Mei.)Rogf tteliilt' (M.) sPiritusrr ,s°v- GEMENGD NIEUWS. Handelsberichten. Berliin. I R%rge. Nov. I Spirit. Nov. Haml). Dec./Jan. 10.507s! 0.513/a ONDERZOEK omtrent de maatschappe lijke toestanden der arbeidersom trent de verhoudingen tusschen werk gevers en arbeiders in de verschil lende bed) ij ven en omtrent den toestand van fabrieken en werkplaatsenmet het oog op de veiligheid en de ge- zondheid der werkliedeningesteld door de Staatscommissie, benoemd krachtens de wet van 19 Januari 1890 (Staatsblad n°. 1). Vergadering van Woensdag 24 Augustus 1892. Tegenwoordig de heerenKolkman, voorzit ter O. Emants J. C. Th. Heyligers, secreta ris der Staatscommissie (b\j een gedeelte der verhooren)S. M. van Wijck, lid der Eerste Afdeeling. Verhoor van Petrus Gerardus Overdue, oud 34 jaar, werkzaam bij Th. Melchers, te Schiedam. De Voorzitter: Zjjt gij reeds lang hij dezen patroon A. Slechts 14 dagen, maar ik ben er vroeger 12 jaren geweest. V. Hoe zijn de werktijden A. De werktijd is van 's morgeus 6 tot 's avonds 6 en van 's avonds 6 tot 's morgens 6 uur voor twee ploegen natuurlijk, maar 's Zon dags kom ik om 8 uur en blyf tot half 7. Om den anderen Zondag echter heb ik vrij en dan kom ik Maandag weder om 6 uur op. V. Andere getuigen hebben ons verteld, dat een deel van het volk Zondagsnachts om 12 uur in de fabriek moet wezen. Is dat zoo A. Dat zijn de loodswerklieden. Dat zijn de brandersknechts. V. V&n de scheppers en de zifters komt er geen een 's nachts om 12 uur op A. Neen. V. Hoeveel uur hebt gij rust? A. Over dag niets, als ik het zoeken wil, kan ik tijd vindon om te eten. V. Kunt gfj een uur nemen voor het mid dagmaal? A. Ja, als men wil, maar als men werken wil, doet men het niet. V. Wat verdient gij A. f6 in de week. V. Hebt gij daar geen buitenkansje bij A. Ja, als er een ziek is, dan vallen wij voor elkander in. V. Dus als er een man aan eene andere ploeg mankeert, dan moet een van uw ploeg een halven dag langer blijven en dus 18 uren staan? A. Ja, maar daar krijgen wy het halve dag geld voor. De heer Van WijckVindt men het over 't algemeen aangenaam om zoo lang achter elkaar te werken? A. Och, den eenen tijd valt het gemakke lijker dan den anderen. V. Dat meerdere loon verzoet den arbeid A. Ja, vooral als men vrouw en kinderen heeft, dan houdt het den moed er in. V. Als gij ziek zyt, krijgt gy dan niets A. Er is bij ons een ziekenfonds. V. Wat krijgen de werklui daaruit A. Wij betalen wekelijks een cent per gulden, en wij krijgen dan de helft van het daggeld bjj ziekte, zooals ik gehoord heb, ik ben pas weder 14 dagen op de fabriek. V. Was er vroeger geen ziekenfonds? A. Voor zoover ik weet, niet. De Voorzitter: Zjjt gij getrouwd? A. Ja. V. Heb gjj kinderen A. Zes. V. Vindt gij dat niet verbazend onaangenaam, dat gij niet met uw kinderen kunt gaan eten? A. Ja het hindert mjj wel, maar het is toch voor één ding wel goed. Als men eiken middag- naar huis gaat, kan men er wel eens toe komen °m een borrel te gaan drinken, en als men dan 's middags zijn werk niet kan doen, wordt 'Ben weggezonden. V. Ik moet u doen opmerken, dat het er a)lerdroevigst met den arbeidersstand zou uit dien, indien de werkman steeds bij het naar huis gaan van de gelegenheid moest profiteeren °m zich dronkea te drinken. A. Een mensch is zijn eigen niet altijd Heester. Ik sprak niet van bezuipen, maar de een kan het met één doen en de ander moet er 10 hebben. V. Het zal wel daarvan komen, dat gijlieden nen smaak in