Binnenland uitlevering van den anarchist Frangois toegestaan. De beklaagde teekende hiervan hooger beroep aan. De meerderheid der Londensche bladen ver oordeelt het besluit der Fransche regee ring tot vervolging van De Lesseps wegens het Panama-schandaal. Inmid dels heeft de regeering van Columbia de kanaal-concessie tot 1894 verlengd. De landverhuizers-commissie te New- York heeft gisteren bepaald, dat geen landverhuizer toegelaten wordt, die niet in het bezit is van een spoorweg biljet, een inschrijvingsbi'ljet zijner ba gage en tenminste 10 dollars aan geld. Dientengevolge werden eergisteren 200 landverhuizers naar het controle-station op het eiland Ellis gebracht; de land verhuizers en de vertegenwoordigers van spoorweg en stoombootmaatschappijen protesteerden, maar te vergeeis. De laatstgenoemden dreigden de zaak voor den rechter te brengen. Het departe ment van financiën bereidt een circu laire voor, waarin bepaald zal worden, dat de quarantaine van 10 dagen voor landverhuizers in 't vervolg slechts van toepassing zal zijn op de tusscliendeks- passagiers. Schiedam, 17 November 1892. TWEEDE KAMER. Samenstelling der landmacht. Het thans ingekomen wetsontwerp tot regeling- van de samenstelling der landmacht is het uit vloeisel van de overtuiging der Regeering, dat men hij een wettelijke regeling van den dienst plicht in den blinde tast, zoolang de organisatie van de levende strijdkrachten niet wettelijk vaststaat. Dit oordeel werd ook verdedigd door wijlen den heer D e R o o. Het tegenwoordig wetsontwerp zal worden gevolgd door wetsvoorstellen tot regeling van den dienst hij de militie, bij de schutterij, tot regeling van de dienstplichtigheid bij de militie of schutterij, drie ontwerpen, die hij elkander behooren en eindelijk tot regeling van de dienst plichtigheid en van den dienst bij den landstorm. Het nu ingediende ontwerp staat op zich zelf, maar houdt verband met de zooeven ge noemde, in zooverre hierbij het bestaan is aan genomen van de militie, van de schutterij en van den landstorm. De minister gaat uit van de stelling, dat de inrichting van ons krijgswezen moet gegrond vest zijn op de weerbaarheid var. ganseh het volk, gepaard aan de natuurlijke sterkte van ons geconcentreerd verdedigingsstelsel. Ai- gemeene dienstplicht moet de grondslag zijn van de inrichting der levende strijdkrachten. Deze kan verkregen worden door voor dienst plichtigen denzelfden vereischten diensttijd te eischen. Dit stelsel mag wellicht het ideale stelsel der toekomst zijn, het is op dit oogen- blik niet te hereiken. Daarom wenscht de mi nister een anderen weg te volgen, door de dienstplichtigen in twee categorieën te splitsen door loting aan te wijzen voor zoo ver geen andere gegevens tot splitsing lei den waarvan in tjjd van vrede, die der- eerste categorie een langeren werkelijken dienst tijd hebben en tot het eigenlijke leger belmo ren, terwijl die der tweede categorie een kor- teren werkelijken diensttijd en een meer be perkten werkkring hebben. Voor deze laatste kan het beginsel van plaat selijke oefeningen in hoofdzaak worden toege past, om eene z. g. territoriaal leger te kunnen vormen. Een gedeelte der dienstplichtigen, zij, die zijn aangewezen voor de militie, worden ingedeeld bij het leger in eerste linie, dat verder uit vrijwillig dienenden is samengesteld, de overige dienstplichtigen, die voor de schut terij zijn aangewezen, vormen het leger in tweede linie, de territoriale wapenmacht, waar hij ook vrijwillig dienenden worden toegelaten. Behalve deze mobiele troepen zijn er bezet tingstroepen noodig der verschillende wapens, die tot het eigenlijke