Binnenland de ministers en een aantal militaire en burgerlijke overheden begroetten de gasten aan het station. De souvereinen werden luid toegejuicht en uit alle huizen zijn vlaggen gestoken. Yolgens bericht uit Lissabon heeft er bij het vertrek van den koning en de koningin van Portugal in die hoofd stad eene republikeinsche betooging plaats gehad. Do politie heeft negen personen gevangen genomen, die„Leve het Vaderland! Weg met het verbond van Engelandriepen, op het oogenblik dat het vorstenpaar eergisteren aan het station kwam, om naar Madrid te ver trekken. De gearresteerden zijn de re publikeinsche afgevaardigden Eduardo Abbeu, drie republikeinsche journalisten, een geneesheer, een sergeant van het leger in werkelijken dienst en drie burgers. De commissie uit den Rijksdag te Stockholm, tor voorbereiding van de openbare behandeling van het ontwerp der lcger-organisatie heeft hare instem ming betuigd met de hoofdbepalingen van het ontwerp. Alleen verwierp zij de vorming van een vesting-artillerie korps voor Karlborg. Zij stelt voor de dagsoldij voor de onder de wapenen geroepen dienstplichtigen vast te stellen op 50 öre. Schiedam, 11 November 1892. Wij herinneren onze lezers aan de liefdadigheidspredikatie, welke Zondag avond onder het Lof- ten 6 ure in do parochiekerk van den H. Joannes den Dooper door den weleerw. pater A. E. J. Beukers zal gehouden worden. De welsprekendheid van dezen ne- derigen zoon van St. Alfonsus doet een krachtig pleidoo verwachten ten voordeele van het liefdewerk, dat dooi de dames van de Vereeniging der H. Maagd Maria wordt beoefend. De dames van de Maria-vereeniging Wie kent ze niet in hare liefdevolle zorg voor de armen Hoevelen hebben haar ontmoet in de nederige woning van den arme? Gleen straatje of steeg zoo afgelegen; geen gangetje zoo nauw, of zij weten er den armen hulpbehoe venden geloofsgenoot te vinden. Hooge, ongemakkelijke trappen schrikken haar j iet afminder reine of frissche wo ningen houden haar niet terug. Neen, overal dringen zij door, waar zij slechts kunnen vermoeden, dat hare hulp ge- wenscht is. En wat die hulp in do gezinnen uitwerkt Vraag het den arme zieke, wien zij het versterkend voedsel brachten, dat zijne gesloopte krachten moet opbeuren. Laat de arme moeder spreken, die zelfs het meest noodige ontbeerde, om het kind barer smarten te voeden en te kleeden Voorzeker is het een heerlijke taak, die de dames der Maria-vereeniging vervullen. Als engelen van barmhartigheid bewegen zij zich onder hare lijdende geloofsge- nooten, overal hare weldaden versprei dende, en door woord en daad troost en leniging brengend in bittere ellende en nood. Maar die taak eischt naast eene lief devolle toewijding ook de beschikking over eene welgevulde beurs. Vooral bij het toenemend pauperisme door werke loosheid en lage loonen veroorzaakt, is zeker het laatste eene eerste vereischte. De kas der Vereeniging dreigt daarbij te kort te schieten. Worde die Zondag aanst. opnieuw gevuld G-aan velen het opwekkend woord van onzen welspre- lcenden oiul-stadgenoot hooren, dan zal dit zeker naar wensch geschieden en tal van armen zullen er door gebaat worden. Het veertienjarige zoontje van don veehouder De Ronde, wonende aan den Rotterdamschen dijk, nabij de z. g. Hooge Boomen, die zich heden-ochtend naai school wilde begeven, wilde op een in beweging zijnde gistwagen springen. Hoewel de voerman hem toeriep te wach ten, tot hij den wagen had stilgehouden, sprong hij toch reeds op den bok, doch had het ongeluk daarbij een misstap te doen, waarbij hij viel en de wagen hem over de borst en beiden beenen ging, waardoor hij aan die lichaamdeelen vrij ernstig werd ge kwetst. Hij werd naar de ouderlijke woning vervoord. De eerste luitenant P. C. Bomert van het 3e regement vesting-artillerie is als officier voor het materieel geplaatst bij de magazijnen te Dordrecht. Het voorstel van Gedeputeerde Sta ten betreffende de bediening van het veer Rozenburg Maassluis is in de afdeelingeu der Provinciale Staten met ingenomenheid ontvangen. De voorstellen betrekkelijk de be diening van het veer tusschen Rozen burg en Maassluis gaven in de afdeelin geu der Provinciale Staten tot eenige opmerkingen aanleiding. a. drong men aan om in het diii- nilief contract met Briolie hot tarief dei- veergelden zoo laag mogelijk testellen en het vertrek en de aankomst der veerbooten zooveel doenlijk in verhand te brengen met de dienstregeling van den spoorweg, vooral in aansluiting met den laatsten trein te Maassluis. Verder werd ten bate van de eilanden Voorne