de branderij hebt beet gekregen worden immers op de branderij borrels daags geschonken A. Nu maar 7. V. Uw meesterknecht heeft ons het getal 9 genoemd A. I)e meesterknecht kan zeggen wat hij ik kom voor mijzelf. V. Nu, die 2 borrels geven wij cadeau, wij vinden 7 borrels toch al te veel. Zijn er ook randersl, nechts, die niet drinken A. Ja, die zjjn er wel. V. Zeker bij hooge uitzondering A. Dat wel. V. Zjjt gij ook in eene gewone branderij verkzaam geweest? i - Neen, wel op de stoombranderü van den oj Wittkampf 3 jaar. j. h bet waar, dat op gewone branderijen 46, 17, 18 uren daags gewerkt wordt A; Bij Legner wordt 5 uren gewerkt met - nuddags een half uur schaftijd. Gaan de gezellen dan naar huis om te 'l in dit halve uur A. Neen en mijn buurman moet steeds wer ken van 2 uur 's nachts tot 's avonds 8 uur. V. Is die man getrouwd A. Ja. V. Heeft hij kinderen A. Ja, vier. V. Die kennen dan toch hun vader zeker niet, als hij nimmer thnis is tusschen 2 uur 's nachts en 's avonds 8 uur A. Daarvan kan ik weinig zeggenik vraag naar een ander zijn gezin nietik heb genoeg te doen met het mijne. Wel, dat ik begrijp, dat, als die man tehuis komt, zijne kinderen naar bed zijn, maar ik kan er mij weinig mee bemoeien. V. Ileht gij uwe kinderen naar school ge stuurd A. Zij gaan allen school, behalve het jong ste van 15 maanden. De heer Van Wijck Werken er on de fa briek van Van der Velden, waar uw buurman is, vele werklieden A. Ik denk een twintig. V. Werken die allen van 's morgens twee tot 's avonds acht uur. A. Niet beter te weten ja. V. Kent gij nog meer inrichtingen te Schie dam, waar dit getal uren gewerkt wordt? A. Op het oogenblik niet. De VoorzitterHebt gij ook van fondsen gehoord, die aan uw fabriek zullen opgericht worden voor pensionneering en verzekering- tegen ongelukken A. Ik heb nergens van gehoord, wel dat ik 5 centen in de week zal moeten gaan betalen voor het ziekenfonds. V. Wordt gij aangenomen door den baas A. Neen, door den direeteur en ontslagen ook. V. Gaan de knechts bij u vlug weg A. Heel weinig. V. Op andere branderijen is dat toch an ders, niet waar A. Dat hangt wel eens van een berooiden kop af. Maar het is verkeerd, want er loopen er toch reeds zoo velen, die geen brood kun nen verdienen en een huishouden met kinde ren hebben. Ik heb zelf als sjouwer moeten werken. V. Was dat omdat gij weggezonden waart van de fabriek A. Neen, wegens den brand hen ik hij de firma Witkampf weggegaan. Toen ben ik los sjouwer geworden en heb een petroleum-nering opgezet. V. Zoudt gij denksn, dat er veel knechts huiten hun schuld zonder werk rondloopen A. Er wordt zoo gauw gezegd dat het buiten schuld is. V. Maar is er gebrek aan werk te Schiedam? A. Ja, de boel gaat er erg achteruit. De maandag-avond door den laatsten trein te Dordrecht aangereden conduc teur Van der Stek is aan de hekomen verwondingen in het gasthuis aldaar overleden. Handige zakkenrollers hebben op de St. Maartenspaardenmarkt te Hoornaar hun slag geslagen. Onder anderen Heelt men een boer van Groot-A miners eene portefeuille met f400, en twee ande ren vreemden heeren respectievelijk f150 en f275 ontfutseld. Volgens don Figaro zal de concessie van de maatschappij van het Panama- Kanaal ingetrokken worden, indien het werk niet vóór den 28sten Februari hervat is. Een telegram, van de regee ring van Columbia ontvangen, meldt evenwel, dat deze Regoering der Maat schappij nog een uitstel van een jaar toestaat. Londen is zijn fog season