BURGERLIJKE STAND. Ingezonden. GEMENGD NIEUWS. Handelsberichten. Berlijn. (Slotk.) Keulen. Parijs. Ilaml), Te Steen wijk is, bij het restaureeren van het koor der kleine kerk, onder een zeer gave zerk, het stoffelijk over schot gevonden van Willem van Dorp, overste-kolonel van het Noord-Holland- sche regiment, die den 3n Juli 1592 hij het heleg dier stad sneuvelde. Het graf schrift luidt: „Jonker Willem van Dorp, in syir leven Collonnel Mitsgadr Bailliv endo Dyckgraaf van DelÜant werd geschoten den 3n Juli 1592 int aanvoeren van een storm op dese stat Steenwyelc." In het werkje: „de bevrijding van Steenwijk door Prins Maurits in 1592," dat hij de viering van den 300-jarigen gedenkdag, in Juli jl. het licht zag, leest men, dat de overste Van Dorp hij een bestorming den 3n Juli 1592 in het heen geschoten werd en den -volgenden dag overleed. Deze datum stemt dus overeen met het grafschrift, hetgeen zeer zeker pleit voor de nauw keurigheid, waarmede de schrijver, de heer Van Dalfsen, aldaar genoemd Werkje heeft saamgesteld. Alle moeite van den heer v. D. om ook de plaats te ontdekken, waar Van Dorp begraven lag, was vergeefsthans is die plek echter toevallig gevonden. In het begin dezer week zijn een groot aantal arbeiders uit de dorpen Langezwaag en Terwispel samengeko men om middelen te heramen, teneinde te voorzien in het volslagen gebrek aan werk. Na afloop der bijeenkomst begaven zich 40 hoofden van gezinnen naar den burgemeester van Opsterland, om diens tusschenkomst in te roepen om werk te verschaffen. De burgemees ter beloofde hun alles te zullen doen Wat in zijne macht was om hen tege moet te komen. Te Maastricht, waar de diphteritis epidemisch heerscht, is die ziekte aan het afnemen In de afgeloopen week zijn er slechts drie gevallen aangegeven, waarvan één met doodelijken afloop. De werkende leden der Tielsche zang- vereeniging vereerden hun directeur, den heer Hüne, bij gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum, een stoffelijk bewijs hunner waardeering, bestaande in een canapé met stoelen, welke hem door eene der dames-leden met eenige .toe passelijke woorden werd aangeboden. De ongeregeldheden te Helmond Hamen Donderdag-middag even voor het aangaan der fabrieken, opnieuw zulke verhoudingen aan, dat de politie het noodig oordeelde weder met geweld °P te treden. Met blanke sabel werd I°en op verschillende punten der stad het volk uiteengejaagd. Verscheidene Personen werden hoogst ernstig ver- Wond, een moest bewusteloos worden Weggedragen en was bij het afzenden Van dit bericht niet geheel buiten levens gevaar. Uit nadere informatie blijkt, dat de Houding van het Helmondsche fabrieks volk op Woensdag-avond minder lijdelijk ls geweest dan in het vorig bericht Werd gemeld. In de achterbuurten nam Het gesar en gejoel meermalen den vorm VaH een feitelijk verzet aan. Burge meester en politie werden uitgejouwd. n enkele stegen werden de maanschap- pen getard binnen te treden. Tenslotte meft de politie met blanke sabels de graten gezuiverd, waarbij zeer velen ft°ogst gevoelige slagen ontvingen. Up het adres van het Bestuur der Ambachtsschool te Dordrecht, om ver- 0oging van het Provinciaal subsidie, °rdt door de commissie uit do Provin- ^mle Staten voorgesteld het jaarlij ksch "J1 'Adie te verhoogen met f 500, doch ^eze verhooging eerst te doen ingaan, 'l at de uitbreiding der school zal tot and gebracht zijn. Uij het leggen van een gasleiding in H kamer van het te verbouwen pand \atl Voorstraat No. 230 te Dordrecht 0l'd een werkman door het ontsnap- hen gas, dat nergens een uitweg vond, daar ramen en deuren gesloten waren bevangen. Ook een knecht van den heer II. Buijtinck. die in dezelfde kamer paardenhaa plukto, geraakte buiten, kennis. Snel werden zij in de frissche lucht gebracht, waar zij binnen een korten tijd weder totbewustzijnkwamen. Naar men ons meldt, zou de secretaris penningmeester van den polder Hooge Maasdijk onder Hcusden gearresteerd zijn, als verdacht van verduistering van vele duizenden guldens. (M. V.) Mijnheer de Redacteurf Het zij mij veroorloofd, door middel van Uw geëerd blad, aan onzen gemeenteraad den vol genden goeden raad te geven. Men wijzige de verordening op liet haven geld in dier voege, dat zeestoombooten bij een abonnement van 10 of 12 reizen, verder vrij zijn van betaling van havengeld gedurende het loopende dienstjaar, doch alleen voor het geval dat