Dagblad voor Schiedam en Omstreken, No. 4454. ^Smreau Jjoogstraaf 317. Zijn Levensredder. 15de Jaarg. Dinsdag 6 December 1892, ALGEMEEN OVERZICHT- Feuilleton- PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN IEUWE SGHIE Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1-50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. iimiimmiiiiiiiiiimiHiiniitn ii Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 5 December '92. De openbaarmaking van het verdrag van het Drievoudig Verbond door het Fransche blad Le Journalh&eït dezer dagen in de politieke wereld groot opzien ge- Wekt. Het Parijsche blad beweerde den tekst van het verdrag ver kregen, te hebben door bemiddeling van een diplomaat, die het in den loop van den zomer aan een der leden van liet Fransche ministerie had medegedeeld. Over de waarde van deze publicatie wordt veel getwist. Sommige bladen nemen haar ernstig op, terwijl andere haar als onwaar brandmerken, ook Vooral daarom, omdat de stijl van het door Le Journal gepubliceerde stuk niet zou overeenstemmen met dien welke men in de kabinetten pleegt te gebruiken. Intusschen is het wel opmerkelijk dat er van officieele zijde nog geen démenti gevolgd is, waarmede de onderscheidene regeeringen anders handig genoeg zijn. De drie voornaamste artikelen van het door Le Journal openbaar gemaakte tractaat der Triple-Alliantie betreffen de krijgsverdeeling van de drie betrok ken Staten, het handhaven van den gewapenden vrede en het status quo. Wat de rol der krijgsverdeeling betreft, blijkt het, dat de mogendheden wederkeerig elkander zullen steunen, wanneer een hunner door Rusland of Frankrijk wordt aangevallen. Aan Italië blijkt daarbij vooral de rol te zijn toebedeeld, Frankrijk ffi bedwang te houden, wanneer Duitsch- land of Oostenrijk of beiden te zamen door Rusland worden bestookt. Het hand haven van den gewapenden vrede behoeft hijkans geen nadere verklaringde mo gendheden verbinden zich hunne legers °P voet van oorlog te houden. In het handhaven van het status quo is natuur lijk ook begrepen het bestendigen van den in Italië bestaanden onrechtmatigen toestand met het onthouden van Rome i) Er heerschte een ongewone levendigheid in groote sociëteit van het stadje Yeenoord 11 daar was reden voor. Dokter Yan der Meer, de Esculaap van het vadje, zou namelijk dien avond een zijner Denden iutroduceeren, die, het jaar tevoren an een langdurige reis in verre landen terug gekeerd, nu eenige dagen in Yeenoord dacht t6 vertoeven. Tot groot leedwezen van de Veenoorders at de dokter echter van zijn gast een j *en'l zijner jeugd weinig anders mee te dee- het' ^an ^eze Arthur heette en zich, .na in i Vo'.to°ien zijner studiën, hij een expeditie ten binnenlanden van Borneo had aangeslo- Sedert had hij in jaren niets meer van vernomen. Om verschijning van Arthur was wel in staat Vo k' *let atadfe opzien te baren. Een elegant omen, een donker gebruind gelaat, een aan den Paus. De mogendheden ver binden zich de staatkundige verhouding der stad Rome als hoofdstad van Italië te erkennen. Blijkt deze tekst juist te zijn, dan is zeker niet ten onrechte be weerd, dat de spits van het Drievoudig Verbond tegen het Pauselijk Rome is gekeerd. Inderdaad Rome is de inzet en de prijs, waarvoor Italië zijne mede werking aan Duitschland en Oostenrijk verleent. Zelfs al zou de tekst van Le Journal niet geheel juist zijn, dan toch blijkt uit al het doen en laten der be trokken mogendheden, dat de Triple- Alliantie om de Romeinsche kwestie draait. Is het te verwonderen, dat onder die omstandigheden het Vaticaan zich al meer en meer van de Triple-Alli antie afkeert en toenadering betoont tot Frankrijk en Rusland Voor eenige dagen versoheen in een Engelsch tijd schrift, de Contemporary Review, een on- geteekend artikel, waarin de door het Vaticaan gevolgde staatkunde zeer hef tig werd bestreden. De anonieme schrij ver durfde beweren, dat de politiek van Leo XIII noodlottig was voor de Kerk en dat alle katholieke belangen worden opgeofferd aan het verlangen om de tijdelijke macht hersteld te zien. In de Civilta Catholica van Rome zal thans het eerste van een