Het Mentana-feest te Utrecht. Binnenland Ingezonden. Land- en Tuinbouw. GEMENGD NIEUWS Schiedam, 15 November 1892. Naar wij vernemen, zijn voor de Ma- ria-Vereeniging, waarvoor Zondag-avond in de parochiekerk van den H. Joannes den Dooper eene liefdadigheidspredikatie en collecte werd gehouden, nog enkele giften nagekomen, die mede dankbaar zijn aanvaard. Gistermiddag arriveerde alhier van de haringvisscherij (5e reis) do logger Poulinaschipper A. Schouten met 18 last haring. De vier loggers van de reederij „Zeevisscherij Schiedam" zijn nu alle behouden binnen en blijven in de Buitenhaven, achter de pakhuizen der reederij, overwinteren. Het dagblad De Scheepvaart heeft bin nen de koopmansbeurs alhier, op eene zeer in 't oog loopende plaats, een fraai bord laten bevestigen, waarop het laat ste exemplaar van het blad voor de bezoekers der beurs ter lezing hangt. Plaatsgebrek noodzaakt ons het ver volg der verslagen der enquête-com missie van het arbeidersvraagstuk, tot een volgend nummer uit te stellen. De Minister van Binnenlandsche za ken brengt ter algemeene kennis, dat volgens de bij hem ingekomen ambts berichten in de afgeloopcn week als aan Aziatische cholera overleden, zijn aangegeven in N o o r d-B rabant: te Breda, 3 personente Steenbergen, 1 persoon te Terheijden, 2 personen in Gelderland: te Huisen, 1 persoon in Z u i d-H o 11 a n d te Bodegra ven, 1 persoon te 's-Gravenzande. 1 persoon (behoorende tot de bemanning van een te Hoek van Holland in qua rantaine gelegen hebbend visschersvaar- tuig) te Hazerswoude, 1 persoon te Numansdorp, 1 persoon te "Woerden, 3 personente Woubrugge, 1 persoon in Utrecht: te Loosdrecht, 3 personen te IJselstein, 2 personen in Friesland: te Leeuwarden, 2 personen. Stct De Minister van Buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens mededeeling van Harer Majesteits gezant te Brussel, de in- en doorvoer van lompen, vodden en oude kleeren in balen uit Nederland en Bel gië, te beginnen met 15 dezer, wederom zal worden toegelaten, mits uit eene begeleidende consulaire verklaring blijke, dat de zending afkomstig is uit eene plaats, waar geene cholera epidemisch heerscht noch in 1892 geheerscht heeft. St.-ct Zooals reeds is gemeld, heeft bij het onderzoek in de afdeelingen van de Tweede Kamer van het wetsontwerp nopens de bedrijfs- en beroepsbelasting de meerderheid der leden, hoezeer in beginsel voor eene bedrijfs- en beroeps belasting, een ongunstig oordeel over de voordracht uitgebracht. Het wetsont werp, aldus was de bijna eenparige stem ming, is blijkbaar saamgesteld door mannen, die vermeenden, dat het vol doende was, de oude patentbelasting om te werken en vooral ontduikingen te voorkomen. Zooals het daar ligt, is het de oude patentbelasting in oen nieuw kleed. Men had, evenals zulks indertijd met de vermogensbelasting is geschied, een geheel nieuw wetsontwerp gewenscht in overeenstemming met de tegenwoordige denkbeelden der maat schappij. Hoe ingenomen ook de meer derheid der kamerleden is met eene belasting op de bedrijven en beroepen, konden de leden hunne stem niet aan het 'wetsontwerp geven, tenzij het eerst geheel worde omgewerkt en in plaats van eene gewijzigde patentbelasting, zooals het nu is, veranderd worde in eene belasting op bedrijven en beroepen. Ook in Friesland wordt een adres aan de Tweede Kamer gericht, om aan te dringen op wettelijke maatregelen tegen het vervuilen en besmetten van rivieren, kanalen, vaarten en grachten. Bij het wegbreken