Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4432. MENT ANA. 15de Jaarg. Donderdag 10 November 1892. bureau JSoog^traat 817. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: NIEUWE SCHIEDAM COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. liiln.i'ii'-viiMin.nimui Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 9 November '92 De betooging van het algemeen stem recht heeft gisteren te Brussel met al de rumoerige tooneelen plaats gehad die men er van verwachtte. Reeds in den vroegen ochtend was het in de groote stad vrij onrustig. Tallooze groepen door liepen de stad met borden op staken of banden om de pet, waarop te lezen was vive le suffrage universel. Uitrioodigingen aan het publiek om te roepen: leve de Koningwerden bijna overal afgescheurd. Vooral ook in den omtrek van de druk kerij der Patriate was het druk en woelig en zong het publiek aanhoudend de Marseillaise en de Carmagnole. Het weel was grauw en mistig. Toch drong nu en dan een zonnestraal (Kor den nevel en gaf voor liet oogenblik een vroolijk aanzien aan de volle straten. In de groote werkplaatsen der stad stond het werk nagenoeg stil. Tegen 11 uur nam de levendigheid op straat zichtbaar toe, en zij was vooral groot in de straten uitloopende op den weg dien de konink lijke stoet zou volgen. Op de overvolle trottoirs merkte men reeds een zeer groot aantal personen op met eene witte kaai t op hun hoed, waarop te lezen was: suffrage universel! Velen hadden ook een stokje in de hand, waaraan een wit vlaggetje met hetzelfde opschrift wapperde.Tallooze papiertjes hetzelfde bevattende werden uitgestrooid en in do handen gestopt, zoodat op sommige plaatsen de straat er wit van was. Een groep van om streeks 300 socialisten heeft onder de vensters van het paleis geroepenweg met den kartonnen Koning! en de Car- viagnole gezongen. Ten kwartier voor écnen reden de Koningin, de gravin van Vlaanderen en de prinsessen Henriette en Josephine met een talrijk gevolg in staatsiekoet sen uit om zich naar het Palais de la Nation te begeven. Over den geheelen Episode uit den Zouaventijd. (Slot.) 6) „Arme Bernardini!" riep Daudier uit, ter- wjjl hij zijn vriend in zijne armen opvingen oogenblikkeljk, het leed, dat in zijn hart op welt, verkroppende, gaat hij voort zfjne beve len te geven, onbewegelijk, oudanks het ge fluit der kogels, die alle voor hem bestemd schijnen, totdat de duisternis hem noodzaakt, zich terug te trekken. Het terrein van den slag was, zooals ik zeide, in alle richtingen met heggen en slooten doorsneden, en achter eene van die natuurlijke wallen was mijne compagnie gelegen. Het punt van mijnen aanval was een oud huis, op ongeveer vijftig nieter afstnnds gelegenhet was vol vyanden, die zich daar zeer behendig hadden versterktaan het huis grensde een dorschvloer, waar zich twee groote hooischel ven verhieven. Een dikke, welvoorziene hooischelf, is op mijn woord een goede dekking, en de roodhemden weg stond een dichte menigte achter de liage der soldaten en mannen der burgerwacht. Overal werd geroepen leve het algemeen kiesrechtOver de straten viel een dichte regen van kleine papiertjes met altoos dezelfde woorden leve het algemeen kiesrechtDezelfde be tooging had plaats toen de Koning voorbij reed. Z. M. was te paard, ver gezeld van den graaf van Vlaanderen en prins Albert en gevolgd door den dienstdoenden staf. Boven het ge schreeuw voor algemeen stemrecht ging het geluid van trommen en trompetten en van de muziekkorpsen van het leger en de korpswacht, die de Brahangonne speelden. De socialisten hadden overal kleine vlaggen en banderollen met het opschriftleve het algemeen kiesrecht Toen de Koningin en de prinsessen in het paleis der volksvertegenwoordiging kwamen, volgde eene lange ovatie maar tevens liet langdurig geroep van „alge meen kiesrecht" door do leden der uiterste linkerzijde. De aankomst en het ver trek des Konings gaven aanleiding tot een zelfde ovatie, maar daarbij werd er nog luider en langer om algemeen kies recht geroepen. Terwijl de groote meer derheid der volksvertegenwoordiging leve de Koningriep, riepen Janson Feron en Richard aldoor leve het algemeen kiesrechtDe troonrede werd in