Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4453. *2$xtxeai\ ^boogotxaat 817. TWEEDE BLAD. 15de Jaarg. Zondag 4 December 1892 St. Nicolaas-Wandelingen. Post en Telegraphie. Visseherij-Berichten. Land- en Tuinbouw. Rechtszaken, PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. VI. (Slot.) Onze afspraak van den vorigen dag getrouw, besloten wij heden een bezoek te brengen aan de verschillende ban ketbakkers te dezer plaatse. U eene getrouwe opsomming te geven van al de zoete heerlijkheden op hunne étalages met kwistige hand verspreid, ik schrik ervan terug daaraan te beginnen, want waar zou het einde zijn Achtereen volgens bezochten wij de étalages van Mej. de Wed. Persoon, die wij elk liefhebber of liefhebster van delicieuse chocolaterie kunnen aanbevelen te gaan bezoeken, den heer J. C. Schilp, die zoo bekend is om zijn fabricaat Amster- damsch St. Nicolaas, chocolade blok- letters en last, not least zijn exquise marsepein, verder die van den heer J.A. S. Engering, wiens boterletters een onge ëvenaarde renommée bezitten, en wat zijne verdere artikelen betreft, de hoe danigheid daarvan ligt besloten in het spreekwoord goede wijn behoeft geen krans. De heer P. A. Tempelaars, tijde lijk nog gevestigd Nieuwstraat is even eens te goed bekend om zijne voor treffelijke banketwerken, dan dat deze eene bijzondere aanbeveling zouden be hoeven. Vraag er anders Pieter maar eens naar, die mij inderdaad verbaasd deed staan over de enorme hoeveelheid lekkernijen, die hij terloops wist te verorberen. Onwillekeurig dacht ik zoo Als dat maar goed aflooptPieter scheen intusschen een struisvogelmaag te bezitten, althans bij de heeren C. F. Companus J. H. Roy, en H. P. Wijsbroek deed hij zich nog eens terdege te goed. De boterletters en het fijne banket bij den een en de delicieuse borstplaat en de onovertreffelijk fijne chocolaadwerken hij den andere verlokten den slimmen Pieter zoo, dat hij zijn maag onmoge lijk op non-activiteit wist te stellen. Mej. Melchers, Plantage, was, zooals reeds menig jaar, ruim gesorteerd in de fijnste delicatessen. Het echte Lubecker marsepein, de fraaie surprises en bon- bonnières, de elegante cartonnen doozen met linu streelenden inhoud bonbons en fruits glacés zien er werkelijk aanlok kelijk genoeg uit. De heer J M. Van Leeuwen Sr. Korte Dam, wiens boter letters, speculaas, niet minder dan zijn bitterkoekjes, zoute duimen en bollen een wijdvermaarde bekendheid bezitten, doet voor den besten niet onder. Ons Pietertje hield zich, buiten mijn Verwachting, tot heden goed, zijn maag bleek wel wat meer te kunnen ver dragen dan dien van een gewoon men senkind. Dat al die zoete heerlijkheden dorstig maken, is bekend. Geen wonder dus, dat dit met ons eveneens het geval Yas- Een goed glas wijn, zou ons, dacht de Sint, daarvan wel kunnen ge mzen. En werkelijk, het heerlijke glas wijn bij de firma Jansen Wouterlood Souoten, deed wonderen. De heilige man, die naar ik vernam, een kenner is, prees ten zeerste den bouquet der verschillende wijnen van genoemde firma. De likeuren enz. kende hij nog van den voorraad het vorige jaar hier opge daan. Dat die voorraad bij deze ge legenheid werd vernieuwd, spreekt van zelf. In den winkel van den heer C. van der Meeren, die ditmaal zeer veel werk van zijn étalage heeft gemaakt, prijken de met fleschjes odeur, portemonnaies, sigarenkokers, schooltasschen en derge lijke kleine artikelen, die voor een waar spotprijsje waren genoteerd, begon Pieter opeens zulke grimassen te maken, dat ik hem zeer belangstellend vroeg, wat