zij gebruik maken van de boeien in de rivier. Het hoofddoel is om de stoomboo- ten van Krupp's expedition en tal van andere, hier te doen lossen. Eekent men, dat elke stoomboot pm. f1600 f2000 per jaar betaalt, dan komt men zeker tot de conclusie, dat zij gezamenlijk een bedrag aan havengeld zouden betalen, dat voor onze gemeente niet te ver smaden is. Bovendien zouden niet alleen onze gemeente-financiën daardoor worden gebaat, maar ook de Hoofdsche sjouwerlieden en de Rijnschippers, die na ontlading der steenkolen met een lading ijzererts naar de Koer zonden kunnen vertrekken. Alzoo zouden de gemeente en hare ingezetenen bij eene vermindering van het havengeld voor bedoelde booten géén schade lijden, maar integen deel belangrijke voordeelen genieten. Met de plaatsing dezer regelen, zult U, M. de R., wel verplichten. Uw getrouwen lezer, X. Te Rotterdam is een tooneelvereeni- ging opgericht en aan deze onder hooge goedkeuring van den heer Ch. Davenport de titel gegeven van Sequah's dreven zij ons doelBij de eerst volgende uit voering, die in de volgende maand zal gegeven worden, worden de heer Daven port en diens eclitgenoote daar ter stede verwacht. De beroepshardrijder Maarten Kingma, van Gfrouw, en de amateurrijders A. Van Welij, van Leeuwarden, en J. Eden, van Haarlem, zullen over 14 dagen naar Hamar in Noorwegen vertrekken, om zich voor de a. s. wedstrijden te trainen. Zij gaan voor rekening van den Nederlandschen Schaatsrijdersbond. De amateurrijder jhr. H. Van Sminia, te Oudkerk (Er.), die dezen winter ook denkt uit te komen, gaat voor eigen rekening mede naar Hamar, om zich, speciaal onder leiding van Kingma, te oefenen in het snelrijden over groote afstanden. Het D u i t s c h e Leger. Groot opzien baren eenige officieuze artikelen in het Militiir Wochenblattwaarin tot verdediging van de legerwetten wordt gezegd, dat de tegenwoordige toestand van het leger niet voldoende en dat de landweer minder waard is. In den oor log met Frankrijk zou den laatste meer malen getoond hebben, te kort te zijn geschoten. Deze artikelen vinden ernstige tegen spraak in de bladen van verschillende partijen. Daarbij wijst men op vroegere redevoeringen van Bismarck en van Caprivi, over een vroegere legervoorstel- len, welke waarde destijds gezocht werd in meerdere gebruikmaking vande land weer. Do National-Zeitung zegtZulk een tegenspraak binnen enkele jaren in zaken van zoo groot gewicht, doet vragen of het vertrouwen in de leidende personen nog zal kunnen dienen bij het nemen van beslissingen op staatkundig terrein. Te Weimar wordt druk geredeneerd over de afzetterij van een der hofferan- ciers door dezen tijdens de feesten aldaar gepleegd. Bij hem waren op kosten van het hof drie Nederlaudsche officieren uit het gevolg van onze vorstinnen in gekwartierd en de leverancier diende hiervoor eene rekening in van 1000 mark, terwijl dé drie heeren niets dan logies hadden gehad. Toen de Groot hertogin daarop eene nadere omschrij ving van de kosten vroeg, gaf de gast heer o. a. 1000 mark op voor het ver nielen van meubels. Waarschijnlijk zal hij daarmede echter weinig succes heb ben, want het is natuurlijk al tc dwaas aan te nemen, dat de Nederlandsche officieren zich tijdens hun verblijf te Weimar aan een dergelijk wandalisme schuldig maakten. In de Academie van wetenschappen te Parijs is een brief voorgelezen van de afdeeling geneeskunde en chirurgie, waarin voorgesteld wordt aan Pasteur, die den 27sten December zijn ze ven tig- ston verjaardag bereikt, een bewijs van hulde arn te bieden en daartoe eene openbare inschrijving te openen onder zijn confraters van het Instituut en allen, die op het gebied van wetenschap en de practijk der kunst voordeel getrokken hebben van de onrdekkingen van dien geleerde. De afdeeling geneeskunde en chirurgie zal zich daartoe als een comité van inschrijving vormen. Een Menso Academica(academietafel) wordt de 18 Nov. a.s. geopend door den senaat der universiteit te Weenen. Die inrichting heeft ten doel, minver mogende studenten goed voedsel te ver schaffen tegen z 'er geringen prijs. De eetzaal kan 110 personen te gelijk be vatten. De eenige drank, die er geschon ken wordt, is water, en het rooken is er streng verboden. Zoo kan men er zeker van zijn, dat er niet veel eters lang blijven nazitten. Een bekeerling aartsbis schop. Het kapittel van Olmlitz heeft tot vorst-aartsbisscliop van