ingetreden. Even als elk jaar in dien tijd wordt de kreet aangeheven kan niets gedaan wor den om Londen van zijn vreeselijko duis ternis te ontlasten Vrijdag was het iets helderder, maar Donderdag kon men bijna geen hand voor de oogen zien en stond handel en verkeer voor den gewonen tijd stil. Lord Roay (baron Mackay) is dooi de. koningin van Engeland benoemd tot lord-luitenant van Roxburghshire, ter vervanging van wijlen den Hertog van Roxburghe. The Fall Mall Gazette herinnert er naar aanleiding van dit bericht aan, dat lord Reay eigenlijk een Nederlander is. Hij werd nl. te 's-Gravenhage gebo ren. De oud-gouverneur van Bombay is ook„hoofd van de clanMackay,"alhoe wel het in deze van vroegere romanti sche en riddelijke grootheid ontaarde dagen zeer moeilijk zou zijn, om nog een juiste definitie te geven van de aan dat ambt verhonden plichten en eerbe wijzen. Lord Reay heeft geen residentie in Roxbugshire, maar wel in de naburige graafschappen Berwick en Selkirk, waar van hij Deputy-lieutenant is. Er wordt in den laatsten tijd nog al eens liet voor en tegen besproken van vrouwelijke advocaten. Zonder advocaat te zijn kan de vrouw toch even goed met vuur en klem van redenen een goede zaak verdedigen. Dit was o. a. het geval met de vrouw van een ex- officier van het regiment Con dé. tijdens de revolutie. De graaf Jean Baptiste Mathui-in Mouesan de la Villizouet was den 14den Januari 1799 in hechtenis genomen wegen:: beschuldiging van ge ëmigreerd en onder een vreemden naam in Frankrijk teruggekomen te zijn. Zijn echtgenooto Marie Yictoire de Lamliilly verzocht en verkreeg de toestemming om voor hem bij den krijgsraad te pleiten, waarvan zij zich met zulk een overredingskracht kweet, dat het niet schuldig over hem werd uitgesproken. Deze zaak baarde zooveel opzien, dat Josephine de Beauharnais, de gemalin van den lateren Consul en Keizer Na- peleon I, haar aan den disch verzocht. Trouwens, ieder wilde la petite Bretonne zien en ontmoeten. Het begin van het einde. Arerscheidene fabrikanten in de Ver. Staten beginnen, in verhand met eene mogelijke tariefswijziging, hun produc tie te beperken. Het ontwerp tot stich ting eener groote papierfabriek te New- York werd opgegeven evenals de uit breiding van sommige fabrieken te Philadelphia. Generaal Du e r o t. De bekende Frausche generaal Ducrot, die zulk een gewichtige rol speelde in den oorlog van 1870, is gestorven. Men herinnert zich dat hij weigerde te berusten in de capitulatie van Sedan, te Pont-a-Mous- son werd geïnterneerd, als werkman uit die stad vluchtte en door Trochu aan het hoofd van het Mameleger werd geplaatst. Ducrot was een zeer dapper, maar ongelukkig generaal. Hij werd na den oorlog van het commando van het 8e legerkorps ontheven. Hij bereikte den leeftijd van 75 jaar. Een jacht historie. Over 't al gemeen wordt er weinig geloof gehecht aan de verschillende jachtverhalen. Toch bezit het volgend jachtverhaal, is het dan ook al niet zeer vroolijk, de ver dienste, dat het authentiek is. Te Joiejuy in Frankrijk ging onlangs iemand op jacht, een vrijgezel van 50jaren. Alleen zijn bediende vergezelde hem. Plotse ling joegen de honden een haas op, die, op enkels passen afstands van den jager voorhij rende. Twee geweerschoten knal den, de haas viel, doch hij was niet gewond. De jager vervolgde het dier en slaagde er eindelijk in het te grijpen, doch toen hij den haas had, viel hij zelf dood neder. Een beroerte had hem getroffen. Een uur