BURGERLIJKE STAND. Land- en Tuinbouw. Pos! en Telegraphie. GEMENGD NIEUWS. Handelsberichten. (Slotk.) Keulen, i Zeetijdingen. Vergadering van Woensdag 31 Augustus 1892. GEVEILDE ONROERENDE GOEDEREN Min. 1 Ro£ge, Nov. Ilainb. I 0.51%! 0.50y, Laatste Berichten heer pastoor Van der G-eest en des avonds door den Z. E. pater prior De Groot dank gezegd aan de parochianen, zoomede aan de geloovigen buiten de parochie voor de milde bijdragen ter stichting van een nieuwe kerk aan den Berg-en-Dalschen weg. Hun dank, die vooral in gebeden krachtig zijn zal, weflschen de paters op 8 December a. s. plechtig te betuigen; dan zal namelijk het H. Misoffer solemneel worden op gedragen voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de geheele stad. Men is bezig op het Munsterplein te Roermond opgravingen te doen. Massa's menschelijke overblijfselen uit vroegere tijden komen te voorschijn. Het blijkt dat dit plein, in welks midden de mo numentale Munsterkerk verrijst, vroe ger tot begraafplaats lieeft gediend. KETHEL. Uit de poldervaart is het lijk opgehaald van een ingezetene dier gemeente, zekeren A. v. d. A., die sedert eenigen tijd werd vermist. Men vermoedt dat de man door den duisternis misleid in de vaart is geraakt. OYERSCHIE. De politie alhier heeft beslag gelegd op een spoelingschuit van J. de B. uit 's Gravezande, die over Over- scliie met bestemming naar Rotterdam gekomen was, doch zijn met mest be laden vaartuig gevaren had door slooten en vaarten loopende langs weilanden waarin mond- en klauwzeer heerscht. ONDERZOEK omtrent de maatschappe lijke toestanden der arbeidersom trent de verhoudingen tusschen werk gevers en arbeiders in de verschil lende bedrijven en omtrent den toestand van fabrieken en werkplaatsenmet het oog op de veiligheid en de ge zondheid der werkliedeningesteld door de Staatscommissiebenoemd krachtens de iret van 19 Januari 1890 (Staatsblad n°. 1). Tegenwoordig de heeren Kolkman, voorzit ter G. Emants J. C. Th. Heyligers, secretaris der staatscommissieS. M. van Wjjck, lid der Eerste Afdeeling. Verhoor van Gerardus Martinüs, Ham oud 50 jaar, brander en grutter te Schiedam. De Voorzitter Hebt gij één branderij A. Neen, drie, maar aan elkander verbonden. V. Is het eene Hollandsehe branderij? A. Neen, eene Franscheer wordt Weener gist gemaakt. V. Hoeveel werklieden hebt gjj in dienst? A. 14 werklieden. V. Zijn die over de drie branderijen verdeeld? A. Het losse werk wordt door de menschen over de drie branderijen gezamenlijk gedaan, maar er zijn enkele vaste werklieden voor iedere branderij. V. Gaat éen meestersknecht over de drie branderijen A. Ja. V. Blijven de menschen bij u nog al lang, of vliegen zij af en aan A. Dat gebeurt wel. De een gaat soms weg, omdat bij een borrel wil hebben, de ander houdt de boel niet goed schoon, waarop bet bij ons vak zeer veel op aankomt, en zoo zijn er verschillende redenen, waarom zij weggaan. V. Hoe laat komen zij 's morgens A. Om 3, 3'/j uur. V. Waarmede beginnen zij dan? A. Met bet volmaken van de distilleerketel, net bakpompen, de spoeling van den bovenbak afkoelen, en onder de band wordt de gist ge schept en drooggemaakt. V. Gaat dit den geheelen dag zoo door? A. Ja, driemaal per dag worden de bakken, die gegist zijn, afgestookt, om 3'/j uur, 10 dur en 's middags 21 /2 uur. In elke branderij staan 2 ketels en in eiken ketel gaat 1 bak. V. De menschen blijven dus werkzaam zonder gelegenheid te hebben te gaan schaften? A. Zij