Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ttrecut £&oo$$ixaat 817. 15de Jaarg. Vrijdag 11 November 1892. No. 4438. ALGEMEEN OVERZICHT. MARIA ZANELLA. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: NIEUWE SCHIEDAM COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. - 0.05 Van 16 regelsf 0.00 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 10 November '92 Het was gisteren te Londen Lord Mayor's day. Na den gebruikelijken op tocht had in Mansion House het ge wone diner plaats. Zooals men weet, waren Gladstone en lord Roseberry daar bij niet tegenwoordig; de eerste had zich doen verontschuldigen wegens zijn hooge jaren; de laatste wegens eene uitnoodi- ging die hij reeds vroeger aangenomen had. Nu de beide voornaamste minis ters afwezig bleven, onthielden zich ook de vreemde gezanten. Intusschen kon de politiek toch niet geheel onbesproken blijven aan een officieel diner. Lord Kimberley, antwoordende op een toost op het ministerie, verklaarde dan ook geen bijzonderheden te kunnen openbaar maken over de wetsontwerpen diode Regeer in g voornemens is bij het Parle ment in te dienen. De Regeoring zal handelen overeenkomstig' de beloften bij de verkiezingen afgelegd. De betrek kingen met het buitenland zijn van vriendschappelijkon aard. Do kwestie betreffende Oeganda zal zorgvuldig overwogen worden gelijk ze verdient. Wat de kwestie van Pamir aangaat, deze kan op vriendschappelijke wijze met Rusland geregeld worden door af bakening der grenzen. Lr hoeft cene gedachten wisseling met Rusland plaats. Er is reden om te hopen, dat de handel zii h spoedig in welvaart zal kunnen verheugen. De toestand van den land- houwer is betreurenswaardig. De minis ter hoopt, dat men op het aanstaande congres der landbouwers een aanneme lijk middel tot herstel aan de regeering en het parlement zal kunnen aanbieden. Volgens nadere berichten is het ook gisteren-avond te Brussel zeer onrustig geweest. Er was eene monster-meeting door de Association liberale bijeengeroe pen. 3500 personen, onder welke ver scheidene senatoren en afgevaardigden, woonden haar hij. Fourncmont, lid van den gemeenteraad verklaarde, dat hoe krachtiger het volk prostesteerde, hoe meer het zal kunnen rekenen op de radicale leiders. „Op de uitbarstingen zullen wij antwoorden met eene wet tige propagandamaar wij zijn bereid, zoo noodig, ons bloed te vergieten." De afgevaardigde Janson verklaarde dat de troonrede kleurloos is. Het parle ment, dat aan België een nieuwe kies wet wil geven, is voortgekomen uit een vervallen verklaard kiezerskorps. Men heeft een valstrik gebruikt om den koninklijken stoet te laten voorbijtrek ken en het leger is gebruikt, niet om den souverein te beschermen, maar om hem te beletten de volksstem te hooron (n. b. de Koning werd doof geschreeuwd door het geroep om algemeen kiesrecht.) Het volk hoeft zich niettemin doen hoeren! Indien gij geen lafaards zijt, (geroep: Neen, gevolgd door eone lang durige ovatie) zult gij uwen plicht be grijpen. De electorale kwestie staat boven de partijen. In elk vrij land moeten alle burgers hunne burgerschaps rechten kunnen uitoefenen. Ik bid den Koning en der Kamer aan het volk zijne rechten niet te onthouden ik zou niet aanraden eene revolutie temaken. De spreker eindigde met uit naam der afgevaardigden van de uiterste linker zijde en de radicale afgevaardigden te verklaren, dat zij al het mogelijke zouden doen om de verjonging van het Belgische vaderland tot stand to bren gen. (Eene langdurige ovatie volgde). Met eenparige stemmen werd oen voor stel aangenomen, waarbij geprotesteerd wordt tegen de handelwijze der com missie voor de herziening. Toen de mee ting geëindigd was, werd eene monster* manifestatie in de straten voorbereid. Een troep van 2500 personen trok van het Theatre Alhambrawaar de meeting gehouden was met de roode vlag voorop naar het paleis des Konings en naai de rue de la Montague. De gendarmerie 1) Men geeft te Venetië den naam van Oampo aan een pleintje gelegen naast eene kerk, daarvan het vroeger de begraafplaats was. De campi