Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 15de Jaarg. Zaterdag 19 November 189.2. No. 4440. ^uxeau ^oo^txaai 317. ALGEMEEN OVERZICHT. MARIA ZANELLA. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: 6) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. iiilniiiiiiiiiiiiniiiiiiliiH Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 18 November '92 In de Kamer van afgevaardigden te Brussel werd gisteren beraadslaagd over het antwoord op de Troonrede. In ant woord op eene rede van den heer Jan- son zeide de heer Woeste, dat het niet aangaat België thans voor het alge meen kiesrecht te stellen, daar men thans staat voor de Grondwetsherzie ning. Later zal men over het algemeen kiesrecht kunnen beraadslagen. De heer Beernaert sprak in denzelfden geest en verklaarde, dat de regeering hare voor stellen zal doen kennen, zoodra de com missie met haren arbeid gereed zal zijn. De beraadslaging over het ontwerp tot wijziging der drukperswet werd gisteren in de Kamer van afgevaardigden te Parijs hervat. De heer Ernest Roche, socialist en vroeger Boulangist, verklaar de, dat de anarchie niets te maken heeft met het socialisme, dat alle gemeen schap met de anarchie afwijst. De spreker beschuldigde verder de regeering dat zij agents provocateurs onderhoudt. Hij verklaart het volkomen begrijpelijk te vinden, dat de anarchie toeneemt, waar de ellende van het volk zoo groot is. De heer Aylard zeide, dat er tus- schen socialisme, collectivisme en anar chie geen onderscheid isalle drie beoogen ze de omverwerping van het sociale gebouw. Hij wees er verder op, dat de toestand der arbeiders is voor uitgegaan, terwijl die der patroons hachelijk is geworden. De minister-president Loubet hand haafde de noodzakelijkheid der wetde regeering staat ongewapend tegenover de anarchisten en de alle zedeleer omver werpende publicatiën. Misbruik maken van de wet zal de regeering voorzeker niet. De Minister vroeg een votum van vertrouwen van de linkerzijde en het centrum. De zitting werd nu geschorst. In de couloirs liep het gerucht, dat het Maria stond eerst geheel onthutst. Waarom bracht men haar weg Zij had niet het min ste hesef van de besmetting. Evenals alle verwonderde kinderen, sloeg zij de blikken in bet rond. Zij vielen op een plank waarop haar vad r eenige geneesmiddelen in fleschjes had he-.vaard. Hare oogen vestigden zich op een blauw fleschje, van geheel bijzonderen vorm en zy herinnerde zich dat kort voor zijnen dood hij er zich van bediend had om een kind te verzorgen dat men hem gebracht had in denzelfden staat als het kindje dat zij zooeven had verlaten. Zij nam het fleschje, en de gaanderij binneuspringend riep zijHier is 't, wat gij hem moet geven." Zich ook herinnerend Wat zij haar vader had zien doen, mengde zij tf water het witte poeder dat het fleschje be vatte. Niemand dacht er aan dat geneesmid del te onderzoeken. Tusschen twee hoestaan- Valleu maakte men de lippen van het kind Kabinet op eene meerderheid van 30 stemmen kon rekenen. Na de her opening vroeg de heer Deramel aan de regeering, of zij de wet gedurende ver kiezingstijdperken denkt toe te passen en verder of zij berust in de verzending van het ontwerp naar eene commissie. Ingeval de regeering deze verzending niet gedoogde, zou spreker haar zijn votum niet geven. De beraadslaging werd daarop gesloten, nadat nog de heer Pichon ten gunste van zoo eene verzending naar de commissie had ge sproken. Met 317 tegen 203 stemmen werd het voorstel tot verzending naai de commissie aangenomen. Alvorens zich te verdiepen in de kwestie van het votum van vertrouwen over de wet op de drukpers, wil de heer Gouraux verzoeken eene interpellatie te mogen houden over de algemeene poli tiek dezer regeering. Hij zal vragen, dat men over dit zijn verzoek beraad- slage, alvorens over te gaan tot de behandeling der artikelen van het wets ontwerp. De heer Loubet daarentegen wenscht, dat deze behandeling voorafga. Waarschijnlijk zal het de Kamer-zelve moeten zijn, die in dezen beslist. Volgens de Figaro heeft de Paus aan den Franschen gezant te Constantino- pel