serie artikelen ver schenen zijn, waarin deze aan den Paus vijandige beschouwing wordt bestreden. Deze artikelen worden geschreven dooi den eerw. pater Brandi S. J., die daartoe de geheime archieven van het Vaticaan heeft geraadpleegd en den anoniemen schrijver in de Contem porary Review als een lid der" Oosten- rijksche diplomatie aanduidt. In het eerste zijner artikelen zal de schrijver uiteenzetten welke de hoofd gedachte der politiek van Leo XIII is geweest. Hij zal aantoonen, dat de Paus zich heeft geïnspireerd op de eerste woorden der encycliek Immortale Dei waarin wordt gezegd, dat al heeft de klein blauwachtig litteeken aan het voorhoofd en daar de barbier, die natuurlijk wèl inge licht behoorde te zijn, zich zeer geheimzinnig uitliet, en dr. Van der Meer, als men hem naar zijn gast vroeg, soms heteekenisvol glimlachte, zoo was bij eenige sociëteitsleden het vermoe den gerezen, dat het wel een incognito reizend hooggeplaatst persoon zou kunnen zijn. De leden van de sociëteit waren dus in groo- ten getale opgekomen de majoor Spronk niet meer of minder dan praeses daarvan, zat op zijne gewone plaats aan de groote ronde ta fel twee stoelen in zijne onmiddellijke nabij heid waren nog onbezet. De eene was bestemd voor dr. Van der Meer, de andere voor den met ongeduld verwachten gast. Majoor Spronk was een joviaal oud heer met een gemoedelijk voorkomen. Hij had veel be leefd, was een tijd lang bij het Indische leger gedetacheerd geweest en had zelfs eene expe ditie mede gemaakteenige jaren geleden had hij den dienst verlaten en in de nabijheid van het stadje een klein laudgoed gekocht, waar hij thans een welverdiende rust genoot. Hij was een aangenaam mensch en zou nog meer gewild in gezelschap zijn geweest, wan neer hij niet een klein zwak had gehad, dat nogal eens aanleiding tot plagerij gaf, zoodat de oude heer, wanneer 't hem te erg werd, plechtig verzekerde, dat hij nimmer meer een voet buiten zijn huis zou zetten, om niet voort- Kerk, het onvergankelijke werk Gods, door hare natuur op de eerste plaats ten doel het heil der zielen en de eeuwige gelukzaligheid te bewerken, zij toch mede geroepen is ook het tijde lijk leven alle welzijn te verschaffen. In dit artikel zal de schrijver de grond beginselen van Leo's politiek neder- leggen. Yervolgens zal hij de houding des Pausen in de Iersche kwestie, in de Duitsche Septenaatskwestie, in de kwestie der geunieerden in Rusland en Polen benevens in de kwestie der ge mengde huwelijken en der doopaange- legenheden in Oostenrijk-Hongarije be spreken. Zelfs zouden geheime stuk ken en documenten in het tweede arti kel worden gepubliceerd, en zou de schrijver o. a. aantoonen, dat de inmen ging des Pausen in het Septenaats- conflict op directe wijze door Bismarck is verzocht, die daarbij voordeelen aan de Kerk beloofde. Het geheime schrij ven van Bismarck zal met al de daarin vervatte beloften worden openbaar ge maakt. Bovendien zal de diefstal wor den bewezen der aan den nuntius te Munchen, di Pietro, gezonden stukken door Bismarck tegen het Centrum uit gespeeld en publiek gemaakt. Even eens zullen in vele andere kwestiën de zaken in hare ware gedaante wor den voorgesteld door het overleggen der authentieke documenten. In een Reuter-telegram uit Rome wordt verzekerd, dat de Paus op het eerstvolgende consistorie, te houden in de eerste helft van Januari aanst., tot kardinalen verheffen zal mgr. Persico, den bisschop van Breslau, de aartsbis schoppen van Keulen, Westminster, Sevilla, Tours, Rouaan, de nuntiussen te Madrid en Weenen, en vermoedelijk ook den aartsbisschop van Dublin. Mgr. Duserre, coadjutor van wijlen kardinaal Lavigerie, zal aartsbisschop van Algiers wordeu. In het proces Ahlwardt legde Zater dag 11. de beklaagde ter zijner verde- durend zich te moeten ergeren. Gelukkig hield hij zelden langer dan tot den volgenden avond zijn woord en zijn vrienden wisten dan ook zeer goed, dat hij de ongelukkigste der men- schen wezen zou, wanneer hij zijn lievelings plaatsje aan de gezellige ronde tafel zou moe ten missen. De majoor vertelde gaarne de avonturen, welke hij in de overzeesche