BURGERLIJKE STAND. Ingezonden. Rechtszaken. GEMENGD NIEUWS. Handelsberichten. ADVERTENTTÉN. Alles ging goed. De kinderen groei den goed op en waren de ziel der huis houding. Hun vader had hen oprecht en hartelijk lief, en daar opeens heeft ten huize van den heer B. een drama plaats, zoo verschrikkelijk, dat men het te Haarlem ternauwernood kon gelooven, Kerknieuws. Berlijn, t ^ov. Ham I Dec./Jan. 21.875 21.75 Laatste Berichten lieden in de fabriek dagelijks ongeveer ge schonken A. 10, 11, ik drink er nooit meer dan 3, en wel vóór den maaltijd, maar ik heb nog nooit iemand onbekwaam gezien van de branderijen. V. Ziet gij niet veel dronkenschap in Schie dam A. Neen, of het moet iemand van een andere plaats zijn, wiens maag nog niet aan 'de Schiedamsche jenever gewoon is. De heer HeyligersWat voor qualiteit van jenever is dat, die u geschenken wordt A. De jenever, die verzonden wordt, houdt 58, 60°, maar wij krijgen die met water ver sneden tot 47° ongeveer. De VoorzitterKunt gij het goed met uwen patroon vinden A. Ja wel. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) Mijnheer de Redacteur Vergun my s.v.pl. een plaatsje voor het onderstaande Gewoon als ik ben, mijne belastingpennin gen voor land en gemeente, op bepaalden tijd te voldoen, hoe zwaar en hoe moeilijk het dikwijls ook viel, trof mij als een donderslag de tijding, nog meer van mijne steeds schraal- gevulde (ik moest haast zeggen, steeds ledige) beurs, gevorderd zou worden, om met een gevoel van wrevel moet ik het zeggen ons gemeentebestuur nog meer in de gelegen heid te stellen, met volle handen uit de ge meentekas te putten, voor allerlei nuttige doeleinden. Ik meen de inkomsten-belasting, die als een schrik-aanjagend spook, ons, arme lastendra- gers, aangrynst, die, niet tevreden met ons schier het laatste stukje vleesch van de scho tel te ontrooven, ons een biechtspiegel voor legt, waarin wij tot de laatste schuilhoeken van de bron onzer inkomsten, van ons eigen dom, van onzen familiekring zelfs, kunnen bloot- leggen. O gulden vrijheid onzer dagen, hoort men menigeen in dezen tijd klagend uitroe pen, die met bedrukt hart en platte portemon- naie zijn inschrijvingsbiljet invult, met een gevoel, alsof hij zijn eigen doodvonnis teekent. Zie eens, mijnh. de Red., ik ben geen hoog vlieger, en heb menigmaal in dingen berust, waartegen mijn gevoel in opstand kwam, doch ditmaal werd het my te benauwd aan 't hart, en begon ik mij angstig af te vragen, waar zal het einde van de reeds ellenlange lastenlijst zijn. Ik verzeker u ten minste, dat ik, en velen met mij, ternauwernood de namen en de strekking der respectieve belastingen kunnen uiteenhouden. Zooveel is zeker, dat de ont vangst dezer hoog aangeprezene belasting in deze gemeente beslist het tegenovergestelde van gunstig kan genoemd worden, dat het groote meerendeel onzer ingezetenen slechts gedwongen zal berusten in dezen nieuwen nood zakelijken last, dien men ons op de reeds al te zwaar belaste schouders gaat leggen. Het klinkt als een wanhoopskreet, ik weet het, doch ik waag het, mynheer de Redacteur, hier voor een plaatsje te vragen. Met achting, Een boertje. In liet najaar van het jaar 1888 werd te Haarlem door zekeren H. een moordaanslag gepleegd op een destijds 22-jarig jongmensch. A. 0. B., die met zijn meisje R. M. in den Hout, wan delde B., die een revolver bij zich had, beautwoordde de schoten van deD aan valler en alle drie werden