BURGERLIJKE STAND. Ingezonden. GEMENGD NIEUWS. Handelsberichten. (M.) sPirit"Tr Keolen. Parijs. Haml). Post en Telegraphie. Zeetijdingen. Lectuur ontleedde, deden het publiek meermalen in schaterlachen uitbarsten. Ook de heer C. Lageman was uitnemend in zijne rol als inspector het nobele, opof ferende karakter van Karei Haverman, Oom Braesigs besten vriend, kwam dooi1 zijn voortreffelijk spel goed tot zijn recht de wijze, waarop hij aan zijne land vrouw het verhaal doet van zijne vroegere rampspoeden, veroorzaakt dooi den grondeigenaar Pomuckelskopp, was treffend. De heer Chrispijn, als Axel van Ram- bow, den ex-luitenant, met zijn vele gebreken, zijn eigenzinnigheid, zijn zucht tot het spel, waardoor hij zich ten slotte totaal ruïneert, in de han den van den woekeraar Pomuchelskopp valt, en zich door een revolverschot het leven wil berooven, wat hem door Oom Braesig wordt verhinderd, die het wapen in de lucht afschiet, vertolkte mede dit karakter zeer goed. Op Oom Braesigs welmeenende woor den begeeft hij zich weder naai- zijne goede vrouw, die intusschen de hulp is gaan inroepen van den inspector Ha verman, die gebukt gaat onder een hevige smart, daar hij, door de lage handelwijze van Rambow, genoodzaakt is geweest,zijn ontslag te nemen,op hetlaat- ste oogenblik zijn kasboek miste, waar door hij zijn eerlijken naam ziet verlo ren gaan. Zijn eenigen troost vindt hij in de trouwe, oprechte vriendschap van Oom Braesig en de kinderlijke liefde van zijne dochter Louise. Maar, niettegenstaande van Ram- bow hem alles, zelfs zijn goeden naam heeft doen verliezen, is hij zelfopoffe rend genoeg, om door zijne bemiddeling de som, die noodig is, om het oud vaderlijk erfgoed te redden, te doen verkrijgen. De oude Mozes, de edele Jood, (de heer Is. van Lier), verschaft hiertoe de middelen, op voorwaarde, dat niet de heer van Rambow, maar een degelijk inspector het landgoed zal besturen. Intusschen wordt Haverman's onschuld aan 't licht gebracht, van Rambow ziet het verkeerde van zijne handelwijze in, treedt weder in dienst, en het landgoed gaat over in handen van zijn neef, Frans van Rambow, die Haverman', dochter, Louise, tot zijnen vrouw meest Deze geschiedenis als, gewoonlijk doorweven met eenige liefdehistories en onafgebroken gekruid door grappen van „Oom Braesig" werd, zooals wij reeds zeiden, door de verschillende acteurs uitstekend weergegeven. Ook de kleinere rollen waren in goede handen en werden goed vertolkt. Hebben wij dus over 't geheel voor deze voorstelling slechts woorden van lof, toch ontveinzen we het ons niet, dat enkele omstandigheden ons minder naar genoegen waren. Wij betwijfelen het of in alle rollen wel de personen optraden, die daarvoor op het program waren aangewezen. Maar werd hier wellicht eene verandering door omstan digheden geboden, minder kunnen wij het vergoelijken, dat een enkele ba nale uitdrukking werd gebruikt, die men zich tegenover een gemengd pu bliek niet mag veroorloven. Houden de hoeren Van Lier steeds rekening met het publiek waarvoor zij gewoon zijn te spelen, dan zullen wij hun gezelschap zeker met genoegen weder zien optreden. Schipper Neuhaus, van de Keulscke aak Zwei Gebriiderwien deze week het bekende ongeluk trof is lieden-ochtend aan de gevolgen daarvan overleden. Een schipper uit het Westland, te Kwintsheul woonachtig, moest eergisteren wegens ongesteldheid uit Schiedam vertrekken. Gisteren stierf hij in zijne woonplaats aan cholera asiatica. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid maakt bekend, dat op 19 November 1892, omtreeks 4 uur voor middags, in de rivier de Beneden Mer- wede, onder de gemeente Dordrecht, op ongeveer 30 M. boven kilometerraai CXVIII en 7 M. uit den linkeroever, een vaartuig is gezonken, zonder naam, groot 22 scheepston, geladen met eene heistelling en stoomwerktuigen, gevoerd wordende door C. Kastelein, te Dor drecht dat krachtens artt. 1 en 2 der wet van 23 Juli 1885 Staatsblad no. 151) het vaartuig en voor zooveel noodig de lading na verloop van 3 dagen na dagteekening dezer aankondiging, van rijkswege zal worden opgeruimd. Na eer. kortstondige ongesteldheid in het ziekenhuis is te Rotterdam overle den de heer J. P. Rogier, oud-lid dei- Provinciale Staten van Noord-Brabant, en oud-Wel houder van de Gemeente Bergen-op-Zoom. De overledene was een der scheppers