Cambon eene audiëntie verleend en hem gezegd, dat hij alles voor Frank rijk zou doen en altijd met Frankrijk zou zijn zoowel in als buiten Frank rijk. Hetzelfde blad zeide, dat wat ook het resultaat der Kamerzitting van gisteren zoude zijn, het ministerie ge vallen of zwaar gekwetst zal wezen. De Gaulois zegt, dat allo waarschijn lijkheden er voor zijn, dat de Kamer het perswetsontwerp zal verwerpen, hetgeen den val van het ministerie-Lou- bet zal tengevolge hebben. Met hot proces tegen De Lesseps wordt gewacht tot gebleken zal zijn of de wet op de buitengewone rechtspleging voor kommandeurs van het Legioen van Eer definitief zal worden geteekeud of open en men deed het den drank innemen. Weldra bedaarde de hoest en brakingen ver lichtten den kleine toen eindelijk de genees heer aankwam, verklaarde hij dat het kind gered wa3. Maria kuste met eerbied hare strooihloem „Dank bloemeke," zeide zij. Evviva Maria Zanellariep de menigte, die voor de deur was blijven staan en die Dario Zorzi tot zijne woning vergezelde. Alleen gebleven, trad Maria hare kamer binnen om haar schoon kleed uit te trekken. Die kamer gaf uitzicht op een klein kanaal, dat na duizenden omwegen in de „Canale Grande" uitliep. Van uit baar venster bemerkt men slechts een kleinen plas groenachtig wa ter, ingesloten tusschen hooge huizenhalf vervallen en verlaten oude paleizen, wier ven sters door planken toegemaakt zijn. De zon kleurt de toppen dier huizen, als gevangenissen zoo droevig, de vochtigheid be kleed den voet met groen. De schelpen zetten zich vast op de treden der watertrappen, waar lange franjes van zeewier beurtelings op en neer drijven. De krabben liepen over den drempel der waterpoort van de woning van dokter Zanella, welke poort niet meer open gegaan was sedert den dag zijner lijkplechtig- heden. Die herinnering maakte voor Maria het uit zicht van dit nauw kanaal nog droeviger en liet was zeer zelden dat zij aan het venster niet. Niemand verdenkt De Lesseps van de minste kwade trouw maar hij is onvergeeflijk nalatig geweest en verblind door zijne omgeving. Yast staat het, dat de Panama-Compagnie omkooperij in het groot pleegde. Men bezit de vol ledige lijst der namen van politieke personen, dagblad-redacteuren en een voudige journalisten, wier gunst men kocht tegen klinkende munt, met de aanduiding der sommen die zij ontvingen. Een politiek man, bekend dagbladschrij ver die belast was met een openbaar verslag te maken over dePanama-kwestie, kreeg een pot de vin van 50.000 fr. De directeur van een Parijsch blad zou een millioen 700.000 fr. hebben getrokken 't Is een nieuwe zaakWilson, doch veel erger. De sociaal-democratische partijdag, gisteren te Berlijn vergaderd, heeft met slechts vijf stemmen tegen 235 het voorstel tot volstrekte werkstaking op den Eersten Mei afgestemd. Daarna werd besloten alleen een feest op dien dag te houden. In het debat betoog den Yöltnar en Bebel, dat het onmoge lijk was, indien alle arbeiders zich niet aanc ontractbreuk schuldig willen maken, een volslagen rust van den arbeid te houden. Het katholieke Vaterland van Weenen vergelijkt den toestand die door de oplossing der jongste crisis in Hongarije in 't leven is geroepen, bij dien van 1848 toen was het een politieke revo lutie, thans komt een sociale, want met den kuituurkamp zullen de hartstochten ontketend worden, en zullen allengs alle partijen zich van het Oostenrijksche Staatsverband willen losrukken, gelijk men nu zelfs bij de groep van den „katho lieken" graaf Apponyi kan waarnemen, wiens goede eigenschappen en voortref felijke talenten geheel door hoogmoed en magyarisme verstikt worden. Alles staat dus op 't spelzoowel de natio nale als de kerkelijke belangen, en te St. Petersburg wrijft men zich verge- harer kamer verscheen. Doch dien dag, werd zij aangetrokken door een gerucht van kinder stemmen dat zich onder het venster verhief. Zich vooroverbuigende zag zij een plomp bootje vastgemeerd aan den stoep. Dat bootje was bezet met twee, bijna nog kleine jongens en een meisje dat in 't midden bewegingloos bleef zitten met eene citer op