Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 15de Jaarg. Donderdag 17 November 1892. No. 4438. IDuveau J>oogstraat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Het Mentana-feest te Utrecht. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 16 November '92 Ter gelegenheid van 's Konings naam dag werd gisteren in de St. Gudula- kerk te Brussel volgens het bestaande gebruik een Te Ileum gezongen. Deze plechtigheid had langs den weg dien de koninklijke familie naar de kerk zou nemen, meer publiek dan gewoonlijk heengelokt. Er waren omvangrijke maat regelen tot handhaving der orde ge nomen. Ton twee ure hebben de Koningin, de graaf van Vlaanderen, de prinsessen Henriette en Josephine en prins Albert, met een talrijk gevolg het paleis ver laten in gesloten rijtuigen. De houding van het publiek was in het algemeen kalm. In de Rue Royale werden er van het balkon eener particuliere club rui kers naar het rijtuig der Koningin ge worpen, welke door een werkman werden opgenomen en ten bate van een socia listische instelling verkocht werden. Overigens viel er niets bijzonders voor. Uier en daar werden kreten vernomen, hetzij toejuichingen voor de Koningin, hetzij ten gunste van het algemeen kiesrecht, maar over 't geheel was do stemming zeer rustig. Volgens nader bericht werd in eeno door studenten belegde en door ongeveer 300 personen bijgewoonde vergadering eene motie aangenomen ten gunste van de voort zetting der propagande voor algemeen kiesrecht. Na deze vergadering liepen eenige socialisteu onder het aanheffen der Marseillaise door de straten en wier pen uit hot Volkshuis de politie met glazen. Er werden na een klein tumult een vijftal socialisten gevat. In de zittiug van gisteren is de al- gemeene vergadering dor sociaal-demo cratische partij te Berlijn door Van Kol begroet namens den een tra! en raad der sociaal-democratische partij in Nederland. Hij bestreed het denkbeeld van een revolutionair karakter der sociaal-demo cratie, die naar haar vredelievend doel en niet naar middelen van omverwer ping moet worden beoordeeld. In een toekomstigen grooten oorlog zullen ook do Nederlandsche wapenbroeders hun plicht doen. Vervolgens werd door Bebel rapport uitgebracht over de Voricarts en de finmcieale resultaten dezer uit gave. Hij verdedigde de tractementen der door de partij aangestelde redac teurs dezen hadden evenzeer als alle andere arbeiders aanspraak op een zoo goed mogelijk bestaan en het recht naar verbetering te streven. Hij ver klaarde zich tegen do oprichting van andere bladen en vereenigingen en be- ■val met betrekking tot de advertenties, wegens finaneicele redenen aan, de aan neming van advertenties niet tot partij zaken te beperken. Aan de namid dagzitting van den partijdag namen ook eenige vrouwelijke afgevaardigden deel. Het bleek, dat er behalve de afgevaardigden in den Rijksdag-, 231 gede legeerden aanwezig zijn. Er is een voor stel ingekomen tot intrekking der bui tensluiting van alle onafhankelijken, waartoe verleden jaar werd overgegaan. In de Kamer van afgevaardigden te Parijs werd eene motie van Turel, be treffende verhooging van het recht op alcohol aangenomen. Een voorstel tot eene belasting op beursoperatiën werd verworpen. Het gelieele voorstel van Turel werd ten slotte aangenomen. De regeoring zou voornemens zijn de kwestie van vertrouwen te stellen bij de stem ming over het wetsontwerp op de pers. De Koning en de Kroonprins van Rumenië zijn gisteren te Weenen aange komen Zij werden ontvangen door den Keizer en den aartshertog-troonopvolger, die hen hartelijk begroetten. De Koning en de kroonprins brachten daarop een bezoek aan de Keizerin, waarop de Koning den rijkskanselier en den