Binnenland tweemaal door verschillende ministeriën geschiedde. Andere grondslagen waren noodig geweest, want het verbond is zeer nadeelig voor Italië, niet wegens de legernitgaven, maar op grond van den liardnekkigen handelsoorlog met Frank rijk. „Gedurende 11 jaren, dus 5 jaren voor ik aan liet bewind kwam, isd ze oorlog voor ons noodlottiger geweest dan een krijg met kanonnen," zeide de spreker. Crispi gaf daarna een overzicht van al Frankrijks vijandige maatregelen tegen Italië. Hoewel Frankrijk er 180.000.000 frs. jaarlijks aan verliest, zet het dien oorlog met beslistheid voort. Het ministerie had zich moeten doordringen van de onmogelijkheid om het oeconomische vraagstuk van het politieke te scheiden, alvorens 't het verbond vernieuwde. Zelfs Crispi, een der grootste ij veraars van het Drie voudig Verbond, moet dus erkennen, dat het Italië groote nadeelen berokkent Volgens bericht uit Porto Novo zijn de Fransche troepen, zonder tegenstand te ontmoeten, Abomey binnen getrokken. Koning Behanzin schijnt op de vlucht te zijn; het is nog niet bekend of zijne onderdanen hem tromv zullen blijven, dan wel zich aan de Franschen willen onderwerpen. Zijn gouden troon is naar Porto Novo gezonden, om aan Toffa gegeven te worden. Naar men verneemt zijn generaal Dodds en gouverneur Bulloz met een deel der troepen uit Abomey vertrokken. Behanzin zou alle gestelde voorwaarden hebben aangenomen. Ko ning Toffa zou lust gekregen hebben om overal boodschappen te zenden, ten einde de bevolking te verwittigen, dat de vijandelijkheden hebben opgehouden. Het heet, dat Behanzin aan Dodds ge zegd heeft, dat indien hij Abomey bin nentrok, hij daar geen mensch zou aan treffen en dit zou ook zoo uitgekomen zijn. Cana moet verbrand wezen. In het jaarlijksch rapport van het Landbouw-departement der Ver. Staten van Noord-Amerika wordt met inge nomenheid gewag gemaakt van de aau- zienlijke inkrimping die do katoen- teelt in de Ver. Staten ondergaan heeft. De overmatige teelt wordt in het rap port gezegd strekt tot nadeel van de landbouwers. Er wordt gewezen op de groote vermeerdering in den invoer van ruwe katoenaan welke de Amerikaan- sehe fabrikanteu behoefte hebben, daar de Amerikaansche katoen eenige ken merkende eigenschappen mist, die de vreemde bezit. Teneinde, dien invoer onnoodig te maken, voornamelijk dien van Egyptische katoen, zullen er proe ven genoman worden met het aanplan ten van inlandsche katoensoorten, in staat die uit Egypte volkomen te ver vangen. Schiedam, 22 November 1892. Door de Delftsche Gymnastiek-Ver- eeniging „Lichaamsontwikkeling" daar toe uitgenoodigd werd Zaterdag-avond te Delft door verschillende gymnastiek- vereenigingen een concours aan werk tuigen gehouden. Öp dat concours behaalde de Schie- damsche Gymnastiek- en Schermvereeni- ging „Olympia" de 3e prijs, zilveren medaille, met 394 punten, terwijl de 3e prijs, bronzen medaille met 391 punten door de Schiedamsche Gymnastiek- en Sehermvereeniging „Palaestra" werd behaald. Voor het hoogste aantal punten werd door den lieer G. van der Most, voor werker van „Olympia" de gouden per- soneele medaille behaald. Jl. Zondag herdacht A. Berkel den dag waarop hij voor 25 jaren bij de Schiedamsche Spoeling-vereening in dienst kwam. Van vele zijden, vooral ook door de leden der Spoeling-Vereeniging, werden hem dien dag blijken van belangstelling en waardeering zijner langdurige trouwe diensteD gegeven. Door het bestuur der Vereeniging werd hem als een blijvend aandenken aan dezen voor hem onvergetelijken dag een gouden