den schoot. De jon gens raapten de krabben op die tusschen de schelpen liepen. Aan den strakken blik van het meisje, was het gemakkelijk te zien dat zij blind was. Toen zij het venster hoorden openen en Maria bemerkten, riepen de twee jongens, na haar gegroet te hebben tot hunne zuster „Zing, Maria, een schoon liedje voor de Pa- rocina, die ons toelaat voor hare deur te vis- schen." Eu het meisje hief, met eene schelle kinderstem, de talrijke coupletten aan van een volkslied, toentertijd in zwang. E brava la contanteriep Maria verheugd toen de zangeres ophield. Het scheen haar toe, dat het meisje, reeds zoo bleek, nog blee- ker werd. Eensklaps viel de zangeres ach terover. „Wat overkomt haar?" vroeg Maria ver schrikt. Zij heeft honger, antwoordde de oudste der broeders, wij hebben eenen slechten dag gehad. Wij hebben nog niets gewonnen en ook nog niets gegeten. Maria liep naar de gaanderij en een aantal noegcl de handen. Eene lichtzijde biedt nochtans de zaak nl. de ontwa king der sinds lang ingesluimerde Katho lieken, wier geestkracht in den strijd zal gestaald worden. Reeds schrijft de katholieke Magyar Allam te Budapest, dat een ministerie, hetwelk als no. 1 op zij n program het zoogenaamde „bur gerlij k huwelijk" durft schrijven, niet meer op eenigen steun of zijdelingsche hulp der Katholieken moet rekenen. Zulk een Kabinet, zegt het blad, is een beslist vijandig Kabinet, waarmede geen transactiën meer denkbaar zijn. De negen millioen Katholieken van Hon garije noeten zich dus opmaken, om onder Gods zegen voor troon en altaar tegen Belial te strijden tot de over winning. Naar men in goed ingelichte kringen mededeelt, heeft de Ozarewitch aan graaf Kalnoky medegedeeld, dat de Czaar met voldoening heeft kennis genomen van diens jongste verklaringen omtrent de goede badoelingen tusschen de beide hoven. Kalnoky antwoordde, dat het hem zeer verheugde en dat hij al het mogelijke zou doen, om de goede be doelingen van het Kabinet te Weenen tegenover Rusland te toonen. De cor respondent der Neue Freie Presse te St. Petersburg heeft met een hoogge plaatst Russisch persoon een onderhoud gehad. Deze verklaarde hem, dat Rus land niets liever wil dan eene toenade ring tot Oostenrijk; maar eene toe nadering zou slechts mogelijk zijn, als Oostenrijk wilde ophouden zich in de Bulgaarsche kwesties te mengen. De Times gelooft niet, dat het tot eene ernstige toenadering tusschen de beide mogendheden zal komen. De regeering te Petersburg is voor nemens de invoerrechten op weelde-ar- tikelen aanmerkelijk te verhoogen. Als een bewijs dat Yon Giers dagelijks in beterschap toeneemt en nog immer het volle vertrouwen van den Ozaar geniet, kan dienen, dat hij telkenmale eene beschuiten met nog wat overgebleven wijn nemende, legde zij alles in een dier korven met welke de handelszaken te Venetië langs het venster verricht worden. „Eet vriendjes," riep zij hun toe. De jongens gaven het beste deel aan hunne zuster en hernamen hunne jacht op de krabben, welke jacht Maria met kinder lijke nieuwsgierigheid volgde, terwijl zij met het meisje sprak. Zij vernam dat hunne ouders hen alle dagen uitzonden in dat oud bootje, hare broeders vischten en poogden ge noeg krabben, schelpen en andere zeevruchten te verzamelen om ze op het einde van den dag voor eenige stuivers te verkoopen. Ver scheen er iemand aan de vensters, dan zong zij om de ontvangst te vermeerderen. Wan neer zij eene zekere som niet thuis brachten, werden de broertjes geslagen. „Arme kinderen," murmelde Maria, „wat wenschte ik rijk te zijn om hen alle dagen te kunnen helpen 1" En de strooibloem in hare vingers ronddraaiende zeide zij „Klein klein bloemeke, geef dat ik zeer rijk worde." Het gebeurde zeer zelden, dat een gondel het afgelegen kanaal opvaarde, waar Maria's huis gelegen was. Ook was zij verwonderd van verre die uitroepingen te hooren, die op Griek- sche kreten gelijken; „Stali premil" waardoor de gondelroeiers, vooraleer eenen hoek om te varen, verwittigen, dat men rechts of links moet wenden. (Slot volgt)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1