Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4431. bureau ^oocppfraat 317. MENT AHA. 15de Jaarg. Woensdag 9 November 1892. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: 0.60 - 0.10 Episode uit den Zouaventijd. NIEUWE SCHIEDAM COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 12i. |llllll|:iWmil|.H|ll|IUi Van 1 6 regels Elke gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. S November '92 Dat de plechtigheid der opening van de Kamers in België niet ten onrechte met vrees wordt tegemoet gezien, heeft hetgeen er nu reeds in de hoofdstad en verschillende andere plaatsen is gebeurd, voldoende bewezen. Te Brussel belegden gisteren degemeenteraadsleden vanTurne- mont en Vandendorpe eene vergadering op de Kapelplaats, waar duizenden menschen do Marseillaise en de Carmag nole zongen. Een officier der politie kwam het verbod tegen openbare vergaderingen in herinnering brengen, waarop de me nigte naar het Volkshuis trok, voor hetwelk redevoeringen gehouden en kro ten van „Leve het algemeen kiesrecht Weg met Graux!" aangeheven werden. Daarna begaf men zich naar St. Gilles, waar eene avondvergadering belegd was. Ook in verschillende voorsteden van krussel werden gisteren volksvergade ringen gehouden, waar het oproerig toeging. Gisteren-avond trok weder een troep van drie duizend menschen jjvoorafge- gaan door roode vlaggen te Brussel door de straten onder hi t zingen van revolutionaire liederen. De politie werd uitgejouwd. Er hadden evenwel geen arrestatiën plaats. Op een der meetings vóór het Volkshuis hield de socialis tische leider Jean Volders eene rede voering, waarin hij o. a. zeide, dat de Werklieden heden met de arristocratie en de burgerpartij voor de Kamers ver schijnen zullen. Hij wekte allen op hunnen plicht te doen en voegde er bij, dat de betoogingen dien avond vreed zaam waren, doch dat hij on alle leden der arbeiderspartij vol geestkracht zijn en die, als het noodig is, gebruiken zullen. Bruneck, lid van den Bond voor algemeen kiesrecht deed uitkomen, dat de liberale progressistischeun socialistische pers eenstemmig is om het algemeen 5) stemrecht te vorderen. De voorzitter las eene dépêche uit Tubize voor, waarin tegen heden de komst van vijfhonderd mannen werd aangekondigd om aan de betooging deel te nemen. De optocht door de straten ging door, zonder dat er iets bijzonders bij voorviel. Er wer den verscheidene Brusselsche afgevaar digden bij opgemerkt. Een paar poli- tie-agenten in burger kleeding, die er zich bij bevonden, werden tegen den grond geworpen en mishandeld. Dooi de Patriots zijn biljetten aangeplakt, wa^j-in gezegd wordt, de Kamers het algemeen kiesrecht zullen aannemen met eenige voorbehoudende bepalingen om trent capaciteit en woning. De bevol king wordt uitgenoodigd heden leve de koning te roepen. Ook in de hoofdstad van Oost-Vlaan deren, te Gent, hebben de socialisten van de bestaande ontevredenheid ge bruik gemaakt om het volk op te ruien. Twee duizend socialisten liepen gisteren in optocht door de stad onder het zingen van,de Marseillaise. Zij hielden eene be tooging voor de adellijke en burgersocie- teiten. Op de Wapen plaat» dreef de politie den troep zonder moeite uiteen. Op de Vrijdagmarkt kwam het tot een gewel dige botsing tusschen de politie en de opgewonden menigte. Het tumult op de markt was verschrikkelijk. De politie trachtte het laatste gedeelte van den optocht af te snijden. De menigte, opge wonden door de revolverschoten der politie-agenten, sloeg de ijzeren hekken stuk die rondom de hoornen op het plein staan alsmede de banken. De politie agenten staande rondom het standbeeld van Artevelde schoten hunne pistolen in de lucht af.Te half elf werd, terwijl de po litie de menigte niet meester kon worden, de gendarmerie te hulp geroepen. Een piket te paard deed met de blanke sabel een aanval op de menigte, welke op de vlucht sloeg., Er vielen eenige gekwetsten, die in de huizen werden bin nengedragen ook werden er eenige per- Wij konden lien niet zien, eene golving van tiet terrein verborg' de plaats van