gekwetst, doch geen hunner doodelijk, zoodat in het voorjaar van 1889 de strafzaak tegen H. kon worden behandeld en hem ingevolge den eisch van den officier van justitie, door de Rechtbank te Haar lem vijf jaar gevangenisstraf werd op gelegd. Niet lang daarna had het huwelijk met B. en mej. M. plaats, dat door den dood werd ontbonden, toen een jaar later zijn jonge vrouw hem een tweeling schonk, doch in het kraambed stierf. De jonge man kwam daarop met zijn kin deren in het huis van zijn vader, ma kelaar te Haarlem, wonen, en vertrouwde de kinderen toe aan de goede zorgen van zijn bei.de zusters, de eene echt- genoote van een in Indië verblijvend officier, en de anderen ongetrouwd, bei den bij zja vader inwonend. B stond dan Zaterdag voor de Recht- unk te Haarlem terecht, ter zake dat 11J opzettelijk en met voorbedachten rade zijn eenig zoontje, terwijl het knaapje in diens wiegje lag te slapen, z'jn hand of handen op zoodanige wijze op en bij het strottenhoofd van dat kind heeft geplaatst, dat daardoor de toetreding van lucht tot de longen van het kind of tot diens bloedsomloop werd belet en dit zoolang vol te houden tot dat bij het kind de dood was ingetreden. In deze zaak waren 20 getuigen op geroepen, waaronder de geneesheeren dr. 11. L. Van Linden van den Heu- vell, dr. J. A. Lodewijks, dr. Gr. A. Haremaker, dr. C. J. Van Persijn, direc teur geneesheer van liet krankzinnigen gesticht Meerenlerg en dr. H. Zeehuizen te Amsterdam, als deskundigen. Als verdediger was aan beklaagde toegevoegd de heer mr. L. C. Kronen berg. Niet alle getuigen werden gehoord. De Rechtbank toch besliste, dat de bloedverwanten van de beklaagde geen getuigenis behoefde af te leggen. Bij hun binnentreden waren zij, evenals de beklaagde, ten zeerste aangedaan. De beklaagde zat onbeweeglijk, met ge bogen hoofd, zeide slechts met bijna onhoorbare stem ja of neen. Een zeer talrijk publiek woonde de zitting bij. Dc verklaringen der deskundigen kwamen alle hierop neer, dat beklaagde als ontoerekenbaar is te beschouwen. Hij leed lang voor dit feit aan melan cholia en dwangvoorstellingen en een der geneesheeren, dr. Zeehuizen, heeft beklaagde zes jaar geleden reeds voor melancholia behandeld. Na afloop van het getuigenverhoor eischte de officier van justitie ontslag van rechtsvervolging wegens ontoereken baarheid en plaatsing in een krank zinnigengesticht voor den proeftijd van ten hoogste één jaar. De verdediger sloot zich hierbij aan. (D.) Het landgoed van het groot-seminari um, te Hoeven, bij Breda, dar indertijd door Koning Willem I aan het bisdom van Breda in huur werd afgestaan, is thans van de domeinen aan het bisdom bij aankoop overgegaan. In de kerlc van O. L. Vrouw (Da Cotasstraat) te 's-Gravenhage had gis teren na de Hoogmis de plechtigé wij ding plaats van de Angelusklok der nieuwe kerk. De klok, die 224 kilo weegt, heeft den naam „Gabriel" ontvangen en draagt tot randschrift„Ave Maria, gratia plena; ora pro parochia tua" (Wees gegroet, Maria, vol van genadebid voor uw parochie.) De consecratie der nieuwe kerk zal binnenkort op nader te bepalen datum, plaats hebben. (D.) Te Oost-Eysden is het kind van den herbergier Janssen, dat een oogenblik alleen was gebleven, in een ketel met kokend water gevallen. Het is aan de bekomen brandwonden overleden. Zaterdag-avond is op den verbindings weg van de Hollandsche en Staatsspoor nabij hot station Den Haag de wegar- beider F. Van Aarden