Binnenland Ingezonden. zien hoe lichtvaardig de Beurs de onge- rijmdste geruchten voor waar aanneemt. Zoo was nu weer naar het buitenland getelegrafeerd, dat te Caceras de repu bliek is geproilameerd, hetgeen ondanks de officieele logenstraffing ter Beurze eene aanhoudende daling heeft veroor zaakt. Aan de Standard wordt uit Sofia ge seind, dat de Sobranje het door de re geering met de Oostenrijksche Lander- bank gesloten contract betreffende de leening heeft goedgekeurd. Jl. Maandag heeft de Russische ge zant te Constantinopel aan de Porte eene nota ingediend, waarbij de betaling der bijzondere schadeloosstelling aan jRus- sische onderdanen voor Arerliezen in den jongsten oorlog ten bedrage van 4 mil- lioen gevorderd wordt. Aan de Daily News wordt uit Cairo gemeld, dat Osman Digma uit den om trek van Soeakin weggetrokken is. Dientengevolge is het vertrek der ver- sterkingstroepen uitgesteld Schiedam, 7 November 1892. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gelet hebbende op art. 9 van liet Koninklijk besluit van den II De cember 1861 Staatsblad no. 127) ge wijzigd bij dat van den 22 Juli 1892 Staatsblad no. 179) roepen op allen, die genegen mochten zijn als vrijwilligers bij de Nationale Militie in dienst te treden, om zich ter dien einde voor deu n December aanst. tor gemeente-secretarie aan te melden. r Onze vroegere stadgenoot de weleerw pater A. P. J. Beukers, O. R, zal aanst. Zondag, onder het Lof des avonds ten zes ure, in de parochiekerk van den II. Joannes den Doopcr alhier, eene liefdadigheidspredikatie houden ten be hoeve van het liefdewerk der Yereeni- ging van de li. Maagd Maria, alhier. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, strekkende om onder de noodige voorzieningen tegen misbruik vrijstelling te verleenen van belasting a oor sommige buitenlandsche goederen, alsvoor chemicaliën, verfstoffen en andere dergelijke zelfstandigheden, be neodigd bij de werkzaamheden in fabric ken of trafieken, en van den accijns en het invoerrecht voor gedistillerd, die nende tot het bewaren van naturaliön, die ingevoerd worden voor instellingen van onderwijs. De gouverneur van Suriname heeft aan een commissie opgedragen, te on derzoeken en te adviseeren, of koloni satie van Europeanen, speciaal van Nederlanusehe landbouwers, in Suriname ook uit een koloniaal hoogpunt ge wenscht is, aan Avelke eischen behoort te worden voldaan en welke steun be hoort te worden verleend. Het hoofdbestuur der Ned. Maatschap pij voor geneeskunde heeft tegen i De cember te Utrecht eene gewone alge- meene vergadering der afdeelingen en leden bijeengeroepen, ter behandeling van een voorstel, om op de raming van het jaar 1893 alsnog te brengen een crnliet van f 1000 voor de commissie tot het doen van onderzoekingen om trent de cliolera-therapie en ter behan deling van het aangeboden ontslag van den secretaris. Tevens zijn de afdeelingen uitgenoo- digd, haar oordeel uit te spreken om trent het al of niet wenschelijke van een adres aan de Eerste Kemer met verzoek de Artsenwet te verwerpen. Bij de herbesteding wegens het opha len van asch en vuil te Maassluis is een biljet ingekomen van Jan Zonne veld te Vlaai-dingen voor f 28.18'sjaars. Eene beslissing is aangehouden. Het getal sollicitanten naar de betrek king van directeur der gemeentereiniging te Delft, (jaarwedde f 1500) is thans tot 164 geklommen. Niet minder dan 70 personen kwamen op den daartoe aange wezen dag hunne belangen bij B. en TV bepleiten, en onder hen waren, behalve vele gepensioneerden, ook éen viertal officieren in actieven dienst, een paar hunner in groot-tenue. Door de politie te Delft is.aangehouden E. M., voorgevende zaakwaarnemer en