tegen tl stemmen. Toon deze vijf voor stellen aldus van de haan waren, heeft men no. 6, nl. dat van De Smet de Nayer (woning-census) alsnog aangehouden. Intusschen hebben de radicale leden Janson en Feron een nieuw voorstel i'igedieud, strekkende om het algemeen «tomrecht althans niet hij de Grondwet uit te sluiten, maar dit aan ,de kieswet over te laten. Dit laatste voorstel werd gisteren door de herzieningscommissie Verworpen en vervolgens het kiesstelsel Op den grondslag der woning met 13 legen 5 stemmen aangenomen. Tenge volge van de verwerping van het alge meen stemrecht door de parlements-com- 'uissie heerscht er algomeene ontevreden heid hij de werklieden-partij.De federatie van de werklieden partij heeft besloten, talrijke vergaderingen te organiseeren, tot op Dinsdag, den dag van de opening Jer Kamers, en Dinsdag manifestation te doen op den weg, dien de koninklijke 8toet volgt tot opening der Kamers. De mijnwerkers van Carmaux hebben gisteren-ochtend hot werk hervat. 'Woensdag avond hielden zij nog eone Vergadering waarin voorgelezen werd «en telegram aan Clemenceau en Pelle- Episode uit den Zouaventijd. 2) Deze verp >ozing duurde anderhalf uur. Ge urende dien tijd las pater Ligiez de Mis in tle Heine kapel van het plaatsje. Op het ^genblik d.it deze eindigde, kwamen de éclai- melden, dat Garibaldistische troepen in 'chte drommen zich om Mentana vertoonden, J1 het scheen dat zij op staanden voet den Sla-; aaiden beginnen. \v. weet niet op welke wijze Garibaldi t aa ingelicht, omtrent de beweging, die men v geu hem ging ondernemen. Hij wilde nu, 'Ugeus Bertani, Gnerzoni en del Vecchio on- 'adellijk den strijd beginnen, met de Abruz- 11 in den rug, om, zoo noodig, zijne aftocht •.^makkelijk, en eene vervolging oumogelijk - ..'naken, eu zelfs gaf hij aan Menotti schrif- U'jk bevel den strijd aan te vangenmaar 'euive dralerjj, waarmede hij reeds zoo velen ostbaren tijd had doen verloren gaan, kwam e uitvoering van dit verstandige besluit weer tan, dat de minister aan den prefect gelast had hem te seinen, wanneer het werk werd hervat, daar dan de gratie voor de veroordeelden van Albi zou geteekend worden. Voorgesteld werd, dat de mijnwerkers allen gezamenlijk ten vijf ure naar de mijn zouden trekken, en dat degenen, die eerst later aan het work konden gaan, wanneer de paarden waren afgelaten en het water was weg gepompt, huiswaarts zouden koeren na deze demonstratie voor de sociale revolu tie. Zoodra het bericht van do hervatting van den arbeid in de mijnen van Car maux gisteren te Parijs ontvangen was, heeft de minister Ricard terstond den officier van justitie te Albi geseind en hem uitgenoodigd, alle arbeiders tegen wio straffen zijn uitgesproken wegens handelingen in verband met de werk staking van Carmaux, onmiddellijk in vrijheid te stellen. De Franscbe minister van marine heeft van kolonel Dodds een telegram ontvangen, gedagteekend uit Kotopa den Sisten October. De kolonel meldt, dat hij den 21sten en 22sten October in het bivac te Akpa werd aangevallen door het gohecle Dahomeyaanscho leger, dat de Franschen roemrijk terug sloe gen. Het verlies van den vijand is groot en koning Behanzin heeft gevraagd te onderhandelen. Konel Dodds stelde daar voor als voorafgaande voorwaarde de ontruiming van Kolo vast. Behanzin weigerde. De Franscbe kolonne werd den 26sten versterkt met een detache ment troepen, die van de kust gekomen waren. De kolonie zette nu haren voor- waartschen marscli voort en nam ach tereenvolgens twee verschansingen tus- schen Akpa en Kotopa. Daarna nam zij den 27sten Kotapa en de verdedi gingslinie van Koto, de storkste die de Franschen tot nu toe gevonden hadden. De Franschen hadden in het geheel 10 dooden en 75 gewonden. Kolonel Dodds kampeerde ton westen van Koto, ge- roed om verder voorwaarts op te ruk- verhinderen. Hij bracht den ganschen