horloge met dito ket ting vereerd. Bij Kon. besluit van 18 November zijn, voor den tijd van drie jaren, met ingang van 20 November 1892, benoemd tot plaatsvervanger van den districts veearts, wien 's-Gravenhage als stand plaats is aangewezen, de veeartsen J. C. Van der Slooten, te 's-Gravenhage, en A. J. Van Velzen, te Schiedam. De Minister van Binnenlandsche zaken brengt teralgemeene kennis, dat volgens bij hem ingekomen ambtsberichten in de vorige week als aan Aziatische cho lera overleden zijn a ingegeven In Noord-brabant te Breda, 3 personen te Drunen 1 persoon; in Z u i d - II o 11 a n d te Barwouts waard er, 1 persoon; te Bodegrave, 1 persoon; te Hazerswoude, 1 persoon; te Rietveld, 1 persoon; te Rotterdam, 2 personen in Noord-Holland; te Weesp, 1 per soon; in Utrecht: te Utrecht, 3 per sonen. P.S. Blijkens ingekomen ambtsbe richten moet de opgave van de in de week van 612 dezer aan Aziatische cholera overledenen Staatscourant van 15 November jl.) alsnog aangevuld worden met twee overledenen te Neder- horst den Berg (Noord-Holland). In gemelde opgave staat Hazerswoude (Zuid-IIolland) 1 persoon; dit moet zijn 2 personen. Na een te Schiedam gebracht bezoek, viel Zondag-namiddag omstreeks 2 uur de werkman .Jan de Kok, wonende Lange Baanstraat 12, aan den Nieu wen Binnenweg door onvoorzichtigheid van het balkon van den middelsten wagen der stoomtram, hij werd dooi den achtersten wagen aangereden en aan het gelaat en zwaar aan den rechter pols verwond, per tram medegevoerd en naar het Ziekenhuis gebracht. De werkzaamheden, die door de com missie der werkverschaffing te Roon dezen winter gegeven zullen worden, hebben een aanvang genomen, met het hakken van kachelhoutjesslooten graven en land spitten. Als deskundige om toezicht te houden op deze werk zaamheid, heeft de commissie Jacob Yan Gelderen aangesteld. Uit Vlaardingen wordt van 19 dezer gemeld De vloot van 41 loggers en 7 bom schuiten, die deze week van de haring- visscherij binnenkwam, voerde 11,755 ton haring aan, en deze aanbrengst, de tijd van het jaar in aanmerking geno men, mag bepaald zeer ruim worden ge noemd behoudens enkele uitzonderingen hadden dan ook alle binnenkomende schepen volle ladingen aan boord. De geheele aanvoer hier ter plaats bedraagt thans 276,206 ton en van de geheele visscherij 487,821 ton, tegen 326,527 ton in 1891 en 371,082 ton in 1890. De flauwe stemming van de vorige week werd deze week niet beter. Integendeel ondergingen de prijzen eene nieuwe ver laging. Noord vangst volle haring gold van f8.50 tot f10, Zuid vangst volle van f7 tot f7.75 en Yleharing van f8 a f8.25 per ton. Te Maassluis is binnengekomen het Nederlandsch zeevisschersvaartuig M. A. 102 schipper A. van Kempen, met scha de aan de vleet. In den morgen van 3 dezer is een Engolsch trawlvaartuig door de vleet gevaren. Door den waterschout is proces-verbaal opgemaakt. Ten bewijze dat te Maassluis de keu ring van het voor consumptie bestemde rundvleësch nauwkeurig en gestreng wordt toegepast, diene, dat cene koe, welke door rijksambtenaren aldaar we gens eene naar hunne meening te lage aangifte (deze was f'75) was benaderd 's daags daarna geslacht en don daarop volgenden dag van hunnentwege zou worden uitgehald, door den plaatselij ken keurmeester als schadelijk voor de consumptie is afgekeurd, waarop door genoemde ambtenaren oen herkeuring werd aangevraagd en verkregen, echter met gevolg, dat de koe andermaal werd afgekeurd en thans door begraving voor goed onschadelijk is gemaakt. Yoor de ambtenaren een schadepostjei