leger moeten behooren. Voorts rekent de minister op eene reserve in de d e p o t s als eerste aanvulling, saam- gesteld uit hen, die behooren tot de lichting, welke pas nit het militie- of schutterij-verband is ontslagen, en op eene a a n v uTl i n g s- reserve, waartoe moeten worden aangewezen de oudere lichtingen der militie en schutterij, volgende op die, welke voor de reserve in depots is bestemd. Eindelijk als de nood zeer hoog stijgt, moet nog een beroep kunnen gedaan worden op allen, die medewerken tot op zekeren leeftijdzij vormen den landstorm. Gisteravond werd in Musis Sacrum door mej. Jacoba Smit, met welwillende medewerking van den heer Wvan Iperen bet aangekondigde concert gegeven. Heeds in de Cavatine de Posius uit Ros sini's Barbiermaar meer nog in de passage Je dis que rien ne udépouvante uit Carmen" van Bizet toonde mej. Smit te beschikken over een fraai, klankvol, helder sopraangeluid. Tot in de hoogste toonen bleef zij haar stem volkomen meester. De staccato's uit Cavatine de llosine waren helder als glas, en liet Tom me protégerezSeigneur was waarlijk een gebed. Oolc de trillers in de ver schillende nummers werden geacheveerd en met zeer veel gemakkelijkheid voor gedragen. Het fraai getoonzette lied Die Prin- zessïn Ilse van W. van Iperen, werd door mej. Smit onberispelijk gezongen, en beiden, zangeres en componist oogstten een warm applaus van het dankbare publiek. In de Variations van Rode gaf mej. Smit blijk van niet alleen over een heerlijk orgaan, maar tevens eene hooge mate van techniek te beschik ken, Hare school is blijkbaar uitstekend. Een waardig slot van het program was liet Wilhelmus in de oude toonzetting, dat door bet auditorium staande werd aangehoord. Wij hebben alzoo gisteravond kennis gemaakt met eene jeugdige zangeres, die, wanneer niet alle voorteekenen be driegen, eenmaal, wanneer hare fraaie stem nog'!- meer tot ontwikkeling zal zijn gekomen, zeker eene eerste plaats onder de Nederlandsclie zangeressen zal innemenhare hooge, zuivere, klank volle stem, liefelijke voordracht en zui vere uitspraak zijn hiervoor goede waar hor gen. De fraaie bouquet, die mejSmit werd aangeboden door oen kunstminnaar, was dan ook wel verdiend, evenals de leven dige toejuichingen die haar na elk num mer ten deel vielen, en waardoor zij gedrongen was het laatste gedeelte der Variations te biseeren. De heer v. Iperen toonde zich een uitstekend violist. Ook hij oogstte een welverdiend succes. Zijne Cavatine en Kuiawiak van Winiawski werden na luid applaus, herhaald. Aanstaanden Zondag herdenkt A. Ber- kel zijn 25-jarige werkkring aan de Scliiedamsche Spoelingvereeniging. Bij de onderteekening van de op 14 Maart 1884 te Parijs gesloten interna tionale overeenkomst tot bescherming van onderzeesche telegraafkabels werd door den Nederl. gevolmachtigde de verklaring afgelegd, dat de toetreding van Nederland het moederland zou gelden en dat de geheele of gedeelte lijke toetreding voor de koloniën en be zittingen voorbehouden bleef. Thans is Hr. Ms. Regeering ook voor de verschillende Nederlandsclie koloniën tot de bedoelde internationale overeen komst toegetreden. St.