liet gevecht '10g voor o.is oog, maar de wind, die vlugge bode, bracht ons hunne kreten over, en die kreten vei tellen het ons reeds dat de vijand verschrikt, terugtrekt, bevreesd voor den ver goeden aanval van die onstuimige jongelingen, ^aardige volgelingen van hunne voorgangers van Casteliidardo. Nog eenige minuten, en wij treden op onze ,'eurt 'i de stelling, op hetzelfde terrein, dat ooeven door het dappere legioen van de Cha- ette was schoon geveegd. Helaas wij trekken u"gs eene sloot, door een heg bezoomd, waar blik niet kan blijven rusten, want daar 'igt een wapenbroeder levenloos uitgestrekt We kapitein de Veaux), met de hand op het hart en een glimlach op de lippenO, laten WlJ verder gaan, spoedig want mijn gemoed w°rdt bewogen, en mijne oogenZelfs geen tjjd om hem een eeuwig vaarwel toe te roe pen, hem een woord van hoop iu te spreken God, ontvang zijne ziel, en wees den dappere genadig Dit eerste gedeelte van den slag duurde ongeveer een half uur; de vijand had zich nu teruggetrokken in zijne sterke stellingen, ach ter heggen, korenschoven en vervallen muren, in de wijnbergen op de hoogten, en eindelijk in de stad Mentana en haar sterken burg het vuur barstte van alle kanten los en de slag werd nu algemeen. Gedurende meer dan twee uren donderde liet kanon en knetterde het musketvuur, zonder tot eenig schijnbaar resultaat te leiden. Ik had in mijne compag nie eenige uitstekende schutters, wier welge richte schoten menig roodhemd in 't zand de den hijtenflinke charges met de bajonet op de plaatsen, waar de vijand was gelegerd, deden hem op de vlucht slaan, en langzamer hand wijken, maar hun aantal groeide steeds aanen bovendien, het zij ter hunner eer ge zegd, maakten zij zeer behendig van elke ge legenheid van het terrein gebruik, om zich weder te verzamelen. Hoe zeldzaam ontmoet men hij den mensch koelbloedigheid gepaard aan moed, twee hoe danigheden die ajogenschjjnlijk zoo tegenstrij dig zijn. De ouden hadden een woord om deze dubbele kracht uit te drukken, zij noem den dien virtus. Twee voorbeelden hiervan zag ik op dien gedenkwaardigen dag, wel sonen gevangen genomen. Het gebeurde beeft eene groote ontroering in de stad teweeggebracht. Do Vrijdagmarkt levert een zonderling gezicht opstuk ge slagen banken en doorgebroken hoo rnen. De uiteengejaagde betoogers kwa men in hunne lokalen weder bijeen en onderhielden zich over liet gebeurde. De beruchte socialist Auseele hield o. a. een heftige toespraak, Hij zeide dat hij allo middelen wilde aanwenden om het algemeen kiesrecht te verkrijgen. Hij zou naar Brussel gaan om de konink lijke openingsrede te hooren, en maande alle voorzitters van vereenigingen aan, hen bij zijne terugkomst aan het sta tion op te wachten, waar liij ben het laatste nieuws zou mededeclen en ver dere bevelen geven. Heden (Dinsdag) beeft in de Veree- nigde Staten van Noord-Amerika de groote presidentsverkiezing plaats. Zoo als men weet, zijn de beide kandidaten de aftredende president Benjamin Har rison (republikein) on de vorige presi dent Grover Cleveland (democraat). De Neio-York Herald acht het niet onwaar schijnlijk, dat president Harrison de meerderheid zal liehhen in den Staat New-York. Ook Indiana {schijnt naai de democratie over te hellen. Connecticut is onzeker. Michigan zal waarschijnlijk (bij de getrapte verkiezing) 8 stemmen op den republikeinschen en 6 op den democratischen kandidaat uitbrengen. Nevada, Oregon, Kansas en Idaho wor den beschouwd als voor de democratie gewonnen. Do zuidelijke Staten stem men zoo goed als zeker democratisch. Wisconsin, Montana, Jowa en Delaware zijn twijfelachtig. De Herald rekent uit, dat Cleveland vergeleken met 1888 36 stemmen zal winnen en misschien 12 verliezen zal. Het wordt niet onmoge lijk geacht, dat er heden, den dag der verkiezing, te New- York hotsingen zul len plaats hebben tusschen de republi- keinsche verkiezings-inspeoteurs en de bijzondere commissarissen die de Tam- waard o;n aan de vergetelheid te worden ontrukt. Na een h»rdnekkigen strijd ran ongeveer drie uren, waren wij