Dagblad voor Schiedam en Omstreken. "5iUu-eau Jioogsfraaf (S 317. MENT ANA. 15de Jaarg. Dinsdag 8 November 1892. No. 4430. ALGEMEEN OVERZICHT. - o'o5 Feuil le ton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1-50 O. Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 7 November '92 De herziening der Grondwet brengt ook in België beroering en geeft aan leiding tot vele betoogingen, die de welgezinden niet zonder eenige vrees voor de toekomst laten. De plechtige opening op morgen (Dinsdag) wordt te Brussel met ongerustheid tegemoet ge zien, daar den socialisten tijdens de tocht des Konings naar het parlementsge bouw eene betooging willen houden ten gunste van het algemeen stemrecht. Ook de Association libérale heeft Zaterdag een manifest doen aanplakken, waarin de bevolking o. a. door vijf Kamerleden en een lid van den Senaat wordt uitgenoo- digd den tocht des Konings naar de vergaderzaal der Kamers te gaan bij wonen en den kreet„leve het algemeen stemrecht" aan te heffen. Wegens de uitgebreide politiemaatregelen, die van hoogerhand genomen zijn, vertrouwt uien dat het bij deze kreet blijven zal en de orde niet zal verstoord worden. De eerste meeting op Trafalgar Square, ia de opheffing van het verbod dooi de nieuwe regeering, heeft Zaterdag te bonden plaats gehad. Een stoet van 600 werkeloozen georganiseerd door den socialistischen bond, kwam op het plein uiet muziek en roode vaandels, de Mar- "eillaise zingende. De menigte nieuws gierigen was veel grooter dan het aan tal manifestanten te Aan alle ramen fi)i op alle balkons stonden toeschonwers jl'i redevoeringen waren zeer gematigd. Er werd een besluit genomen, om aan bet gouvernement te verzoeken de plaat selijke overheden te machtigen tot werk- verschaffing. Men is uiteengegaan zonder bat er eenige wanordelijkheid had plaats gehad. De politie had overal maatre gelen tot handhaving der orde genomen. Het laatste gedeelte van het onder- boud van Hans Blum met Bismarck moet ffieer anecdotiscli en amusant dan pol i- Episode uit den Zouaventijd. 4) leI['j gaf dc Charette bevel de Vigna-Santucci nemeuvervolgens begaf hij zich links van dié' We^' waar de compagnie van Albionsse, 'le v,er endwsteuuing diende, eveneens naar d V'gua-Santucei optrok de aanvallers kad- Vïm aan '^en linkerflank een ongemakkelijk zetr te deorstaan, dat de Garibaldistische be- vai'W op hen richtteaan de andere zijde tan a U we^ verbief zich een muur behoorende ge» ^-out-tiuarnieri. Het was dus wel van den h j deze stelling te bezetten, alvorens hoofdaanval te beginnen. b,0 e, Charette zond de compagnie van zijn ren Alaia vooruit' die met een bewonde- "Swaardig«n moed de steile, begroeide hei hal r Van de hoogte beklom, en #r de Gari et ?ten van verdreef, die met groot verlies de r', ,beu- hTu zijn linkerflank vrij was, voerde Sa. Jharette zijne zonaven naar de Vigna- a'itucci. tiek heteekenencl zijn geweest. Zoo ver haalde Bismarck bijv., dat de terug roeping van den heer Von Schlözer als Pruisisch gezant bij bet Yaticaan, die onlangs beeft plaats gehad en in alle diplomatieke kringen veel opzien ver wekte, in ongewoon ongeneerden vorm is geschied. De lieer Aron Schlözer, die door Bismark een der degelijlcste en ver dienstelijke diplomaten wordt genoemd, werd zonder vermelding van redenen eenvoudig aan den dijk gezet. Hij ont ving enkel een schrij ven waarin te lezen stond„dat bij liet algemeen diplo matiek revirement, waartoe Caprivi voor nemens was, ook de Pruisische gezant- scliapsposten door anderen moesten wor den bezet. Tot eene bespreking dei- koloniale politiek overgaande, verklaarde Bismarck, dat hij liet bekende Duitsch- Engelscli tractaat betreffende Oost-Afrika en Engeland nooit zou gesloten hebben. Zanzibar, de gewichtigste havenplaats in Oost-Afrika was toch reeds half Duitsch en zou in vijf a tien jaar wel geheel Duitsch zijn geworden. De ver werving van Helgoland heeft geene mari tieme versterking naar verzwakking van Duitschlaud want Helgoland zou nooit zoo versterkt kunnen worden, dat het in een oorlog niet aan een Fransche vloot ten buit zou kunnen vallen. En daarmede zou Frankrijk een kolendepöt in de Oostzee voor