schaften in de fabriekkoffie en s middags bet eten wordt hun door de vrouwen gebracht. fabriek ?t boe lang blijven zij 's avonds in de Uur ut UUr' gi8teren"avond was bet 6'/2 Werkdag'? '8 al een buitengewoon lange A. Ja. Y' Wordt het nooit later dan 7 uur ak vj wel eens halfacht worden, maar V J doorwerken, niet later. frenó aao6ei .?US gezegd wordt, dat zij 's mor gens om 2 of 3 uur bij u komen en geregeld dreven"? UUr jVen' daU is dat °™r" A. Zeker. V. Ziet gij geen mogelijkheid om de menschen wat korter aan het werk te houden A. Dat zou alleen kunnen gebeuren, als wij minder stookten, maar, daar de verdiensten toch reeds zoo uiterst gering zijn, gaat dat niet. V. Kan het ook niet door vermeederring van het getal werklieden? A. Neen, dat gaat in het geheel niet. V. Wanneer de menschen zoo lang moeten werken, zonder zelfs naar buis te gaan om te eten, hebben zij toch al bijzonder weinig aan bun leven? A. Op Zondagen en op Rooinsch-Katholieke feestdagen, die met Zondagen gelijk staan, behoeven zij niets anders te doen, dan de gist af te scheppen, zoodat zij dan 's morgens om 10 uur nog naar de mis kunnen gaan. V. Hebben zij nooit tegen u zeiven over hunne lange werkdagen geklaagd A. Neen, want zij weten zeer goed, dat het niet anders kan. V. Is ook verbetering niet mogelijk door af wisselende schafturen te geven A. Dat is bepaald onmogelijk. Y. Wat verdienen de werklieden bij u? A. De meesterknecht beeft f 19de verdere loonen zijn f 11.50, f 10, f9 en f8. V. Gaan de loonen niet door als zij ziek zijn? A. Voor een paar dagen wel, maar langere ziekten zijn bij mij nog niet voorgekomen. VKan dat ook hieraan liggen, dat de band tusschen u en uwe werklieden zóó los is, dat in geval van ziekte eenvoudig tot hen gezegd wordt„ga maar naar huis, gij behoeft niet meer terug te komen?" A. De meesterknecht ontslaat de werklieden. V. Is deze misschien wat vlug met de menschen gedaan te geven? A. Neen, dat kan ik mij niet berinneren. V. Het andere volk, het gaande en komende zal ik bet maar niet noemen, behoort zeker niet tot de eerste standen van Schiedam? A. Och, dat zijn gewone werkmenschen VStaan zij niet minder aangeschreven dan een gewoon ambachtsman? A. Wel zeker nist. V. Het vak gaat, zooals men ons zeide sterk achteruit A. Er zijn wel 100 branderijen verdwenen en er zullen er wel meer verdwijnen. V. Komt dat niet van de spiritus, die van buiten wordt ingevoerd? A. Dat zegt men. Y. Kunt gij ook bemerken, dat de knechts liever zonden gaan werken in eene stoombran- derij dan in eene gewone branderij, omdat bet daar geregelder toegaat. A. Neen dat niet. V. Worden er by u nog al aardig wat bor rels gebruikt? A. Ja, maar niet zoo erg, als men wel be weert ik schat een borrel of 7 a 8, mijn mees terknecht is er niet zoo gul mede. V. Er is ons wel gesproken van 12 a 13 borrels per dag A. Dat kan wel, maar bij mij niet. Klap- loopers worden bijv. op mijn fabriek niet toe gelaten. V. Hebt gij lieden in uw dienst, die in bet geheel niet drinken A. Dat zal wel niet veel wezen. V. Is er veel dronkenschap in Schiedam A. Naarmate er veel gelegenheid toe is, niet veel. V. Loopen Schi edam A. Ik heb onlangs werklieden. V. Waarvan leven die lieden A. Yan sjouwen, zakkeudragen, enz. V. Is er nog al gelegenheid om aan de booten wat te verdienen A. Er komen weinig booten aan. V. Is er, om daar ten slotte nog eens op terug te komen, iit den werktijd geen veran dering te brengen Zijt gij zoo afhankelijk