San-Poldino is een der rustigste Van Venetië. Men vindt er wel een apothe ker, een koffiehuis, baardscheerders en krui denierswinkels, zooals in alle campi, doch die huizen schijnen bezocht te worden door scha- ddweiiop den dag hoort men er geen gerucht, 'iet is eerst hij het vallen van den avond dat 'et pleintje eenig leven krijgt. Den koopman met gebakken visch komt ,r, ''au zi)nen winkel opslaan. Voor hem, in st °nne ketels, ziet men allerhande groenten, ukken konijn, paling en andere zeevisschen stoven. Voor eenige centen vinden de be woners der wijk er een eetmaal voor hun ge- Z'U- De winkelkraam dient hun tot keuken. 1 Het geraas der vischverkoopers en van an dere winkeliers, die in gepolijste koperen kor ven opgezette stukjes gesuikerd fruit te koop dragen, overheersclit het geklets der sloffen met houten zolen, die de vrouwen over de vloersteenen van het pleintje voortsleuren, en de gesprekken der voorbijgangers, die bij hunne ontmoeting beleefdheden wisselen, zooals in dc tooneelstnkken der vorige eeuwen. Die bevallige groeten zijn in de volkstaal bewaard gebleven. Men hoort van alle zijde „Serva divota 1" (Uwe verkleefde dienaresse „Oio tesoro 1" (Wel, schat„Bon di Vec- cio 1" (Goeden dag, oude!) -- „Baron 1" (Mees ter). „La riverisco(Ik acht u)en zoo een geestelijke der parochie voorbijkomt, wordt hij onthaald met Ossequiosissimo's 1" (Aller- onderdanigste), vergezeld van diepe buigingen. Dergelijke beleefde en lieftallige uitdrukkin gen beletten nochtans de Venetiers niet te twisten, en te midden der beleefdheden bre ken somtijds de schrikkelijkste scheldwoorden als een vuurwerk los. De huizen, die het campo San-Poldino om ringen, zijn van tamelijk uieuwerwetschen bouw, doch te Venetië schijnt er niets uie- werwetsch. Een dier huizen, beter bewaard en van tulel- lijker uitzicht dan de andere, draagt in de buurt den naam van Zanella's paleisje. Op zekeren avond zat er eene oude vrouw op eene marmeren bank, die zich uitstrekt aan den voet van dat palazzino, waarvan de steeneu muren nog hier en daar met eene laag rooden gips bepleisterd waren. te paard voerde een charge uit en ver scheidene vrouwen raakten onder den voet en werden vertrapt. Eene batterij werd opgesteld voor het koninklijk paleis en de ministeriën. De kavalerie reed in galop over de F luce du palais en de garde civique is in allerijl ontboden. In eene door de mijnwerkers van Carmaux gehouden vergadering is met eenparige stemmen de volgende motie aangenomenDe mijnwerkers te Car maux in eene algemeeue vergadering bijeengeroepen, verklaren, dat zij geen dupes willen zijn van de pogingen, die slechts de belangen van de kapitalisten en van de reactie kunnen dienenzij wraken openlijk de daad die tot de ontploffing te Parijs geleid heeft en verklaren dat die daad niet in eenig verhand staat met de werkstaking. De gemeenteraad van Parijs heeft zijne verontwaardiging betuigd ov r den eergisteren gepleegden misdadigen aan slag met dynamiet. Hij bracht een eer biedigen groet aan de slachtoffers on besloot hunno begrafenis op kosten van de stad Zondag aanst. te doen plaats hebben. De Raad noodigde den prefect van politie uit, spoedig voorstellen te doen ten gunste van de weduwen en weezen dor slachtoffers. In do troonrede (ter opening der zit ting van den Pruisischen Landdag) wordt medegedeeld, dat de rekening over liet dienstjaar 1891/92 sluit met een tekort van 42 millioen, ten gevolge van ver meerdering van uitgaven voor spoorwe gen, die door leuning zal moeten worden gedekt. Ook voor het loopende dienst jaar is or geen gunstig slot te verwach ten. Ofschoon de financieele toestand niet zorgwekkend is, moet toch de grootste spaarzaamheid worden in acht genomen. Eene algemeene verbetering van de traktementen der ambtenaren wordt daarom nog uitgesteld. Voorts Avordt in do troonrede een plan voor belastinghervorming aangekondigd. Het omvat een ontwerp tot afschaffing van Naast de oude vrouw zat een meisje van ongeveer tien jaren, eenvoudig doch zeer net gekleed, met een zwart wollen kleedje. Het was een allerliefst kind. Het