avond door, met de kaart in de hand de omstreken van Monte-Rotondo eu van Mentana te door- loopen hij bezocht alle plaatsan die hij had laten verschansen, en suheeii vast besloten slag te leveren, nu liet aantal zijner soldaten eii het terrein hem alle kans van slagen gaven. Ondanks de groote menigte deserteurs en de enorme verliezen te Monte-Rotondo geleden, waardi or zijne gelederen sterk gedund waren, had Garibaldi nog meer dar tien duizend man onder zijn hevel. In den ochtendstond kwam hij weder op zijn eerste plan terug, en hij gaf bevel tot een flankmarsch naar Tivoli, eene onvoorzichtige en gevaarlijke beweging in de nabijheid van een vastbesloten vijand. Tegen den' middag' begon zijn leger deze beweging, maar reeds spoedig stuitte hij op de pauselijke éclaireurs. Garibaldi staakte oogenblikkelijk den marscb zijner troepen en maakte zich ge reed tot den slag. De tijding van de nabijheid van Garibaldi te Mentana, door de éclaireurs gebracht, ver oorzaakte een hartstochtelijke vreugde in het pauselijk kamp, eu de troepen beantwoordden met enthousiastischekreten de trompetten, die den opinarsch bliezen. Achter de voorhoede marcheerden in deze volgordegeneraal K&uzler met zijn schitte renden staf, de zouaven, de karabiniers, het legioen van Antibes, de dragonders, de genie, de ambulances en de gendarmesop ongeveer ken, zoodra de troepen van levensmid delen voorzien en uitgerust zouden zijn. Het schijnt dat Bismarck thans met al de kracht van zijn persoonlijken invloed in wil grijpen en de tegen woordige regeering ten val brengen. Zondag 11. heeft hij den hekenden nati onaal-] iberal en schrijver Hans Blum, uit Leipzig, met eenige andere heeren te woord gestaan, en eene breedvoerige politieke 'rede over de behandeling van de legerwet in het parlement en den toestand van Europa gehouden. Bis- mark veroordeelde de nieuwe legerwet zoo heslist mogelijk. Volgens hem had indertijd keizer Wilhelm, zich reeds zoo zeer tegen den tweejarigen diensttijd verzet, dat hij liever afstand van dc regeering wilde doen dan op dit punt toe te geven. Ook de ontzaglijke ver meerdering der uitgaven, waarschijnlijk met 90 millioen 'sjaars, kon niet door een matrieulaire bijdrage der ver schillende bondsstaten gevonden wor den, Reeds de poging om zulke lioo- gere lasten op te leggen, zou in het geheele rijk groote ontevredenheid wek ken, welke voor de nationale zaak hoogst gevaarlijk zou zijn. De noodzakelijk heid om eerst de broanen tot bestrij ding der nieuwe militaire uitgaven aan te wijzen, vóórdat de behoeften voor het militaire wezen toegestaan kunnen worden, heeft vooral Miquèl goed m 't licht gesteld. Op de tot Bismarck gerichte vraag of hij in dien zin zijne veelbeteekende stem' niet in den Rijksdag wil doen hooren, daar toch zou hij wel eene groote meerderheid om zich kunnen vormen antwoordde hij levendig: Neen dan kent gij de meerderheid van den tegenwoordigen Rijksdag niet. De meer derheid zou mij mijden als een pest zieke. Een llamburgsche choleralijder zou mot mij vergeleken een gezocht per soon zijn. Verreweg de meesten zouden vreezen, dat de omgang met mij hun op het verlies eener uitnoodiging ton een kilometer afstands volgde de brigade van Polhès. De weg, vanaf Capo-Bianco slingert zich door een oneffen terrein, zeer geschikt voor eene hinderlaag, en generaal Gourten nam zelf het bevel der voorhoede op zich, vergezeld door zijne aides-de-camp, de luitenants markies de Pietramellara, graaf van Maistre en baron de Terves. Toen de pauselijkcu, na de Romitorio te zijn overgetrokken, eene zwenking naar links had den gemaakt, bevonden zij zich plotseling voor de stelling, door de Garibaldisten ingenomen, en met den eersten oogopslag konden zij zich re kenschap geveu van de moeilijkheden, die zij te overwinnen hadden. Garibaldi, die des mid dags van Monte-Rotondo was gekomen, had zijn