Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ttrecut $00Q£txaat 817. EERSTE BLAD. De Korporaal. 15de Jaarg. Zondag 27 November 1892, No. 4447. Parijsche Kroniek. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: - o!o5 PRIJS DER ADVERTENTIËN 2) NIEUWE SCHIEOAMSCHE CUURANT A Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. 'Mi Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Hoewel de vrees voor de dynamiet- aanslagen der anarchisten wat begint te verminderen, toch hoorde men er weder meer over spreken sedert eenige rechters, die de vorige week een anar chist veroordeelden, dreigbrieven ontvin gen waarin hen de wraak der partijgenoo- ten in krasse bewoordingen beloofd werd. De eerste dagen na de ontplof fing in Rue des Bons Enfants geleek het wel wat op een paniek daar men in alles een dynaraiet-cartoucke dacht ver borgen te zien, elke ijzeren pot, pan of ketel, op straat gevonden en niet minder sardine-blikjes of groentebussen wer den met angst genaderd of door de meesten ontvlucht en enkele koddige scènes hierdoor ontstaan, gaven aan de bedrukte Parijzenaars eene weldadige afleiding. In een der grootste huizen der Boulevard Haussmann vroeg een werkman het adres van een der be woners en verborg, alvorens de escalier de servicealzoo genoemd, omdat alleen het dienstpersoneel haar gebruikt, op te gaan, een papieren pak onder aan de trap. De concierge, meer dan gewoon lijk een wakend oog houdende, heeft deze verdachte handeling gezien en loopt onmiddellijk om een agent die den juist naar beneden komenden boosdoener aan grijpt en hem op het pakje wijzende vraagt„Wat beteekent dat voorwerp daar, onder de trap verborgen „Wat dat beteekent, wel dat is mijn ont bijt, dat ik bij den eersten den besten (Slot.) Dat is geheel eu al overbodig. Een rijtuig Wacht ons, en op de plaats, waarheen ik u brengen zal, zullen wij al het noodige vinden. Goed dan maar vooruit De korporaal nam plaats in het rijtuig, zon- 'j®r zich eerst daartoe te laten noodigende dokter klom na hem in en de paarden renden Pijlsnel voort. Na verloop van een kwartier, toen Capulet zag dat het rijtuig altijd met de zelfde snelheid doorreed, begon hij aan de eer lijkheid van zijne vermeende tegenpartij hij dacht dat de dokter duelleeren wilde te twijfelen. Waar duivel brengt gij mij heen? vroeg d'J. Mij dunkt, het is niet noodig dat wij zoo- ;er gaan, om onze zaak naar behooren uit te vechten. r~ Heb nog een weinig geduld, mijn brave riendwe zullen er spoedig zijn, eu ik ben u °rg dat gij tevreden zult wezen. ..De korporaal liet weder een kwartier voor tgaan, toen trok hij zijne sabel half uit de oliede eu zeideWilt gij mij voor den pk houden Is dat eene manier, om een kor poraal van de garde in een koets rond te rjj- marchaud de vin ga gebruiken en waar bij ik een paar „canons" (glazen wijn) naar binnen zal schieten et voila toutDe niets kwaads van zins zijnde burger moest natuurlijk zijn koud déjeuner toonen en lachte even hartelijk als de overige getuigen van dit fausse alarm,e doch dat de agent medelachte kan ik u niet verzekeren. Op den boulevard Montmartre bij de passage Joffroy werd een dezer avonden een slag, gevolgd door het breken van glasruiten verno men, welke de talrijke wandelaars en koöiehuisbezoekers ]van schrik deden opzien. Een ieder sprak van een ont plofte dynamietpatroon en de vrees dat er nog meer zouden volgen joeg de me nigte weg, zoodat de politie spoedig kon constateeren dat er bij ongeluk een ruit op een derde verdieping gebroken zijnde en op de glazen van de passage neergekomen, de slag en het daai> mede gepaard gaande geweld dor ver brijzelde glasscherven veroorzaakt had. En zoo hoorde en las men van honderden gevallen die gelukkig op niets ernstigs