bankier te zijn, wonende te 's-Gravenhage, wegens poging tot. oplichting tweemaal gepleegd. De aangehoudene, een oud bekende der justitie, clie reeds viermaal wegens oplichting door het gerechtshof en de rechtbank te 's-Gfravenhage Averd ver oordeeld, is naar het huis van bewaring aldaar overgebracht. (D. C Als een bijzonderheid wordt gmeld, dat de persoon, die een paar dagen de nieuwe eigenaar is geweest van het aan den Haagschen schouwburg belendende heerenhuis, reeds begonnen was aan het perceel eenige veranderingen aan te bren gen, toen een gemachtigde der schouw burg-maatschappij het werk deed staken krachtens een contract, waaruit zij haar voorkeur tot 1 November bewees, van welk recht zij gebruik maakte. en de patiënt, die weigert zicht naai de barak te laten brengen wordt daar verpleegd Met de werkzaamheden op de mu seumterreinen te Amsterdam ivordt steeds voortgegaaner zijn reeds ver scheidene toekomstige straten getraceerd en opgehoogd. Thans is men bezig met het afbreken van het Paviljoen dei- gemeente, waarin de tentoonstelling is gehouden het middengedeelte daarvan is reeds bijna geheel verdwenen. Op het adres der Rotterdamsclie Tramweg-Maatschappij tot overdracht te haren name der concessie van de door haar overgenomen paardentram Hoorn-Enkhuizen heeft de raad der ge meente Hoorn gunstig beschikt. De waarde dor landerijen in den Eierlandschen polder op Tessel, schijnt er ook al niet op te verbeteren. Dezer dagen is daar eene hotstede „Bertha's hoeve" genaamd, met 60 hectaren land er bij, in publieke veiling verkocht voor f 3200. Men schrijft uit Den Haag De werken tot uitbreiding A7an het stations-emplacement der Staatsspoor wegmaatschappij, Avaarvan de kosten pl. m. 1 ton bedragen, zijn in vollen gang en naderen hunne voltooiing. De verbreeding van het terrein, het aan leggen Aran nieuwe en het verleggen van bestaande sporen wordt hoofdzake lijk ondernomen ten dienste Aran het goederenvervoer, dat in de laatste jaren aanzienlijk is toegenomen, o. a. door den aanvoer van steenkolen en aardappelen uit Duitschland rechtstreeks per spoor. Het gedeelte van den grond langs den Schenkweg, tot dusver ingenomen door kolenopslagplaatsen, is door die loodsen moeten ontruimd worden en wordt in gericht tot los- en laadlcaden voor hot vrachtvervoer. Door al die veranderingen is daar een soort van handelskade ontstaan, die bij buitengewonen aanvoer van goe deren en artikelen een tooneel van bij zondere levendigheid to zien geeft. De uitbreiding is ook en voorname lijk ondernomen, teneinde in eventuee- len strengen winter, wanneer de water wegen gesloten zijn, liet hoofd te kunnen bieden aan een druk goederenA-ervoer, opdat zich ophoopingen, van vrachtgoed en vertraging in het vervoer als in den bekenden strengen winter van 1890 niet meer zullen herhalen. Te O vermeer, gemeente Neder horst den Berg, zijn gisteren opnieuw twee gevallen van Aziatische cholera voor gekomen. Het getal is hierdoor reeds tot vijf gestegen. De twee nieuw aangetasten zijn ge huwde vrouwen de eene, uit Breuke- len overgekomen om hare moeder en broeder te verplegen, is in zeer hevige mate aangetast; in dit gezin zijn dus drie lijders. De toestand van de andere, dicht bij het besmette personeel woonachtig is thans nog minder ernstig. Het 4-jarig meisje neemt bepaald in beterschap toe, doch moeder en zoon, hoewel een weinig beter, verkeeron nog in een slechten toestand. De zaal der „Verocniging" was voor deze gelegenheid prachtig gedecoreerd en op liet' fraaie platform werden de vier tableaux-vivants „Tu es Petrus," „Petrus uit den kerker bevrijd," „Hel dendood van Pieter Janz. de Jong" en De zegepraal van den Paus-Koning,", ten tooneele gebracht- De soirée werd afgewisseld door ver schillende muzieknummers, waaronder een feestmarsch van N. N. en een con cert-ouverture van Blankenman, uitge voerd onder leiding van den heer J. Velthuis. (C.) De zalmzegenvisschei'ij „Klein Pro fijt" onder de gemeente Roon, heeft den laatsten tijd vrij gelukkig gevischt. 