Dat het in de omstreken van Delft heerschende mond- en klauwzeer zeer nadeelig werkt op het bezoeken van de Delftsche weekmarkt blijkt ook uit het weinige gebruik dat wordt gemaakt van den specialen trein, welken de Hollandsche spoorwegmaatschappij eiken Donderdag-morgen van Maassluis naar Delft- doet loopen. Was inden aanvang het aantal passagiers ongeveer eeD twintigtal en meer, thans is dit cijfer tot drie, hoogstens zeven personen ge daald. Te Sclieveningen zijn de eerste sche pen van de vloot omhooggetrokken. De lust, om nog eene laatste liaringreis te doen, waartoe, wat het weder betreft de gelegenheid zeer gunstig is, bestaat er niet, en wel, omdat de haringprijzen thans zoo laag zijn, dat het langer uit oefenen van de haringvisscherij den ree- der geen voordeel oplevert en de vis- sc-hers in deze omstandigheden al zeer weinig verdienen. Een treurig vooruitzicht voor den winter! Te Boskoop heeft Zaterdag een twee de geval van cholera asiatica plaats ge had met doodelijken afloop, thans aan de oostzijde van de Gouwe, in de z. g ridderbuurtjbij een jongentje van 10 jaar. Gisteren nacht is te Boskoop opnieuw een kind door cholera asiatiaa aange tast, een jongetje van 5 jaar van het zelfde gezin, gisteren vermeld. Het kind is van middag 1 uur overleden. Gis teren middag bezocht de inspecteur, de heer Ruijsch, de gemeente. De afd. Utrecht der Nederlandscho Vereeniging van postzegelverzamelaars zal in het begin van Mei 1893 ter gele genheid van haar 5-jarig bestaan, eene nationale tentoonstelling van postzegels te Utrecht houden. Vrijdagavond vierde de Tielsche zang- vereeniging haar 25-jarig jubileum, dat door vele belangstellenden werd bijge woond, welke zich de genotvolle uren daar doorgebracht niet zullen beklagen. Door den president werd in sierlijke bewoordingen lof en dank gebracht aan allen, die hunne medewerking tot hot in standhouden der vereeniging verleen den en ten slotte de directeur, de heer Hüne, met een lauwerkrans vereerd. Uitgevoerd werd het oratorium „die Schöpfung" van J. Haydn, waarbij be halve twee dames uit Tiel, nog als solisten optraden de heeren Bakkes van Schiedam, tenor, en Quispel van Rot terdam, bas. Het orchest derArnhem- sclie orchest vereeniging handhaafde bij deze gelegenheid zijn ouden roem. Een geanimeerd bal besloot den avond. Zondag-avond omstreeks 11 uur ge raakte nabij de Liesbosch onder Jutfaas, deor mist en duisternis misleid, een rijtuig met twee paarden bespannen, waarin zich een 6-tal personen uit Vrees wijk bevonden, van den vrij steilen kant van den straatweg in hot kanaal. Drie hunner wisten zich te redden, doch de andere drie verdronken. De koetsier, die ook verdronk, laat eene vrouw met 5 jeugdige kinderen na. De afdeeling Over-Veluwe van de Gel- dersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw heeft zich gewend tot den Minister van Justitie om <le spreeuwen op te nemen onder de beschermde vogel soorten, daar zij als rupsen verdelgers onwaardeerbare diensten bewijzen aan houtteelt en landbouw. ONDERZOEK omtrent demidschappt lijkn toestanden der arbeider*, om trent de verhoudingen tusschen werk gever* en arbeiders in de verschil lende bedt ij ven en omtrent den toestand van fabrieken en werkplaatsenmet het oog op de veiligheid en de ge zondheid der werkliedeningesteld door de Staatscommissiebenoemd krachtens de wet van 19 -Januari 1890 (Staatsblad nu. 1). Vergadering van Zaterdag 27 Augustus 1892. Tegenwoordig de heerenKolkman, voorzit ter (uitgezonderd bij het verhoor van den heer