Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Zaterdag 12 November 1892. No. 4434. bureau Jtoocpstraat 317. MARIA ZANELLA. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIEN 2) Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 2.- - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 11 November '92 De overwinning der democraten hij de verkiezingen in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika blijkt zoo volledig mogelijk te zijn. De correspondent van de Standard te New-York seint, dat de democratische meerderheid in het Huis van afgevaardigden vermoedelijk 107 zal bedragen. In den Senaat gelooft hij, dat de democraten eene meerder heid van 4 stemmen zullen hebben over de republikeinen en de volkspartij te zamen. Ofschoon dus de democraten het geheele beleid der regeering zullen beheerschen, is er geen wijziging der tarieven mogelijk vóór 1894, en ook daarna verwacht niemand eene ingrij pende verlaging, dewijl de toestand der schatkist eene belangrijke over weging is, waarmede rekening gehou den moet worden. De democraten zul len in de eerste plaats de invoerrechten op grondstoffen verlagen, maar het belastingstelsel in verhand tot handel en nijverheid onveranderd laten. De belangrijkste gevolgtrekking, die uit den uitslag der verkiezing gemaakt kan Worden, is dat de staatkundige invloed der Ieren do nederlaag heeft geleden. Het blijkt dat met het aanbreken van den winter het aantal werkeloozen te Londen zoo zeer is toegenomen, dat din toestand terecht de beduchtheid van vele weidenkenden hoeft gewekt. Een aantal menschenvrienden te Londen, Waaronder de katholieke aartsbisschop Van Westminster, hebben besloten een clearinghouse voor werkeloozen op te l'ichton tot leniging van den nood der Weikzoekenden, ook door verstandige milddadigheid, waartoe een talrijke com missie in hot leven zal geroepen worden. Alle Britsche onderdanen, die zes maan den te Londen verblijf gehouden heb ben, zullen aanspraak kunnen doen gelden op onderstand zonder onderscheid Het toeval wilde dat hy, met eene Veni- aansche dame, weduwe van een rijken Griek- ®chan bankier, te verzorgen, mot hare doch- kr in kennis kwam. De ouders dezer laatste yerzetten zich tegen het huwelijk, doch de Jonge liede.i hielden geen rekenschap met dat vorzet, en trouwden op zekeren morgen zon der iemand te verwittigen, j. Van af dien tijd sloeg de kans hen tegen. e uioeder, verontwaardigd, onterfde hare doch- 'er- Zij verliet haar schoon paleis van Venetië 1 Si»g zich vestigen te Florence, want zij I de niet meer leven in eene stad waar laar gezag miskend ge-weest was. Zij brak ue betrekkingen af met hare dochter, en deze bij Maria's geboorte stierf, ant- oordde zij niet op den brief die haar de dub- gebeurtenis meldde. Dochter Zanella troostte zich nooit overliet 'sterven zijner vrouw. Daar het ongelnk bij °°rkeur de ongelukkigen vervolgt, zag hij van godsdienstige gezindte of staatkun dige denkwijs, maar geen werkstakers. Het bestuur van den mijnwerkershond in Wales vaardigde gisteren een mani fest uit aan zijn negentigduizend leden. Het spoort hen aan de veranderlijke loonschaal te laten varen, waaronder de loonen 28 percent gedaald zijn, terwijl eene nieuwe loonsverlaging op handen is. Het manifest wijst er op, dat dc eigenaars der kolenmijnen onlangs met de Egyptische regeering voor de levering- van honderdduizend tonnen kolen con tracteerden tegen eene prijsverlaging van 13 pet., zoodat de eigenaars-zelve voor de daling van den kolenprijs aanspra kelijk zijn. De nieuwe regeling van het bouwvak veroorzaakt reeds moeilijkheden. De groote aannemersfirma Kult en Hamdall te Woolwich weigert de regeling toe te passen op grond dat Woolwich er niet onder begrepen is. Ook weigert zij even tueel op haar geheele personeel de rege ling toe te passen, dewijl die alleen betrekking heeft op timmerlieden en metselaars. De reeds onder het personeel uitgebroken werkstaking breidt zich uit, en de firma wijst elite bemiddeling af. De agitatie door de radicalen en socia listen in België naar aanleiding der ver werping van hot algemeen