't Is gebeurd, bij den afslag te Kralin gen, dat zij genoegzaam J/2 gedeelte van do aangevoerde zalm leverde, die voor den afslag werd aangeboden. Te Oud-Beierland is Zaterdag-nacht hevig gevochten tusschen de politie en de burgerij. Ook daar AATas afschaffing der kermis oorzaak van het tumult. De politie maakte gebruik van de sabel. Vele personen werden gewond. YLAARDINGEN. Gisteren heeft zich hier een verdacht geval van cholera voorgedaan, bij eene vrouw, die bijna altijd ziekelijk is, en Avel eens meer aan zulke verschijnselen lijdt, al zijn ze dan niet zoo ernstig als nu. De toestand van de lijderes is heden nog dezelfde. Vrijdag-ochtend te elf uren had in de Russische Kapel te 's-Hage plechtige kerkdienst plaats ter gelegenheid van het overlijden en de begrafenis van wijlen H. M. de Koningin-Weduwe Olga van Wurtenberg, geboren Grootvorstin van Rusland. De plechtigheid, die ge leid werd door den Russischen Aarts- Priester N. Bogolowsky, werd bijge woond door deu Russischen Zaakgelas tigde, den lieer Staatsraad De Berends, terwijl H. M. de Koningin-Regentes daarbij vertegenwoordigd werd door den waarnemenden Grootmeester van Haar Hof, den Opperkamerheer van IJ. M. de Koningin, den heer mi. li. J. graaf Schimmeipenninck van Nijenhuis. Naar men meldt, zou mr. Yening Meinesz, burgemeester van Amsterdam, worden benoemd tot Commissaris dei- Koningin in Friesland. Baron ATan Har- inxma toe Slooten. de tegenwoordige Commissaris der Koningin in die pro vincie, zou dan als zoodrnig in Over- ijsel optreden, in plaats van mr. Geert- sema, die zijn ontslag heeft gevraagd. (B. N Te Amsterdam heeft zich weder een geval van cholera voorgedaan, en wel aan boord van een tjalkschip, in de Kostverloren Vaart. Woensdag Averd de schipper, Snijders geheeten, die met zijnen zoon en zijnen knecht de beman ning vormt, ziek, en gisteren bleek het cholera te zijn. Het vaartuig is naar de voormalige Petroleumhaven gesleept, Daartoe uitgenoodigd door dc Nijmeeg- sche Zouaven-Broederschap „Fidei et Virtuti", trad Donderdag 11. de zcer- eerw. zeergel. prior J. V. de Groot als redenaar op om den onvergetelijken slag van Mentana, waar 's Pausen Avereld- 1 ijke macht met het zwaard verdedigd Averd, in bezielende woorden feestelijk te gedenken. De victorie van Mentana werd in even heldere als breede trekken beschreven en vervolgens gewezen op de beteekenis van dezen veldslag. De beteekenis van den slag van Men tana ligt niet het minst hierin, dat door deze victorie Rome nog drie jaren vrij bleef van de overweldiging en aldaar in dien tnsschentijd kon gehouden avoi-- d.-n de algemeene Vaticaansche Kerk vergadering, het beroemdste en belang rijkste evènement in de Kerkhistorie der 19e eeuw. Daarna behandelde spr. uit voerig het thema „Het Pausdom in de 19de eeuw." De hoofdgedachte van des redenaars bewijsvoering was dezede groote be teekenis van hot Pausdom voor onze eeuw blijkt uit de telkens waarneem bare glorie der strijdende, vervolging- lijdende en toch gebiedende, toch heer- sehende Kerk. Hint Petrus' opvolgers, uit den Hooge verlicht en gesteund, blijken in iedere phase der geschiede nis, de grootste kracht te wezan des godsdienstigen en zedelijken levens. Hel der blijft hun lichtend voorbeeld, hun krachtig inwerken op de beschaving- merkbaar, vooral in de forsclie werk kracht ton goede .'van hen, die gezaam 's