Dagblad voor Schiedam en bureau <$oocjiptraaf 817. 1§de Jaarg. Vrijdag 18 November 1892. No. 4439. ALGEMEEN OYERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 17 November '92 Het blijkt dat de herhaalde betoo gingen voor het algemeen stemrecht in Belgie niet geheel zonder gevolg zijn gebleven. In de zitting der commissie van den Belgischen Senaat voor de grond wetsherziening diende gisteren de heer De Koning van de rechterzijde, een voorstel in ten gunste van het algemeen kiesrecht. Over het voorstel zal in eene volgende vergadering worden gestemd. De heer De Koning zal zijn voorstel uitbreiden, daar hij het kiesrecht ook wil uitgestrekt zien tot vrouwen. De verwachtingen van le tout Paris dat heden-middag als voor eene première was opgegaan naar de zitting der Fransche Kamer zijn niet verwezenlijkt geworden zoo seinde gisteren de Parij- sche correspondent van de N. Li. Ct. De galerij en de tribunes waren o ver en overvol. Zaterdag kon ik op de quaestuur der Kamer reeds geen kaart meer krijgen, maar de zitting heeft niet opgeleverd wat zij beloofde, en de zoo ongunstige voorteekenen hebben zich ten goede gekeerd. Over het ontwerp, houdende wijzigingen in de wet op de drukpers zal het ministerie-Loubet niet vallen, ten minste zoo was de indruk van het debat, en die indruk werd be vestigd door hetgeen ik bij het uitgaan vernam, dat de voorgestelde wijzigingen morgen met eene meerderheid van 40 a 50 stemmen zouden worden aange nomen. Het had een oogenblik den schijn of eene late avondzitting zou volgen, ten minste ruim vijf ure werd de vergadering voor een kwartier ge schorst, maar te half zeven, toen de de socialist Jules Koelie de tribune be klom, onder protest van vele leden die de sluiting verlangden, werd op diens verzoek met de stemmen van rechter- en uiterste linkerzijde, of juister gezegd iuet de handen voor want do stem ming geschiedde bij opsteken der han den de zitting tot morgen verdaagd. Merkwaardig om de schitterende wel sprekendheid waarvan zij getuigde was de rede van den graaf de Mun, die drie kwartier lang de aandacht van ver gadering en publiek wist te boeien en opgewassen bleek ook tegen de heftige interrupties van linkerzijde en centrum. De rechterzijde kon en met recht haren afgevaardigde telkens weer toejuichen. Het meest verwonderde mij, dat deze rede, eene in den vorm voortreffelijke philippica tegen den modernen staat, door den voorzitter niet als geheel bui ten de orde werd onderbroken. Eene bittere repliek volgde van den graaf de Douville-Mallefeu, een wilden repu blikein, die met zijn aanval tegen het koningschap bij de gratie Gods, met uitdrukkingen als des rois infantes of maudit Bourbon Louis XVIde leden der rechterzijde deed opspringen van hunne zetels, en ten slotte door den voorzitter verhinderd werd om met zijn scherpen en heftigen uitval, vergezeld van vuist slagen op de tribune, voort te gaan. Yan de 12 leden die gisteren als sprekers waren ingeschreven, spraken er heden vijf, terwijl bovendien, behalve door den minister-president, die kort aan het woord was, nog ten gunste van de voorgestelde wijzigingen werd gesproken door den rapporteur Lasserre, wiens gisteren voltrokken huwelijk geen ver hindering had opgeleverd om heden op zijn post te zijn. De algemeene rapporteur van de Staatsbegrooting heeft aangeboden zijn ontslag te nemen, terwijl hij zich niet kan vereenigen met het aangenomen amendementTurel, tot afschaffing der belasting op de zoogenaamde hygiëni sche dranken. Het ontslag is echter niet aangenomen. De commissie voor de begrooting raamt de ontvangsten voortspruitende uit de afschaffing vau het privilegie der bouilleurs de cru (stokers van eigen gewas) op 20 en die 5) Men zegt dat buiten het gerucht van het kanon en den donder er geen heviger is dan dat eener Venetiaansche familie, welke aan het twisten is. Men zou ditzelfde kunnen toe- Passen op eene Venetiaansche familie die zich vermaakt. Toen de bloedverwanten en vrien den van Dario Zorzi zich