later vonden zijn bediende en eenige houthakkers de twee lijken, dat van den haas en den jager. Do tijdingen, die van verschillende kanten uit het zuiden van Frankrijk komen, melden dat de rivieren overal buiten hare oevers getreden zijn. Van Prades tot aan de zee heeft de Tet bruggen, velden, wijngaarden, hoven en huizen verwoest. De schade is groot, vooral te Perpi- gnan waar werkmansbuizen ingestort zijn. De overstrooming der wijk Notre- Dame heeft de handelaars dier wijk veel schade toegebracht. De Aghj heeft insgelijks ten allen kante veel schade aangericht. Te Estage heeft men met moeite de inwoners kun nen redden. Men heeft eene familie, die op het dak eener woning geklommen was, geene hulp kunnen brengen. Het water is echter gedaald en men hoopt dat de ongelukkigen zich hebben kun nen redden. Te Torreilles zijn twee mannen in 't water gevallen en verdronken. Uit verschillende andere plaatsen komen berichten van denzelfden aard. BEURS TE SCHIEDAM, 17 Nov. 1892. Moutwijn, f 8.50. Verhandeld: f73/, a 7/s. Stemming: onveranderd. Jenever, f14. Amst. proef f'15.25. Spoeling. Tereenig'mg fl.40. Nov./Dec. April/Mei Apr./Mei I Meell2Merk.l.md. 12 Dec. Rogge, loop. md. Deo. 16 Nov. 17 Nov 136. 136.75 31.30 32.70 17.75 14.90 47.90 48.40 13.90 14.10 22.125 22.125 135.— 136.— New-York. Maïs AmSTERDAiU. 17.75 14.90 47.90 48.50 13.90 14.10 21.75 21.75 15 Nov. 16 Nov. 16 Nov. Rogge op levering prijs houdend per Maart f 125, 126. 17 Nov. Rogge op lev. onver.; per Maart f 126. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 16 Nov. 2.20 M. 17 Nov. 2.20 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort 112.061/, Disconto 3 pCt. 27, 27, 48.- Antwerp. - 47.90 WEEKMARKT TE DELFT 17 Nov. Op de markt van heden waren de prijzen als volgt: vette koeien le kwal. f120 a 190, dito 2de kwal. f akalf koeien le kwal. f 150 a, 180; dito 2de kwal. f a vaarkoeien, le f70 a 120 dito 2de kwal f a vette kalveren le kwal. f20 a 64, dito 2de kwal. fa vette schapen le kwal. f adito 2de kwal. f a lamschapen le kwal. fa 2dekwal. f a vette lammeren fa wei- lammeren famagere varkens f a biggen f 7 a 12; nuchtere kal veren fa paarden f 30 a 90; stieren f a ossen i'arundvleesch c., vet kalfsvleesch a -c., scliapevleesch a c. alles per kilo. Ter graanmarkt van heden gedaan: Zeeuwsche en Overmaassche tarwe, f6, a 7,50, Westlandsche roodo ris dito f 7, a f 8,nieuwe Zeeuwsche en Over maassche taihve f af Zeeuw sche en Overmaassche rogge f a f nieuwe dito f 5,a f 6,—, winter-enzomergerst, heiden f4,af4,75, chevalier dito f5,a 5,75, zware haver f 4,a f 4,75, lichtedito f 3,25 a 3.75, groene erwten f 8,50 a 9.50, mesting 1' 6,50 a f 7,50, paardeboonon 6,25 a f 7,duiveboonen f 6.50 a 7.25, bruine boonen f 9.a 10,25, witte boonenö, f 8,50, koolzaad f 8.50 a 9.50, huitenl. hennepzaad f 7.75 a 8.50, kanariezaad 110,75 a 12,75. Stemming flauw en prijzen van som mige artikelen zelfs dalend. Erwten 25 c., tarwe, kruineboonen en koolzaad 25 c. lager; kanarie- en hennepzaad evenwel 25 c. honger met goede vraag. De prijzen der boter waren heden: le qualitoit i'66, goede f56, mindere f50 per 7, vat van 40 kilo. Aanvoer pot. 311/8 en 93/16 vaten, wegende te zamen 7150 kilogram. VEEMARKT TE LONDEN. 17 November. Er werden aangevoerd 200 runderen, 2000 Schapen, 25 Kalveren en 70 Varkens. Men noteert: Runderen 2/4 a 4/8, Schapen 3 4 a 5/4, Kalveren 2/6 a 5/2 enVarkens 2/9 k 5/0 per steen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3