het diocees gekozen dr Theodor Kohn (Cohen), en de keizer heeft de keuze bekrachtigd. Mgr. Kohn is een geboren Jood. Na zijne bekeering trad hij in den geeste lijken stand en trok door een schitte rend proefschrift over kerkelijk recht de aandacht van den kardinaal-aartsbis schop Yon pürstonberg, door wiens in vloed hij tot hoogleeraar in het kano- nieke recht te Olmütz en later tot vica ris-generaal van het aartsdiocees be noemd werd. Dr. Kohn heeft den zetel ingenomen, die eeuwen lang alleen door aartshertogen en prinsen of althans vertegenwoordigers der adellijke fami- liën des lands bezet werd. Sinds het bisdom in 868 gesticht werd, is nooit iemand van lagere rang benoemd. De vorst-aartsbissc-hap heeft een eigen lijf wacht en zit bij groote gelegenheden rechts van den keizer Geel geworden linnen en katoen, frischt men op de volgende wijze weder opmen doopt het in onalgeroomde melk; fijn goed kortoren tijd, grover lange ren tijd, en wascht het dan in lauwwarm water en zeep, spoelt het in koud water uit en legt het te drogen. Als de stof, na deze behandeling, niet genoeg opgefrischt is, herhale men hetzelfde nog eens. De verbreiding der linoleum-tapijten en loopers, voor kamers, gangen, trap pen, winkel enz. neemt met den dag toe, omdat zij, met het oog op de duur zaamheid en reinheid, groote voordee len aanbieden. Daarbij zijn de kosten van onderhoud zeer gering. Wil men linoleum glanzend houden, dan maakt volgens de Deutsche Baugew. Zeitang gebruik van het volgende eenvoudige middel, dat ieder gemakkelijk kan aan wenden. Men wasch regelmatig alle 2 of 3 weken het linoleum af met een meng sel met gelijke deelen water; na ver loop van 3 —4 maanden, dus zoowat 3 maal in het jaar, moet men het op wrijven met eene slappe oplossing van was in terpentijnsoms neemt men hiervoor ook lijnolie. De kleeden en loopers blijven bij deze methode altijd schoon en glanzend d. i. zij zien er steeds zuiver en als nieuw uit. Smaken verschillen ook over het onvergankelijke „Tararaboomde-ay. De Londensche caféchantantdoun, die te kwader uur naar bet vasteland van Europa overwoei en thans bij ons aan alle kanten geschetterd, gezongen en gefloten wordt, vindt, zeer begrijpelijk trouwens, geene genade in de ooren der Amerikanen. Bij de feesten te Chicago althans is den muziekkorpsen het spelen van Lottie Collin's lied verboden. Gedurende de ziekte van den jongen koning van Spanje, kwam Canovas naar zijn gezondheidstoestand informeeren. Wel hoe gaat het Alphonsito vroeg hij den kleinen zieke. Voor mama, antwoordde Alphonsus XIII ben ik Alphonsito, voor u ben ik de koning. GEVEILDE ONROERENDE GOEDEREN. Op Vrijdag 11 November. Door de notarissen W. J. A. Roldanus te Schiedam en Schadee en Lambert te Rotterdam. 25 Woningen met Loods, Bleekveld, Open Grond en Erven, afzonderlijk ge veild, zijn een groot gedeelte van het Doelenhofje nabij het Land van Belofte met uitgang naar de Broersvest f 430, 150, 190, 170, 180, 180,200,260,280, 300, 370, 160, 120, 120, 140,130, 150, 150, 230, 150, 220, 220, 240, 260, 270. GEBOREN: 9 Nov. Simon, zoon van J. van der Marei en M. van der Ende, 's-Graven-polder. 10. Jacobus, zoon van G. Duk cn C. E. Bosselaar, Oude Kerkhof. OVERLEDEN 10 Nov. Dirk Scheur kogel, oud 22 jaar en 11 maanden, Lange Nieuwstraat. ONDERTROUWD: 10 Nov. M. van Wieringen en C. Kortland. J.Mook- koek en A. M. Trouwborst. E. M. Magielse en J. van den Bos. H. van Oers en A. A. E. van Krugten. BEURS TE SCHIEDAM, 11 No v. 1892. Moutwijn, f 8.50. Verhandeld: f8. Stemming: onveranderd Jeneveii f14.— Amst. proef f15.25. Spoeling. Yereenïging fl.50. Rogge, Nov. Nov./'Dec. April/Mei Spiritus per Nov. Apr./Mei Rogge dadelijk. Nov. Meell2Merk.l.md. 12 Dec. Rogge, loop. md. Dec. Spirit. Nov. Dec./Jan. 139.— 140.50 31.90 33.30 16.75 15.10 48.25 48.60 14.10 14.40 22.25 22.50 137.75 139.25 31.30 32.70 17.75 15.10 48.10 48.60 14.10 14.40 22.25 22.25 New-York. Maïs Amsterdam. 0.51 VJ 0.51 10 Nov. Rogge op lev. traagper Maart f 130, 131, 130. 11 Nov. Rogge op levering flauw; per Maart f 130, 129, 128, 127, 128. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 10 Nov. 2.47 M. 11 Nov. 2.40 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.07 Disconto 3 pCt. Parijs -47.95 21/, Antwerp. - 47,90 21/?. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). 10 Nov. 11 Nov 9 Nov. 10 Nov.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3