on Putten en Ovérflakkee aan gedrongen op eene verbeterde commu nicatie tusschen Nieuwesluis en Rozen burg als eene wenschelijke aanvulling van het stoomboot veer Rozenburg Maassluis. Het j urie-onderzoek van het ontwerp tot regeling van de bediening der be weegbare bruggen in de verbeterde vaart tusschen Rijn en Schie lokte ook al eenige opmerkingen uit. Men schrijft uit Maassluis; Toen Woensdag de qurantaine-doktor Van den Starp met den stoombarkas terugkeerde van Hoek van Holland, waar hij de bom Scheveningen 7 3 ontsmet had, werd de barkas aangevaren dooi de stoomboot Zuicl Holland. De dokter redde zich door een sprong op den ankerketting van de Zuid-Hollandde 2 matrozen vielen in de rivier, doch werden gered, terwijl de stoombarkas in het anker van de Zuid-Holland bleef hangen. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft hot houden van markten van herkauwende dieren en varkens te Be verwijk, Haarlem, Haarlemmermeer, Hilversum, Uitgeest, Uithoorn en Velzen gedurende de maanden November en December van dit jaar verboden. Vermoedelijk zullen deze en de vol gende weck nog noodig zijn voor het onderzoek van de bedrijfsbelasting en de kiesrechtregeling in de afdeelingen der Tweede Kamer. De openbare beraad slaging over de Indische begrooting zou dan 22 dezer aanvangen. Naar men verneemt, vond het begin sel eener bedrijfs- en beroepsbelasting in de sectiën schier algemeen bijval, maar werden er des te meer bezwaren ontwikkeld tegen de wijze, waarop de minister van financiën zijn stelsel in practijk wil brengen. Het Tweede-Kamerlid mr. A. F. K. Hartog sprak gisteren-avond in de kies- vereeniging Amstel's Burgerij" te Am sterdam over den politieken toestand van het oogenblik. Inzake de gelijktijdige invoering van vermogens- en bedrijfsbelasting verklaar de hij, dat, als de bedrijfsbelasting niet tijdig tot stand kpmt, hij de Kamer in de gelegenheid zal stellen, de invoe ring der vermogensbelasting uittestellen. Behoudens enkele opmerkingen, vooral omtrent den rechtstoestand van de vrouw bij naturalisatie, of bij liet verlies van zijn Nederlanderschap, door den man, heeft men in de Afdeelingen der Eerste Kamer zich bijna algemeen ingenomen verklaard met de wijze, waarop in het bij die Kamer nog aanhangig Wets ontwerp de kwestie van het Neder landerschap en van het ingezetenschap is geregeld. Vooral vond men goed de opheffing van het tweeërlei Nederlanderschap en tevens dat ter regeling van het Neder landerschap als grondslag is aangenomen, niet het territoriaal stelsel, maar het beginsel van afstamming, terwijl men vrij algemeen ook het beginsel beaamde, dat de vrouw, staande het huwelijk, den staat van haar man volgt. De thans vigeerende Pensioenwet sluit de weduwen van ambtenaren, die vóór 183G zijn aangesteld, van alle on dersteuning uit. Waarom nu juist die oude menschon niet in voorrechten van een pensioen mogen deelen, is niet recht duidelijk. Zij moeten zeker nu zeventig jaar of ouder wezen, en uit den aard der zaak kunnen er maar zeer weinig nog in leven zijn. Wij gelooven nog geen twintig. Waarschijnlijk zal deze zaak. bij de behandeling van de aanstaande Staats- begrooting ter sprake komen. Zou er dan geen van de vertegenwoordigers een voorstel kunnen doen, om de be trekkelijk geringe som tot ondersteu ning aan die weduwen uit te keeren, welke er nog maar zoo kort van ge nieten kunnen en van welke verschei den hot brood noodig hebben? {Arnh. Cl.) De Nieuwe Surinaamsche Courant ver neemt, dat door de bevolking een groote bijeenkomst zal worden gehouden, om te beraadslagen op welke meest gepaste wijze zij van hun verlangen naar kies rechtuitbreiding en censusus v erlagiu g tot aan de grens van het regeerings- reglement kunnen doen blijken. Op die bijeenkomst zullen dan adressen opge maakt worden, om aan den Gouver neur en de Koloniale Staten te wor den gezonden. In verschillende bladen kan men van postdirecteuren reeds waarschuwing le zen, dat briefkaarten' door particulie ren zich aangeschaft en waarop het medel rijkswapen voorkomt, na 30 No vember niet meer gang zijn. Voor in- dustrieelen en boekhandelaars, die zich, toen de nieuwe postwet in werking trad en, met den bovenstaandsn maatregel niet bekend, een 10,000 briefkaartfor- mnlieren lieten drukken, met het rij lis- wapen, zal de schade niet gering zijn. Zou dit niet verholpen kunnen worden, vraagt de Arnh. Ctwanneer men het postzegel over het wapen heen plakt? Te Rotterdam is men, naar de Msh. mededeelt, van plan een afzonderlijke veemarkt op te richten voor het vee, dat uit de