rijks minister van oorlog ten gehoore ontving. Aan de Londensche Standard wordt uit Constantinopsl geseind, dat twee paleis-gunstelingen de concessie hebben aangevraagd voor een opium-monopolie in Turkije; de aanvraag wordt gesteund door de daarover geraadpleegde Kamers van Koophandel, maar verscheidene leden van den Staatsraad verzotten er zich tegen. In ofilcieele kringen te Madrid ver klaart men, dat er tusschen Spanje en Portugal onderhandelingen gaande zijn tot het sluiten van cuii verbond. Men acht een hervatten der onderhandelingen met Frankrijk onmogelijk, ingevolge do weigering der Fransche Kamer tot ver laging van hot tarief. Het Portugeesehe vorstenpaar woonde gisteren op het bal kon van het paleis te Madrid de parade bij Volgens berichten uit New-York zou president Harrison thans bereid zijn, de in den Senaat aanhangige ontwerpen tot vrijstelling van invoerrecht voor voor grondstoffen te bekrachtigen, zoo dra de Senaat ze aangenomen heeft, wat waarschijnlijk is, vooral wat de vrij stelling der wol betreft. Verscheidene fabrikanten in deUniebe- ginnon in verband met eene mogelijke tariefwijziging hunne productie te be perken.'Het ontwerp tot stichting eener groote papierfabriek te New-York werd opgegeven evenals de uitbreiding van sommige fabrieken te Philadelphia. De agenten der stoomboot-maatschappij te New-York doelen mede, dat de quaran taine thans minder streng wordt toe gepast. De quarantaine van 20 dagen wordt echter met 't oog op een moge lijk hernieuwd uitbreken der cholera in hot voorjaar gehandhaafd. Bij eenen maaltijd van de Kamer van Koophandel te New-York hield Cleve land eene korte redevoering, waarbij hij alle politieke en oeconomische vraag stukken vermeed, llij zeide, dat alle Amerikanen moeten bijdragen tot het algemeene fonds van welvaart, om daar uit elk voor zich zijn wettig deel te genieten. III. (Slot.) Zeer verheugd was hij zoo Ver zekerde dr. Schaepman zich weder te bevinden te midden der zouaven veel spreken zou liij ditmaal niet, het zou voor de feestvrienden te vermoeiend zijn, en daarbij, woorden zijn toch maar slechts woorden het schaduwbeeld van de werken hier zijn de mannen van de daad vergaderd op dezen mistigen Novemberdag zooveel mannen van alle oorden des lands bijeengekomen te zien, om te herdenken wat nu 25 jaar gele den door hen is verricht, dat grijpt aan, dit is een machtig feest, dat getuigt van vastheid en trouw, en aanspoort tot volharding tot in de eeuwigheid. Wat zal hij er aan toevoegen, aan dit machtige feest? Zal hij de zouaven opwekken, terwijl bij hen de geestdrift alom spreekt Mentana herdenken Daar toonde God Zijn almacht; die dag- staat in onze moderne historie aange- teekend als een bewijs ton eeuwigen dage, hoe door de almacht van God het zwakke recht toch overwinnen kan. De llollandschc Zouaven, de kracht en de kern van liet regiment, zij waren eene verhevene verschijning. Geen adel van- geboorte, waarop zij konden roemen, geen nazaten van beroemde kruisvaar ders, als zoovelen hunner Fransche wapenmakkersnoen, zij waren van eerzame ouders, de eenvoudige kinderen des volks, boeren, burgers en weinig meer. Moe kwamen dan juist uit Nederland zoovelen, terwijl daar toch verdeeldheid heerscht in het geloof Niets natuur lijker. Het Hollandsche volk kende het be wijs, dat het getrouw is gebleven aan de H. Kerk en hare instellingen, kon dat ook anders Neen Wij vrije Hollan ders kunnen geen onrecht dulden geheel ons bestaan is het werk van een volk dat, al draagt het ook geen perkamenten bij zich, toch van degelijk goede afkomst is.Het bloed der kruis vaard ers vloeit ook in Nederland door de aderen des volks;waren hot niet do West-Friezen die bij Damiate de zege