intocht in Mentana gehouden, waaarom- heen reeds het grootste gedeelte zijner troe pen was gelegerd. Zijn leger was verdeeld in zes brigades, elk van drie of vier bataillous, en onder bevel van Salomone, Frigyesi, Yal- zania, Cantoni, Paggi en Elia. Wat cava lerie betreft, daarvan had Garibaldi slechts enkele guides, onder bevel van zijn zoon Ric- ciotti, eu zijn geheele artillerie bestond uit twee stukken, te Monte-Rotondo op de pause lijken veroverd, want den naam van artillerie kou nieu niet geven aan nog twee ellendige bergstukkeu, miniatuur-kanonnen van vyf-en- zestig centimeter, echt kinderspeelgoed, waar van de Garibaldisten bij den aanval op Monte- hove zou te staan komen, (lat daardoor schade zou worden gedaan aan de be vordering hunner zonen, en wat de lieden zich verder al meer zouden in beelden. Buitendien zou ik in den Rijks dag eenige uren kunnen wachten eer ik aan het woord kwam, en ver der zou ik nogmaals eenige uren kunnen wachten vóórdat ik mijnen tegenstanders kon antwoorden. De klad, die mijne vijanden op mij zouden werpen, ware mij wel is waar geheel en al onver schillig. Mijne komst te Berlijn zou mij echter de grootste onaangenaamheden berokkenen. Ook kan ik aldaar niet op straat gaan zonder last te krijgen. Ik zou vóór alles als officier, die ik toch bon, in uniform in den Rijksdag ver schijnen, en waarschijnlijk wel als de eenige in den Rijksdag. Aan het minis terie van Zijne Majesteit oppositie maken, dat zou ik niet mogen dan in de uiterste noodzakelijkheid. Doch zoo de nood zakelijkheid zich voordeed, zou ik mij naar den Rijksdag begeven." Zooals Blum mededeelt, lijdt Bismarck van tijd tot tijd aan lichte aanvallen van hardhoorigheid. De minister-president van Italië, de heer Giolitti, heeft gisteren de rij der extra parlementaire (redevoeringen aangevuld met eene rede door hem voor de kiezers te Rome gehouden. De Minister ver klaarde, dat het middel tot herstel van den finaneieelen toestand gelegen is in den arbeid en de spaarzaamheid. Het evenwicht op de begrooting is thans verzekerd. De vermeerdering der open bare schuld is vooral toe te schrijven aan het tot stand komen van produc- tievo openbare werken. De feesten te Genua hebben bewezen, dat alle volken Italië beschouwen als een waarborg voor den vrede. Wat de kerkelijke staatkunde aangaat, de regeering zal voortgaan met de vrijheid van geweten te verzekeren, maar zij zal de rechten van den Staat krachtig handhaven. De regeering zal trachten verbetering Rotoudo tevergeefs getracht hadden gebruik te maken. Ten half een ure was het gansche Garibal distische leger in slagorde om Mentana ge schaard, en had de meest voordeelige stelling ingenomen, zoowel voor de verdediging als voor den aanval, zoowel voor de vervolging als voor de terugtocht naar Monte-Rotondo, het middelpunt van alle operatiën. Mochten Garibaldi en zijne staf sedert eenige dagen ook grove fouten begaan hebben, zij hadden nu althans met veel behendigheid het slagveld gekozen, waar de beslissende slag moest plaats hebben. Even na het middaguur, stuitte de dragon der Arduino, die als éclaireur deel uitmaakte van de spits van de voorhoede, op eene hin derlaag der Garibaldisten, die een boer aan den heer de la Rocbette had aangewezen, in het boscli ter hoogte van de Romitorio, links van den via Nomentana. H(j loste zijn kara bijn, een salvo werd op hem afgeschoten, maar de kogels troffen hem niet, en in galop rende hy naar de voorhoede terug. De slag van Mentana was begonnen. De voorhoede der Garibaldist.en, die de bos- schen en heuvels aau beide zijden van den weg had bezet, bestond uit drie bataljons Ge- nueesche karabiniers, onder bevel van kapitein Stallo, majoor Burlando en kolonel Missori, onder opperbevel van dezen laatste. Dit was de élite van het Garibaldistiscl»0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1