van de tegenwoordige aldaar bloeiende industrie, en algemeen geacht en bemind om zijn gaven van hoofd en hart. Bergen-op-Zoom verliest in hem een zijner beste burgers. Naar men aan de Noordbrabanter uit vertrouwbare bron mededeelt, is er bij het Gemeentebestuur te 's Hertogen- bosch tijding ontvangen van het Minis terie van Binnenlandsche Zaken, inhou dende de mededeeling, dat, ten einde liet besluit van den Raad omtrent het al of niet bouwen van geschikte loka len voor kweek- en leerschool te verge makkelijken en te bespoedigen, van wege genoemd Departement binnen zeer enkele dagen opgave zal worden gedaan aan het Bestuur dezer Gemeente van de eischen, die de Minister bij het bou wen van genoemde localiteiteu onaf wijsbaar stelt. De Minister van Financien te Brus sel, de heer Beernaert, gaf Woensdag avond jl. een diner van 28 couverts aan de gedelegeerden der Muntconfe- rentie. Tot de g-.sten behoorde ook de vertegenwoordiger van ons land, de heer inr. Van den Berg, president van de Nederlandsche bank. Mevrouw Beer naert presideerde de tafel. De sneltrein no. 30, die te 7.5 van Zutphen naar Arnhem vertrekt, -moest gister-ochtend op het station Brammen blijven staan door gebrek aan vuur. De reizigers zijn uitgestapt en hebben na circa een half uur wachten plaats ge nomen in trein 150, waarmede ook de bagage en post vervoerd werden. Voor de reizigers, die door moesten naar de verschillende richtingen uit Arnhem, was dit ongetwijfeld een zeer ongewenscht oponthoud, aangezien zij de aansluitingen misten. Nadat weder vuur was gestookt, ver trok trein 30 te ruim 8 uur, terwijl trein 150 eenige minuten vertraging onder vond. (Z. Cé) De naamlooze vennootschap „Maas- trichtsche Stoomdrukkerij" is voor f 18,000 eigenares geworden van het dag blad le, Courrier de la Meuse. Tot de voor waarden van verkoop behoort o. a., dat aan den heer Pijls liet recht van ant woord in de kolommen van dat blad wordt gewaarborgd. MAASSLUIS. Weder is hier binnen gekomen een zeevisschersvaartuig met schade aan de vleet. In den nacht van 30 op 31 October jl., is een Engelschtrawl- vaartuig gevaren in de vleet van M. A. 87, schipper J. de Boom, en zulks niettegenstaande door de M. A. ge3ta- keld werd (flambouwen ontstoken). Door den waterschout is proces-verbaal opge maakt. MAASLAND, in deze gemeente gaat een adres rond aan den minister van jlistitio, waarin wordt verzocht terug te komen op het genomen besluit, om hier voortaan geen rijksveldwachter te stationeeren. Adressanten beweren, dat door de activiteit van den veldwachter Heinhuis het aantal bedelaars, die ons dorp en de omstreken dagelijks bestor men, aanmerkelijk is afgenomen, even als de strooperijen en kleine diefstallen waaraan men op eenzame hoeven zoo vaak bloot staat. Mijnheer de Redacteur, Ik vermeen, dat sommigen het mij ten kwade duiden, dat mijn stnkje over de particuliere straten enz. alleen in Uw courant is geplaatst, waardoor het allicht den schijn van een par tijzaakje krijgt. Daarom verzoek ik u heleefd ruimte om mede te deelen, dat het stukje door mij ook aan de Schiedamsche Courant ter plaatsing' is aan geboden. Ze nam het daartoe aan op Vrijdag 18 dezer. Maar noch in haar blad van Zaterdag, noch in dat van Maandag vond ik het. Zondag vroeg ik daarover beleefd opheldering en des avonds werd mij die gebracht: de redactie had, na aanneming van mijn stuk, in de copie van het stenografisch raadsverslag niet gevon den, dat de voorzitter mij machtsaanmatiging voor de voeten had geworpen. Ik had derhalve een onwaarheid geschreven. Welnu, de voorz. heeft letterlijk gezegd(zie bladz. 273 van bedoeld verslag)„Het verzoek, „door den heer de Groot gewenscht, gaat daarom, „naar het mij voorkomt, de perken van 's Raads „bevoegdheid geheel te buiten." Ieder moedig en fatsoenlijk man oordeele nu zelf over het bezwaar van de Redactie der Schiedamsche Courant en over hare handelwijze. M. C. M. De Groot. Een groote ontsteltenis en ook tevens vreugde ontstond gisteren in de Vin- kenstraat te Amsterdam, toen een zoon van een aldaar wonende weduwe, die reeds dood gewaand werd, onverwacht voor haar oogen stond. Dat men heel wat moeite had om haar weer tot be daren te brengen, behoeft men niet te vragen. Gisteren-middag viel te Amsterdam ecu glazenwasscher, die aan de derde verdieping van een huis op do Nassau- kade