verdere actie win nen, hetgeen bij een neutraal Engelsch bezit van Helgoland onmogelijk zou geweest zijn. Voorts betreurde Bis- mark het ten hoogste, dat Wissmann in Oost-Afrika was afgezet en hij had dezen uitnemenden Duitschen kenner van Afrika indertijd, toen hij uit Ber lijn vertrok, om tegen Bushuri te oor logen, de instructie medegegeven, om te „zegevieren" en aan deze instructie heeft hij schitterend voldaan. Hij is met een ten volle onberispelijk verleden uit Afrika teruggekomen. Ook de distantierit WeenenBerlijn kwam ter sprake. Bismarck meende De Garibaldisteu, die de boschrijke helling der hoogten bezet bielden, streden dapper en ordelijk niettemin werden zij achter den ring muur teruggedrongen. Men vreesde daar een verwoeden tegenstand te zullen ontmoeten, maar, verschrikt op bet gezicht der zouaven, die wederom met de bajonet aanvielen en der karabiuiers, die hen ondersteundenontsteld door de kanonskogels, die van de andere zijde van den weg op hen werden geworpen, verlo ren de Garibaldisten bij den eersten aanval het terrein en trokken zicli in bet huis terug, achtervolgd door de zouaven. Daar had eene meer ernstige tegenstand plaats, maar deze duurde slechts kort. De deuren werden weldra door bijlslagen vernield, en de eerste Garibal disten, die zich vertoonden, vielen onder de bajonet. De overigen legden de wapens neer. Dit belangrijke voordeel kostte den Pauselijkeu slechts weinigen hunner. Ongelukkig- werd de dappere kapitein de Veaux, die veteraan van Castelfidardo, door een geweerkogel, die mid den in 't hart getroffen had, gedood. Zijn lui tenant de Fabry, richtte zich tot hem, om hem een bevel te vragen, toen hij hem zag vallen, zonder een kreet te slaken. Op eenige pas sen afstands van daar, viel kolonel de Cha rette met zijn paard, dat door drie kogels was getroffen. Zijn soldaten meenden, dat hij ge kwetst was en kwamen toeloopen om hem op te richten, toen hij, t»t hunne groote vreugde, zelf weder opstond en met de grootste koel- die te moeten afkeuren en beriep zich daartoe op voorheelden uit oorlogstijd. „Zulke verrichtingen komen te velde volstrekt niet ernstig in kwestie en daarom is het grootelijks jammer voor de edele dieren, die aan dat spel wor den opgeofferd." Gelijk men zich- zal herinneren, was de Keizer een van de levendigste voorstanders dezer onder neming en heeft hij aan prins Frederik Leopold eene bijzondere onderscheiding verleend wegens zijne deelneming aan den rit. De prins wordt zelfs genoemd als schrijver van de onlangs anonyme verschenen verdediging van den rit. De afstand tusschen Weenen en Ber lijn vordert voor een ruiterbende een paar etmalen, doch wordt bij een over zicht vluchtig overschreden. Jl. Zater dag was in de Kamer van afgevaar digden te Weenen de minister van finan ciën aan het woord om de begrooting in te dienen. De uitgaven worden ge raamd op fl 608,684,794 en de ont vangsten op fl 609,592,085. Deze cijfers vonden hij de Kamer eene gunstige ontvangst. In zijne toelichting heeft de minister aangetoond, dat men sedert lang genoodzaakt is geweest, de buiten gewone uitgaven voor het krijgswezen te vermeerderen, een verschijnsel waaraan geen einde zal komen, zoolang er in den politieleen toestand geen verande ring komt. Men zou thans vruchtelooze pogingen doen met zich tegen eene ver meerdering van militaire uitgaven te verzetten. Eene nieuwe openbaring van den ras- senstrijddoet ons een blik slaan inde treu rige verhoudingen, die er in Oostenrijk tusschen de verschillende nationaliteiten bestaan. Bij de Kamer van afgevaar digden is eene interpellatie ingebracht over de ontbinding van het gemeente bestuur te Iteichenberg. De heer Baien- ther (Duitscher) vroeg - urgentie voor debat en eischte intrekking van ge noemden maarregel. Er ontstond een zeer levendige discussie. De heer Pei- bloedigheid voortging, zijne bevelen te geven. Intusschen werd de strijd verwoed voortge zet. De compagniën van Albionsse en Wase- scha, versterkt door de compagnie van Alain de Charette, hadden boschje voor boschje al de wouden van Cianfrone ontruimd, die door de bataljons van Burlando en Missori bezet waren. Het terrein