der fondamenten van de brug aan den Geerwc.g te Delft is een kelder gevonden waarvan zoowel de wanden als de vloor met marmoren tegels waren bezet. Sommige dezer te gels droegen insciipties. Ook zijn in de nabijheid eenige kogels van verschil lenden vorm gevonden. j De watermolen in den Commandeur- polder te Maasland zal door een stoom gemaal vervangen worden, om des te spoediger van het eventueel overtollige water bevrijd te zijn. Aan het spoorwegstation te Dordrecht is gisteren avond bij aankomst van den trein, die te ruim 11 uren uit Botter dam was vertrokken, een conducteur, die van de loopplank sprong voordat de trein stilstond, onder de wagens ge laakt en overreden. De ongelukkige werd zwaar verminkt en was terstond dood. De luitenant-kolonel Boogaart van het 3de regiment veld-artillerie, die eenige dagen tot liet houden een er in spectie te Roermond verblijf houdt, bracht Vrijdag jl. een bezoek aan de Militairen- Veroeniging aldaar. Na met het bestuur kennis gemaakt te hebben, beklom hij het spreekge stoelte. Met indrukwekkende woorden sprak hij „zijne jongens," zooals hij de soldaten noemde, toehij herinnerde hen aan hunne verplichtingen jegens het devies „Voor God, Koningin en Vaderland", en wees hun den rechten weg aan, deze verplichtingen gemakke lijk te kunnen vervullen. In Friesland is de stand van liet boezemwater reeds zoo hoog, dat de veehouders, die van de buitenlanden gras haalden voor stal voedering,' daar mede hebben moeten ophouden, wijl die. landen geheel onder water gezet zijn. Dit is zeer schadelijk, want de lande rijen zijn nog volop van gras voorzien, dat de veehouders nu moeten laten ver rotten. Te Weststellingwerf heerscht in he vige mate diphteritis. De ziekte is zeer kwaadaardig en eischt menig offer. In één gezin bezweken twee dochters van ruim 20 en een van 12 jaar. ii. Ten drie ure in den middag was de groote zaal van „Tivoli" beneden enkel door oud-zouaven geheel bezet en be vonden zich op de tribune tal van bur gerleden van verschillende zouaven broederschappen en andere personen. Charette opende de vergadering waarop een donderend applaus volgde. Onmiddellijk daarop ontving luitenant Wils het woord. In vloeiend Fransch en recht mannelijke bewoordingen ver tolkte hij de gevoelens welke de zouaven op dat oogenblik bezielden. De zouaven hier tegenwoordig waren onmiskenbaar nog dezelfden, die de overwinning in '07 bevochten, onwankelbaar in hunne toewijding, onkreukbaar in hun trouw zij komen dit hier betuigen ook namens hunne zonen en vrienden. Zij danken den generaal voor de voldoening hun geschonken door zijne tegenwoordigheid en niet minder voor de onderscheiding voor hen allen van Z. H. den Paus verkregen in het eereteeken Bene MeretdiP Zij hernieuwen hun belofte van trouw, aan de grondbeginselen van het regiment in 't vooruitzicht dat de spreuk door Charette zoo vaak geuit, zal bewaarheid wordenpar ou passent les per es passeront les enfants. Deze rede, met geestdriftvolle viva's voor li t regiment, den Paus-Koning en Charette besloten, en door de ver gadering hartelijk toegejuicht, nam de generaal zelf het woord. Blijkbaar bewogen door zooveel be wijzen van gehechtheid en liefde, dankte hij voor de zoo talrijke opkomst. Zoo veel oud-zouavcn had hij voorwaar sedert lang niet bijeen gezien hij dankte hem die zooeven de tolk was van hunne gevoelens en zulks niet voor zich-zelf, maar in naam van de geheelkatholi citeit. Na deze weinige woorden werd een cantate op Z. 