neerkwamen. Bij al het laffe en laaghartige in hnnne misdaden hebben de heeren anarchisten toch nog iets hoffelijks behouden, nament- lijk dat zij bijna altijd hunne bezoeken en aanslagen eerst por brief aankondi gen. Zoo moet de procureur-generaal er bij dozijnen hebben ontvangen en ook den directeur van het stedelijk labora torium werd schriftelijk kennis gegeven, dat ook hij op zijn beurt in de lucht zou springen. Niemand echter is meer te beklagen dan die arme Monsieur Deibier, de beul van Frankrijk, lleeds bij de eerste aanslagen, doch vooral na den, alsof hij eene jougejuffrouw ware Halt, zeg ik, dadelijk uitgeklommen Wees gerust, Capulet; ik verzeker u, dat alles tot uwe volkomen tevredenheid zal afko pen. Wij hebben nog maar vijf minuten te rijden. Goed, nog vijf minuten, maar dan geef ik er den brui verder van. Wee uw gebeente, als hier verraad onder schuilt. Eindelijk reed men een plein op, het portier werd geopend, en de dokter noodigde den kor poraal uit, hem zonder vrees te volgen. Vreezen! dat. woord ken ik niet, en de beteekenis ervan heb ik nooit kunnen vatten, hernam Capulet, hoewel ik hier nu iets merk, dat mijn verstand te boven gaatmaar toch nu wij zullen zien. Zij gingen samen door een lange recks van prachtige vertrekken. Capulet's verbazing nam echter nog toe, toen zij aan eene met fluweel bekleede deur kwamen, waarvoor een met goud en borduursel bedekte heer post vatte. Hij hoorde hoe deze met luider stemme aandiende „De heer dokter Lacourner en de heer korpo raal Capulet." De moedige soldaat, die in het hevigste vuur van den slag nooit had gebeefd, geraakte thans op eenmaal in verzoeking rechtsomkeert te ma ken eu zijn heil in (1e vlucht te zoeken. Maar dat was niet meer mogelijk. Capulet. herstelde zich dus moedig, richtte zich op, bleef onbe weeglijk en wachtte bedaard de dingen af, die dien van Ravacliol, regende het brieven, waarin hem werd aangekondigd, dat de rollen spoedig zullen verwisseld en zijn hoofd bij dat zijner slachtoffers zal ge voegd worden. De bewoners van het huis No. 3 in de rue Vicq-d' Azir, waar Deibier met zijne familie verblijf houdt, hebben den eigenaar gedwongen hem congé te geven, daar zij niet langer met den gevreesden man onder éen dak wilden slapen en nu zoekt hij sinds maanden een woning zonder er een te kunnen vinden. Laatst had hij er een naar zijn zin in de Rue Michel Bizot aangetroffen en een huurceel voor 9 jaren vastgesteld, hetwelk door den ver huurder was aangenomen. Doch wat gebeurt er? Nadat de eigenaar ge- teekend heeft, komt de beurt aan Deibier. Deze zet evenzoo zijn naam doch steekt het stuk in zijn zak, ten einde het te doen registreeren. U bent toch geene familie van den beulvraagt hem de verschrikte huisbaas, die voor het eerst den naam van zijn huurder gelezen heeft. Deibier blijft het antwoord schuldig, en snelt met zijn contract de deur uit. Na dien tijd hebben de meeste huurders van 196 hun huur opgezegd, daar zij noch naaste, noch onder- of bovenbuur van Monsieur de Paris willen zijn, wijl, zoo deze door dynamiet moet vallen, zij hem die eer wel alleen gunnen. Mr. Clement, de eigenaar, heeft alle middelen uitgeput om tot eene schikking te ge raken, maar Deibier heeft zijn huurceel en zegt, dat hij den 15en Januari zijn nieuwe woning zal betrekken of de Staat moet hem gratis logeeren. Dit laatste zoude zeker het verstandigst zijn en dan in een politie-bureau. komen zouden. Daar staat eensklaps eene schoone, schitterende dame voor hem. Zijn oog wordt beneveld, hij ziet niets meer, maar hoort een welluidende stem, die de volgende woorden tot hem richt Mijnheer Capulet, het verheugt mij u te zien, en ik hoop, dat gij wel zoo goed zult willen zijn, ons uwe kleine geheimen te ont