-Ct Ter gelegenheid van het Afdeelings- onderzoek in de Tweede Kamer van het Wetsontwerp tot wijziging van Hoofdstuk II der Staatsbegrooting voor 1892, werd de meening uitgesproken, dat bij het toekennen der versierselen van de Oranje-Nassau-orde het Neder- landsch-Indiseh leger achtergesteld wordt hij het Nederlandsclie leger. Ook was het, zeide men, een zeldzaam verschijn sel, dat vertegenwoordigers van den landbouw mot deze ordo begiftigd wor den en zouden dezen in dit opzicht niet op gelijken voet behandeld worden als de hoofden van industrieele onder nemingen. Voorts wilde men mededeeling in de Staatscourant, van alle benoemingen en bevorderingen van buitenlanders in Nederiandsche orden. De Kamer van Koophandel te Mid delburg heeft met 7 tegen 4 stemmen aangenomen oen voorstel van den heer J. Borsius, om, indien de .Tweede Kamer mocht hesluiten tot het houwen van drie nieuwe oorlogsschepen te vragen, zoo mogelijk de inlandsche nijverheid de voorkeur te geven, terwijl tevens besloten werd den steun van andere Kamers van Koophandel in deze te vragen. Naar aan de N. U. Ct. van particu liere zijde uit Parijs wordt bericht, heeft daar Vrijdag-avond eeno bijeen komst plaats gehad van Nederlanders die belangstellen in de vestiging van eene Nederiandsche Kamer van Koop handel. Er word daar in beginsel tot de oprichting besloten. Aan de heeren rar. H. Louis Israelsadvokaat, en Johs. Pierson, lid der firma J. O. G. Pieison, is opgedragen de zaak verder voor te bereiden, en concept-statuten te ontwerpen, welke aan de goedkeuring van eene nadere vergadering zullen wor den onderworpen. De heer Bosman, te Rotterdam die op den avond van den 2östen Au gustus 1891 door het derailleeren der locomotief van de stoomtram even bui ten Schiedam van een wagen viel en daarbij ernstige kwetsuren en een been breuk bekwam, heeft gisteren geheel hersteld liet Ziekenhuis te Rotterdam verlaten. Ter gelegenheid van den tweeden feest avond van den Ned. 11. K. Volksbond, was Zondag-avond het Gebouw van Kun sten en. Wetenschappen te 's-Hage weder geheel bezet. Monsgr. Rinaldini, Pau selijk Internuntius, zat op de eoreplaats o]) liet balkon, er werden nog een 20-tal eerw. heeren der stad opgemerkt. De Voorzitter, de heer A. J. Piöt, heette Monseigneur welkom, terwijl la ter in den avond do geestelijke advi seur, de weleerw. heer Van Erven Dorens, den hoogen gast den dank der afdeeling betuigde voor de bewezen eer. Spr. noodigdo liet publiek uit, luide den kreet aan te heffen: „Lang leve hij", een uitnoodiging, waaraan met geestdrift gevolg werd gegeven. Het programma werd mat voel succes afgewerkt. Monseigneur Rinaldini woonde de uitvoering tot het einde hij en ver trok niet voordat het Volkslied, waar mede de avond besloten werd geheel geëindigd was. Onder luide toejuichin gen verliet ZEx. toén de zaal. Bij de ontsmetting van de Selieve- ningsche bomschuit, die mot 4 cholera - lijders te Hoek van Holland aankwam, is volgens bet. Nieum gebleken, dat de slaapplaats der bemanning zoo onvol doende en onrein was, dat het uitbre ken eener besmettelijke ziekte in he- vigeu graad geen verwondering kon haren. De taak der ontsmetters was hij do behandeling van dit schip zoo zwaar, dat het hun moeielijk viol den gewonen arbeid ten einde te brengen. Door de militaire autoriteit zijn onderhandelingen aangeknoopt tot aan koop van 13 hectaren bouwland, tus- schen Halfweg en Sloterdijk, om daar gemetselde drinkwaterbakken aan to brengen, met liet oog op de mogelijke afsnijding der buizen van de „Amster- damsche Duinwater-Maatschappij" in tijd van oorlog. Te Weesp deed zich gisteren het eerste geval van cholera, asiaticn voor met doodelijken afloop. Het was een zoontje van een boerenarbeider, oud 7 jaren, dat eergisteren morgen, klagende over krampen, toch naar school werd gestuurd en waarbij gisterenmorgen te 7 uren geneeslcuudige hulp werd gevraagd, te laat om van dienst te kunnen zijn. Aan Gouda is door de Staten van Zuid-Holland met 41 tegen 35 stemmen besloten in eens f232.000 toe te ken nen als schadeloosstelling hij het tot stand komen dor vaartverbetering. De