Binnenland nam zij zonder stemming het voorstel der Regeering aan tot hervorming der infanterie, dat door de Tweede Kamer met 142 tegen 82 stemmen was goed gekeurd. Schiedam, 23 November 1892. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 22 November. De algemeene beschouwingen over de Indi sche Begrooting werden heden geopend. De heer Yan Houten ontwikkelde flnan- ciëele en politieke bezwaren. Financieel, in zoover nieuwe belastingen worden voorgesteld, hoewel het tekort van ongeveer 9 mill, nage noeg wordt gedekt door productieve buitenge wone uitgaven. Die belastingen moeten niet noodeloos worden opgevoerd. Politiekin zoover de Minister van Koloniën, in strijd met de antecedenten van zich-zelf en van de liberale partij, eene behoudende staat kunde volgt en niet de gewenschte hervor mingen voorstelt, of daarmede draalt. De Minister moet gevolg geven aan zijn vroeger programmavrijmaking van Iudië's bodem en bevolking. Zoo noodig moet de Gouverneur-Generaal, als hij te behoudend is, wijken. Ten opzichte van Atjeh verheugde spr. zich in de scheepvaartregeling, welke echter thans met beleid en met behoorlijk krachtsvertoon moet worden volgehouden. De heer V r o 1 i k vroeg overlegging van de twee jongste balansen der Billiton-Maat- schappij. De heer Guyot achtte de scheepvaartrege ling in Atjeh nog ontijdig, omdat het dwang middel der blokkade nog niet zijn doel had bereikt. Men had de afsluiting van de kust moeten volhouden en dan veel consequenter dan het geval is geweest. Thans zal men, nevens de scheepvaartregeling de oostkust van Atjeh toch blijven moeten afsluiten. De heer B o o 1 toonde zich dankbaar voor de voorgedragen bezuinigingen en de verster king van middelen, maar verklaarde zich tegen de voorgedragen financieele regeling, welke de z.g. financieele eenheid zal moeten vestigen en weder ongedaan zal maken alle bezuini gingen en alle versterking van middelen. Hij kwam op tegen de meening van den heer Van Houten, dat ook in Indië de liberale politiek onvervalscht kan worden gevestigd. Wij moeten voor Indië noch conservatief noch liberaal zijn, maar slechts werkzaam zfin in 't belang der inlanders. De heer Schimmelpenninck v. d. O y e klaagde over onzekerheid en weifeling op verschillende punten, meer bepaaldelijk wat de koffie betreft, hetgeen op de fianciën een zeer storenden invloed heeft. De heer Levyssohn Norman, A. Mackay en Bahlmann verdedigden meer bepaaldelijk de financieele politiek van den Minister, die de rede van den heer Yan Houten beantwoordde en daarbij verklaarde, dat de Gouverneur-Generaal eenstemmig met hem denkt over de groote vraagstukken. Heden voortzetting. De Symphonie-Vereeniging, directeur do heer Julius Egener, gaf gisteren avond in „Musis Sacrum" de eerste uitvoering in dit seizoen voor hare ge- noodigden, die in vrij grooten getale waren opgekomen, om van dit eerste concert der Symphonie-Yereeniging te genieten Voorzeker heeft dit eerste symplionie- concert, allen, die het genoegen hadden daarbij tegenwoordig te zijn, ten zeerste voldaan. De Symphonie-Yereeniging toonde ook nu weder, dat zij over goede krachten te beschikken heeft. De uit voering der verschillende orkestnum mers was over 't geheel zeer goed, en gaf blijk van eene vooruitgang, die slechts door voortdurende ijverige stu die kan verkregen worden. Ook van hare solisten heeft de Sym phonie-Yereeniging de meeste voldoe ning gehad. Met genoegen hoorden wij voor 'teerst mej. M. Vroesom de Haan. Haar heldere, reine, fraaie stem, kwam in de door haar voorgedragen liederen, bijzonder uit. In de tweede afdeeling werd haar na de voordracht van een drietal liederen, door