dicht goudblond haar was in vlechten om haar hoofd gewon den, en hare groote, helder blauwe oogen, bezagen u altijd alsof zij uwe gedachten wil den doorgronden. Voor haar zaten, op oostersche wijze neer gehurkt, een aantal meisjes uit de wijk. Ter wijl zij paarlen aanreigden, luisterden zij met open mond, de oogeu door verrassing openge sperd, naar het einde van een wonderbaar vertelsel dat de oude Marcolina haar ver haald liad. „Eu het vertelseltje is uit, en nu ga ik heen, zeide het oude vrouwtje tot slot. Het lieve meisje was nadenkend blijven zit ten, verslonden in de gedachten die het too- ververhaal haar had ingegeven Minne, vroeg zij eindelijk, zijn er nog tooveressen? Ja, zeker, mijne allerliefste Maria, en God behoede n voor lmnne ontmoeting, schat van mijn leven, do stad is vol tooveressen, waarvan de blik alleen u ongeluk kan berok kenen. Maar die toovergodinnen, welke de too- verheksen bestreden, zijn er daarvan geen meer Helaas 1 neen, de wereld is zoo slecht geworden dat zij langzamerhand verdwenen zijn, en 'tis jammer, want zij waren zoogoed. staatsbelastingen, die aan de gemeenten worden overgedragen, voorts eene ver mogensbelasting, henevens eene wet op de plaatselijke belastingen, ten behoeve eener juiste verdeeling van gemeente lasten. Het is niet te doen om ver hooging van belastingdruk, maar om aanvulling voor een bedrag van 102 millioen, hetwelk de staatskas hij af schaffing der staatsbelastingen zal mis sen. Verder worden nog aangekondigd ontwerpen betreffende het kiesrecht, re geling om eene meerdère opbrengst der inkomstenbelasting te doen strekken ten behoeve van schoolwezen, en eindelijk een ontwerp ter uitbreiding van het spoorwegnet. Aangaande de buitenlaud- sclio politiek bevat de troonrede niets. De Hongaarsche minister-presidont Szapary heeft in de Kamerzitting te Pesth aangekondigd, dat het ministerie zijn ontslag heeft aangeboden. De Kamers hebben hare zittingen voor onbepaalden tijd verdaagd. Keizer Frans Jozef heeft een hoftrein naar de Italiaansclie gren zen doen vertrekken, om den grootvorst- troonopvolger van Rusland naar Weenen te brengen. Hij zal den 12 dezer aan den llol'burg afstappen, waar een gala diner ter zijner eer zal plaats hebben. De Koning van Rumenië en de Kroon prins worden Dinsdag aldaar verwacht. Een der Romcinsche bladen zegt, dat er in 't, geheel in Italië 54 radicale afge vaardigden zijn gekozen. Volgens de Co rr ie re di Napofi zal de heer Crispi liet program van het ministerie, de ontwer pen op do pensioenkas en de belasting- op de petroleum bestrijden. Hij zal den minister-president Giolitti ook be strijden wegens zijne inmenging in de verkiezingen Aan liet Franscke ministerie van marine is een telegram uit Dahomey ontvangen meldende dat de Fransche kolonne zich van lvana na een hevigen tegenstand heeft meester gemaakt. Aan de zijde der Franschen vielen elf dooden en werden 42 personen gewond. De Al liet kwaad dat de tooverheksen deden, vergoedden de toovergodinnen door hunne weldaden. Zij verrijkten de armen, genazen de zieken, vereenigden de ongelukkige ge- scheidenen. Maar, minne, zouden er geene toovergo dinnen meer kunnen zijn God en de heilige zijn almachtig, mijn lief kind En men hoorde de kleine Maria prevelen „Ik zou wel toovergodin willen zijn." De koopman van gebakken visch doofde zijne fornuizen uit, de voorbijgangers werden zeldzamer en de oude Marcolina, na hare jonge burinnetjes goeden avond gewenscht te heb ben, keerde naar het palazzino terug, voor afgegaan door Maria. Maria Zanella was wees zij leefde alleen met Marcolina, die z(j min heette, omdat zjj de opvoedster haars vaders geweest was. Dat huis van liet campo San Poldino en een zeer bescheiden inkomen maakte geheel haar vermogen uit. Verwijderde bloedverwan ten haars vaders, die hare voogden waren, lieten haar afgezonderd groot worden onder de bescherming harer oude meid. Doctor Zanella, Maria's vader, was een uit stekend jongeling, die zijne loophaan onder zeer gunstige voorteekens begon. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1