Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ^xxveaxx £&ooQ&txaai 817. 15de Jaarg. Woensdag 23 November 1892. No. 4443. ALGEMEEN OVERZICHT- Hoc men in Afrika reist. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: NIEUWE SCHIEDAIHSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. I - 1 Ml!!! .in li l|L;l h l.i:ii'|ii'l|ii;ill|ili Tfl Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. derzoek zal worden ingesteld door eene commissie van 33 leden, die met uitge breide volmacht zal worden bekleed. De commissie zal in de Kamerzitting welke heden-middag ten 3 ure zal ge houden worden, bij scrutin cle liste wor den benoemd. De gewezen minister Herfurth opperde bij de beraadslaging in het Huis van afgevaardigden te Berlijn over het ont werp tot herziening van het belasting stelsel bezwaren tegen de politieke gevol gen van de voordracht, die een agrarisch karakter heeft. Gelijktijdige indiening ecner kieswet zou in elk geval dringend noodzakelijk zijn. De minister van finan ciën verklaarde, dat de nog in dit zit tingsjaar in te dienen kieswet tot ge volg zal hebben, dat het gevreesde overwicht der plutocratie voorkomen wordt. Eenvoudig de overschotten op de inkomstenbelasting te verdeelen onder de gemeenten, zonder hervorming van de llealsleuer, zou geldverspilling zijn. Het zelfbestuur is op dit gebied een gevaarlijk stelsel. Bij de vermogensbe lasting wordt dit alles voorkomen. Het debat zal heden worden voortgezet. Het nieuwe ministerie in Hongarije is gisteren voor het eerst in het Parle ment opgetreden. De Minister Weokerlé heeft in de Kamer gezegd, dat het nieuwe ministerie instemt met de tot dusver gevolgde buitenlandsche politiek gegrond op de best aande tractatenHet is voornemens met alle mogendheden op vriendschappelijlcen voet en aan de gesloten verbonden trouw te blij ven. De regeering zal op het gebied van den godsdienst streven naar rust en vrede. Een wetsontwerp tot het toelaten der Israëlieten tot alle burgerlijke betrek kingen ligt gereed. In den loop van den winter zal aan de Kamer ingediend worden een wetsontwerp op de gods dienstige belijdenis. Tot op dien tijd zullen op den burgelijkèn stand de over gangsbepalingen van toepassing zijn. Het verplicht burgerlijk huwelijk zal inge voerd worden. Het ministerie is het, met goedkeuring der Kroon, over deze aangelegenheden eens. De bepalingen zullen dezelfde zijn voor alle belijde nissen. Huwelijksgeschillen zullen on derworpen zijn aan den burgerlijken rechter. De Kroon behoudt zich echter hare goedkeuring voor ten opzichte van de onderdeelen der wetsontwerpen. Het politiek verdrag van 1867 zal gehand haafd en de liberale richting zal ge volgd blijven. De legerorganisatie en de munthervormingen zullen voltooid worden. Deze verklaringen werden van sommige zijden toegejuicht, maar over 't geheel is de ontvangst van het ministerie in de Kamer zeer koel ge weest. De mededeeling betreffende het burgerlijk huwelijk werd met gelach en gemor der oppositie begroet. Er ontstond eene groote beweging, toen men ver nam, dat de Kroon zich voorbehield haar gevoelen te doen gelden, wanneer het op het invoeren dier hervorming aan zou komen. De Italiaansche oud-minister Crispi, die van verlangen braudt om weer op 't kussen te komen, heeft te Palermo eene groote redevoering gehouden, waarin hij zich o. a. verklaarde voor volks wapening en zeer vriendschappelijk over Frankrijk sprak. Hij bestreed voorts de garantiewet (welke de souvereiniteit des Pausen waarborgt en drong aan op de annexatie der kerkelijke goederen. Den finaneieelen toestand des lands noemde Crispi verward. Wel is een herstel der geldmiddelen niet onmogelijk,maar voor zichtigheid is noodig. Men moet beginnen met eene hervorming der belastingen. Het Drievoudig Verbond moet beschouwd worden als een voorspel van de confe deratie der Staten van het Vasteland waarnaar wij streven. Dat echter moet door een handelsverbond worden gevolgd. De laatste handelsverdragen hebben dat denkbeeld niet verwezenlijkt. Men heeft te veel haast gemaakt met het ver nieuwen der politieke verbonden, wat 22 November '92 De internationale muntconferentie