den direc teur een fraaie corbeille vereerd, en toen zij het Ave Maria van Gounod op waar lijk aangrijpende wijze had gezongen, noopten het voortdurend applaus haar nog een bis-nummer voor het dankbare publiek te geven. Een uitstekend violist betoonde zich de heer L. J. Jacobson wij bewonder den de prachtige streek van dezen di lettant, die ons in een zijner nummers I ook met een dubbele streek verraste. Aan het eind der eerste afdeeling werd den heer Jacobson door den heer Ege ner een fraaie krans aangeboden, en toen hij met zijne programnummers in de tweede afdeeling zijn taak had afge werkt, liet het opgetogen publiek hem niet gaan, voor het nog een bis-nummer van hem had mogen hooren. De heer Schnitzler deed zich opnieuw als een eerste pianist kennen zijne begelei ding liet zeker de verschillende solo nummers tot hun volle recht komen. De Symplionie-Vereeniging heeft ons gisteren een werkelijk genotvollen avond bereid. Haar en haren volijverigeri directeur zij daarvoor onze dank ge bracht. Wij zijn zeker, dat hare ge- uoodig'den hierin geheel met ons overeen stemmen, en dat wij aller tolk zijn, als wij den wensch uitspreken, nog meermalen op dergelijke uitvoeringen vergast te worden. Bij Kon. besluit is liet kantoor der directe-belastingen en accijnzen te Over- schie c. a., omvattende de gemeenten Overschie, Schiebroek, en Kethel en Spaland ingedeeld bij de controle cl-r directe-belastingen invoerrechten en ac cijnzen te Schiedam. HH. MM. de Koninginnen worden Maandag 28 November uit het paleis Het Loo in de residentie verwacht. De heer IE. Mackay is benoemd tot voorzitter der commissie van rapporteurs over de ontwerpen van wet tot rege ling van het kiesrecht. De Minister van Oorlog heeft de be smetverklaring van de Maas, tussclien Do drecht en den Hoek-van-Holland opgeheven er mogen dus weer militai re transporten langs die weg plaats hebben. De commissie, benoemd om een on derzoek in te stellen naar hetgeen tot verbetering der Koloniale werving te doen is, is Zaterdag-middag voor 't eerst onder voorzitterschap van den generaal- majoor J. W. Bergansius, oud minister van oorlog in hot departement van Ko loniën bijeengekomen en door den mi nister van Koloniën geïnstalleerd. In verband met de drukke werk zaamheden aan het departement van oorlog wordt daar personeel van het leger gedetacheerd. Aan de Tweede Kamer is een wets ontwerp aangeboden ten doel hebbende den termijn te verlengen waarop de scholen, welke aanspraak maken op een Rijkssubsidie, in het bezit moeten zijn van geschikte localiteit voor het geven van onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. Dit uit stel wordt door de Regeering noodig geacht omdat de aanvragen om de vrij stelling, bedoeld in het 2e lid van art. 5 dor wet van 1889, op dit oogenblik bij honderdtallen zijn ingediend en eene volkomen billijke booordeeling van de rechtmatigheid der tallooze aanvragen bijna ondoenlijk is binnen het tijdsbe stek dat was vastgesteld. Wat betreft het verleenen der be voegdheid aan allen, die vóór de invoe ring der wet van 1889 de akte van onderwijzer bezaten, om ook het vak j. te onderwijzen, meent de Regeering dat dit niet van onbillijkheid zou zijn vrij te pleiten tegenover hen, die met opoffering van tijd en geld zicli inmid dels hebben beijverd, eene akte van bekwaamheid te verkrijgen. De Regee ring meende veeleer de gelegenheid om zich voor het examen te bekwamen, zooveel mogelijk te moeten vermeer deren. Terwille van de invoering van een scheopvaartregeling gelijk die op Ytjeh's Oostkust reeds bestaat, ook op de Noord en Westkust, wordt, naar de Jam-Bode mededeelt, den 22sten