gewesten had be leefd, en daar de gewone lotgevallen, die hij wellicht had gehad, hem niet merkwaardig genoeg voorkwamen, zoo sierde hjj zijne ver tellingen met allerlei aangrijpende episoden op. Hij verzon dat met zooveel gemak, hij ver haalde het telkens met zoo'n vuur, dat hij ein delijk het zelf begon te gelooven en soms bfj de meest verdachte mededeelingen diep geroerd werd. Wee hem, die zich mocht verstouten, ook maar den minsten twijfel te opperenin dit opzicht kon de oude heer geen gekheid verdragen. Daar echter de meest benijdenswaardige phantasie eindelijk uitgeput geraakt, zoo kwam majoor Spronk tot een serie, welke hij al zoo menigmaal verhaald had, dat de gewone toe hoorders ten laatste slechts de eerste woorden behoefden te vernemen, om te weten, waar het heenging. Omdat men hem echter gaarne mocht lijden, en hij, als hij op zijn praatstoel zat, vaak zijn auditorium gul onthaalde, vond hij doorgaans geduldige hoorders. diging zes geschreven stukkeu voor welke door het O. M. werden ver klaard te zijn officieele stukken, die alleen door misbruik van vertrouwen in het bezit van den beschuldigde konden gekomen zijn. Het O. M. heeft nog getracht de openbaarmaking te verhin deren. De algemeene indruk in de couloirs der Kamer van afgevaardigden te Parijs was reeds Zaterdag-ochtend, dat Casimir Perier de pogingen tot Kabinetsvorming zou opgeven, daar hij van verscheidene invloedrijke doch verontwaardigde leden der republikeinsche partij een weigerend antwoord zou ontvangen. Later op den dag bleek het dan ook, dat Perier het zoeken naar ministers had opgegeven. Zoo is men dus nog geen stap nader tot de oplossing der crisis gekomen. Na het proces-verbaal betreffende de inbeslagneming van 26 wissels te heb ben gelezen, besloot de enquête-com missie alles geheim te houden totdat zij de ophelderingen van de beneficianten der wissels zou hebben gehoord. Dit besluit heeft weder groote opschudding gegeven. Men gelooft dat de afgevaar digde Julien de zaak heden (Maandag) in de Kamer zal brengen. Het heet, dat geen enkele afgevaardigde van de tegenwoordige Kamer in de zaak betrok ken zou zijn, maar verscheidene van de vorige Kamer. Ook werden verscheidene senatoren genoemd. De republikein sche partij zou niet het ergst gecom promitteerd zijn. Terwijl een paar leden van de enquête commissie er op uit waren, om de heeren van de wissels te vinden, heeft de voor zitter een brief ontvangen van den be kenden Martin, waarin wordt verklaard, dat geen enkele afgevaardigde geld heeft ontvangen voor zijne stem of voor invloed in het Parlement uit te oefenen het is de Panama-maatschappij die de openbare meening poogt te misleiden, door het Parlement te beschuldigen. Martin verzocht gehoord te worden te Vooral één avontuur was het, dat den ma joor in een sentimenteele stemming bracht, die slechts door rijke besproeiing met toddy of edel druivensap kon worden bekoelddit ver haal was het volgende Majoor Spronk had een der meest onher bergzame punten van onze Oost-Indische be zittingen moeten bezoeken, destijds uitsluitend bewoond door wilde volksstammen. Hij toen nog kapitein had namelijk een detachement aangevoerd, om eene commissie, welke een wetenschappelijk onderzoek kwam instellen, de noodige bescherming te verleenen. Met een paar anderen was hij door de inboorlingen overvallen, toen hij zich van den hoofdtroep afgezonderd hadhij werd gevangen genomen en meegesleurd. AVeerloos lag hjj op den grond en hij zag het wapen van een zijner beulen boven zijn hoofd flikkeren toen een blanke met getrokken zwaard onder de inboorlingen sprong, de naastnabijstaanden neervelde, een zijner handen doorsneed en met hem de vlucht nam. Van den eersten schrik bekomen, vervolg den de inboorlingen hen met een woest ge schreeuw dit was zijne redding, want zijne manschappen snelden toe en dreven de vervol gers terug. Maar helaasgedurende die over haaste vlucht had hij den edelmoedigen redder uit het oog verloren en alle nasporingen bleven vruchteloos. Het zonderlingste van de zaak wasdie man behoorde niet tot de expeditie. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1