dekken, daar we waarlijk vriendschappelijk jegens u gezind zijn. Mag ik den dokter ge- looven, daii zijt ge een groot vriend van kinderen? Mevrouw... Uwe Majesteitdonder ik voel wel, ik zal een domheid zeggen, want mijn hoofd draait met mij rond. Wees bedaard, mijn vriend 1 zeide de dok ter. Hare Majesteit weet zeer goed, dat men een braaf soldaat en toch een slecht redenaar zijn kan, en ik geloof dat eenvoudig te spre ken hier het best is. Om u op den weg te hel pen, moet ik u zeggen, dat ik gisteren uit uw gedrag ten aanzien dier arme kinderen heb opgemaakt, dat gij zelf ook vader zijt. Capulet boog het hoofd sprak geen woord, maar er rolden een paar tranen over zijne bruine wangen. Verberg die tranen niet, zij doen n eer aan, sprak de keizerin met vuur. Gij zijt vader, mijn heer Ja, Mevrouwantwoordde de soldaat, zonder het te wagen de oogen op te heffen, getrouwd ben ik, nog voor ik in de cons criptie vieldaarom moest ik mijne vrouw en doch wat zeg ikdie kunnen wel het eerste aan de beurt zijn. De Ligue de Fropagande Catholique et Socialeheeft de schitterende rede van den graaf de Mun, den 17 dezer in de Kamer bij de behandeling der Perswet uitgesproken, overal doen aan plakken. Door een amendement op een der artikelen, hetwelk met een twin tigtal stemmen meerderheid werd aan genomen, is de geheele wet een wassen neus geworden, daar de verdachte per sonen niet in preventieve hechtenis mogen gehouden worden dan in geval dat een daad op de aansporing tot misdaad volgde. Hoewel het ministerieLoubet als overwinnaar uit het strijdperk trad, toch zit het op geen rozen. De Panama- lcwestie, daarna aan de orde gekomen, verwekt een waar schandaalwant van welke zijde men deze ook wil beschou wen de indruk is en blijft treurig. De afgevaardigde Delahaye beschul digde in de zitting der Kamer van 21 dezer niet minder dan honderd zijner collega's van omkooperij. Is dit laster, dan kan men zich een flauw begrip vormen tot wat een laag pijl zulk een verkozene door het algemeen stemrecht gevallen is; maar bevat het waarheid, hoeveel schandelijker wordt dan die republikeinsche meerderheid niet aan de kaak gesteld. De Commissie van enquête om de Panama-knoeierijen te onderzoeken bestaat uit 23 republi keinen en 10 leden der rechterzijde en het publiek ziet met spanning de feiten te gemoet welke zij aan den dag zal brengen. mijne twee kinderen verlaten, toen men mjj onder de vanen riep. Dit is nu reeds vier jaar geleden. Ik schreef haar dikwijls, maar verbood haar mij te antwoorden, uit vrees, datJa, zie, uwe Majesteit, men kan niet altijd voor zich zeiven instaan en als mijne vrouw mij soms geschreven hadWij hebben geen brood, of Jules is ziek dan Frank rijk en de Keizer boven alles! maar mijne vrouw, mijne kinderen... hm, ik wist wel dat ik mijn mond voorbij praten zouafgedaan ik denk haast niet meer aan huis. Dat meent gij niet, en het zou dan ook zeer verkeerd van u zijn, zeide Josephine maar gij zult vrouw en kinderen spoedig wederzien, om voortaan rustig bij hen te blijven. Wilt gij wel zoo goed zijn, dokter, ver volgde de keizerin, zich tot haren geneesheer wendende, om aan den chef van het eerste garde-regiment te schrijven, dat ik eervol ont slag voor den braven korporaal Capulet ver lang voeg erbij, dat ik mijne redenen zelve aan den keizer zal mededeeleu. De dokter schreef, de keizerin onderteekende en de brave Capulet verliet diep bewogen het pa leis met den brief, die hem zijne vrijheid weder gaf en tevens met de middelen om daarvan genot te hebben. Dokter, zei Josephine, in den loop van dien dag, tot haren lijfarts, gij zijt een koste lijk man, en nu weet ik dat gij voor elke kwaal een huismiddeltje hebt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1