October Telok Semawe opnieuw bezetSamalangan en Poela Ra ja zullen volgen. Met Oleh-leh, Edi, Segii en Melabasch zullen deze posten dan do plaatsen zijn in Atjeh, voor den algemeenen handel openge steld. Het Fransche Journal offwiel publiceert een decreet, waarbij, overwegende dat het mond- en klauwzeer onder het vee in Nederland heerschende is, de in- en doorvoer van runderen, schapen, geiten en varkens, alkoinstig uit dat land, tot nader orde verboden is, zoowel van de zee als van de landzijde. Het getal der kandidaten voor Zeven bergen blijft toe- en afnemen,thans wordt nog als kandidaat genoemd de heer W. Kolkman, president der R. K. kiesver- coniging te Dordrecht. Naar men aan de Msb. verzekert, zou den zich vier kandidaten hebben terug- betrokken, en behalve de genoemden nog deze vier als ernstige kandidaten be schouwd worden de heeren P. J. Raay- m akers te Nieuwer-Amster, Emile Van dei- Kun te 's-Gravenhage, A. Op de Laak te Noordwijk en B. J. Hulshof burgemeester van Didam. Van andere zijde meldt menAan het bestuur en de leden der R. K. kies- vereeniging in het hoofdkiesdistrict Zevenbergen is een brief gericht door 8 personen onderteekend en waarin ver zocht wordt tot kandidaat te stellen de heer mr. F. J. H. Borret, president van den Hoofdraad der Vereeniging van den H. Vincentius a Paulo te 's-Gra- venhage. Op die plaatsen waar geen postkan toor of hulpkantoor der posterijen is gevestigd, zal voortaan de aldaar wo nende postbode verplicht zijn, om alle pakketten, welke aan zijn huis bezorgd worden, aan te nemen en bij de eerst eel ges de gelegenheid te bezorgen aan de eerste postinrichting, die hij op zijn weg ontmoet. Te Maassluis, Middelharnis, Pernis, Schiedam en Vlaardingen werd in 1889 voor de visscherij 13.324.333 kilo zout verbruikt, in het volgende jaar 38.985 kilo minder en in het afgeloopen jaar slechts 11.052.766 kilo. Onder de ingezetenen van Vlaardingen worden pogingen in het werk gesteld om de wintervaart, die reeds sedert jaren in kwijnende toestand verkeert, op te beuren. Wijl die wintervaart de practisclie leerschool kan genoemd worden van de zeelieden, die thans nog gedurende het hai-ingseizoen het kader der bemanning vormen, kan men licht begrijpen, dat bj het kwijnen daarvan het gehalte der zeelieden noodzakelijk moet ver minderen. In hot wel begrepen belang nu van Vlgardingen's reederijen, van een overgroot deel der visschersbevol- king en van het financieel belang der gemeente wordt door een groot aantal ingezetenen van Vlaardingen, op initia tief van den heer A. Hoogendijk Jz., bij adres aan den raad dier gemeente verzocht vrijdom van havengeld te wil len verleenen aan alle schepen gedurende den tijd, dat zij de wintervaart uit oefenen. Mocht dat te bezwarend toe schijnen, dan zou hoogstens een derde van het thans bestaande havengeld de uiterste grens zijn, ten einde de visch- vaarders van hier en elders weder voor deze haven te winnen. Adressanten zijn overtuigd, dat de schepen, die de haven van Vlaardingen zoo goed als geheel abandonneerden en ook daardoor hun uitrusting elders betrekken, langzamer hand zullen terugkeeren. Deze gunstige beschikking zou kun nen gelden voor alle vischschepen, die de wintervaart uitoefenen, van 1 Novem ber tot 15 Mei, daar op den laatsten datum do verscli vaart kan geacht wor den te zijn geëindigd. In de Zondag jl. gehouden vergade ring der afdeeling Rotterdam van den Ned. R. K. Volksbond werd besloten deel te nemen aan het Katholiek werkliedencongres, dat aldaar 1 en 2 Mei zal gehouden worden. Door een drietal vakafdeelingen werd beperking gewenscht van den vrijen invoer van vele artikelen, waardoor