stemrecht gewekt, blijkt niet tot don dag der Kameropening beperkt te zijn. De voor standers van het algemeen kiesrecht bereiden eene betooging voor ter gele genheid van het plechtig Tc Demi op 's Konings naamdag, Dinsdag aanst. Er is tegen dien dag eene dringende vergadering van den werkliedenbond belegd,teneinde denoodigemaatregelen to nemen om de socialistische beweging een scherper geteekend karakter te doen aannemen. De berzienings-commissie uit de Kamer heeft met betrok king tot de reorganisatie van den Senaat ver worpen: do vertegenwoordiging van be langen, het vormen van verschil lende categoriën van kiezers (eenstemmig)het langzamerhand zijne klanten verminderen men werd het moede zijn droevig gelaat te zien verschijnen aan de sponden der zieken. Hij leefde enkel voor zijne dochter, wier liefkozin gen alleen keni de bittere en ontmoedigende uren der eenzaamheid konden verzachten. Op zekeren dag vatte hij in het gasthuis de kiem op eener teriugziekte, en hij stierf zonder zijn kind te durven omhelzen. De arme kleine bleef alleen op de wereld. Wij hebben gezegd dat zij lief was haar hlik, de uitdrukking van haren mond verraadden hare goedheid. Zij had niet veel natuurlijken aanleg en eene zekere moeilijkheid van leeren maakte dat zij een nog engen gedachtenkring niet te buiten kwam. Daar zij zeer weinig ontwikkeling bezat, hield zij zich aan de gedachten welke zij bezat. Dien avond bleef zij geheel verslonden in de overwegingen welke Marcolina's verhaal haar ingegeven had, en zij sliep in, droomend dat- zij toovergodin ging worden, 's Morgens werd zij, onder den indruk van die gedachten wak ker gemaakt door het geluid der klokken, die den Angelus klepten. Men weet dat het water den klank verspreidt in Venetië. In plaats van in de lucht verloren te gaan, verspreidt het klokkengelui zich om zoo te zeggen op het meer en breidt zich door de kleine kanalen in geheel de stad voort. De klokken der afge legenste kerken vormen als een gedommel, een soort van aanhoudend gebrom. Dien morgen voorstel om de kiesbevoegdheid voor den Senaat eerst op 35-jarigen leeftijd te verleenen en het voorstel tot het schrappen van eiken census van ver kiesbaarheid. Het voorstel om den leef tijd van verkiesbaarheid op 35 jaar te stellen, heeft zij daarentegen aangenomen. De commissie uit den Senaat heeft be sloten, dat in de Grondwet voor de ver kiezing van Senaatsleden de toepassing van een evenredig kiesstelsel zal worden voorgeschreven. Het adres van antwoord door de Senaatscommissie vastgesteld, is een paraphrase van de troonrede. In 't bijzonder legt het nadruk op het mandaat, gegeven door de kiezers aan de wetgevende Kamers, belast met het vaststellen eener ruime uitbreiding van de kiesbevoegdheid en met de oplossing der andere vraagstukken in verhand met de reorganisatie der staatsiustelligen. Aan de Temps wordt uit Carmaux gemeld, dat de veroordeelde mijnwer kers die gratie gekregen hebben, wei geren den arbeid te hervatten, omdat niet alle veroordeelden aangenomen zijn. De drie afgevaardigden, gedelegeerden der mijnwerkers, hebben dezen onder 't oog gebracht, dat eene hervatting der vijandelijkheden in het land een zeer ongunstigen indruk zou maken. Naar gemeld wordt, zal aan Culine, de bekende opruier der werklieden in het Noorderdepartement, gratie verleend worden (Culine was wegens de gebeur tenissen te Fourmies tot vijf jaren ge vangenisstraf veroordeeld). In de Kamer van afgevaardigden te Parijs is gisteren aan de orde gekomen het wetsontwerp tot wijziging van de drukperswet. De minister Loubet vroeg de onmiddellijke in behandelingneming en stelde hierbij de kabinet-kwestie. De Kamer verwierp een voorstel tot uitstel van de zaak en bepaalde daarna met 298 tegen 182 stemmen, dat men het voorstel reeds aanst. Woensdag in be handeling zal nemen, zooals de minister had gevraagd. De Kamer heeft de inter- waren het als zoo vele stemmen die haar be zielden en haar denzelfden raad gaven. „God en de heiligen zijn almachtighad Marcolina gezegd. Die woorden kwamen haar terug in den geest en zij besloot ter kerke te gaan, om