11. den Paus op recht verdienstelijke wijze uitgevoerd, getuige het algemeen en flink applaus, dat er op volgde. Do generaal nam toon we der het woord, en begon in gevoelvolle bewoordingen een en ander in herinne ring te brengen van zooveel dat de zouaven met hem in de Pauselijke Sta ten doorleefd hadden. Wat zijn zij dan toch wel te Rome komen doen, die- zouaven, wat anders dan strijden voor het verkorte en bedreigde recht van de Kerk, en dit alles door hun geloof? Hij ook schetste nog eens die droefenis bij het laatste afscheid van den Paus, en herinnerde aan zooveel wat den zou aven in liet hart greep hunne toewij ding altijd en overal: tijdens de cholera te Albano, in de voorgevechten bij Monte-Libretti en elders en eindelijk bij Mentanaalles roerde hij aan menige gevoelige snaar werd in trilling gebracht. Eene uitnoodiging richtte hij nu aan allen, dezelfde die hij in het jaar '70 in Frankrijk aan de zijnen gedaan had, nl. om zich te scharen onder het vaan del van het II. Hart. Te Basse-Motte, in de commanderie der zouaven, is de zetel van de Broederschap. Daar wordt ook het vaandel bewaard, geteekend net het bloed van vroegere wapenmak kers, gesneuveld bij Patay. llij wak kerde alzoo zijne zouaven aan het ge loof toch vooral te bewai-enwant hij die waarlijk godsdienstig is, zal ook een trouw vaderlander zijnpolitieke of sociale richtingen zullen onder ons aan de liefde voor de Kerk nimmer afbreuk doen. Wij scharen ons allen, van alle natiën om den troon des Pau sen en roepen met geestriftLeve Leo XIII! Dat de vergadering hiermede leven" dig instemde, laat zich begrijpen. De generaal ging daarop voort, besprak ons gelukkig land, onze instellingen en vrijheden, en kwam alzoo op ons vor stenhuis en op de jeugdige koningin, Zij, de draagster van het gezag dat van God komt. Voor haar moeten do zouaven bovenal liefde en gehechtheid koesteren. Leve uwe Koningin Het hartelijk applaus dat hierop volgde nam een eind, neen, begon opnieuw, toen professor Sehaepman naar voren trad en het woord erlangde. Spr. ving aan Charette in naam van do zouaven te bedanken voor zijne over komst; de zouaven, hij ziet het, zijn nog dezelfden, evenals de invloed van den kommandant overanderd is gebleven. Zijne tegenwoordigheid, zijne woorden brengen' hen in vervoering; hij zou slechts te kommandeeren hobben, en de zouaven zouden vooruit vliegen als weleer. Hij bedankte evenzeer voor de sympathie onze Koningin betuigd en geeft hem de verzekering, dat wij, een trouw en fier volk, steunende op God en met het geloof tot ons wapen, in eiken ft rij d om ons kostbaar bestaan volharoen, onder de schutse van het Huis van Oranje, dat ons een waarborg is voor onze vrijheden door de gratie Gods. Aan Charette nog een woord hij eerde hem, die rechtens zijne geboorte en rechtens zijne daden den meest lieren krijger mocht genoemd worden, die altijd en onder alle omstandigheden zijn koning is getrouw gebleven, in hem erkennende het gezag, rustende op dat van Jesus Chris- tus'Stodehouder.Ilulde ook aaaFrankrijk, liet Vaderland van Charette, het vader land ook van zooveel groote mannen en heilige mannen, van zooveel schrij vers en leeraren. llet vivc la France, klonk nog door de zaal toen spr. don generaal verzocht nog een woordje te mogen zeggen in't Hollandsch. Van deze Hollandsche rede van dr. Sehaepman en het verdere deol der feestviering geven wij in het vol gende nummer verslag. Mijnheer de Redacteur, U zult mij ten zeerste verplichten, eenige