den Nederland- schen arbeider het brood uit den mond wordt gehouden. Verder werden ver- s diillende arbeidersvraagstukken bespro ken als: afschaffing van het boetestel sel, belasting op stoomwerktuigen, be perking van den vrouwenarbeid en de jongens-exploitatie, beperking van den arbeidsduur en afkeuring van het werken hij aanneming. Maandag is te Zevenhuizen overleden na een ziekte van 3 weken, „de oud ste kolver in Nederland", T. Visser, oud 89 jaar, ridder van het Metalen Kruis. Hij was een ijverig beoefenaar van het edele kolfspel en sloeg zelden bal mis, doch ook de maatschappij ver liest in hem een werkzaam en nuttig lid. Gisteren nacht had te Bergambacht een ongeluk met treurigen afloop kunnen plaats hebben. Een soldaat van het detachement in fanterie, aldaar gedetacheerd en als schildwacht geplaatst aan den Kerk- weg naar Schoonhoven, werd aangerand door een onbekend burger en door dezen met kiezelsteentjes geworpen. Na her haalde waarschuwingen laadde de schild wacht zijn geweer en gaf vuur, doch gelukkig zonder te treffen, waarop de onbekende verdween. De zaak is in handen der politie gesteld. Men heeft vermoeden op zekeren K., als zeer ongunstig bekend staande, en wien het wellicht te doen was, den schildwacht te verwijderen, om een of andtr kwaad oogmerk te volvoeren. Ten einde Nederlandsch product van buitenlandsch te onderkennen, heeft de Nederlandsche Slagershond zijn gede poneerd handelsmerk in werking ge bracht, en wel allereerst om spek en hammen te stempelen. Het spek en de hammen worden uitsluitend in verschcn toestand gestempeld en daar het buiten landsch product steeds gezouten of ge rookt aankomt, kan dit niet gestempeld worden. Tot stempelaar, benoemd door het hoofdbestuur van den Nederland- schen Slagershond, wordt, althans ter plaatse waar een keurmeester is, meestal de keurmeester der Gemeente gekozen. De Bondstempel bestaat volgens een besohrij ving in de llaarl. Cl. uit een ovaal, ter breedte van 10 c.M., waarop de woorden „Nederlandsche Slagershond" en twee gekruiste bijlen in het midden voorkomen. De tweede stempel, die rond is en een middellijn heeft van (1 centimeter, geeft de plaats aan waarvan het spek afkomstig is, alsmede het nummer van den stempelaar en de maand waarin liet is geslacht. Verder geeft een derde stempel het nummer van den slager aan. De stem pelinkt is gift vrij. Men kan zich dus voortaan gemakkelijk overtuigen of men te doen heeft met Nederlandsch dan wel met buitenlandsch spek. De geneeskundige adjunct-inspecteur vestigt de aandacht der Ar uk. Ct. met het oog op het mond- en klauwzeer er op, dat het, vooral in deze tijden, noodig is te waarschuwen voor het gebruik van ongekookte melk. Het is toch overbekend, dat niet alle veebezitters er even spoedig toe over gaan om bij ziekte van het vee de hulp van een deskundige in te roepen. Zoodoende wordt een veeziekte, die gevaar kan opleveren voor de melk- gebruikers, niet altijd met den gewensch- ten spoed officieel geconstateerd en zullen altijd intijds de noodige voorzorgsmaat regelen in deze genomen worden. Melk van vee, dat aan mond- en klauwzeer lijdt, kan voor de gebruikers gevaarlijk worden, vooral voor jong0 kinderen, die zoodanige melk mogelijk als eenig voedingsmiddel bezigen. Zoodanig gevaar nu kan worden voor* komen, door de melk niet anders dan gekookt te doen gebruiken. Met genoegen verneemt de Geld. dat de deelneming en belangstelling in het zesde eeuwgetij van do vestiging d01' E. E. P. P. Dominicanen te Nijmeg011 ook door stoffelijke geschenken hebben geopenbaard. Zondag-morgen werd door den Z.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2