verdachte omstreken aldaar gemarkt zal worden en mot het niet verdachte vee niet in aanraking mag komen. De naderende voltooiing van het groote derde Droogdok te Rotterdam maakt enkele wijzigingen noodig in de verordening op het gebruik der gemeen telijke dokken, welke gisteren middag door den Raad werd behandeld en vast gesteld. Overeenkomstig het praedvies van Burg. en Weth. werd besloten om af wijzend te beschikken op het adres der afdeeling Rotterdam der Schippersver- eeniging „Schuttevaer", om afschaffing van het geld, en op het adres van den heer A. Hartog, om concessie voor den aan leg en exploitatie eener duinwaterleiding. De voorwaarden, door het hoogheem raadschap van Schieland gesteld bij de vergunning tot ophooging van eon gedeelte binnentalud met berm van den Westzeedijk, werden aanvaard. Voor deze vergunning zal door de gemeente een jaar lij ksche recognitie van f 200 worden betaald Verder werd besloten 18 perceelen gemeentegrond aan den Diergaardesin gel, de Si nonstraat en Benthemstraat in het openbaar te verkoopen en ver dere maatregelen te nemen tot bevei liging van het Handelsterrein tegen brandgevaar. (D.) Woensdag-avond gaf de rederijkers kamer „Tollens" in Stads-Doelen te Delft, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, een feestuitvoering, door „Joan Wouterz", een drama in 5 bedrijven op te voeren. Op verdienstelijke wijze werd de hoofdrol „Joan Woutersz" dooi den heer Nienhuis vervuld, die van het begin tot het einde dankbaar werd aan gehoord. Ook was het spel van Willem, Prins ïvan Oranje en van Don Alonzo in flinke handen, waarbij het verrader lijke van laatstgenoemde zoo uitmuntend voorkwam. Na afloop der voorstelling betrad de heer Houtzager het tooneel en bood aan de dames werkende leden, mej. Renard en mej. Netze, geb. Veer, die zich zoo uitstekend van hun taak hadden gekweten, namens den bescherm heer der Kamer elk een mand met prachtige bloemen aan, terwijl hij de lieeren Nienhuis en Mension lauwer kransen overhandigde. Tevens werd door genoemden heer H. medegedeeld, dat een gift van f 25 was ingekomen mede van den beschermheer ten behoeve van het - aanstaande te houden kinderfeest. Een hoogst gezellig bal duurde tot in den vroegen morgen voort. Naar men verneemt, hebben de voor zitter (de burgemeester) en de secretaris der openbare gezondheidscommissie te Delft hun ontslag ingediend als lid van do gezondheidscommissie. Zou dit ook in verband kunnen staan met het onlangs door de meerderheid van den Raad aangenomen voorstel, om den op de begrooting uitgetrokken post voor die commissie met f 200 te ver minderen (B. O.) Te 's Gravenhage circuleert een adres aan de directie der Tramwegmaatschappij tot invoering van een vast tarief even als in andere gemeenten. Dit tarief houdt den volgende maatstaf 10 cent binnen 's-Gravenhage 5 cent, binnen Schevenin gen en 15 cent tusschen Den Haag en het zeedorp. Voorts wordt aangedrongen op aanleg eener nieuwe lijn ter ver binding van het Ververschingskanaal mot de Koninginnegracht. Het schoolfeest aan een duizendtal leerlingen van openbare en bijzondere seholon, gisteren-avond te 's-Gravenhage dpor de Vereeniging tot wering van schoolverzuim gegeven, is ook weder uitmuntend geslaagd. Er heerschte gulle pret; een sterk digcstie-verinogen van de jeugdige magen openbaarde zich en vooral de eenheid en de kracht van den schoolzang maakten een goeden indruk. De Rotterdamsche goochelaar Schramade oogstte veel bijval. In de raadszitting van gisteren te Leiden gehouden word eene ingekomen missive Voorgelezen van den heer Knut tel, gewezen gemeente-architect, waarbij hij in eene wederlegging trad van een uitgebracht rapport der commissie, be last met een onderzoek naar de bouwing der Stadsgehoorzaal, waarvoor de ge meenteraad f150,000 had toestaan, ter wijl de bouw eene uitgaaf van f 175,000 vereischt heeft. Aan de maatschappij van tuinbouw en plantenkunde, welke eene subsidie had aangevraagd voor een te houden bloement ntoonstelling, werd subsidie geweigerd. Gistereu-nacht heeft zich te Woerden bij een klein kind weer een geval van cholera asiatiea voorgedaan met zeer spoedigen doodelijken afloop. Dit is het tweede geval en wel dicht in de buurt van het eerste. Te Wageningen hebben de slagers den prijs van het rundvleesch ook ver laagd, met 10 ct. per KG. Vele per sonen doen hun echter geen geringe schade door het z. g. n. uitponden dezen leveren het vleesch aanmerkelijk lager in prijs aan de ingezetenen, die hiervan druk profiteeren,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2