diepe stilte aangehoord. Toen de Koning de zaal verliet, werd ook van de publieke tribune eene menigte papiertjes met leve het algemeen kiesrecht! geworpen. Twee personen die geroepen hadden weg met den Koning werden gearres teerd. De afgevaardigden verlieten in groote opgewondenheid en ontroering de zaal. Nu de revue en het troepen niet plaats had, door do rue Bucale naar ruggekeerd. Op het oogenblik dat de generale staf der garde chiquedie in het gevolg van den Koning was, voorbij kwam, riep een luitenant der garde civique defileeren dei- is dl Koning- het paleis te- hadden daarvan behendig, ja^ zelfs te behen dig, partij getrokken. Iedere hooischelf toch, dekte een troepje van vijf of zes man, die heel op hun gemak hun geweer afschoten, ter wijl zij zich alleen blootgaven op het oogen blik, dat zij mikten en vuurdenwij moesten dus van die enkele seconden gebruik maken om hen te beschieten, en dit spelletje duurde zoo reeds een goed uur. Achter de heg had ik mijn beste schutters verzameld dit waren, eerstens mijn sergeant-majoor, Von Kicken- bach, een Duitscher van zeldzame koelbloedig heid, wiens oog en arm nooit beefden vervolgens een Zwitsersch sergeant, Portman genaamd, die den sergeant-majoor bij het schijfschieten meermalen den prijs betwistte, en vooral vandaag scheen hij het er op aan te leggen, zich de loef niet te laten afsteken door zijn mededingerop den linkervleugel een korporaal, die ongeduldig zijne bevorde ring afwachtte, die door eenig wangedrag was vertraagd, en eindelijk twee soldaten, even eens Zwitsers, die hunne proeven bij het prijs schieten in hnu vaderland reeds hadden afge legd, en wier vaste hand ik reeds in verschil lende omstandigheden had leeren waardeeren. Ik van mijn kant, lette opmerkzaam op, of zich geen zwart puntje van achter de hooi schelven vertoonde, en een mikpunt, voor mijne schutters aanbood vertoonde zich iemand, dan op mijn teeken aangelegd, gemikt, en bijna altyd, neergeschoten. Een ander kwam den van Schaerbeek, den degen zwaaiende leve het algemeen kiesrechten onmid dellijk werd de kreet door de gansche compagnie herhaald. Eenige oogenblilc- ken, nadat de stoet voorbij was, liep Jean Volders langs de garde civique van St. Gilles en onmiddellijk weerklonk uit deze rijen: leve holders! leve het algemeen kiesrecht! Eenige kleine voor vallen hadden nog plaats. Zoo geraakten de paarden voor liet rijtuig der Konin gin, op weg naar de Kamer, een oogen blik in de strengen verward en terwijl de saamgeperste menigte riep leve het algemeen stemrechtleve de Koningin groette de Koningin vriendelijk. Bij het standbeeld van generaal Belliard kreeg de Koning een handvol papiertjes met liet opschrift „algemeen kiesrecht" op zijn steek het paard schrikte maar de Koning hield het in bedwang. Twee officieren van de burgerwacht, die hij hot voorbijkomen dos Konings leve het algemeen stemrecht geschreeuwd hadden, zijn voor twee jaar in hun rang ge schorst. Eene monsterbetooging werd tegen den avond voorbereid. Troepen volks doorkruisten onder het aanheffen van de Marseillaise de achterbuurten. Nabij hot Volkshuis stonden een 5000personen, die het verkeer heiemmerden. Gisteren avond om tien uur drong een troep dooi de voor het paleis opgestelde burger wacht heen. De bereden gendarmen sloegen ei' toen op in en verstrooiden de bende die naar alle kanten uiteen stoof. Het tumult was onbeschrijfelijk. Het gepeupel brulde en floot. Verscheidenen van den hoop werden zwaar gewond in de naburige herbergen gedragen. Ten half elf trokken opnieuw talrijke groepen naar het paleis. Eerst te middernacht was de orde overal hersteld. Verkeerden alle welgezinden gisteren te Brussel in groote onrust, ook te Parijs heeft eene ontzettende gebeurtenis gisteren schrik en ontsteltenis verspreid. Voor liet commissariaat van politie in gevallene vervangen, en onderging hetzelfde lot. Na elk schot wachtten wij met ongeduld dat de rook optrok, om te zien of bet had ge troffen, en dan weerklonken van uit de drooge sloot vreugdekreten, en bijvalsbetuigingen aan het adres van den gelukkigen schutter. Deze kreten, die door de lucht weergalmden, en onze vijanden in de ooren klonken, brachten, zoowel