uitkeeriug van f 12,000 aan Gou da voor jaarlijksch onderhoud werd zon der stemming aangenomen. De nieuwe korenbeurs op het Vroc- burg to Utrecht zal in Januari a. s. geheel tot het gebruik gereed zijn. Thans is men bezig aan de bekapping. Daarentegen zal de fruit- en groente markt vermoedelijk niet vóór Mei a. s. onder de kap zijn. In hare jongste vergadering heeft de afdeeling Utrecht van Patrimonium beslo ten tot het Verbondsbest.uur het verzoek te richten, zich namens do 10,000 leden te wenden tot de Tweede Kamer, om het óntwerp-kieswet van minister Tak, behoudens de noodige technische wijzi gingen, aan te nemen. Naar zij meent, rilöct deze wijziging voorafgaan aan de samenstelling van Kamers van arbeid. De persoon, veidacht in het kantoor van den groothandelaar in koloniale waren "Van G. te Deventer in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te bobben in gebroken en diefstal te hebben gepleegd, heeft thans bekend zich daaraan te hebben schuldig gemaakt. Het is een jongeling van ongeveer 20 jaar, die vroeger bij gemelden handelaar werkzaam was en zich daar reeds vroe ger aan diefstal had schuldig gemaakt, waarvoor hij indertijd gevangenisstraf heeft ondergaan. Dinsdag heeft op liet Loo de eerste jacht op grof wild plaats gehad. Daarbij waren tegenwoordig als gasten baron Van Pallandt, opperjagermeester, en baron Van Hardenbroek, opperschenker. Er werden geschoten zes stuks. Heden wordt weder een jacht op grof wild ge houden. De inwoners van Grave, die door een vermo°delijk dollen hond geheten zijn, zullen binnenkort allen naar Parijs vertrekken, om zich onder behandeling van Pasteur te stellen. Het lijk van don hond is tot onder zoek naar Utrecht gezonden. Zondag was de bekende socialist Vliegen van Maastricht naar Helmond gekomen, om voor het volk te spreken. Geen enkel kastelein wilde hem even wel een zaal verhuren, zoodat hij ge noodzaakt was onverrichter zake naar huis terug te keeren. De kermis wordt dit jaar te s'Herto- genhosch niet gehouden. In don gemeen teraad ging slechts één enkele stem op voor de kennis, maar 20 leden wa ren er tegen. De gemeenteraad vau 's-llertogcnbosch hoeft besloten met 17 tegen 2 stemmen tot het aanbieden aan deregeering van een nieuw van gemeentewege opgericht gebouw voor do Rijkskweekschool voor onderwijzers en de daaraan verhonden leerschool, behoudens nadere goedkeu ring door den raad van plan en begroo ting. In de schuur van den landbouwer P. d. L. op de Vaart te Dongen brak eergisteren ochtend te ruim 7 uur braad uit, waardoor in korten tijd ook het overige der huizing werd vernield. Gisteren-middag wilde te Brakel een jonge man, T. K., zich met eene roei boot naar do overzijde der Waal he geven. Midden op de rivier ontglipte hem een riem, en hij eene poging om dozen te grijpen, sloeg hij overhoord. Hoewel er van den wal onmiddellijk hulp kwam, mocht men er niet in sla gen hem te redden. Hij werd door den stroom medegevoerd en verdween in do diepte. Zijn lijk is nog niet gevondon. Van de twee bietenvaarders, die gis teren te Rozendaal in de kajuit van hun scheepje werden gevonden, is de een, C. Bierbooms, nog in leven. Hij ligt in het gasthuis nog buiten kennis. De dokters vreezen voor bloedvergifti ging en wanhopen aan zijn behoud. Eene brandende petroleumlamp, die in de kleine ruimte haar walm vor- spreidde, is de oorzaak van dit ongeluk- VLAARDINGEN. Het lijf- en bed- degoed van de patiente, die aan cholera- asiatica geledon heeft, doch nu hersteld is, zal op last van den Burgemeester onteigend en door verbranding vernie tigd worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2