vereenigd hadden in 'e gaanderij van het palazzino, stegen de ge- plekken, een zonderling mengsel van scha- rlach [en van echt geschreeuw, weldra tot f6"} "orverdoovend geroep over. De mannen M den hunne feestkleeren aan, de vrouwen aren half gesluierd met lange sjals, vol le- nuige kleuren, de meesten bewogen groote ode waaiers, met handen gebruind door de h en door de scherpe lucht. Marcolina had voor deze gelegenheid Ma- i.'a eei1 kleed van grijzen taffetas aangetrok- ®n> dat zij van hare moeder had. Alhoewel 'J het aanzienlijk had verkort, was dat kleed nog te lang voor Maria en belemmerde deze in haren gang. Boven aan den trap staande, zooals Mar colina haar gezegd had van te doen, ont haalde zij al de aankomenden met eene min zaamheid gepaard met eene zekere eenigszius droevige waardigheid, die paste aan eene be waarster van een huis in rouw. De held van het feest, het doopkind, ver scheen eindelijk in de armen gedragen van sinra Dario, wier gelaat opgehelderd werd door den zegepralenden glimlach der gelukkige moeder. Alhoewel het kind reeds verscheidene maanden oud was,hadden verschillende reden zijne doopsel tot heden doen uitstellen. Men had hem voor deze gelegenheid ingebakerd, ge lijk een pasgeboren kind, en nauwe windsels, omwonden zijne beentjes en zijn lijfje. Daar boven had men hem in eene hoeveelheid dier fijne gouden kettingen gerold, waarop Vene tië zoo fier is, zoodat zijn hoofd en zijne arm- tjes uit een gouden koker schenen te steken. In de volksklas, te Venetië, heeft men do ge woonte een deel der winst in gouden kettin gen om te zetten. Bij het intreden van de moeder en het kind werd de vreugde nog luidruchtiger. Den ge- noodigden werden beschuiten en Cypersche wijn opgediend, hetgeen weldra al de hoof den op hol bracht. De Venetiaansche hoof den zijn niet zeer sterk, een vingerhoed vol is voldoende om ze te doen draaien. De kin- wegens de verhooging van liet vergun ningsrecht op 35 millioen. In de gisteren-namiddag voortgezette vergadering der sociaal-democraten te Berlijn werd de beraadslaging over de werkzaamheid der partijleden in den Rijksdag hervat. Een voorstel van Singer om tegen de legerwet te stem men werd eenpariglijk aangenomen. Ins gelijks werd goedgekeurd een voorstel volgens hetwelk na elke zitting van den Rijksdag een kort verslag over do handelwijze der sociaal-democratische partij uitgegeven zal worden. Alle andere voorstellen, onder welke tot in voering van den werkdag van acht uren, tot afschaffing van den godsdienstigen eed, tot uitbreiding der wetgeving ter bescherming van de arbeiders, tot aan stelling van vrouwelijke fabrieksinspec- teurs werden in overweging genomen. Ook ziju in overweging genomen voor stellen betreffende eene nieuwe indee ling der districten en afschaffing dei- misdaad van majesteitsschennis. Een voorstel strekkende om de twee jaren eene vergadering te houden werd ver worpen. Bij de beraadslaging over een voorstel tot viering van den eersten Meidag stelde de rapporteurs eene reso lutie voor, om het volgende jaar de viering van dien dag, wegens de tegen woordige ellende, slechts te beperken tot een avondfeest. De zitting werd daarop verdaagd. De minis terieele crisis in Hongarije is opgelost. De Magyar Hirlap meldt, dat het Kabinet gevormd is. Wekerlé is president van den ministerraad en minister van financiën, Hieronimi, minis ter van buitenlandsehe zaken, en Szi- lagyi, Czakv, Fejervary, graaf Bothlen, Lukacs en Josipovitch behouden hunne portefeuilles. De benoeming van Wekerlé tot president van het nieuwe ministerie is een groote triomf voor de liberale partij. Zooals men zich herinneren zal, nam de vorige premier graaf Szapary zijn ontslag, omdat keizer Frans Jozef deren liepen in de kamer rond, stoelen en tafels werden ter zijde gezet, alsof zij zich gereed maakten om te dansen. Men omringde den bambino en poogde hem te doen glim lachen. Het kind gewoonlijk zoo levenslustig, zoo gewillig, scheen onverschillig aan die uitnoo- digingen. Sedert