Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Hos man in Afrika reis!. 15de Jaarg. Vrijdag 25 November 1892. No. 4445. bureau g&ooQztxaat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuil ie ton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 12i. I j Iif1111j im Ii Van 1 6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 24 November '92 Onder groote spanning van de ge- heele vergadering begon gisteren in den Duitschen Rijksdag de rijkskanselier Caprivi zijn lange redevoering voor het legerontwerp. Caprivi verklaarde, dat hij noch met de sabel kletteren noch van eenen op handen zijnden oorlog spre ken wilde, doch volgens zijn geweten en geheel objectief de eerlijke waar heid zeggen luide toejuichingen) waarom hij eene versterking van het leger als volstrekt noodig beschouwt. Van de uitvoerige rede die ongetwijfeld vooraf met den Keizer besproken en in hare hoofdtrekken 's Keizers gedachten be- trefFende den staatkundigen toestand weergeeft, geeft de Berlijnsche corres pondent van de N. li. Ct. het volgende telegrafisch verslag Caprivi betoogde, hoe Frankrijk zich sedert 1870 op reusachtige wijze militair heeft versterkt. Er was dan ook geen denken aan, dat voor Duitschland bij eenen nieuwen oorlog de kansen even gunstig zouden staan als destijds. De spreker wendde zich vervolgens zeer scherp tegen de indertijd gedane voor stellen, dat Duitsohland eenen preven tieven oorlog voeren moest, zoolang het uitzicht had de sterkste te zijn. De Keizer volgt eene eerlijke en vredelie vende politiek. Ook is elke zoogenaamde prophylactische oorlog een tweesnijdend zwaardwant zelfs als overwinnaar keert men zóó uitgeput daarvan terug, dat men voor de overige, niet uitgeputte toeschouwers lichtelijk een verlokkend voorwerp van aanval wordt. Caprivi ging nu over tot de in de laatste dagen zoo veel besproken Emser-dépêche, en las eene reeks tot dusver geheim ge houden dépêches en akten voor uit het archief van buitenlandscho zaken betref fende het destijds voorgevallene te Ems. Uit deze documenten blijkt ten duide- 3) (Sot.) trewone reizigers zullen in den regel aan net uitgang punt van iederen tocht inhetbin- uenland ecu aantal zwarten tot geleide moe- en bijeenzoeken. Deze nu zijn van een uiterst reesaehtigen aard, zoodat het heel wat moeite ">u ze ver van huis te krijgen. ^ehwarz, die een tocht van uit het Ka- ondernam, moest een formeel W i je-au !nr'cbten, waarbij een bruikbaren el. die zich aanmeldde, een halve fleseh rum en eenige tabakbladen als handgeld ge geven werden. Zoo bekwam hij een troep m.e.er dau honderd man op papier, want oen hij vertrok, waren er meer dan 60 ach tergebleven natuurlijk zonder rum en tabak erug te brengen. De zwarte dragers plegen °p eet sukkeldrafje te loopen, zoodat de veel 'eer kortademige Europeaan slechts met de lijkste, en spreker legde er bijzonderen nadruk op, dat Bismarck de bewuste Emser dépêche geheel redigeerde, zoodat het verwijt van eene vervalsching zeer beslist moot teruggewezen worden. Bismarck handelde strikt in den zin van zijnen Koning en gaf diens eigen woorden terug. Uit andere documenten, onder welke dépêches van Gortschakoff en Lord Lyons blijkt verdor eveneens ten duidelijkste, dat destijds Frankrijk op de meest opzettelijke wijze of Duitsch- land's vernedering óf eenen oorlog pro- voceeren wilde. Caprivi constateerde ver der dat de oude Keizer destijds even beslist, even krachtdadig de aanmatiging der Franschen fnuiken wilde, als Bis marck (Bravo! Bravo!). Uit deze Emser aktenstukken (zeido spreker) sprak voor de ganse lie wereld het afdoende bewijs dat Duitscliland in 1870 volkomen vredelievend was, Frankrijk daarentegen agressief. Overlegging van die stukken door de jongste aanvallen op was Duitscliland's vroegere politiek noodig geworden, om liet vertrouwen van Europa te behouden, dat Duitscliland ook thans met zijne leger versterking geeneaanvallonde politiek beoogt. toejui ch ingen Caprivi sprak nu over Duitscliland's