beslisten Niet alleen met het zwaard der ridders, maar ook met den dorschvlegel van den Ffieschen boer werd daar gevochten, zoo zeggen_ ons de geschiedschrij vers. Door alle tijden heen is liet Hollandsche volk de steun geweest van het recht en opgekomen tot handhoving van het gezag. Hebben vorsten als Willem II, en I loris zich niet ,,der kerelen God" als eere naam toegerekend Spreker wil niet lang uitweiden hij wil niet door te veel spreken anderen goeds belemmeren. Hij maant dan de zouaven, die strijden voor de heiligste aller zaken aan, getrouw te blijven aan het regiment en aan de deugd getrouw aan de II. Kerk en hare instellingen onze liefde en trouw verheffen en adelen ons; zij zijn het heiligst. „Wapenmak kers" zoo zegt hij, evenals de soldaat begraven wenscht te worden in de plooien van zijn vaandel, zoo wenschen ook wij te leven en te sterven in de liefde van Gods H. Kerk blijft getrouw aan uw Vaderland en uw Vorstenhuis klein is Nederland, maar fier, fier op zijn vrijheden, ook voor de rechten van anderen een treffend bewijs daarvoor was het, heden morgen in zoo over- grooten getale, met vlaggen in top, door Utrechts straten te trekken en zoo doende uiting te geven aan uwe ge voelens en uwe wenschen. Plant alzoo de liefde voor de goede zaak voort, opdat in toekomstige ge slachten het nog met eere zal kunnen gezegd worden „ziet, dat zijn nog de nazaten der oud-zouaven." Een heilwensch aan don Paus-Koning, het regiment en den generaal besloot deze bezielende rede, waarvan, eene beschrijving moeielijk, deze schets slechts eene echo mag heeten. Na een donderend applaus, dat de Zouaveu-vriend ten dank ontving, nam Charette weder het woord en betreurde het, dat de Franschsn, bij al den lof, hun vaak toegezwaaid, toch zooveel ge breken hebben, ook die van geen Hol- landsch te verstaan maar de geestdrift dor vergadering zegt toch duidelijk dat de heer Schaepman bezielende taal heelt gesproken, en daarvoor dankt hij hem hartelijk, uit naam van al zijn zouaven. Na dozen ontving luitenant Arts het woord en deed den zouaven mededeeling van een telegram, aan Z. H. Leo XIII verzonden, waarbij de Algemeene Neder- landsche Zouaven-vereeniging te Utrecht hare onwankelbare trouw en onafgebro ken gehechtheid betuigde aan den H. Stoel. Namens Z. H. den Paus was daarop door Z. E. kardinaal Rampolla geant woord, dat de bewijzen van de gehecht heid der zouaven door Z. H. met groote voldoening waren ontvangen en Hij hun zijn Pauselijken zegen toezond. Ta es Petrus" ruischte het onmiddel lijk daarop over.de breede schare, welke aandachtig luisterend blijkbaar gevoelde, hoe sterk zij is, de veste van Petrus, en welk een voorrecht onder hare banier vereenigd te zijn. De presidenten der verschillende zoua ven-broederschappen werden toen bijeen geroepen en daarop nam de generaal nogmaals het woord; hij dankte nog maals voor de schoone opkomst en wees allen op het schoon devies van het wapen der Nederlanden „Je maintien- drai". Laten ook de zouaven hunne positie altijd en overal handhaven, laten zij vooral ook hunne eenheid bewaren. „Te Basse Motte, zeide Charette, daar in onze Comman.derit', is de zetel van de Zouaven broederschap, toegewijd aan het H. Hartvele gunsten zijn er aan die broederschap verbonden, het is mijn wcnsch dat alle zouaven daaraan deel achtig wordendaarom stelde hij bij deze in, de Algemeene Nederlandsche Zouaveu-broederschap confrérie générale de la Ilollaude) de generaal zelf zou zij n de chef, onder hem den luitenant Drog mans als president en de luitenant Wils als vice-president. Alzoo en niet anders is de gewenschte gemeenschap mogelijk en zal het devies: Je main- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1