zijne aankomst in het palaz zino, zag hij er angstig uit. Zijne borst zwoegde, zijne oogen puilden in hunne kas sen, eensklaps bracht hij de handen aan zijnen hals en het hoofd latende hangen, begon hij te hoesten met forsche en heesche stem. Eene plotselinge stilte was in de vergadering ont staan, de moeder beschouwde met een ver baasden blik haar kind. Eensklaps riep eene der vrouwen op angstigen toon„De groep, 't is de groep." Eene beweging van schrik doorvoer de vergadering. De moeders namen hunne kinderen op en liepen naar de deuren, waar zij elkander in hunne haast om te vluch ten verdrongen. Vele anderen volgden haar en eene groote ruimte ontstond in de kamer. Eenige oude vrouwen bleven rond de moeder, en de weinige mannen schenen te aarzelen en met zich zelve verlegen te zijn. Maria was bij het kind gekomen en beschouwde het me delijdend. „Er moet aanstonds een geneesheer gehaald worden," zeide een der oude vrouwen. Niets is zoo gemakkelijk als een geneesheer te vindenmen heeft maar bij eeneu apothe weigerde zijne toestemming te geven tot de indiening van een wetsontwerp op het verplicht burgerlijk huwelijk. En nu treedt de heer Wekerlé als eerste minister op met een program, waarop het burgerlijk huwelijk eene eerste plaats inneemt. De nieuwe premier zal uitvoe ring geven aan een plan, dat zijn voor ganger liet ministerieele leven kostte. Hoe is deze plotselinge en snelle ver andering bij Z. M. Frans Jozef te ver klaren In het korte tijdsverloop tusschen het ontslag van Szapary en de benoeming van Wekerlé werd door de liberale meerderheid van het Parle ment eene bijeenkomst gehouden, waar verschillende corypheëen, o. a. Ivolo- man Tisza en graaf Theodoor An- drassy het woord voerden. Zij ver klaarden, dat de liberale partij haar verleden zou verloochenen, wanneer zij een regeering steunde, die zich niet ver bond liet verplicht burgerlijk huwelijk in te voeren. En graaf Andrassy, de onder-voorzitter der Kamer, verklaarde zelfs dat hij ziju sympathie alleen zou schenken aan een ministerie, dat het program van het afgetreden Kabinet ongeschonden overnam. Den keizer-ko- ning werd dus duidelijk te verstaan gegeven, dat hij zich naar de eischen der liberale meerderheid had te schikken; en Frans Jozef is, zooals reeds meer malen geschiedde, voor dien aandrang gezwicht. De liberalen jubelen. Wekerlé, zoo heet het, is de grootste troef die men kan uitspelen tegen Rome en de clericale paraj. Dat belooft wat voor de toekomst In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad heeft de burgemees ter van Madrid de aandacht gevestigd op den slechten toestand der gemeente- financiën. Het tekort zou 26 millioen pesetas zijn. Hij voegde er bij, dat eene reorganisatie der financiën noodigzal zijn. De politierechter in Bowstreet te Londen heeft, na een langdurig verhoor het verzoek der Fransche regeering om ker te gaan, en men is zeker er twee of drie gencesheereu vergaderd te vinden. De apo thekers schijnen in Italië ingesteld te zijn om tot club te dienen voor geneeskundigen. Er woonde een apotheker op een der hoeken van het campo San Poldiuo, men liep er heen. On gelukkig wilde een zeer zeldzaam toeval dat er dien dag geen geneesheer in de apotheek was. De man die men er heen gezonden had, kwam verlegen terug. Men moest veel verder gaan om een andere te vinden. Ondertusschen werd het gevaar dringeud, en de ademhaling van het kind deed zijne borst piepen, zijn ge laat verwrong zich en was nu eens vuurrood, dan doodsbleek. Wat gedaan Maria, de oogen met tranen gevuld, be schouwde beurtelings het arm schepseltje en zijne ontstelde ouders. -„Klein, klein bloe- meke, zeide zij als door eene plotselinge in geving verlicht, dat kind moet ophouden met zoo te lijden." De oude Marcolina die toen hare aanwezigheid bemerkte, bracht haar da delijk buiten de deur. „Gij moogt hier niet blijven," riep zij en zij geleidde haar in het kabinet haars vaders. Wordt vervólgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1