door den rangeer- troin overreden en dadelijk gedood. Het vreeselijk verminkte lijk, de armen en het hoofd waren geheel van het lichaam gescheiden, is naar do begraafplaats overgebracht. Te Nieuwhuisen in in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. uit de schuur van den timmerman R. S. ontvreemd eene vette koe die daar tijdelijk gestald was. De dieven hebben zich door het dak toegang verschaft, daarna de 'deur geo pend en de koe daardoor uitgeleid, ver volgens de deur vau binnen weer geslo ten en zijn door het dak weder verdwe nen. Iemand, die vroeger een welgesteld landbouwer was, en toen hij trouwde f 20,000 bruidschat kreeg, doch er alles heeft „doorgeboerd", is te Rozendaal betrapt en verbaliseerd wegens zout- smokkelarij. De man was met oen vracht van 200 pond in handen der commiezen gevallen. De missie-congregatie van het Godde lijk Hart die haar moederhuis heeft te Steyl in Nederlandsch Limburg, en eene vestiging te Neuland, in Silezië, is thans bezig met het bouwen van een derde missie-huis te St. Gabriel, bij Weenen. Deze congregatie, welke eerst 17 jaren oud is en reeds 360 loden be nevens meer dan 250 leekebrooders tolt, voorziet in missiën in China, Afrika en Zuid-Amerika. Bij Neunkirchen (in den Kr eis Daun) en bij Oberstedtfeld, in de E i f e 1 is een rijk en uitgestrekt steenkolenveld gevonden. Ofschoon de qualiteit niet dezelfde schijnt te zijn als die der Ruhr- en Saarlcolen, wordt van deze belang rijke ontdekking zeer veel verwacht. Dezer dagen viel een pakket, met aangeteekende brieven ter waarde van 1 millioen florijnen, te Budapest uit een postkar. Een paar meisjes, die ter markt gingen om den inhoud van haar zwaarbeladen manden te verkoopen, vonden't en brachten den schat terug. In Oostenrijk zouden zij recht hebben op 10 pCt. van de waarde of dit ook in Hongarije zoo is, weten we niet maar in dat geval hebben de meisjes een aardtgen bruidschat gevonden. Te Monor, in Hongarije, leeft een schaapherder van 106 jaren. Hij werkt nog, is gozond en opgeruimd, heeft zijn derde vrouw (die 91 zomers achter zich heeft) en mort slechts over één ding, nl. dat men voor 10 kreuzer zoo weinig en zoo slechte snuif krijgt van de regie. Als hij in 't voorjaar nog leeft - zegt hij zal hij deswege zelf eens bij den premier, Weckerlé, gaan klagen. Graaf Tolstoi heeft een rapport open baar gemaakt over de ellende in het Russische gouvernement Toola, als een gevolg van den hongersnood. Hij zegt daariu, dat dit jaar het aantal sterfge vallen 3000 meer bedragen heeft dan dat der geboorten, terwijl in gewone jaren het aantal geboorten 2000 meer was, dan dat der sterfgevallen. De stoomboot Medway van Bristol is in een dikken mist in aanraking ge komen met een pas aan de Iersche kust nabij Belfast opgerichten vuurtoren en wel met zoodanig effect dat het gebouw door het schip omvergestormd werd. De lichtwachter, die met zijn drie kinderen te bed lag, werd door een boot gered, evenals twee der kinderen. De man had echter zulke zware kwet suren aan het hoofd bekomen, dat hij na verloop van tien minuten bezweek, De beiden jongens waren spoedig van den schrik bekomen. Zoodra men tot de ontdekking was gekomen, dat nog een ander kind in het lichthuis was achtergebleven, wer den pogingen in 't werk gesteld om ook dat te redden. Maar men moest ten slotte onverrichterzake terug lceeren en naar de haven van Belfast doorstoo- men. Daar werden de havens-autoritei