werkzaam was, achterover van zijn ladder op de steenen. Naar het gast huis vervoerd, bleek bij aankomst dat hij reeds den geest had gegeven. Gisteren werd ter Amsterdam sclie beurze op de traditioneele luidruchtige wijze en met hartelijkheid het vijftig jarig jubileum als beursbezoeker her dacht van den heer Aletrino, commis sionair in effecten. Bij zijne komst met een bloemruiker vereerd, werd hij over al waar hij zich in den effectenhoek vertoonde, met gejuich ontvangen en ten slotte, gevolgd door velen, in triomf door de beurs geleid op eene verhe venheid geplaatst, dankte de jubilaris met een kernige toespraak voor de hulde, hem gebracht, waarna de betoo ging tot den uitgang van de beurs werd voortgezet. In het jaar 18G7 werd Z. M. ram- torenschip Prins Hendrik der Nederlanden naar Oost-Indië overgebracht. Den 20 Mei te Birkenhead vertoevende, deser teerden van daar eenige matronen., waaronder twee llelvoeters. De een, zekere B., heeft sedert niets van zich laten hooren, en de andere, zekere J. E. v. H., kwam gisteren te Helvoet een bezoek brengen aan broer en tante. Nog al goed van geld voorzien, werd onze voormalige matroos langzamerhand vroolijker en vertelde onder meer met zekeren trots het heldenfeit zijner de sertie. Dc politie hierop opmerkzaam gemaakt, nam don man mede en bracht hem aan boord van II. M. wachtschip Prins van Oranjewaar hij nu eerlang voor den krijgsraad zal moeten ver schijnen. Sequah zal in de volgende maand Tilburg bezoeken en zijn séances geven in de groote zaal der N. K. Harmonie Zijn komst is bepaald op 3 December. Een vrijend paartje had eergisteravond ongeveer half acht, terwijl het geleund stond op de brug over de Kempermans- gracht te Doesburg liet ongeluk door het uitwijken der leuning in de gracht te vallen. Zekere S. bracht hen weer op het droge. Hun liefde zal op dat oogenblik wel wat verkoeld z'jn A s y 1 van t e r i n g 1 ij d e r s. In Oostenrijk hcefc zich, ouder leiding van den aartshertog Carl Ludwig, een comité gevormd tot stichting van een groot asj'l voor behoeftige tering lijders. Het zal op een gezond gelegen terrein nabij Weenen worden opgericht. BEURS TE SCHIEDAM, 25 Nov. 1892. Moutwijn, f8.50. Verhandeld: f8. Stemming: onveranderd. Jenever f14. Amst. proef f 15.25. Spoelino. Yereenigiwj f'1.80. Berlijn. (Hogge, Nov. I Nov./Dec. April/Mei Apr./Mei Rogge dadelijk. Nov. Meell2Merk.l.md. 12 Dec. Rogge, loop. md. Dec. Spirit. Nov. Doc./Jan. 131.75 135.75 132.75 134.50 30.70 30.70 32.30 32.30 16.75 16.75 14.90 14.90 48.25 48.40 48.50 48.50 14.— 14.— 14.— 14. - 21.75 21.75 0.50V*! 0.51 V2 New-York. Maïs Amsterdam. 25 Nov. Rogge op lev. per Maart weinig veranderd per Mei lagerper Maart f123, 124, 125, 124, 123, 124; per Mei f122. 23 Nov. Rogge op lev.iets liooger.por Maart f125, 126; por Mei f124, 125. Loco Azof f142 van zolder gedaan Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 25 Nov. 1.78 M. 26 Nov. 1.73 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.07 Disconto 3 pCt. Parijs -48.02V, 2»/a Antwer - 47.90 2V. De Directeur van het postkantoor te Schiedam brengt ter kennis van het publiek dat van 2 t/m 6 December a. s. niet meer dan één pakket bij elke adreskaart verzonden mag worden. Het kantoor is op Zondag 4 Decern - ber op de gewone Zondagsuren van openstelling ook voor het aannemen en verzenden van postpakketten geopend. De Directeur. G. F. Penning. GEBOREN 25 Nov. Adrianus, zoon van G. Boer en J. Schouten, Grofbaan. Christiaan Leendertzoon van F. Ver boom en F. van Balen, Lange Kerkstraat. OVERLEDEN 26 Nov. Hendrik Veth, oud 40 jaar eu 7 maanden llotter- damscho Dijk. Schiedam, 25 November aangekomen. Noordsterkapt. P. Groeneveld, van Hel goland. 26 November vertrokken: s. s. lloehfeld kapt. H. Dusing, naar Bilbao. Cardiff, 23 November aangekomen, s. s. Dartmorekapt. K. M. G. Duncanson, van Schiedam. Inhoud van No 18 der Katholieke Illus tratie. Tekst. De Amerikaansche, door Ma- thilde. - - Koop Edelweiss Een geschie denis uit het Hoogland. De dank van den geneesheer en van den advocaat. Oostersch sprookje. Bij de Platen. Wetenswaardig' Allerlei. Platen De gelegenheid maakt den dief. Op het bureau van den burgelijken stand. Bij mist op ze6. (Buiten verantwoordelijkheid van de liedaetic.) 25 Nov. 26 Nov. Nov. 25 Nov.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6