verhouding tot Rusland. Hij roemde ten hoogste den vredeliovenden zin des Russischen Keizers, die ook de loyale politiek van den Duitschen Keizer vol mondig erkent en waardeert. In Rus land had niettemin, langzaam, eene zoodanige verplaatsing van troepen mas sa's plaats, dat, daarnaar te oordeelen, de eerstvolgende oorlog van Rusland naar het westelijk front gericht zou zijn. Nogmaals verzekerde spreker, dat hij vooreerst geen oorlog aan den hori zont ontwaart. De nieuwe legerwet is trouwens ook pas op de toekomst be rekend. Niettemin sprak Caprivi over den oorlog der toekomst op eene wijze, door welke bij de toehoorders de meening moest worden gewekt, dat Duitscliland meeste krachtsinspanning hen volgen kan. Het duurt vele dagen, vóórdat men met dien zon derlingen opmarsch is vertrouwd geraakt. Maar dit is niet het ergste, wat de reiziger van dit geleide ondervindt. Komt men aan eene rivier, een meer of ook maar een plas, zoo worden plotseling alle bundels op den grond gewor pen en de zwarten werpen zich in het water, waaruit enkel de behaaglijk grijzende wolkop pen te voorschijn komen. Het duurt dan een uur en langer, vóórdat men ze weer op weg kan krijgen. Even snel weten ze zich van hunne lasten te ontdoen en klauteren zij met de behendigheid van apen in de hoornen, wan neer zich eensklaps de eigenaardige trompet- toon van olifanten horren laat, waarvoor zij een heidensch respect hebben. Zooals van zelf spreekt, houden zij in elk dorp halt, en rusten voor het verdere gedeelte van den dag, zoodat men menigmaal reeds vroeg in den mor gen tot werkeloosheid gedoemd is. Meer nog dan door hun traagheid en insu bordinatie, waarbij men niet zelden gedwongen is, van de revolver of althans van de rijzweep gebruik te maken, is het bijgeloof van die menschen hinderlijk. Telkens willen zij terug- keeren, omdat zij hebben vernomen, dat in het naburig oord menseheneters wonen of dat in de door te trekken bosschen spoken, draken en andere misgeboorten der phantasie wonen. Des avonds komen zij veelal kaarsen vragen, omdat zij in 't donker bang zijn. Zij steken stellig eenmaal tegen Frankrijk en Rus land tegelijk strijd zal moeten voeren. Daarbij was het natuurlijk, dat Duitscli land in het Drievoudig Verhoud de grootste militaire offers brengen moest, omdat Duitscliland het meest van twee kanten wordt bedreigd. Onder een volkomen stilzwijgen dei- vergadering behandelde Caprivi dezen wereldoorlog der toekomst als eene schier niet te vermijden, hoogste waarschijn lijkheid, omtrent welke slechts het tijd stip van het uitbreken onzeker was. Hierbij sprak hij over het Drievoudig Verbond, alsof dit onopzegbaar eu on wankelbaar ware; terwijl bij voorts, zonder namen te noemen, breedvoerig polemiek voerde tegen Bismarck's jong-- ste waarschuwingen om zich toch niet geheel van Rusland te vervreemden. Na deze uitweiding op bet gebied der buitenlandsche politiek begon nu Caprivi de eigenlijk technische zijde van het legerontwerp te behandelen. Het Italian,nsche Parlement is gisteren door koning Humbert meu eene troonrede geopend. De Koning herinnerde aan de feesten te Genua. In de eer, hem daarbij door de vertegenwoordigers van het meerendeel der beschaafde natiën be wezen, zag hij een bewijs dat Italië geworden is hetgeen het zich heeft voor gesteld te zijneen onvermoeibare mede werker tot eensgezindheid en vrede. De demonstratie to Genua bewees ook, dat de verhouding tussc.hen Italië en al de andere mogendheden vriendschappe lijk is. De Italiaansche regeering tracht met hare hondgenooten Europa te be hoeden voor elke aanleiding tot oneenig- heid. De Koning kondigde vervolgens verscheidene wetsontwerpen aan, hoofd zakelijk betrekking hebbende op de financiën. Hij eindigde zijn rede als volgt: Victor Emmanuel had de grootsehe eerzucht aan Italië hot vaderland terug te geven met Rome weder als hoofdstad. Wat mij betreft, de eerzucht die mij toelacht, is mijn naam te verbinden aan ze dan allemaal