Pausen lessen volgen, terwijl duizenden anderen wegzinken in het materialisme, zoowel op wetenschappelijk als moreo[ gebied. De redenaar bracht aan het slot hulde aan de dapperen van Mentana, die voor de vrijheid van Petrus' Stoel strijdende, vielen. De Katholieke Avereld blijft nog altoos voer 's Pausen vrijheid en onafhankelijkheid kampenWant wie voor Petrus strijdt, strijdt voor Hem, die op Petrus zijne Kerk gesticht hoeft. Deze redevoering van pater De Groot wekte het feestelijk enthousiasme der breede scharen van toehoorders, die de groote zaal tot in hare uithoeken vulden. Kerknieuws. Den lOn Augustus 11. herdacht de algemeen beminde pastoor van Saba (St. Martin) de zeereerw. pater Mulder Ord. praed., het zilveren jubilé zijner priesterwijding. Den 20n September d. a. v. had om redenen van localen aard eerst de plechtige viering plaats. De zeereerw. paters v. Kors, pastoor van St. Eustachius, en Suer- mondt, pastoor van St. Martin, namen als con fraters deel aan het feest. De laatste hield onder de plechtige H. Mi» welke werd opge dragen door den jubilaris, tot de talrijk opge komen geloovigen en belangstellenden, onder welke de plaatselijke gezaghebber de heer Olivier, een feestrede, waarin hij naast de ver hevenheid van de priesterlijke waardigheid ook de verdiensten van den jubilaris in het licht stelde, Een plechtig lof met predikatie besloot het zilveren jubilé van den ijverigen» herder van Saba. Aller wensch worde vervuld, dat hij nog een reeks van jaren door God moge ge spaard worden. T.) De inzender van de stukken over de pl. in komstenbelasting is blijkbaar een man wien het erg goed gaat in onze gedrukte stad. Als men hem hoort, is er geen prettiger ding dan belasting betalen, en als wjj, domme Schiedam mers, dit niet snappen, dan ligt dit aan onze geringe politieke ontwikkeling, en ons gering gemeenschapsgevoel. Als bijv. de stedelijke postjes alleen en uit sluitend voor niet-Katholiekeu beschikbaar zijn, moet dit voor de Katholieken geen reden tot droefheid zijn, want al hebben zij do lusten niet met de eersten gemeen, van het betalen worden zij toch niet uitgesloten. Ziet ge, dat is gemeenschapsgevoel. Met het onderwijs is dit hetzelfde, daar hebben wjj Katholieken wel niet aan. Want wij kunnen en mogen daar niet van genieten, maar wij betalen toch mee, en als wij ons nu maar wat meer gemeen schapsgevoel aaukweeken, dan komt de zaak toch in 't reine. Wij hebben voor onze belasting, zegt de inzenderstraten-verlichting, en wat al niet. Straten welke slecht en zoo goed als niet onderhouden worden. Verlichting welke slecht en duur is, en on der „wat al niet" zou men kunnen verstaan de pensioenen, welke roekeloos zijn weggege ven, om buiten onze stad te worden verteerd. Wat zullen die gepensioneerden ons om onze slimheid uitlachen „Het grootste gedeelte van het belasting geld wordt goed besteed", zegt de iuzender. Och toe, beste heer, verplicht uwe lezers eens met bewijzen; misschien krijgen zij dan wel lust om tweemaal zooveel te betalen. „Belangrijke verbeteringen kunnen gebracht worden .door het kiezen van goede vertegen woordigers." Niet-Katholieken, natuurlijk! Want, Katholie ken zijn te dom, en sinds zij niet in den raa'1 zijn, is men pas tot het inzicht gekomen, da belasting betalen prettig is. In het derde en laatste artikel geeft de n') zender den lezers een preekja ten beste om trent zijne zedelijke verplichting om zijne "1 jetten behoorlijk intevullen, en het der comniiss zoo gemakkelijk mogelijk te maken, want gemeente, die voor ons aller belang behoot (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Mijnheer de Redacteur,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2