werd gisteren te Brussel door den minis ter Beernaert geopend. Het presidium is opgedragen aan Montefiore Levy, terwijl een der Amerikaansche gedele geerden als ondervoorzitter zal optreden. In strijd met hetgeen aan de Daily Chronicle uit Weenen is gemeld name lijk dat de Italiaansche afgevaardigden zich uit de Latijnsche muntunie zouden terugtrekken, verklaart Reuter gemach tigd te zijn te verklaren, dat de afge vaardigden van alle tot de Unie be- hoorende landen op alle punten die de Unie betreffen, eenparig zullen stem men. De heer Tirard is aangewezen tot woordvoerder over alles wat de be langen der Unie betreft. Dit besluit is genomen in eene op bijzonder ver zoek der Italiaansche afgevaardigden gehouden bijeenkomst der tot de Unie behoorende landen. In de zitting der Fiansche Kamer op gisteren werd het debat over de Panama-zaak, dat den vorigen dag een aanvang had genomen, voortgezet. Ange- liés verklaarde uit naam der obli gatiehouders te spreken. Hij wilde dat de regeering tusschenbeiden zou komen, om een volledigen ondergang der zaak te voorkomen. Hij vergelijkt het ge beurde met de Panama-onderneming met den Krach van 1881 en verlangt, dat de regeering de obligatiehouders voldoening zal verschaffen. Delahay verlangde eene parlementaire enquête- tot zuivering van zijne eer en van die der Kamer. {Beweging). Ik zou, zegt hij, feiten kunnen noemen, maar ik wil niet voor verklikker spelen. Het Panama- schandaal is erger dan het Wilson- schandaal, het is een roof bij klaar lichten dag gepleegd. {Hevige onderbre kingen.) Hij herinnert, hoe De Lesseps 111 1890 tevergeefs door Frankrijk heeft l) Oroot is <le onbekendheid met het dusge naamde „donkere werelddeel" en met de wjjze Y&arop men zich daar beweegt. Terwijl de een <le gevaren aldaar vreeselijk overdrijft en in gelooft, dat de leeuwen er zoo veelvul- jg voorkomen als bij ons de veldmuizen, zoo 'Ju er weer anderen, die een Afrika-reis als h plemertocht beschouwen; zonder eenig be- s 'P to hebbben van de eigenaardige bezwaren, 'au zoo'n „uitstapje" verbonden, v °j '8 'l.et moeilijk, een schels te ontwerpen Po.ïa reizen in dit nog grootendeels onbe- werelddeel. spreekt vanzelf, dat het Smet verschil maakt of men zich ophoudt onmetelijke landstreken, die enkel tijngebied. zijn, of wel in moerassige s'.re- Nat'n Prauaeën of in het dichtste wond. dn beweegt men zich met meer gemak nar, waar de alles veredelende beschaving aar invloed deed geldenvooral is dit van epassing op de Kaapkolonie. Hier strekt een gereisd om op de obligatiehouders een beroep te doen. Een man, dien ik uit eerbied voor den dood niet noemen wilde, stelde aan de regeering voor eene loterij-leening uit te geven. Indien gij namen wilt weten, stel dan terstond eene enquête in. Als tusschenpersoon heeft een zekeren Arton dienst gedaan. Onder 150 leden van het Parlement, waaronder verscheidene senatoren, zijn drie millioen franken uitgedeeld {uit roepen ter linkerzijde). Bij gelegenheid der verkiezingen hebben er ook om- koopingen met geld plaats gehad {Opnieuw onderbrekingen). Een gewezen minister, die heden overleden is, heeft 400,000 fr. ontvangen van de bank van Frankrijk heeft een dagblad 200.000 francs uitbetaald gekregen voor zijn steun. Delahaye zegt verder De com missie, die het plan der loterij -leening te onderzoeken kreeg, was verdeeld 5 stemmen waren er voor en 5 er tegen de elfde werd voor 200,000%frcs omge kocht {Tumult). Spreker verlangt, dat de Kamer eene maatschappelijke ont smetting zal doen plaats hebben Ver scheidenheid van lawaai). De openbare machten behooren niet de sleutels achter te houden van een meubel, waar de be wijzen van oplichting in geborgen lig gen {Hevig geschreeuw). Dc president Floquct deed den redenaar opmerken, dat hij niet bevoegd is, dergelijke be schuldigingen uit te spreken, {Vele stem men JaweljawelAnderen Neen Neen Delahaye schreeuwtEnquête Een helseh geweld. Aan de linkerzijde brult men Namen Namen Nadat Delahay onder uitjouwingen der linker- en toejuichingen der rech terzijde de spreekplaats had verlaten en het tumult eenigszins bedaard was, nam de minister-president Loubet het