van de werking van de gist? A. Dat kan niet anders, tenzij ik minder stookte, en dan wordt mjjn onderhoud te groot. Ik heb verleden jaar nog f20.000 laten ver bouwen. V. Daaruit zou men opmaken, dat gij, niet tegenstaande den afbraak van vele branderijen, bet dus nog al kunt stellen. Kunt gij wel concurreereu met het buitenland A. Ja, omdat ik toevallig in Engeland goede afnemers heb voor de gist. Vele fabrikanten moeten die in 't binnenland slijten, wat niet zoo voordeelig is. V. Hebt gij nog iets mede te deelen A. Ja, de beer Hoogendam heeft mij verzocht er bier op te wijzen, dat de invoer van buiten- landsche spiritus zulk een slechten invloed heeft op onze zaken. De beer Van WijckHoe zou die invloed gekeerd kunnen worden A. Door inkomende rechten, bescherming. De Voorzitter: Hebt gij nog iets op't hart? A. Ja. Zoo ter loops is ook ter sprake geko men, dat het zoo verkeerd is, dat er van gemetyleerde spiritus nog een volksdrank wordt gemaakt. Men was van oordeel, dat verkoop daarvan naast ander goed in tapperijen moest verboden worden. er niet veel werklieden leeg in gehoord van een 600 Bij den heer A. L. Yan der Vorm te IJeelmonde is het mond- en klauw zeer voorgekomen bij een paar jonge runderen welke in de weide loopen. Ter vermijding van besmetting van zijn melkvee, dat op stal staat, wordt liet zieke vee door hem of de zijnen niet verzorgd, doch geheel door een afzon derlijk persoon bediend. De handel in vlas, zoowel het nieu we als het oulo op heteiland I.Jseimonde, was de vorige week slap. De vlaskoo- pers kwamen ook niet zoo druk rijden, in hoofdzaak wordt dit daaraan toege schreven, dat de boeren te hoog met hun vraagprijs zijn, naar de orders, die de heeren koopers van hun fabrieken bobben. Men verwacht echter dat de boeren tegen Kerstmis wel genegen znllen zijn om op te ruimen. Bij den landbouwer P. Plaizier Az. aan den Lagendijk te Ridderkerk is voorgekomen een geval van tongblaar onder het vee en wel hij een koe, welke de vorige week door den eigenaar is aangekocht. De Directeur van het Postkantoor Schiedam brengt ter kennis van belang hebbenden, dat den postbode G. van Bar- neveld te Kethel de verplichting is opge legd om pakketten die ten zijnen huize worden aangeboden, aan te nemen en met de eerstvolgende gelegenheid kos teloos ten postkantore Schiedam te be zorgen. Als een staaltje van accuratesse bij de posterijen deelt ons mede, dat een briefkaart zonder adres „van Ger- rit aan zijn moeder," toch zonder ver traging de geadresseerde heeft bereikt. Op een dicht bebouwd plekje van den Jordaan te Amsterdam, waar met elk plekje grond gewoekerd is, brak giste rennacht kort na halfeen een bijzondee Imvige brand uit, op een achterterrein tusschen de Bloemgracht en de Bloem- straat in een groot pakhuis van vier verdiepingen, ongeveer dertig meter breed en acht meter diep, een reusach tige bergplaats hoofdzakelijk gevuld met hout van den heer II. Willers, verder tabak van den heer Lub, hooi en turf. Te Berkel en Rodenrijs geraakten de beide zoons van den vleeschhouwer C. v. d. E. in zoo hevigen twist dat de een in het water sprong om zich van het leven te berooven. Tot zijn geluk sprong B. Yan Wijk hem oogenblikke- lijk na, door wien do heetgebakerde drenkeling behouden op gebracht. het droge werd Bedreiging tegen Woeste. De heer Woeste, de bekende Belgische afgevaardigde, oud-minister en hoofd der parlementaire Rechterzijde, heeft een naamloozon brief