hem hinderde. Ik, ik, ik, ik verder kwam de brave kerel niet. Wat te doen Loop vlug naar den heer F. J. Smit, in het Broersveld, breng een ge zondheidsbrood mee, gebakken volgens voorschrift van pastoor Kneipp was mijn reddende gedachte. In minder dan geen tijd was het aan gesproken knaapje met het bedoelde terug en wonder boven wonder, het gezondheidsbrood, door Pieter genuttigd, had een zoo heilvolle uitwerking, dat ons zwartje zijn meester een oogenblilc later zóo guitig aankeek, en weer zoo welgemoed was, als hadde hij, weinig tijds te voren, niet gelaboreerd aan de gevolgen van een overladen maag. De heer Math. C. van Pinxteren, wien vervolgens ons bezoek gold, kreeg een vleiend compliment over den pels, het vorig jaar door hem aan den heiligen man geleverd. Houd u maar gereed tegen de ge duchte wintervorst ons met zijn kouden adem komt bezoeken, zeide de Sint, mijne aanbeveling is vertrouwbaar ge noeg om tegen dien tijd de heeren, die zich zulk een doelmatig kleedingstuk willen aanschaffen te bewegen zich tot u to wenden. Daar echter niet ieder een pels kan dragen, werd de voorraad winterjassen, demi-ulsters, jachtvesten, jeclcers enz. geducht aangesproken. Nu hebben we hoeden gekocht bij den heer Welle, kleedereu bij den heer Yan Pinxteren, waar zullen we nu schoeisel aankoopen Pieter gaf daarop antwoord, door met zijn zwarten vinger te wijzen op eene advertentie in de Nieuwe Schiedamsche Courant van den heer J. F. Scheffer. St. Nicolaas, zijne belofte mij gedaan, ge trouw, getroostte zich de moeite mij naar den Singel te vergezellen, waar wij in het magazijn van den heer Scheffer een ruimen voorraad van allerhande schoenwerk vonden, van de sterkste, grootste vetleeren hooge laarzen af, tot het elegantste damesschoentje toe. Ook de voorraad pantoffels voor heeren, dames en kinderen bood een flinke keuze. Tegen natte voeten wordt men zeker wel het best beschermd door een paar over schoenen van goede constructie, zooals die welke voorzien zijn van het merk „De Weegschaal," mede in het genoemde magazijn voorhanden. Dat de heeren der schepping echter boven, al de zoete lekkernijen een geu rig sigaartje prefereeren wie zal het ontkennen En tot wien u te wenden, om overtuigd te zijn een waarlijk goede sigaar te bekomen Yolg ons in het magazijn van den heer Jan Zoetmulder. De étalage reeds trekt uwe bijzondere attentie. Een soort koepeltje, welks intérieur in drie vakken is verdeeld, die zeer eigenaardig diie artikelen uit het maga zijn voorstellen, n. 1. koffie, thee en cacao, is geplaatst op een draaiende schijf, terwijl het geheel met een fraaien hemel is overdekt. Twee borden aan de beide zijden zetten door hunne bonte kleuren en draaiende beweging het ge heel veel levendigheid bij. Het tweede winkelraam geeft een rijke verscheidenheid in verschillende sigaren- merken te aanschouwen, waaronder bijzonder uitmunten de 21/2 cents mer ken Perfecto en Prima Donnawelk laatste merk alom bekend is als een onovertreffelijke 2 cents sigaar, Frie- sche kapwelk merk onze Koningin voorstelt in het oud Friesche costuum, Hare Majesteit bij haar jongste bezoek aan Friesland door de getrouwe Friezen vereerd, verden de 3 cents merken Fjspagnola en Sumatra en een heerlijke 5 cents sigaar Aquilla Occidental. Na een geurige kop koffie te hebben gebruikt, waarvan de Sint zeer de fijne aroma prees, namen wij afscheid van den heer Zoetmulder, die het zeer druk had om al zijn bestellingen uit te voeren. En zoo voerde ik den heiligen man weder naar zijn logement. Dat wij nog veel te