woord om te verklaren, dat de regee ring instemt met het verlangen naar een volledig onderzoek zij heeft niets te verbergen {Langdurige toejuichingenDe Kamer bepaalde daarop, dat er een on- spoorweg: zich uit van den voet van den Tafelberg dwars door de geheele zuidelijke strook van het vasteland tot aan Kimberley, de beroemde diamantmijn. In 36 uur legt de „jaclittrein" die, a l'instar van andere beschaaf de landen, alleen ,1ste klasse-reizigers vervoert, den niet onaauzienlijken afstand af. Inderdaad kan inen bij zulk een reis zich voorstellen, dat men zich bevindt overal behalve in het zoo slecht befaamde Afrika. In het elegante station te Kaapstad vindt men niet alleen 'n immens duur, doch voor treffelijk buffet, maar zelfs electrische ver lichting. De trein bevat slaap- en ook restau ratiewagens en zoo kan men dus op zijn gemak neerzien in de woeste afgronden, waarover het stoomros voortstuift, of wel op de uitge strekte vlakten antilopen, giraffen en struik vogels in vrijheid zich zien bewegen, terwijl onder de hand een Engelsche beefsteak ge nuttigd wordt. Slechts een gebrek heeft ook deze tocht door de Afrikaansehe wildernis, dat voor velen zwaar genoeg wegen moet. De Hollanders, die, trots de formeele suprematie der Eugelschen, toch in gansch Zuid-Afrika den eigenlijken scliepter zwaaien, zijn zeer vrome liedenzij hebben liet weten door te drijven, dat langs den Kaap spoorweg alleen koffie of thee wordt verstrekt, maar onder geen voorwendsel sterke drank. AVie 't zonder zoo'n hartversterking niet stel len kan, moet ze maar zelf meebrengen en het is dan geraden, zooveel mogelijk in 't geniep een enkele teug te nemen. Iets meer Afrikaansch getint is het reizen in Algiers. Wel heeft men daar ook al spoor wegen, maar in 't algemeen nog enkel in het kustgebied. AVil men liet Atlas-gebergte in, of daarover heen in de woestijn afdalen, dan moet men zich van de Fransche post bedie nen. Deze nu is doorgaans voortreffelijk inge richt toch behoort bij een tocht daarmee niet weinig courage. De logge wagen bevat een tamelijke ruimte en buitendien een coupé voor twee of drie personen als Europeaan verzekert men in den regel zich eene plaats in dezen laatsten en laat het intérieur over aan de nimmer falende Arabieren en Berbereu. De bespanning bestaat uit drie voorpaarden en vier daarachter, meestal mooie jonge dieren, die echter nog half wild plegen te zijn, zoodat het aan avonturen van allerlei aard niet ontbreekt! Is men bijv.juist door oververmoeidheid in zoete rust geraakt, zoo wordt men niet zelden opgeschrikt door een geschreeuw en rumoer, dat men niet an ders gelooft of de wereld vergaat. Snel steekt men het hoofd door het raampje en ziet nu al 'de zeven paarden in een niet te ontwarren hoop, links en rechts slaande en stootende, op den grond liggen. Een van allen is zeker ge vallen in de dolle jacht, waarmee 't voortdu rend vooruitgaat, en heeft de anderen in zijn val meegesleepthet duurt soms een geruimen tijd, vóórdat de ruwe koetsier deze dieren weer tot rede kan brengen. Maar ook in geheel normale omstandigheden vergaat den passagier hooren en zien in deze Afrikaan sehe post, want de wegen zijn al zeer ongelijk en in duizelingwekkende vaart gaat het de hellingen af, zoodat de zware wagen als vanzelf de tegenovergestelde hoogte weer opgevoerd wordt. Zoo gaat het dag en nacht onafgebroken voort. Alleen wanneer van paarden verwisseld wordt, wat ongeveer iedere 20 kilometers geschiedt, vindt men tyd voor eene kleine verkwikking. In den nacht maakt zelfs dit oponthoud een ongezelligen indrukde post huizen namelijk zijn ware kleine vestingen en zoodra de postwagen ophoudt, blinken bajonet ten daaromheen en de sombere gestalten van inlandsche krijgers. Zouaven en spahis, dringen naderbjj. Daarbij klinkt tamelijk valsch het heesch geluid van den jakhals en het gillend geschreeuw van een hyena, die roofgierig den postwagen onophoudelijk volgen gedurende zijn eenzamen tocht door de uitgestrekte, troostelooze Atlas-steppen. Ook klinktdaaronder door soms het dof gebrul van een leeuw in het dichte hout. Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1