dat zij achter zich lieten, was be dekt met dooden en gekwetsten, voor het mee- rendeel Garibaldisten. Een oogenblik scheen hun positie hachelijk. De Garibaldisten wa ren hun linkerflank omgetrokken, en hadden zich opgesteld in een dicht bosch, vanwaar zij een moorddadig vuur op hunne vijanden los ten. Op dit oogenblik kwam echter gelukkig liet legioen van Antibes, dat een weinig verder de hoogten had beklommen, van de linkerzijde opdagen, en den vijand op zijne beurt belagen. De Garibaldisten werden totaal verdreven, en de Pauselijkeu kouden nu het vlakke plateau bereiken, waarop slechts enkele olijven groeien en dat met eene zaclite helling tot aan Meu- tana afloopt. Nu was bet de beurt der Gari- daldisten om gedurende hunne vlucht, onge dekt, door hunne vijanden hevig te worden beschoten, dat het kruisvuur der Pauselijken richtte groote verwoestingen aan in die dichte massa, die hals over kop naar de stad vluchtte. Twee uren waren verstreken, de geheele eerste linie der Garibaldisteu was gedood maar men had zich dan ook van de Vigna- Santucci meester gemaakt, die geheel den i nerstofer beschuldigde den gouverneur van liohemen van lichtzinnige hande ling. De spreker werd deswege tot de de orde geroepen. De heer Taaffe kwam herhaaldelijk er tusschen in. De mi nister-president verklaarde op de inter pellatie te zullen antwoorden na on derzoek omtrent de juistheid van den genomen maatregel. Het voorstel Baienther werd verworpen rnet 144 tegen 58 stemmen. De jong-Czechenstem- den voor urgentie, teneinde de aandacht te kunnen vestigen op de verdrukking, waaronder zij te Reichenberg hebben te lijden. Arolgens berichten uit Budapest is de ministerieele crisis in Hongarije tot eene oplossing gekomen. De minister-president zou Zaterdag naar AVeenen vertrekken en het ontslag van het geheeleministe- rie vragen wegens 's Keizers weigering om het wetsontwerp voor het verplich te burgerlijk huwelijk goed te keuren. Waarschijnlijk zal het ontslag aange nomen, maar Szapary heiast worden met het samenstellen van een nieuw Kabinet uit de oude ministers, behalve die van justitie en eeredienst, die stellig besloten hebben, niet ten aanzien van het burgerlijk huwelijk toe te geven. In den loop der discussiën bij de be- grootings-commissie heeft Szapary ge weigerd te antwoorden op vragen be treffende de crisis. Hij verklaarde zich voor te behouden heden (Maandag) antwoord te geven. De hofstoet die Vrijdag-avond met den jongen Koning en de Koningin-Re gentes van Spanje uit Sevilla vertrok, bracht eene aanzienlijke menigte op de heen die de vorstelijke personen geest driftvol uitgeleide deed. Bij de aan komst van het hof te Madrid waren alle ministers en tal van andere overheids personen aan het station. De koninklijke familie werd zeer toegejuicht. Ook naar aanleiding van deze geestdriftige volks uitingen zegt lil Clamoreen ministe rieel blad, dat het verschrikkelijk is te omtrek beheerschte. Generaal Kanzier ves tigde er dadelijk zijn hoofdkwartier en bereidde maatregelen voor om de overwinning te vol tooien door het nemen van Alentana. Ik bevond mij met mijne compagnie, de 7e, op den rechtervleugel van ons regiment karabiuiers te voet, en bijgevolg, dicht bfj het hoofd der colonne van het legioen van Anti bes, met welks officieren ik mij, onder het marcheeren, onderhield. Ik gevoelde mij ge lukkig bij de gedachte, dat wij gingen strfjden aan de zijde van deze nieuwe broeders, wier krijgskundige bekwaamheden grooter waren dan de onze, wier toewijding evengroot en wier ijver des te grooter was, daar dit de eerste gelegenheid was, die hun werd geboden, om te strijden onder bet vaandel hunner keuze. Wat vreugdekreten, wat enthousiastische vi- vats weerklonken in hunne gelederen toen de eerste geweerschoten van de voorhoede zich lieten hooren Het waren de zouaven, die bij recht van ouderdom, de eer genoten het ge vecht te beginnen met welk een vuur wierpen die dappere vrijwilligers zich op den vijanden joegen zij den vijand voor zich uit Tien jaren in pauselijken dienst verhalen en herinneringen, door graaf Frank Russel- Killough. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1