bespreken hadden, dit zult ge begrijpen. Pieter, de brave jongen had het druk met het regelen van al de bestellingen, die aan het hotel werden bezorgd. Yan wege het hoofdbestuur der pos terijen wordt een onderzoek ingesteld of het wenschelijk moet geacht worden voor het afhalen van brieven en ver dere stukken aan de hulpkantoren alge- meene regelen vast te stellen en bus recht te heffen. De heer M. II. Van Thiel, hoofdin specteur der telegrafie werd eergisteren bij gelegenheid van zijn 40 jarig jubilé in de met bloemen versierde kamer van het ministerie door den hoofddirecteur van posterijen en telegrafie toegespro ken. De jubilaris, die daarenboven ver schillende andere autoriteiten en depu tation ontving, dankte allen, in 't bij zonder voor de sympathie en den aan- genamen omgang van hen met wien hij ge durende 40 jaren heeft samengewerkt. Uit alle oorden des lands werden geluk- wenschen ontvangen. Yan de haring visscherij kwam te Maassluis binnen het loggerschip „Johan nes", schipper W. Korving, met 5 last. Dit schip was het laatste der Maas- sluische haringvloot dat nog op de visscherij was en hiermede is voor dit seizoen de haringvisscherij geëindigd. Nog kwam er binnen het bomschip „Voorwaarts", schipper C. Van der Toorn, met 16 last haring. Onder het vee van de veehouders Hen- kes en Van der Valk te Oud-Delftshaven, is mond- en klauwzeer uitgebroken, terwijl een tweede stal van v. d. Valk verdacht is verklaard. Eenige veehouders in den polder Prins Alexander zullen, zoo het mond en klauwzeer zich in den polder mocht uitbreiden, zich tot de regeering wen den met verzoek verschoond te mogen blijven van het toezicht van militairen, daar het toch nu genoegzaam is geble ken dat de genomen maatregel tot be teugeling dier ziekte de uitbreiding niet heeft kunnen tegengaan. In de weide van den landbouwer P. Buitelaar, grenzende aan die van den landbouwer M. Poot, te Maas sluis, waar mond- en klauwzeer lieerscht, beginnen zich ook verschijnselen van de ziekte onder het vee te vertoonen. Kerknieuws. Op den 19 Februari, den eigenlijken dag van het Gouden Bisschopsjubilee van Z. H. Paus Leo XIII zal de Hei lige Vader eene plechtige H. Mis in de St. Pieter opdragen. De katholieke bladen te Parijs maken een herderlijk schrijven openbaar van Z. Em. kardinaal Hichard, aartsbisschop van Parijs, de plechtige viering voor schrijvende van het bisschoppelijk jubi lee des Pausen op 19 Februari. Volgens bericht uit Rome zal op 22 Januari de zaligverklaring van den eerbiedwaardigen broeder Gerardus Ma- jella, van de Congregatie des Allerhei ligsten Verlossers, plaats hebben. De Haarlemsche rechtbank deed eergis teren uitspraak in de zaak van den heer A. C. Balabréga, beschuldigd een zijner kinderen met voorbedachten rade van het leven te hebben beroofd. De eisch van den officier was niet-straf- baarstelling, wegens ontoerekenbaar heid, en plaatsing in een krankzinni gengesticht voor hoogstens één jaar. De rechtbank heeft zich het ge voelen der deskundigen dat beklaagde niet toerekenbaar is, en dit met volko men overtuiging tot het hare gemaakt. Het vonnis luidtdat beklaagde het feit heeft begaan, hem bij dagvaarding ten laste gelegd, doch dat hij deswege wegens ziekelijke verstoring zijner ver standelijke vermogens niet strafbaar is. De rechtbank ontslaat hem te dier zake van alle rechtsvervolging, en gelast, dat hij zal worden geplaatst in een krank zinnigengesticht gedurende een proeftijd, den termijn van één jaar niet te boven gaande. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5