als de kogels-zelven, schrik en ontstel tenis in hunne gelederen. Maar elke medaille heeft hare keerzijde. Na de voldoening der eigenliefde, de tranen van medelijden. Ik aarzel het verschrikkelijke tooneel te be schrijven, waarvan ik getuige was, toen wij de voorstad binnentrokken ik wilde zoo gaarne hier alleen gewagen van overwinning en tri- umf, maar ik moet ook dit droevig tooneel aanstippen. De Garibaldisteu bezetten een armoedig huisje, geheel op zich zelf gelegen, waaruit zij de bewoners hadden verjaagd om het in een vestinkje te herschapen. Na tevergeefs allo middelen te hebben aangewend om hen te bewegen zich over te geven, moesten wij besluiten hunne wijkplaats in brand te steken. Het gebouwtje was oud en het dak met mos bedekt, de vlam wakkerde spoedig aan, en na slechts enkele oogenblikken bleef alleen een puinhoop over. Op dit oogenblik zagen wij de ongelukkige familie, aan welke het huisje behoorde, bleek de Hue des lons Enfants heeft eene vreeseliike ontploffing plaats gehad door eon hom, die door twee politieagenten nabij het gebouw der mijnmaatschappij van Carmaux werd gevonden. Zij brach ten haar over naar het politiebureau waar zij uiteenbarstte. Bij deze ont ploffing zijn volgons nader bericht 4 personen terstond gedood de concierge van het gebouw der mijnmaatschappij van Carmaux, een agent, een onder brigadier en de secretaris van den com missaris. Een politie-inspecteur werd doodelijk gewond hem werd een heen afgezet. Een brigadier die do tijding naar de prefectuur overbracht, is terug- keorende gevallen en plotseling over leden, zoodat de ontploffing aldus een vijfde slachtoffer heeft gemaakt. Men ge looft dat ze door een uurwerk werd ver oorzaakt. De slachtoffers zijn vreesolijk verminkt. Twee verdiepingen van het commissariaat zijn gehoel verniuld en de straat ligt bezaaid met puin en stukken bout. In de Kamer deed de minister-presi dent Loubet verslag van de ontploffing. Te midden van groote opschudding verklaarde hij, dat het gouvernement strenge maatregelen zal nemen en onver biddelijk zal zijn voor de daders van den aanslag. Eene motie om tot de orde van den dag over te gaan, door de regee ring bestreden, werd met 358 tegen 134 stemmen verworpen, en eeuc motie van vertrouwen in de werkzaamheid en flink heid van het gouvernement met 395 tegen 94 stemmen aangenomen. De mijndirectie to Carmaux had een brief ontvangen houdende bedreiging met het in de lucht doen springen der bureaux, indien de veroordeelde arbeiders niet binnen acht dagen weder aangesteld zijn. Loubet en Richard hadden een lang durig onderhond met baron Reille. Yolgcns berichten uit Weenen zijn de Keizer en de Keizerin gistei-en-avond aldaar aangekomen. De toestand met betrekking tot de ministerieele crisis en ontsteld uit den kelder te voorschijn ko men. Bij den aanblik ran het ongeluk dat hun getroffen had, staken zij smeekende de armen naar ons uit, hunne kreten, hunne ge- haren zegden ons, dat toch zij geen schuld hadden aan den inval der Garibaldisten. De vijand had zich met geweld van hunne wo ning meester gemaakt, zij hadden moeten huk ken voor het recht van den sterkste. Mijn hart bloedde hij dezen aanblik; ik liet den ongelukkigen een schuilplaats verschaffen en het vernielingswerk ging weder voort. De vijand echter hield stand achter de hooi schelven, ondanks de verliezen, die mijne schut ters hem" berokkende. Een charge met de bajonet was onmogelijk, tengevolge van de dichte heggen, die het terrein in alle richtin gen doorsnedenonze munitie raakte uitgeput en mijn geduld daarbij, toen ik plotseling een levendig geweervuur vernam. Het was, o, ge luk, eene halve compagnie zouaven, die juist bijtijds ons werk kwam helpen voltooien. Van ter zijde op de hooischelven aanvallende, had den zij spoedig den vijand daarachter ver jaagd, die het op een vluchten zette, en zoo veel mogelijk de dooden en gekwetsten mede- voerde. Het was voor ons een opwekkend gezicht, die zwarte enroode stippen die zich in het veld, in de wijnbergen en in het hooge riet bewogen, uit He macht loopende om het doodelijk vuur dat hen werd nagezonden, te ontkomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1