tegelijk aan, in plaats van den voorraad over eenige dag-en te verdeelen. Dit zal voldoende zijn, om te bewijzen, dat wie weken of maanden lang te midden van de zwarte lastdragers moet doorbrengen, en zich dan niet doodergert. niet licht later hier door tragisch aan zijn oiiid zal komen! Dau is het altijd nog aangenamer, de stoere ossen te gebruiken, die bij da reizen in Zuid- Afrika de hoofdrol vervullen. Aldaar hebben namelijk de aard van het land, de harde steen- aohtige bodem, liet gebrek aan gebaande we gen en de geringe bevolking de Hollandsclie kolonisten reeds eeuwen geleden tot de uit vinding van den ossenwagen gebrachtdeze wordt uit het inheemsche acaciahout, dat het enorm uitdrogend klimaat verdragen kan, zoo massief vervaardigd, dat het ledige voertuig- alleen soms 25 centenaars weegt. Over het geheel is in den geest van onzen voormaligen vrachtwagen een dicht zeil gespannen. Binnen in bevindt zich oen matrasvormige verheven heid, waarop de „Baas" troont. Daaronder bergt men de noodigste zaken, proviand, werk tuigen, wapenen en zelfs munitie. Achteraan staan twee groote watervaten, waarvan in de, aan water arme, steppen dikwijls wel en wee van de gausche karavaan afhangen. De bespanning van zulk een beweegbare woning, die men met recht het schip der Zuid- Afrikaansche woestijn zou kunnen noemen, vor men 18 —24 inlandsche ossen, die naaldscherpe de occonomischen en intellectueele weder geboorte van mijn land. In de zitting van den Franschen Senaat op gisteren heeft de lieer Bla- vier aan het Crédit Fonder ten laste gelegd, dat het sedert 12 jaren 28 per cent aan de aandeelhouders heeft uit gekeerd. Verscheidene leeningen zijn gesloten op voorwaarden in strijd met de statuten, zoodat er een tekort is van 300 millioen. De spreker verweet voorts aan het Crédit Fonderdat het maat schappijen in liet leven heeft geroepen, die mislukken en dat het den toestand aan de aandeelhouders geheel onjuist voorstelt. De minister van financiën zeide, dat ais men de door den heer Blavier aangegevene cijfers wilde con troleeren, men minstens twee maanden daarvoor noodig had. De regeering heeft hare taak hij liet Crédit Fonder steeds vervuld gelijk het behoort. De door liet Crédit Fonder uitgegeven obligatiën zijn voldoende gedekt. Het door den inspecteur van financiën in 1890 ingediende rapport levert er het bewijs van. In eene gisteren-namiddag te Brussel gehouden vergadering is door de Union Syndicale een syndicaat gevormd voor de tentoonstelling te Brussel in 1884. De burgemeester Buis heeft gezegd, dat de taak van liet comité voor het onder zoek afgeloopen is, en dat de steun van de gemeente van bet plan betreffende de tentoonstelling, waartoe definitief was besloten, verzekerd is. De Belgische gezant te Washington beeft eergisteren den Staatssecretaris der schatkist een bezoek gebracht en de vrijlating verzocht van een aantal glasblazers, die te New-York worden vastgehouden, waar zij aangekomen waren in het bezit van een werkcon tract. Do gezant verklaarde, dat deze detentie onwettig is. Bij de Kamer van Colnmbia is in behandeling een verzoek tot verlenging van de concessie, ingezonden door de horens van een meter lang hebben, breede ijzerharde hoeveii en een ongelooflijke volhar ding. In de vrije natuur opgegroeid, zijn zij meestal wild en weerspannig, zoodat reeds liet inspannen soms iu een formeel gevecht ont aardt. De dieren loopen paarsgewijze ouder een houten juk, waaraan zij door middel van om de horens geworpen lassos bevestigd wor den. Teugels gebruikt men niet, maar de voerman bestuurt de statige rij, bijzonder be hendig van af den hok, door middel van een eiudelooze zweep van bamboesrietvoor hot eerste span loopt een inboorling als leider. Zoo reist men daar wel langzaam en ver velend, maar toch betrekkelijk gemakkelijk en dit is al wel in een land, waar het tijd is geld van onze onrustige wereld nog weinig ingang- vond. EINDE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1