plaatsruimte voor het volgende te willen ver- leenen. In uw geacht blad van Zondag 13 Nov. jl., kwam een ingezonden stuk voor, dat ongetwij feld door onze stadgenooten met de grootste aandacht en zoete hope voor de naaste toe komst, zal gelezen zjjnnl. strekkende om op zachten aandrang der publieke opinie de sla gers aan te manen hun vleeschprijzen in dier voege te wijzigen, als billijker wijze van een gezond slagersverstand mag verwacht worden, dat, rekening weet te houden met den huidi- gen benardeu toestand. Hoewel ten volle overtuigd van 's inzenders goede en eerlijke bedoeling, veroorloof ik mij echter aan te merken, dat ZEd., door in 't alge meen van „de slagers" te gewagen, misschien die vakmannen uit 't oog verloren heeft, die weten te concurreeren, en daarenboven met een gerust geweten hun waar tegenover de puikste vleeschpotten van Egypte kunnen stellen. Indien de geachte inzender van het stnk deze keerzijde van de medaille eens nauwkeu rig beziet, twijfel ik er geenszins aan, of ZEd. zal tot de conclusie komen, dat zoolang er slagers in Schiedam gevonden worden, als waarvan in het onderhavige geval sprake is, een coöperatieve slachterij ten onzent vrij wel overbodig zal blijken. Intusschen, mijnheer de Redacteur, zeg ik U dank voor de welwillende opname dezer regelen. J. C. v. d. KLINK, Ook bij den landbouwer C. Verhoef, in de buurtschap Koolwijk, te Stolwijk, hebben zich gevallen van mond- en klauwzeer voorgedaan. Niet minder dan vijf stuks vee werden aangetast be vonden. In bet aanstaande voorjaar zal van wege de Geldorsch-Overijselsche Maat schappij van Landbouw een theoretisch en een practisch examen voor hoefsmeden worden gehouden. Aan de geslaagden zal een diploma worden toegekend en aan de twee bekwaamsten hunner eene gratificatie van f 100 bovendien. Wanneer de varkens te veel wroeten, laat men ze eon kunstbewerking onder gaan, die men schertsend „een bril opzet ten" noemt. Dat die operatie voor de schreeuwende patiënten niet zonder gevaar is, ondervond iemand te Diever, die bij die bewerking een dier krul staarten zoodanig in den neus raakte, dat bij binnen kort dood was. Te Nederkorst-den-Berg is Vrijdag nacht in eene boerderij, welke door de bewoners tijdelijk was verlaten, ingebro ken en eene aanzienlijke hoeveelheid turf en aardappelen, kaasvaten, alsmede een boerenwagen zijn ontvreemd, vermoede lijk door middel van een vaartuig. Door de politie te Bussum zijn eenige bedelaars in hechtenis genomen en daar onder één, die minstens vier koeien op stal heeft en onlangs nog twee vette varkens, elk van 300 halve kilo's hoeft verkocht. Eene niet onbelangrijke verandering zal o. a. te Amsterdam aan de brieven bussen worden aangebracht. Do in do bui tenste kast geplaatste losse bus name lijk zal geheel vervallen en in plaats daarvan zullen de bussen geledigd wor den door middel eener bijzondere inrich ting, welke de brieven vanzelf in den zak van den beambte doet glijden. Valsche kwartjes zijn te Maastricht in omloop met de beeltenis van Koningin Wilhelmina en het jaartal 1892. ?hj werden door oen bekend persoon uitgege ven, die liet er zeker niet goed afbren gen zal. Een lieer die een bovenkamer to G°" rincbem in buur heeft en Vrijdag wat laat zijn bed ging opzoeken, kwam, onder geleide van een vriend, op J° stoep zijner woning aan. Daar hij dfn huissleutel niet bij zicli had en hij zij11 huisheer niet uit de armen van Morpho«3 (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2