aan God te vragen, haar te veranderen in een toovergodin. Maria was opgebracht zooals de kleine meisjes uit de volksklas, en zij liep rond in de straten der buurt, terwijl Marcolina, zonder zich te verontrusten, voor hun klein huishou den zorgde. Zij bedekte haar hoofd met een kleinen zwar ten sjerp, waarin zij zich wikkelde als in «en mantelkap. Te midden van den morgennevel voortstappende, richtte zij zich, door eene on weerstaanbare kracht gedreven, naar de kerk Santa Maria Formosa, die op korten afstand van het campo San Poldino ligt. Die kerk is niet een der schoonste kerken van Venetië, zij bezit dat geheimzienig karak ter niet, men vindt er die schoone gulden don kerheid niet, die de voornaamste aantrekkelijk heid van het meerendeel derzelve uitmaken. Noohtans, in eene kleine kapel, rechts, wanneer men het hoogaltaar beziet, bevindt zich eene wonderschoone schilderijeene Heilige Barbara van Palrna Vecchio. Het was voor die schilderij dat Maria neder- knielde. Op dit vroege uur was de kerk nog eenzaam, men zag er alleen eenige boerinnen, uit den omtrek aangekomen met manden groen- pellatie over de Panama-zaak veertien dagen uitgesteld. De Senaat heeft de artikelen 3 tot 26 van liet wetsontwerp op het koloniale leger aangenomen. In den ministerraad heeft de heer Bardeau, minister van marine, mede gedeeld, dat de luitenant-gouverneur te Porto Novo van gewonden uit Dahomey overgebracht, de tijding van het in nemen van Kana had vernomen. Dodds zelf deelde het bericht mede. Minister Loubet deelde aan den ministerraad mede, dat hij de begrafenis van de slachtoffers der laatste ontploffing te Parijs zoude bijwonen. Een Duitsch anarchist, genaamd Haube, geboren bij Leipzig, is gevangen genomen ter zake van de ontploffing in het commissariaat van politie. In een confrontatie-verhoor heeft men hem echter niet herkend. Bij de behandeling van het ontwerp op de belasting der dranken heeft de heer Doumerc een amendement voorge steld om alle rechten op bieren, wijnen, cidres, enz., af te schaffen. De minis ter Kou vier bestreed dit amendement, hetwelk de werking der hervorming ge heel verlammen zou. Niettemin besloot de Kamer met 349 tegen 195 stemmen het amendement in overweging te nemen. De president der begrootingscommissie verklaarde, dat de aanneming van het amendement een tekort van 88 millioen zou doon ontstaan, en verzocht de Kamer de zitting te schorsen, teneinde de commissie in de gelegenheid te stel len, de middelen te onderzoeken, waar door eventueel dit deficit gedekt zou kunnen worden. De discussie is tot Zaterdag verdaagd. De koning en de koningin van Por tugal, die hun reis naar Spanje wegens do ziekte van den jeugdigon koning uitgesteld hadden, brengen thans hun voorgenomen bezoek aan het Spaansche hof. Gisteren zijn zij te Madrid aan gekomen, terwijl eene dichte menigte zich door de straten bewoog. De Regen tes, vergezeld van de infante Isabella, ten die zij naar de markt droegen en die zij naast zich hadden neergezetverder een ouden edelman, die zijne devotie kwam doen en dien zijn goudelroeier op eenen stoel nabjj het al taar had doen plaats nemen. Bene zonnestraal trof de schilderij der Hei lige Barbara, waardoor zij een buitengewonen schijn van leven kreeg. Die schoone heilige, met een gouden krans om het hoofd, ziet er uit als eene gekroonde vorstin. De martelaars palm dien zij in de hand houdt, gelijkt aan een scepter en een rijk gewaad omgeeft haar als koninklijk purper. Zij heeft eene uitdrukking vau goedheid en macht die Maria verrukte „Groote heilige, smeekte zij vurig, zorg dat ik toovergodin worde, om allen die mij omringen, gelukkig te maken." En zij herhaalde menig maal dit gebed, hare oogen op het heiligen beeld vestigende. Was het een uitwerksel barer ontroering of eenvoudig het gevolg van lichtstralen, doch na verloop van een oogenblik dacht het kind dat de heilige glimlachte en het hoofd boog tot teeken van toestemming. Meer had het kind niet noodig om te gelooven, dat haar ge bed verhoord was en zij stond verheugd op. (Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1