ontvangen, waarin wordt bedreigd dat zijne woning door dynamiet zal vernield worden. De politie heeft een onderzoek ingesteld en eenige agenten bewaken de woning. op Woensdag 23 November, door notaris W. J. A. ROLDANUS. Een Huis en Erve, aan den Ouden Dijk f640. Een Bouwmanswoning met Koestal voor 34 runderen, Open Grond en E.iven, een perceel Tuingrond on de heltt van de daarvoor gelegen mestvaalt aan den Ouden Dijk f 550. Twee Koestallen voor 34 runderen met Open Grond en Erven en de tweede helft der Mestvaalt, naast perceel II f390. Een Wagenschuur met Koe-en Paar denstal voor 5 runderen en 3 paarden, Loods, open Grond en Erven f425. Afslag Woensdag 30 November. GEBOREN 22 Nov. Johanna Maria Liduina, dochter van M. A. E. Kuipers en C. M. Heijbeek, Lourenstraat. Johannes, zoon van A. T. Westerholt en.T. van den Broek, Noordmolenstraat. Johanna Maria Liduina, dochter van C. W. Landsbergen en M. Huihoven, Dammelaan. 21. Willem, zoon van T. van Es en A. J. van der Zee, Broersveld. 22. Johanna Maria Li duina, dochter van T. de Jager en P. van der Tuin, Raam. GEHUWD 23 Nov. C. Kersen en F. J. Erkelens.J. Mookhoelt en A. M. Trouwborst. E. M. Magielse en J. van den Bos. M. van Wieringenen C. Kort land. BEURS TE SCHIEDAM, 23 Nov. 1892. Moutwijn, f'8.50. Verhandeld: f8. Stemming: onveranderd. Jenever f14. Amst. proef f 15.25. Spoeling. Vereeniging fl.50. j Nov. /Dec. April/Mei Spiritus per Nov. Apr./Mei Rogge dadelijk. Nov. Meeil2Merk.l.md. 12 Dec. Rogge, loop. md. Dec. Spirit. Nov. Dec. /Jan. 22 Nov. 135!— 135.75 30.90 32.50 17.75 14.90 47.90 48.30 14.— 14. - 21.75 21.75 ol Nov. 23 Nov. 135!— 135.90 30.60 32.60 17.75 14.90 48.25 48.60 13.90 14.— 21.50 21.50 Not. New-York. Maïs Amsterdam. 22 Nov. Rogge op lev. iets lager.per Maart f 128, 127, 126, 127; per Mei f 128, 127, 126, 127. 23 Nov. Rogge op levering flauw; per Maart 127, f 126,125, per Mei tl26 f125, 124, 123, 124 Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 22 Nov. 1.89 M. 23 Nov. 1.86 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.0672 Disconto 3 pCt. Parijs -48.02% 2% Antwerp. -47.90 21/, Kotka, 17 November vertrokken, s.s. Secundakapt. H. C. Kraft, naar Schie dam. Fredrikstad, 20 November vertrokken. Quintuskapt. P. Boeijing, naar Schie dam. Wight, 21 November gepasseerd, s.s. Dartmorekapt, K. M. G. Duncanson, van Schiedam, naar Cardiff. Schiedam, 23 November zeilklaar. Cosmopoüetkapt. J. J. Rijnbergen, naar Helgoland, vertrokken s.s. Orco- nerakapt. G. A. Larsen, naar Bilbao. Aangekomen, Twee Gebroederskapt. W. Kok Houwink, van Hernüsand. Vertrokken s.s. Dersford, kapt. A. E. Leganger, naar Blyth. De Minister van Oorlog heeft in de Tweede Kamerzitting op heden zijn rede van gisteren voortgezet en stond vooral stil bij de Atjehsche zaken. Hij zette uiteen boe de voorgenomen scheep vaart-regeling zeker zal strekken om onze macht ter zee, die wij door de blokkade hebben doen gevoelen, behoor lijk te handhaven- De leiding blijft geheel in handen van den resident Scherer, de vader der scheep vaartrege ling. En wat de krijgsoporatiën betreft, wordt zooveel mogelijk den gouverneur van Atjeh de vrije band gelaten. St PETERSBURG, 23 November. Het Journal de St. Petcrshourg verklaart, dat het buitenslands verspreide gerucht allen grond mist, «lat Rusland voor nemens zou zijn tot eene beperking van den graanuitvoer, of tot invoering van uitvoerrecht op granen over te gaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3