Boersma)G. EmantsJ. C. Th. Heyligers, secretaris der Staatscommissie (bij een gedeelte der verhooren)S. M. van Wijck, lid der Eerste Afdeeling. Verhoor van Joskphus Albers, oud 35 jaar, werkzaam aan de stoombranderij van T. F- Jansen, te Schiedam. De Voorzitter: Is de fabriek, waaraan gij werkt, een groote fabriek A. Middelmatig. Er werken een 16 man. V. Werkt gij ook in de nachtploeg? A. Neen, ik bedien uitsluitend kranen aan de spirituskolom. Ik kom om 4 uur en ga 's avonds om half 7 weg. Van 1 uur tot half 3 ga ik eten, dan nemen de patroon of diens zoon mij» plaats in. Eigenlijk werk doe ik niet, of er moet een verstopping zijn. VHoe lang werken de anderen A. Van 6 tot 6 in dag- en nachtploegen. V. Hoe gaat het Zaterdagavond A. Dan komt de nachtploeg om 6 uur en Blijft tot Zondagmorgen 6 uur. Zondagavond om 9 uur komt dan de ploeg op tot 's Maan dagsmorgens 6 uur, en zoo gaat het door. V. Wat verdient gij A. f 12. VDat is mooi.' Is aan uw werk nog al veel verantwoordelijkheid verbonden Kunt gij bij onoplettendheid veel verknoeien A. Ja. V. Wat verdienen de anderen? A. f8, f10 en f12. V. Dat laatste is zeker het loon van den machinist A, De machinist heeft voorloopig f 14, want de eigenlijke machinist heeft drie maanden geleden een beroerte gehad, en die krijgt nu f 10- V. Zijn het allen volwassen werklieden op de fabriek? A. Ja. V. Is er geen enkele jongen A. Neen. V. Moeten de menschen, die gewoonlijk van 6 tot 6 uur blijven, wel eens langer blijven? A. Neen. V. Zijn zij niet afhankelijk van de werking van de gist A. Neen. V. Is er 's Zondags nooit iemand anders in de fabriek dan die gij genoemd hebt A. Neen, V. Kan de heer Janssen altijd een boel werklieden krijgen Zijn zij happig om in de fabriek te werken A. Ja. V. Zij werken zeker liever in eene stoom fabriek dan in eene gewone fabriek. A. Ja, omdat de werktijden geregelder zjjn? V. Is er bij u ook een beter soort volk A. Het zijn allen geschikte menschen. V. Gij weet, dat in de gewone fabrieken de werklieden af- en aanloopen. Hoe is dat hij u? A. Zoo is het bij ons niet. V. Zijn zij bij u meer hokvast? A. Ja. V. Zijt gij hekend met de werklieden va» gewone fabrieken A. Met een enkele wel. V. Weet gij, of het waar is, wat men ona verteld heeft, dat er sommige fabrieken ziju, waar men om 3 uur 's morgens opkomt en da» blijft tot 's avonds 8 uur A. Die ziju er. V. Dat is toch erg lang A. Ik vind het een beetje slavernijachtig. V. Zou daar niets aan te doen zijn? A. Dat weet ik niet, daar kan ik niet ove? oordeelen. V. Wanneer de eene fabriek een paar ure» vroeger sluit, waarom kan de andere het da» ook niet doen A. Ik weet, dat er fabrieken zijn, die va» 3 uur tot 's avonds 7 werken, en ook we* langer. V. Bij wie is dat A. Bij W. A. Beukers en bij Van de Velde»; die werken van 2 uur 's morgens tot 8 u»? 's avonds. V. En de werklieden gaan nooit naar huis A. Neen, zij moeten het eten laten brenge»' V. Zij zien dus nooit vrouw en kinderen* A. Neen, alleen wanneer zij zich het ete» laten brengen. V. Hoe gaat het, als gjj ziek z\jt, zyt g in een ziekenfonds A. Neen, ik ben 10 jaar bij mijnheer en be" eens 5 weken, eens 2 weken en eens éé»e week ziek geweest, ik heb toen steeds mij" geld gehad. V. Is dat gewoonte hij den heer Janse» A. De andere werklieden krijgen het o° V. Zijn er ook oude menschen hij u, of 5' staat de fabriek zoo lang niet A. De menschen zijn hij ons tusschen 25 e 30 jaar, een is 40 of 4i jaar oud, dat is a oudste. k- V, Hoeveel borrels worden er aan de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2