ten gewaarschuwd, die weldra in een stoom reddingsboot naar de plaats van het onheil vertrokken. Het lichthuis was reeds een 50 yards van zijn onder stel afgedreven. Men slaagde er in, het gebouwtje aan een der kanten open te breken en vond na eenig zoeken den klei nen zesjarigen Ernest gezond en wel in zijn bedje. De oudste schippers herinneren zich niet, dat ooit een vuurbaak door een schip is omvergevaren. Dat geval komt zelfs niet bij Jules 7erne voor. BEURS TE SCHIEDAM, 22 Nov. 1892. Moutwijn, f8.50. Yerhandeld: f8. Stemming: vast. Jenever f14. Amst. proef f 15.25. Spoeling. Vereert lying f 1.40. 21 Nov. 22 Nov. Nov./Dec. 136.25135. April/Mei 136.25135.75 fSlnflrlSpiritus per Nov. 31.10 30.90 f Apr./Mei 32.30 32.50 Mmi Ro8Ke dadelijk. 17.75 17.75 MIMI, n Nov_ 14.90 U.90 j Meell2Merk.l.md. 47.90 47.90 n 12 Dec. 48.50 48.30 rariJS. Rogge, loop. md. 13.90 14.- f Dec. 14.10 14. - Spirit. Nov. 21.875 21.75 19 Nov. 81 Nov. New-York. Maïs 0.51>S 0.51 I o I I Amsterdam. 21 Nov. Rogge op levering traag; per Maart 130, f 129,128, per Mei f130 f129. 22 Nov. Rogge op lev. iets lager.per Maart f128, 127, 126, 127; per Mei f128, 127, 126, 127. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 21 Nov. 1.95 M. 22 Nov. 1.89 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.061/2 Disconto 3 pCt. Parijs -48.027/2 2 Antwerp. -47.90 2V\ VEEMARKT TE ROTTERDAM. 22 November. Op de veemarkt waren heden aange voerd 54 paarden, veulens, ezels, 500 vette runderen, 1208 magere dito, 390vette en graskal veren,34 nuchtere kal veren, 10 schapen of lammeren, var kens, 283 biggen, bokken. De prijzen waren als volgtrunderen lste qual. 72 a -c., 2de qual. 68 c., 3de qual. 50 a 60 c., kalveren lste qual. 95 c., 2de qual. 80 a 871/2 c. per kilo. Melkkoeien 160 a 250, kalfkoeien /'180 a/'260, stieren/'70 a 120, graskalveren 20 a 45, pinken a vaarzen ƒ100 a 130, alles mager vee paarden32 A 70. Op de botermarkt werden aangevoerd 42 8 en 58/16 ton, en 928 stukken a '/i kiloprijs le qual. ƒ62, 2e qual. ƒ58, 3e qual. f54; per 1/2 kilo 60 a 70 c. Het afdeelings verslag van de Tweede Kamer betreffende hoofdstuk Oorlog der Staatsbegrooting is zeer ongunstig. Verscheidene leden ontzegden den minis - ter vertrouwen en zouden tegen de be grooting stemmen zoolang hij minister bleef. Eenige andere leden wilden alleen tegen nieuwe organisaties stemmen. Vele andere leden verklaarden zich ook te leurgesteld over 's ministers beleid. Er waren echter ook leden die deze be oordeelingen onbillijk noemden. De commissie van rapporteurs advi seert eenstemming om alsnog uit de begrooting te lichten de vele verhoogin gen voor traktement verbetering en uit breiding van personeel en voor invoering van nieuwe organisatiën en eene gewij zigde dislocatie. DEN HAAG, 22 November. De alge- meene beschouwingen over de Indische Begrooting werden heden in de Tweede Kamer geopend. De heer Van Houten leidde haar in met eene uitvoerige rede, waarin hij fmancieele en politieke be zwaren ontwikkelde. De Minister moest volgens hem gevolg geven aan zijn vroeger programmavrijmaking van Indie's bodem en bevolking. Zoo de Gouverneur-Generaal te behoudend is, moet hij wijken. OVERLEDEN20 Nov. Cornelia Johanna Knop, oud 56 jaar. echtge- noote van J. Terwiel, Nieuwe West- Frankelandsche Laan. Bevallen van een MEISJE: M. M. HERMINE C. BIJVOET- Walkaven. Over veen, 20 November 1892.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3