de eerste huizen van Mentana tot op een geweerschots afstand ge naderd, het onmiddellijk punt van onzen aan val, sedert de vijand zich daar had geconeen- tieerd. In een dezer huizen, laag en vooraan gelegen, hadden eenige Garibaldisten zich te ruggetrokken, en kwamen op de beurt hun geweer afschieten door het eenige ven ster, aan onzen kant gelegen. Met zekerheid mikten zij op onze officieren en op alles wat hun waardig genoeg voorkwam om te worden neergeschoten. Op dit oogenblik dringt een luitenant der Fransche artillerie in een hollen weg, op on geveer honderd vijftig meter afstands van het noodlottige venster gelegen, en stelt daar zijn geschut op. Hij laat zijn stuk laden en op nieuw laden met de grootste koelbloedigheid, eu dit onder bereik van het vunr der Gari baldisten hij behoudt zich voor zelf het com mando tot vuren te geven. Ik zie hem nog te paard, het oog, of liever de. lorgnet (want hij was plecht van gezicht) strak op het ven ster gericht, gereed om het stuk te doen los branden, maar eerst op het oogenblik dat hij ziet dat de vijand op hem aanlegt, comman deert hijVuuren de bom, met juistheid gericht, valt in de kamar, waar zij dood en ontsteltenis verspreidt. many-Hall er op nahoudt. De uitslag der verkiezingen in Italië wijst, zooals algemeen werd verwacht, eene schitterende overwinning voor het miuisterie-Giolitti aan. Gekozen zijn 314 ministerieel-gezinden afgevaardigd en en 105 leden der oppositie. Herstemming in 21 districten. De ministers bekwamen meerendeels het grootst aantal stemmen. De heer Bonghi is geslagen in twee kiesdistricten. Hij komt in herstemming in een ander kiesdistrict waar zijn mede dinger meer stemmen bekwam dan hij. Alle ministers en parlementaire leiders zijn daarentegen herkozen. Imbriani, Nathan, Mancini, Santim en Costa heb ben de nederlaag geleden. Volgens VEclair, zullen in de rede hij de opening der Kamerzitting duidelijke mededee- lingen omtrent de triple-alliantie gedaan worden, aangezien de ministerieele ver klaringen te Weenen en Berlijn niet voldoende geacht worden. Het Vaticaan ontkent stappen gedaan te hebben om met den inhoud van het Drievoudig Verbond bekend te worden, want het kent dien reeds. De berichten omtrent de ministerieele crisis in Hongarije loopen uiteen. In Hongaarsclie kringen wordt tegenge sproken dat het ministerie zijn ontslag genomen heeft. Het Neue Wiener Tage- hlatt verzekert, dat graaf Szapary be sloten is niet aan het hoofd van het Kabinet te blijven. Men houdt het er voor dat de Keizer weldra met ver schillende invloedrijke Hongaren in overleg zal treden. Volgens bericht uit Pesth zou graaf Szapary aldaar gisteren in den 3vond uit Weenen terug komen. De Keizer hij wien hij ten ge- hoore werd toegelaten, had kennis ge nomen van het rapport over den toe stand, maar zich nog niet beslissend uitgelaten. Hij zal den raad inwinnen van parlementsleden. Overal heerscht onzekerheid. Het Parlement heeft zijne zittingen geschorst uithoofde van de crisis. In de Kamer interpelleerde Verscheidene malen herhaalde hij deze ge vaarlijke beweging, en telkens met denzelfden gelukkigen uitslag. De tweede daad, had, helaas 1 treuriger gevolg. Het was vijf uur 's namiddags, en wij wa ren er in geslaagd, de voorstad binnen te ruk ken, maar het logge kasteel hield nog altyd stand, en vanuit de dikke muren, van talrijke vensters voorzien, van het groote, platte dak, bezet met Garibaldisten, uit de deuren, kortom uit alle deelen, richtte men een doodend vuur op ons. Kapitein Dandier, dezelfde, wiens schoon gedrag te Castelfidardo door den generaal de la Morieière werd opgemerkt, onze hachelijke positie ziende, stelde zich met zijne afdeeling artillerie op eene kleine hoogte, waar zich twee hooischelven bevonden, die tot dekking konden dienen. Vandaar beschoot hij met goed gevolg de verschrikkelijke sterkte. Slechts tien minuten bevond hij zich daar, toen zijn stukscommandant, graaf Bernardini, doodelijk aan het hoofd gewond, van zijn paard viel. (Slot volgt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1